כשהיינו ילדים - ואצל חלקנו זה כבר היה מזמן - היו הנדנדה, המגלשה וארגז החול הכוכבים של גינת השעשועים השכונתית. כיום, כשהמציאות האורבנית הולכת ומשתנה, השטחים העירוניים נעלמים ובמקומם צצים מגדלי מגורים ומרכזי קניות - גם גינות השעשועים והפארקים מתוכננים בהתאם. במקרים רבים הם גדולים יותר, משוכללים יותר ומאתגרים יותר. לכבוד החופש הגדול ביקשנו לבדוק כיצד נראים גני המשחקים האטרקטיביים ברחבי הארץ מצפון עד דרום, הפתוחים בחינם לקהל הרחב. לפניכם מבחר דוגמאות נבחרות. 

"תכנון ועיצוב של פארקי שעשועים ציבוריים זה לא מה שהיה פעם", אומרת טל טלמור, אדריכלית הבית ב"אקרשטיין תעשיות", המתמחה בתחום העיצוב הסביבתי. "הגל האקולוגי ששטף את העולם בעשור האחרון מתבטא גם בעולם אדריכלות הנוף, ובשנים האחרונות אנו רואים מגמה כלל ארצית של פיתוח סביבתי תוך שמירה על האלמנטים הטבעיים של הסביבה. גינות השעשועים של היום מעוצבות ומתוכננות כדי לפתח את דמיונם של הילדים ולהציע להם ליהנות ממשטחי משחק יצירתיים וחינוכיים".

www.baloo.co גן שעשועים, מודיעין כללי (צילום: www.baloo.co)
המשאלה התגשמה. גן החלל, מודיעין | צילום: www.baloo.co

www.baloo.co גן שעשועים, מודיעין כוכב (צילום: www.baloo.co)
פיסול סביבתי. גן החלל, מודיעין | צילום: www.baloo.co

מנוגה ועד שבתאי: גן החלל, מודיעין

לפני כחודש הסתיימו העבודות ב"גן החלל" במודיעין. הרעיון לתכנון הגן הגיע מתלמיד בעיר ששלח עבודה שעשה לעירייה, בצירוף משאלה: שעבודתו תשמש השראה לאחד מפרויקטים של גני העיר. "קיבלנו פנייה ממיכל פרפרי, סמנכל"ית עיריית מודיעין, עם תמונה של עבודה תלת ממדית", מספרת אירית לוי, מנהלת השיווק של חברת "באלו", "היא רצתה לדעת אם זה רעיון ישים והאם ניתן לבנות גינת שעשועים על פי המודל. גלגלנו את הרעיון ביחד עם הפסל גיל שדה וכך נולדה גינת החלל".

מה בגינה: "כל המתקנים בגינה נחשבים לפיסול סביבתי", מסבירה לוי, "אין אף מתקן רגיל שעשוי מפייברגלס או מפלסטיק, הכל מפוסל במיוחד ועשוי מבטון". כדי לחסוך בעלויות, כל כוכב מורכב למעשה משני חצאי כוכב: נוגה הצטרף לשבתאי ונפטון למאדים. משטח סינטטי בצבע כחול משמש כמצע לכל המתקנים כמו רכב החלל, השמש, לווין הטיפוס וכדור הארץ; כוכב השמש משמש כבית בובות, ואורנוס וצדק הם גם מתקני מגלשה ונדנדה כפולה. הקמת הגן הסתיימה לאחרונה והפתיחה הרשמית שלו תתקיים ב-25.7 בשעה 17:00.

כתובת: רחוב בינימין, מודיעין.

www.baloo.co גן שעשועים, מודיעין מתקן (צילום: www.baloo.co)
כל כוכב מורכב משני חצאי כוכב. גן החלל, מודיעין | צילום: www.baloo.co
www.baloo.co גן שעשועים, מודיעין עיגול (צילום: www.baloo.co)
משטח סינטטי בצבע כחול משמש מצע. גן החלל, מודיעין | צילום: www.baloo.co
www.baloo.co גן שעשועים, מודיעין פתח (צילום: www.baloo.co)
אורנוס וצדק הם גם מתקני מגלשה. גן החלל, מודיעין | צילום: www.baloo.co

