מתכננים או משפצים את חדרי הרחצה בבית? תחום הריצוף והחיפוי הוא הראשון שתידרשו לתת את הדעת לגביו. מבחינה מעשית - החיפויים נועדו לשמור על קירות ורצפת החלל לאורך זמן. ומבחינה אסתטית, הם אלו שקובעים את חזות המרחב.

אין תמונה
עולם שלם של אפשרויות; שימוש בשליכט צבעוני לחיפוי. טמבור


חדרי הרחצה הם חללים רטובים, ספוגי אדים, ונעשה בהם שימוש בחומרי ניקיון והיגיינה. לכן חשוב לחפות ולרצף בחומרים המתאימים למרחבים מסוג זה. הגנה טובה על הקירות תמנע היווצרות של עובשים ותשמור עליהם לאורך זמן. בנוסף, הריצוף צריך להיות מסוג 'אנטי סליפ' על מנת לצמצם את סכנת ההחלקה. חשוב לזכור שלא כל אריח יתאים לחיפוי לריצוף (שדורש חוזק גבוה יותר) ולכן חשוב לוודא שנעשה שימוש נכון למטרה. אלו חיפויים וריצופים מוצעים כיום בשוק ואיך להתאים אותם לסגנונות עיצוב שונים? קבלו רעיונות ועצות.

צבע וטייחים: בנוסף או במקום קרמיקה

במרחב חדר הרחצה והשירותים ניתן לשלב צביעה וחיפוי באמצעות טייחים, במקום או בנוסף לחיפוי הקרמיקה המסורתי. חשוב לוודא שמדובר על צבעים/טייחים עמידים בפני רטיבות, בדרך כלל טיח מינראלי, המתאים גם לסביבת החוץ ולפיכך גם לסביבת פנים רטובה. חומרים אלה ניתן ליישם במגוון צורות אשר מאפשרות ליצור טקסטורות קיר מעניינות. שימוש כזה יתאים, בדרך כלל, לחללים בהם מבקשים ליצור אווירה כפרית ו/או אווירה צעירה.

אין תמונה
טיח? שיהיה עמיד בפני רטיבות. חיפוי בטיח Vega בחדר הרחצה. נירלט

גרניט פורצלן: דמוי פרקט או משולבים באבני קריסטל 

החומר הנפוץ ביותר לריצוף וחיפוי בחדר הרחצה הוא אריחי גרניט פורצלן. אריחים אלה מציגים חוזק ועמידות לאורך זמן ודורשים תחזוקה מינימאלית. בנוסף, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות החדשות האריחים מגיעים במגוון רחב של אפשרויות, שלא היו קיימות בעבר: עם הדפסים דיגיטאליים, עם טקסטורות מחוספסות, דמויי אבן טבעית, דמויי פרקט, דמויי טרה קוטה, דמויי טראצו, משולבים באבני קריסטל, בדיגום של בדים שונים ועוד. בנוסף, האריחים מגיעים בשלל גדלים, מגודל של 1X1 ס"מ לשילוב כפסיפס ועד למשטחים גדולים (למשל 200X300 ס"מ) היוצרים מראה נקי ומינימליסטי. מבחר הגוונים והדיגומים הוא אינסופי ומאפשר התאמה מושלמת לסגנון הנבחר. בנוסף, בעת האחרונה קיימים אריחי גרניט פורצלן בעובי דק במיוחד (3 מ"מ), אך בעלי חוזק זהה לאריחים העבים יותר (7-8 מ"מ).

אין תמונה
מבחר עצום של גרניט פורצלן; אריחי 'פופ ארט' מגרניט פורצלן של חברת 'Oraltalia' עם הדפסי לייזר. רשת 'MO

חומרים טבעיים: אבן או עץ

מגוון של חומרים טבעיים מוצאים את דרכם לחדר הרחצה: אבן טבעית (שיש, גרניט, צפחה וכד'), עץ גושני, אם הפנינה, במבוק ועוד. חשוב לזכור שמעבר לעניין הטעם והתקציב האישיים, שימוש בחומרים טבעיים, שיכולים אמנם להיות עמידים ביותר, מחייב בדרך כלל תחזוקה שוטפת, על מנת להגן על החומר הטבעי מפני בלאי לאורך זמן.

אין תמונה
עיצוב רטרו בחדר הרחצה עם ריצוף משבצות שחור-לבן ופסי דקור. קרמיק דיפו

היכן לשלב פסיפס, דקורים ובורדרים?

