חדר כביסה (צילום: shutterstock / Pixel-Shot)
חדר כביסה|צילום: shutterstock / Pixel-Shot

וויל לנקסטון, מנהל תפעול בחברת מייבשי הכביסה הבריטית Jeeves of Belgravia, חשף את האמת מאחורי המיתוסים הכי נפוצים על כביסה. אז האם יין לבן באמת מסייע לנקות כתמים של יין אדום? וכמה חומרי ניקוי כביסה צריך באמת לשים? 

המיתוס: יש להכניס מכנסי ג'ינס למקפיא כדי לנקות אותם

מדובר בסיפור שנפוץ במשך כמה שנים, אבל הוא פשוט לא נכון ולא יעבוד לכם. מכנסי ג'ינס יש לכבס בכביסה קרה כדי לשמור על הצבע שלהם, ואם אתם חוששים שהם ידהו – פשוט הימנעו מכיבוס יתר שלהם. צריך לכבס ג'ינס אחרי כל ארבע-חמש לבישות, עדיף בכביסת יד ובאמצעות חומר ניקוי עדין, כמו טקסטיל שמפו.

אנשים רבים מאמינים שכדאי לכבס ג'ינסים הפוכים כדי למנוע דהייה שלהם. זה נכון מבחינה טכנית – מכנסי ג'ינס הפוכים ישמרו יותר על צבעם, מכיוון שלא יבואו במגע עם תוף המתכת של מכונת הכביסה בתדירות גבוהה במהלך הכביסה.

מכנסי ג'ינס מאחור (צילום: Iryna Gyrych/shutterstock)
מכנסי ג'ינס מאחור | צילום: Iryna Gyrych/shutterstock

המיתוס: אפשר לכבס נעליים במכונת הכביסה בכביסה עדינה

אנחנו ממליצים בחום לא להכניס נעליים למכונת הכביסה, ובשום אופן לא להכניס אותם למייבש כביסה, שכן החום יכול לעוות את הנעליים ולפגוע בדבק שמחזיק אותן. מייבשי כביסה יכולים גם לכווץ נעליים בהתאם לבד שמהן הם עשויות. ההמלצה היא לקחת את הנעליים לניקוי יבש מקצועי, שיכולים לייעץ כיצד לנקות אותן נכון.

המיתוס: כדאי לשים יין לבן כדי להיפטר מכתמים של יין אדום

ממש לא. למרות הטיפים הרבים שמציעים לעשות כך, היין הלבן לא ישטוף את הכתם. אנשים עושים זאת כפתרון מהיר, אולם לבסוף הכתם אולי יורד, אבל הם נשארים עם "טבעת" בצבע חום שנותרת על הבגד.

מה כן לעשות? אם מדובר בבגדים לא עדינים וצבעוניים, יש לערבב ג'ל כביסה נוזלי עם מים קרים ולהשרות את הפריט המוכתם, ולאחר מכן לכבס אותו כרגיל.

יין אדום (צילום: Shutterstock)
יין אדום | צילום: Shutterstock
 

המיתוס: כדאי להכניס כדורי טניס למייבש הכביסה כדי שהמגבות יהיו רכות יותר

כן, זה נכון! אם אתם רוצים שהמגבות שלכם יהיו נעימות למגע, כדאי להכניס זוג כדורים יחד עם המגבות והמצעים. כדורי טניס יכולים לעזור לכביסה להתייבש מהר יותר, כי הם מסייעים בתחלופה של זרימת האוויר דרך הבגדים בזמן שהם במכונה. אם אין ברשותכם כדורי טניס, חפצים אחרים יכולים להביא לאותן תוצאות – למשל צעצועים ממולאים בפרווה ללא חלקי פלסטיק.

כדור טניס (צילום: kertlis, Istock)
כדור טניס | צילום: kertlis, Istock

המיתוס: שימוש ביותר חומרי ניקוי לכביסה יניב בגדים יותר נקיים

לא. צריך לוודא שיש מספיק חומר ניקוי לכביסה עבור משקל הבגדים שאתם מכבסים. שימוש בכמויות גדולות מדי של חומרים לניקוי כביסה יכולים ליצור בעיות כמו כתמים או שאריות שנותרות על הבגדים, ריחות שיישארו במכונת הכביסה כתוצאה מחומרים שלא מתנקזים כמו שצריך ואפילו הבגדים שלכם ייצאו רטובים יותר. כשאתם מכבסים חשוב לקחת בחשבון מהי מידת הלכלוך של הבגדים, מה משקל הכביסה ועוד.

המיתוס: את מכונת הכביסה לא צריך לשטוף, היא שוטפת את עצמה

לא נכון. את מכונת הכביסה צריך לתחזק אחת לשישה שבועות. אתם צריכים להפעיל מכונה ריקה בטמפרטורה הגבוהה ביותר, ללא חומר ניקוי לכביסה - אפשר להוסיף במקום כוס של חומץ או אקונומיקה כדי להרוג את החיידקים. לאחר השטיפה החמה, מומלץ להפעיל גם שטיפה קרה כדי לשטוף את המכונה.

המיתוס: כביסה במים קרים טובה יותר לסביבה

למרות ששטיפה במים קרים היא אכן טובה יותר לסביבה, יש בגדים שמצדיקים כביסה בטמפרטורות גבוהות. פריטים כמו מגבות וסדינים זקוקים לכביסה בטמפרטורות גבוהות יותר כדי להרוג חיידקים. עם זאת, כשמדובר בכביסה של פריטי לבוש, כדאי לכבס אותם במים קרים כדי לחסוך באנרגיה ולמנוע זיהום. כביסה עדינה בטמפרטורה נמוכה של 30 מעלות יכולה להגן על הבגדים שלכם מפני דהייה והתכווצות.