גן שעשועים, מודיעין דגם ילד
הדגם שבנה תלמיד בעיר

אומגות לקטנים ולגדולים: יריד המזרח, נמל תל אביב

לפני כ-80 שנים, הרבה לפני שגלידה מונטנה הייתה הבית של אסקימו לימון, יריד המזרח במגרשי התערוכה הישנים נחשב לאטרקציה הגדולה בתל אביב. עיריית תל-אביב-יפו וחברת "אתרים" הפכו שוב את יריד המזרח למקום אטרקטיבי של בילויים, כאשר 9,000 מ"ר מתוך 70 הדונם של המתחם הוקדשו לשלוש גינות משחק. "המטרה הייתה ליצור תמהיל שיתאים למשפחות עם ילדים קטנים וגדולים כאחד", מספר איתמר שמעוני, מנכ"ל חברת "אתרים". שלוש הגינות צבעוניות למדי וכוללות מתקנים ייחודיים ומלהיבים.

מה בגינה: במרכזה של הגינה הראשונה, שמיועדת לילדים בוגרים, אונייה - שחלק מהמתקנים בה נמצאים בתוכה, כמו מקפצה בבטן האונייה שמשגרת את הילדים למשטח תחתון, פנלים אלקטרונים, מעלית שניתן לטפס עליה ולהסתובב, נדנדות, אומגה וקרוסלות.

במתחם השני, שמיועד לפעוטות, מתקנים מעוצבים וייעודיים לגיל הרך: לחיצה על כפתור או סיבוב של הגה יוצרים תגובה של צליל או מוזיקה שנותנת לילד פידבק על כל פעולה; דמויות לרכיבה כמו סוס או פרה משמיעות קולות כאשר רוכבים עליהן, ויש אפילו קיר טיפוס קטן ובטיחותי.

במתחם האחרון מסלול בימבות שמדמה רחוב עם תמרורים, תחנות דלק ורמזורים; גשר באורך 70 מטרים המיועד לריצה, שמצדו האחד חבלים, כבלים וסולמות, ומצדו השני סוגים שונים של מגלשות. יש גם מתקן ענק של אונייה מתנדנדת, המיועד ל-25 ילדים, פרמידת חבלים עם ערסלים ואומגה באורך של 30 מטר. לכל מתקן ברקוד שנסרק על ידי הטלפונים החכמים, ומציע למבקריו לקרוא אודותיו.

כתובת: יריד המזרח, נמל תל אביב.

גן שעשועים, יריד המזרח ספינה, צילום צילום אלו את ניצן בעמ (צילום: אלו את ניצן בע"מ)
מקפצה בבטן האונייה שולחת את הילדים למשטח התחתון. יריד המזרח, נמל תל אביב | צילום: אלו את ניצן בע"מ
גן שעשועים, יריד המזרח מגלשות, צילום אלו את ניצן בעמ (צילום: אלו את ניצן בע"מ)
כל צורות הטיפוס הקיימות. יריד המזרח, נמל תל אביב | צילום: אלו את ניצן בע"מ
גן שעשועים, יריד המזרח גדולים, צילום אלו את ניצן בעמ (צילום: אלו את ניצן בע"מ)
נדנדות וקרוסלות של 360 מעלות. יריד המזרח, נמל תל אביב | צילום: אלו את ניצן בע"מ
גן שעשועים, יריד המזרח אומגה, צילום אלו את ניצן בעמ (צילום: אלו את ניצן בע"מ)
אומגה באורך 30 מטר. יריד המזרח, נמל תל אביב | צילום: אלו את ניצן בע"מ

גן שעשועים, יריד המזרח קטנים, צילום אלו את ניצן בעמ (צילום: אלו את ניצן בע"מ)
תגובה של צליל או מוזיקה בלחיצת כפתור. מתחם הפעוטות, יריד המזרח, נמל תל אביב | צילום: אלו את ניצן בע"מ

אתגרים וחינוך: פארק החייל האוסטרלי, באר שבע

"פארק החייל האוסטרלי" הוא לא רק גינת שעשועים, אלא מרכז חינוכי חברתי וחווייתי לכל הגילאים המותאם גם לאנשים ולילדים עם צרכים מיוחדים - ומטרתו לשמש מנוף ליצירת שינוי חברתי ולקידום שילובם של ילדים ואנשים עם מוגבלויות בחיי הקהילה.