שילוב של פסיפס, דקורים ובורדרים מוסיף עניין בחדר הרחצה. חשוב שאלה יתכתבו עם הסגנון והחומריות שנבחרו לחלל. בורדרים מתכתיים, למשל, ישתלבו היטב עם חדר רחצה נקי קווים. בדרך כלל סדרת אריחים תכלול גם את ה'בורדרים' ו'הדקורים' המתאימים לה, על פי סגנון הסדרה.

פסיפס יכול להגיע בשלל אפשרויות של חומריות: אבן טבעית, אם הפנינה, חלוקי נחל, גרניט פורצלן, עץ, זכוכית ועוד. מומלץ לשלב קטעים נבחרים של פסיפס, למשל בתוך נישת המקלחון, או כחלק מדיגום הקיר, על מנת למנוע עומס יתר חזותי בחלל.

אין תמונה
שילוב של פסיפס מומלץ למשטחים קטנים; אריחי טרה קוטה עם חיפוי פסיפס תואם למראה כפרי. HeziBank

קוריאן: חלק או צבעוני

הקוריאן כבר נכנס מזה זמן, בעיקר כחומר למשטחים במטבח. ה- Corian פותח על ידי חברת 'דופונט' האמריקאית, שאף רשמה עליו פטנט, כבר בשנת 1967. את משטחי הקוריאן מחברים אחד לשני באמצעות דבק ייחודי ההופך אותם למשטחים ללא תפר או חיבור נראים לעין. בנוסף מדובר בחומר אנטי-בקטריאלי שאינו סופג נוזלים כלל. אלה הפכו את הקוריאן לחומר מועדף במקומות בהם נדרשה סטריליות גבוהה, כמו בתי חולים ומעבדות. בשנים האחרונות תכונותיו הטובות של חומר זה הפכו אותו לחלק מהזירה העיצובית, בתחילה כמשטח במטבח וכיום גם בחדרי הרחצה – הן לחיפוי קירות, הן למשטחים ליד הכיור, הן לכיורים אינטגראליים והן לאמבטיות.

חשוב לציין שאם בעבר הקוריאן הגיע רק בצבע לבן אטום, כיום ניתן לקבל אותו במספר רב של גוונים, בשילוב הדפסות דיגיטליות, בדיגומים שונים (טראצו, אבן וכד') וכן ברמות שקיפות שונות.

אין תמונה
מהמטבח לחדר הרחצה: שילוב קוריאן בחיפוי קירות, במשטחים, בכיורים ואמבטיות. רגבה

מהם הגדלים הנפוצים?

אחד הדברים העיקריים שניתן לומר על גודל אריחי החיפוי או הריצוף הוא שלא ניתן לציין 'סטנדרט' מסוים. אם בעבר הייתה אחידות הרי כיום יש ורסטיליות והתאמה לטעם וצורך אישיים. באופן כללי האריחים אכן גדלו וצמחו עם השנים, אבל אחר כך התכווצו שוב וכיום כל הגדלים קיימים ואפשריים, על פי טעם ותקציב אישיים. ובכל זאת, מקובל לעשות שימוש בריצוף בגודל של 60X60 ס"מ, או 60X30 ס"מ או 80X80 ס"מ ולחיפוי בכל גודל, החל מגודל של פסיפס ועד לגודל של פלטה ענקית, הן בצורה של מרובע והן בצורה של מלבן.

אין תמונה
גודל: לפי טעם ותקציב אריחים של חברת 'פאף' האיטלקית. נגב

ארבעה טיפים חשובים:

1.אריחים בהירים יצרו תחושת מרחב גדולה יותר.
2. בחדרי רחצה קטנים ניתן ואף רצוי להשתמש באריחים גדולים, היוצרים תחושה אוורירית ופתוחה יותר.
3. ריצוף - רצוי לבחור אריחים בעלי גוון משתנה שאינם מבליטים כתמים.
4. ככלל: חשוב לרכוש כ- 10% יותר אריחים, אם יהיה צורך בתיקונים בעתיד.

אין תמונה
חדר רחצה צבעוני מתחיל מלמטה; אלוני


גם אם בחרתם את הריצוף המוצלח ביותר, חדר הרחצה שלכם לא יהיה מושלם בלי הפריטים הבאים
לפורטל עיצוב מבית מגזין "בית ונוי"

המדריך המלא לעיצוב חדרי אמבטיה