אנחנו חיים בתקופה שכל דבר חייב להיות חכם. הטלפון הסלולרי חכם, הטלוויזיה חכמה, השעונים חכמים והרשימה עוד ארוכה. למעשה כבר התרגלנו שכל מוצר שנוסיף לו את התואר חכם, יעלה לנו ביוקר וההיסטוריה מוכיחה שאכן כך הדבר.

אלא שבניגוד לכל מה שחשבתם, כל העולם כולו מתקדם לכיוון "הבית החכם", טרנד שהופך להיות מאוד פופולרי (רק לסבר את האוזן – בעולם מספר הבתים שיש בהם אלמנט חכם עומד על 9 אחוז) והגיע בשנים האחרונות גם לארץ.

הבית החכם הוא כינוי למערכת טכנולוגית מתקדמת שנועדה לספק למשתמשים בה את השליטה במערכות החשמליות בבית באמצעות לחיצת כפתור על אחד מהמכשירים המקושרים למערכת-אפליקציה או שלט ייעודי.

לפני שנים, בגלל מורכבות ההתקנה, היה מדובר בנחלתם של מעטים, וכן בעקבות המחיר שעומד על אלפי עד עשרות אלפי שקלים. אך היום בזכות מחירים שווים ונוחים יותר - יותר ויותר דירות ובתים פרטיים רוצים את אלמנט השליטה במכשירי החשמל, משיקולי חסכון ונוחות לקום עד למתג? תלחצו על השלט מכירים את זה שאתם רוצים להדליק את האור או לכבות אותו אבל פשוט אין לכם כוח לקום עד למתג (או שאתם פשוט לא מוצאים אותו)? אל דאגה, את הפעילות הגופנית שלכם תוכלו להשאיר לחדר כושר מכיוון שהתאורה החכמה מאפשר לשלוט בנורות באמצעות שלט או אפליקציה: להדליק אותן, לכבות, לעמעם ועוד פונקציות נוספות שנרחיב עליהן בהמשך.

.

תאורה חכמה איקאה (צילום: Inter ikea systems)
הפתעות בעולם התאורה | צילום: Inter ikea systems

אחד התחומים הכי בולטים של הבתים החכמים של העתיד הוא עולם התאורה, שמספק לנו בתור סיפתח חידושים ופיצ'רים שבעבר יכולנו רק לחלום עליהם. אנחנו יודעים, בטח גם אתם חושבים לעצמכם – מה כבר יכול להיות חכם בללחוץ על מתג ולהדליק או לכבות את האור, אבל אנחנו פה כדי לבשר לכם – יש הפתעות בחיים. שוחחנו עם גיא פורדהאוז, מנהל סחר פריטי עיצוב לבית באיקאה ישראל, ששפך לנו קצת אור על הנושא ועשה לנו סדר בין כל החידושים והפיצ'רים בדור הבא של עולם התאורה:

1. מחיר שווה לכל כיס

רבים חושבים שהמונח תאורה חכמה/בית חכם נוגע למשהו עתידני ומורכב ושיום אחד אולי נהנה ממנו. האמת היא שהוא כבר כאן ומנחלתם של חובבי גאדג'טים. כיום כל בית בישראל יכול לחוות מהחוויה של תאורה חכמה בבית במחיר ששווה לכל כיס. הבשורה הטובה: בהוצאה כספית צנועה אפשר לרכוש כמה גאדג'טים שיהפכו את הבית שלכם לחכם יותר - ודורשים התקנה פשוטה מאוד, בלי להחליף את מוצרי החשמל בבית או לפרק חלונות ושקעי חשמל.