מה בגינה: הפארק מחולק למתחמים: המתחם החושי, שהוא למעשה מבוך צבעוני ומסקרן; מתחם המורכב מאוהל ובו מתקנים מאתגרים הנגישים לכולם; מתחם השקט, המציע מקומות ישיבה נוחים ליד מפל מים, ומתחם הפקניק המקורה, הכולל מקומות ישיבה מסודרים ומוצלים.

כתובת: צומת הרחובות אבא אחימאיר ושאול המלך, באר שבע.

גן שעשועים, באר שבע מבט מלמעלה, צילום עיריית באר ש (צילום: עיריית באר שבע)
מרכז חינוכי חברתי וגן שעשועים. פארק החייל האוסטרלי, באר שבע | צילום: עיריית באר שבע
גן שעשועים, באר שבע מגלשה, צילום עיריית באר שבע (צילום: עיריית באר שבע)
נגישות חברתית ונגישות פיזית. פארק החייל האוסטרלי, באר שבע | צילום: עיריית באר שבע
גן שעשועים, באר שבע גשר, צילום עיריית באר שבע (צילום: עיריית באר שבע)
מבוך צבעוני ומסקרן. פארק החייל האוסטרלי, באר שבע | צילום: עיריית באר שבע
גן שעשועים, באר שבע טיפוס, צילום עיריית באר שבע (צילום: עיריית באר שבע)
מתקנים חושיים. פארק החייל האוסטרלי, באר שבע | צילום: עיריית באר שבע

גן שעשועים, באר שבע ילדים חבלים, צילום עיריית באר (צילום: עיריית באר שבע)
מתקנים מאתגרים. פארק החייל האוסטרלי, באר שבע | צילום: עיריית באר שבע

מבוך דינמי: מתנ"ס קריית הצעירים, רמת השרון

מבוגרים וילדים כאחד לא יישארו אדישים למראה הגינה הייחודית והצבעונית שתוכננה על ידי משרד האדריכלות גלעד שיף אדריכלות. הגן, שהיה בעבר מגרש כדורגל מוזנח ומתפורר, התכסה בדשא סינטטי אשר מתחתיו פרוסה תשתית של מזרוני גומי בטיחותיים. "גני השעשועים שנבנים כיום בארץ משלבים מתקנים קנויים וסטנדרטים", מסבירה האדריכלית גלית שיף, "עיקר המשחק נסוב סביב פעולות מוגדרות כמו: גלישה במגלשה, נדנדה, טיפוס וכו'. מהות הפרוייקט הייתה ליצור מקום שונה באופיו למשחק ספונטני ויצירתי. מקום שמאפשר פעילות שאינה מוגדרת ושיש לה זהות עצמאית. התכנון כולל מגוון מצבים טופוגרפיים, קשרים ויזואליים, כיוונים וטקסטורות, שניתנים לפרשנות ושימוש למגוון גילאים".

מה בגינה: בבסיס התכנון גבעת מגלשות שממנה גולשים לתוך מבוך קירות בעלי גבהים משתנים וחורי הצצה ומעבר. המגלשות קבורות חלקית בקרקע והנגישות אליהן היא בהליכה על שיפוע מתון – כך שהן נגישות לכל סוגי המשתמשים. כל תהליך התכנון שהסתמך על מתקנים ייחודיים שנבנו במיוחד עבור הגינה, נעשו בליווי צמוד של מכון התקנים - מה שמוכיח שניתן להיות יצירתיים גם במסגרת קשיחה של תקנים ותקציב הדוק. קירות הבטון מגוונים בצורתם, אך למעשה הורכבו ממספר מודלים בלבד. ההרכב המשתנה בין התבניות החזרתיות יוצר חוויית מבוך דינמית. אחד הקירות נצבע בצבע של לוחות גיר ומאפשר למשחקים בגן דרך נוספת לביטוי עצמי. מסביב לקירות ולגבעה שובצו מתקני משחק נוספים המאפשרים אלטרנטיבה נוספת.

כתובת: שבטי ישראל פינת סמטת בית השואבה, רמת השרון.

גן שעשועים, מורשה דשא, צילום שי אפשטיין (צילום: שי אפשטיין)
מבוך קירות בעלי גבהים משתנים. גינת קרית הצעירים, רמת השרון | צילום: שי אפשטיין
גן שעשועים, מורשה כדור, צילום שי אפשטיין (צילום: שי אפשטיין)
חורי הצצה ומעבר. גינת קרית הצעירים, רמת השרון | צילום: שי אפשטיין
גן שעשועים, מורשה חורים, צילום שי אפשטיין (צילום: שי אפשטיין)
הליכה על מדרונות מתונים. גינת קרית הצעירים, רמת השרון | צילום: שי אפשטיין
גן שעשועים, מורשה ילד, צילום שי אפשטיין (צילום: שי אפשטיין)
לנוח בתוך עיגול. גינת קרית הצעירים, רמת השרון | צילום: שי אפשטיין
גן שעשועים, מורשה מגלשות, צילום שי אפשטיין (צילום: שי אפשטיין)
גבעת מגלשות. גינת קרית הצעירים, רמת השרון | צילום: שי אפשטיין
גן שעשועים, מורשה טיפוס, צילום שי אפשטיין (צילום: שי אפשטיין)
לטפס יחדיו. גינת קרית הצעירים, רמת השרון | צילום: שי אפשטיין

גן שעשועים, מורשה ילדה, צילום שי אפשטיין (צילום: שי אפשטיין)
אתגר מסוג אחר. גינת קרית הצעירים, רמת השרון | צילום: שי אפשטיין

גינה מהסיפורים: גן סיפור חולון

גן סיפור הוא פרויקט ותיק ומקסים שיזמה והקימה עיריית חולון. במסגרת הפרוייקט, הפכו גינות ציבוריות לגינות משחק בהשראת ספרים, כשמיטב אמני ישראל פסלו לטובת הפרויקט פסלי סביבה בהשראת סיפורי ילדים אהובים ומוכרים. "הפרויקט גן סיפור התחיל לפני כעשור", מספרת נירית בייסקי, דוברת עיריית חולון, "רצינו ליצור ריאות ירוקות ולעודד קריאה וחשיפה לפיסול סביבתי, ממש כמו מוזיאון פתוח". חולון, הידועה גם כעיר הילדים, שדרגה במהלך השנים את כל הגינות הישנות ובנתה גינות חדשות כגינות סיפור, כך שכיום ישנן 38 גינות סיפור בכל רחבי העיר. "כל הגינות, למעט הנסיך הקטן, מבוססות ומעוצבות בהשראת ספרות ישראלית", מספרת בייסקי. הנה שלוש שאהבנו במיוחד.

היה הייתם שני קופים: הגן החדש ביותר, "היה הייתם שני קופים", עוצב בהשראת ספרו של דויד גרוסמן, המספר על הילד גידי וחברו הקוף יויו, שיושבים יחדיו על עץ גבוה - ומעוררים את פחדיו של אבא של גידי. כדי להסיח את דעתו של בנו כדי שלא יפול, הוא מספר לשניים סיפור על עולם דמיוני ועל חברות בת מליוני שנים בין האדם לקוף.

מה בגינה: הגן תוכנן על ידי אדריכלית הנוף קרני גרשטיין. הפסלים עוצבו על ידי האמנית והפסלת לילך פנקס מרקמן והפסל והמבצע היה צוות אפי חוג'סטה בע"מ, עוצב בהשראת היצורים הדמיוניים מהסיפור כמו: הג'ירפה, עליה מטפסים הדמויות, הדינוזאור שבקצהו ירח וקנגרו ורוד ענק עם כנפיים. מלבד הפסלים המרשימים כולל הגן מגרש סל, מתקני משחק איכותיים, מצללה, ריהוט גן וכמובן אזורי ישיבה, רחבות דשא וגינון.

כתובת: נעמי שמר, קריית אילון, חולון.