"אנחנו בתחילתה של מהפיכה בשוק התאורה בישראל", מוסיף פורדהאוז, "כמו שבעבר איקאה ישראל הובילה את המעבר מנורות הליבון לנורות חסכוניות ובהמשך ל-100% LED. אז זה היה נראה מופרך שאנשים יחליפו את כל התאורה בבית לנורות LED, אבל הלכנו על זה וזיהינו את המגמה. היום זה כבר כמעט מובן מאליו ולראיה העובדה שאנחנו מוכרים למעלה מ-900 אלף נורות לד בשנה. אנשים הבינו שבסופו של דבר זה לטובתם ומדובר בחסכון כספי אדיר שיכול להגיע גם לעד 1,000 ₪ בשנה לבית אב. את אותה המגמה אנחנו מזהים עם הכניסה שלנו לתאורה החכמה"

2. לקום עד למתג? תלחצו על השלט

מכירים את זה שאתם רוצים להדליק את האור או לכבות אותו אבל פשוט אין לכם כוח לקום עד למתג (או שאתם פשוט לא מוצאים אותו)? אל דאגה, את הפעילות הגופנית שלכם תוכלו להשאיר לחדר כושר מכיוון שהתאורה החכמה מאפשר לשלוט בנורות באמצעות שלט או אפליקציה: להדליק אותן, לכבות, לעמעם ועוד פונקציות נוספות שנרחיב עליהן בהמשך.

 3. לבן? צהוב? למה לא גם וגם?

למי מאתנו לא קרה שהוא רכש נורת תאורה לביתו, וכשחזר מצא שגוון האור הוא לא בדיוק מה שהוא חיפש. לפעמים מדובר באור לבן לעומת אור צהוב, ופעמים אפילו בתוך הקטגוריות עצמן יש הבדלי גוונים בין החברות השונות.

היום, עם התאורה החכמה, תוכלו לרכוש נורות שמאפשרות לתמרן בין הגוונים השונים בתוך נורה אחת וגם עליהן תוכלו כמובן לשלוט באמצעות השלט.

 4. מחזירים את הרומנטיקה הביתה

ובעצם כשחושבים על זה, למה להסתפק רק בצהוב או לבן? בין הדגמים השונים של הנורות החכמות תוכלו למצוא מנעד רחב יותר של צבעים. מאדום רומנטי בסלון, דרך סגול מרגיע לחדר השינה ואפילו כחול נקי למרפסת. וכל זה בנורה אחת שנשלטת על ידי שלט. בשלוש מילים? שוב הדיסקו כאן.

 5. האפליקציה שולטת

ואם את כל החיים שלנו אנחנו מנהלים באמצעות אפליקציות, למה שאת תאורת הבית החכמה לא ננהל ככה? בימינו תוכלו להוריד אפליקציה ייעודית לנושא ולשלוט על כל נורה בנפרד. מטבח רגוע? סלון צבעוני? קריאה בחדר? שום בעיה, הכל במרחק נגיעה. וגם במרחק הרבה יותר גדול.

תאורה חכמה איקאה (צילום: Inter ikea systems)
לשלוט על התאורה מהאפליקציה | צילום: Inter ikea systems

"למגוון הנורות החכמות שאנחנו מציעים באיקאה קוראים Tradfri (בשוודית – ללא כבלים)", מספר פורדהאוז,  "את האפליקציה הייעודית שלנו פיתחנו בשם זהה והיא ניתנת להורדה בעברית בחנויות האפליקציות של אפל ושל אנדרואיד".

שימו לב! על מנת לשלוט על התאורה החכמה באיקאה באמצעות אפליקציה יש להצטייד בשער (אשר גם אותו ניתן לרכוש בחנויות הרשת) וכך לאפשר חיבור יציב ומאובטח דרך רשת ה-WIFI שבביתכם.

6. בוקר אור!

אם עד עכשיו הייתם רגילים להשתמש בחוש השמיעה שלכם כדי להתעורר בבקרים מהשעון המעורר (ואולי גם קצת בחוש המישוש כדי ללחוץ שוב ושוב על הנודניק), מנגנוני התאורה החכמה מאפשרים לכם להגדיר טיימר לשעה מסוימת. כחצי שעה לפני השעה הנקובה הנורה תתחיל להידלק בהדרגה ובשעה המיועדת תגיע לשיא העוצמה שלה, כך שלא תישאר לכם ברירה אלא לקום (או לכסות את הראש עם הכרית).