גן שעשועים, חולון קופים רכב, צילום אלי נאמן (צילום: אלי נאמן)
בהשראת היצורים הדמיוניים. "היה הייתם שני קופים", חולון | צילום: אלי נאמן
גן שעשועים, חולון קופים כנפיים, צילום אלי נאמן (צילום: אלי נאמן)
קנגרו ורוד ענק עם כנפיים. "היה הייתם שני קופים", חולון | צילום: אלי נאמן

גן שעשועים, חולון קופים, צילום אלי נאמן (צילום: אלי נאמן)
על הג'ירפה מטפסים. "היה הייתם שני קופים", חולון | צילום: אלי נאמן

הנסיך הקטן: אחד מספרי הילדים האהובים בעולם זכה לגינה מיוחדת משלו בחולון, והוא היחיד שהצליח להשתחל אל הפרויקט שכולו כחול לבן. אולי זה מפני שהספר הקטן והמקסים של הסופר הצרפתי אנטואן דה סנט-אכזופרי חצה את גבולות השפה והלאום והפך לנחלת הכלל,כזה שכולם רוצים לחבק.

מה בגינה: בגינת הנסיך הקטן, מתקני המשחק עשויים מהדמויות של הספר. כאן תוכלו להתגלש אל תוך המלך שחשב שהוא שולט בהכל, מדליק הפנסים שמקדיש את כל חייו למלאכה וגם הנסיך בכבודו ובעצמו. חברת א.א. תבנית ויציקה עיצבה והקימה את גן הסיפור "הנסיך הקטן". האמן אילן אוורבוך עיצב את פסל הכתר הענק מאלומיניום.

כתובת: חורשת היובל, חולון.

גן שעשועים, חולון הנסיך הקטן, צילום עיריית חולון (צילום: עיריית חולון)
המלך השתלטן. "הנסיך הקטן", חולון | צילום: עיריית חולון

גן שעשועים, חולון הנסיך הקטן נסיך, צילום עיריית חו (צילום: עיריית חולון)
הנסיך בכבודו ובעצמו. "הנסיך הקטן", חולון | צילום: עיריית חולון

גן חמשת החושים: הגן הבא מבטיח להפעיל את כל החושים של ילדכם. הוא עוצב בהשראת הסיפור "חמשת החושים" שכתבה ד"ר מירי צללזון. הגינה תוכננה על ידי קסם אדריכלים, האמן יזהר כהן עיצב והפסל שוקי כפרי ביצע חמישה פסלים: הראייה, השמיעה, הריח, המגע והטעם.

מה בגינה: הפסלים מאפשרים לילדים להיות שותפים לחוויה מיוחדת, במהלכה הם יכולים להיכנס לתוך הפסלים וללמוד מקרוב על חושינו המפותחים. חוש הטעם הוא פה פעור עם לשון שנשמטת לרצפה. המתקן בעל ארבעה חורים בלשון, אליהם צריך לקלוע כדור. חורים אלו מסמלים את ארבעת הטעמים: מתוק, מלוח, חמוץ, מר. בפינה של חוש המישוש מוזמנים הילדים לעלות בסולם אל תוך כף יד השעונה על הקרקע ולהתגלש מתוך האצבעות החוצה. מתקן חוש הראייה מזמין את המבקר להתיישב בתוך גלגל העין, ולבחון איך הוא נראה מקרוב.

כתובת: רחוב המרגנית, שכונת קריית אילון, חולון.

גן שעשועים, חולון חושים יד, צילום עיריית חולון (צילום: עיריית חולון)
למשש דרך המתקן. "חמשת החושים", חולון | צילום: עיריית חולון
גן שעשועים, חולון חושים שמיעה, צילום עיריית חולון (צילום: עיריית חולון)
שמעתם את זה? "חמשת החושים", חולון | צילום: עיריית חולון

גן שעשועים, חולון חושים טעם, צילום עיריית חולון (צילום: עיריית חולון)
לחוות את הטעם. "חמשת החושים", חולון | צילום: עיריית חולון

אתר עתיקות: פארק הרפתקאות וארכיאולוגיה, הוד השרון

לפני כשנה נחנך בהוד השרון פארק ארכיאולוגי המשתרע על כעשרה דונמים, וכולל שלושה מתחמים עיקריים: מתחם לפעוטות, מתחם לילדים ופארק ארכיאולוגי, שהוקם בשיתוף רשות העתיקות על ידי ד"ר אורית שמיר ואדריכלית הנוף, טל עברון כרמל.