 7. טסים לחו"ל? שומרים שבת?

ואם כבר מדברים על תזמונים, קבלו את הפיצ'ר שיסייע לכם להרגיע את החששות כשאתם טסים לחו"ל או יוצאים מהבית לתקופה ממושכת. בעזרת הנורות החכמות והאפליקציה תוכלו לתכנן מראש את השעות בהן הנורות ידלקו ואת השעות בהן הן יכבו. לאדם מבחוץ זה ייראה כאילו יש אנשים ברגע זה בבית, ואם אתם שומרים שבת זה בכלל יכול לארגן אתכם בצורה מושלמת.

 8. כולם זזים עכשיו

מגששים את דרככם למטבח בלילה? שוב הקטנצ'יק התעורר ואין לכם מנוס מלקום? אנחנו עדיין לא יכולים להחליט בשבילכם מי קם ולאן, אבל על חיישן התנועה של התאורה החכמה אנחנו יכולים לספר לכם, וזה אפילו כדאי. מסתבר שאת הנורות החכמות של ימינו אפשר לכוון בצורה שהן יופעלו על ידי זיהוי של התרחשות משמעותית ותזוזה בחדר. אה כן, גם את משך הזמן בו הנורה תדלק בעקבות התנועה אתם יכולים לתכנת מראש. בקיצור, תגידו ביי למכות שחטפתם בזרת של הרגל.

 9. כל קול קובע

בימינו כל הקונספט של הנחיות קוליות למכשירים חשמליים – הפך לטרנד ממש פופולרי עם מערכות כמו Amazon Alexa, Apple Home-Kit ו-Google Assistant. עולם התאורה החכמה ממש לא נשאר מאחור בהקשר הזה ובאפשרותכם להתחבר אליו גם ולהשתמש בו גם אתם לצורך תדרוך הנורות באופן קולי.

תאורה חכמה איקאה (צילום: Inter ikea systems)
העתיד כבר כאן | צילום: Inter ikea systems

פורדהאוז מסביר ומזכיר כי גם כאן על מנת לשלוט על התאורה החכמה של איקאה באמצעות קול בשיתוף המערכות שהזכרנו, יש להצטייד בשער שיאפשר לכם להתחבר באופן יציב ומאובטח.

10. וזו רק ההתחלה

למעשה, תחום התאורה החכמה בארץ נחשב יחסית לתחום בתולי ומתחיל יחסית לאירופה, וצריך לזכור שכמו כל דבר ההתחלה הכל עניין של הרגל והיכרות עם השוק. אם התלהבתם מהחידושים בתחום התאורה החכמה תדעו שבהמשך מחכים לכם גם תחומים נוספים לשליטה דיגיטלית מרחוק כמו וילונות חכמים שנפתחים ונסגרים על פי הוראות, תקע אלחוטי ללא הגבלת מיקום, פיצ'רים של מערכות סאונד ועוד. אולי זה נראה לכם כמו משהו עתידני, אבל איך אומרים אצלנו? העתיד כבר כאן.

פורדהאוז מבטיח כי התאורה החכמה היא רק הצעד הראשון של רשת איקאה בכל התחום החדשני הזה והשאיפה היא לאפשר לכל בית בישראל לחוות את החיים בבית חכם. "מדובר פה בשינוי כללי המשחק כי התחום הזה רק הולך ומתפתח", הוא מסכם, "אנחנו בשאיפה להגיע ליותר ויותר ישראלים שיגלו שהם יכולים לשדרג את רמת החיים שלהם ולהפוך את ביתם לחכם במינימום השקעה, כמו תמיד".