מה בגינה: הגינה הייחודית מדמה את שגרת החיים בימי קדם ומעניקה למבקרים הזדמנות להתנסות בדרך החיים הקדמונית. בפארק מוצגים פריטי אבן ומתקנים חקלאיים, ששימשו את תושבי ארץ ישראל הקדומה בהפקת שמן זית. רשות העתיקות השאילה פריטים ארכיאולוגים לטובת הפארק מתוך רצון לחשוף את המבקרים לנכסי העבר. בין הפריטים המוצגים: מתקני בתי בד, חוליית בור מים (פי בור) וספלולים - מתקן פשוט וקדום ב לריסוק הזיתים שמקורו בשנת 1,000 לפנה"ס. המתחם כולו מאופיין בצמחייה ארץ ישראלית.

כתובת: רחוב ששת הימים, הוד השרון.

גן שעשועים, הוד השרון, ארכיאולוגי
שגרת החיים בימי קדם. פארק הרפתקאות וארכיאולוגיה, הוד השרון
גן שעשועים, הוד השרון, אבן
מתקן קדום לריסוק זיתים. פארק הרפתקאות וארכיאולוגיה, הוד השרון
גן שעשועים, הוד השרון, מתקן
מתחם משחק סמוך. פארק הרפתקאות וארכיאולוגיה, הוד השרון
גן שעשועים, הוד השרון, נדנדה
עולים לגובה על ערסל הנדנדה. פארק הרפתקאות וארכיאולוגיה, הוד השרון

גן שעשועים, הוד השרון, סולם
סולמות וחבלים. פארק הרפתקאות וארכיאולוגיה, הוד השרון

בהשראת שלולית החורף: פארק הרצליה

פארק הרצליה הוקם בשני שלבים ובנייתו נסתיימה ב-2011. במסגרת תכנון הפארק נדרשו משרד האדריכלים, שלמה אהרנסון, לתכנן פארק עירוני בשטח כולל של 700 דונם. "הרעיון העיצובי של שלב א' היה שימוש בתבנית המדמה עץ השולח את ענפיו לכיוונים שונים של הפארק", מסבירה האדריכלית ברברה אהרנסון, "אזור המשחק נחשב לאזור המרהיב של הפרויקט".

מה בגינה: מתחם המשחקים כולל מתקן עיקרי של גשרים ושבילים מרחפים הכוללים גם 15 מגלשות שונות. מתחת לגשר אזורי משחק אינטימיים יותר. לצידם תוכנן אזור לפעוטות שעוצב בהשראת שלולית החורף: "באיזור המתקנים תוכננו מסלולים נמוכים יותר המהווים חלק בלתי נפרד מהמתחם, ומיועדים לילדים עם מגבלות וצרכים מיוחדים שיכולים לשחק עם שאר הילדים ולא בנפרד", מסבירה אהרנסון, "אפילו ילד בכיסא גלגלים יכול להשתתף במשחקים ולהרגיש שייך לקבוצה כולה. המתקנים מתאימים לכל הגילים ונחלקים לאיזור לפעוטות ולאיזור לילדים מגיל 3 ואילך. רמפות רחבות במיוחד מונעות תורים ואי נוחות, ויוצרות חופש משחק ואויורה נעימה לילדים ולהורים שיכולים לנוח ולשתות קפה בזמן שהילדים משחקים".

כתובת: יוסף נבו, הרצליה (מול קניון שבעת הכוכבים).

גן שעשועים, פארק הרצליה, www.s-aronson.co (1) (צילום: www.s-aronson.co)
גשרים ושבילים מרחפים. פארק הרצליה | צילום: www.s-aronson.co

גן שעשועים, פארק הרצליה, www.s-aronson.co מתקנים (צילום: www.s-aronson.co)
בהשראת שלולית החורף. גינת הפעוטות, פארק הרצליה | צילום: www.s-aronson.co

מגדל תצפית: פארק החורשות, תל אביב

פארק החורשות, שנפתח ממש לפני מספר חודשים, קיבל את שמו בזכות מיקומו בחורשות נרחבות שניטעו בראשית שנות ה-50. הפארק הינו השטח הפתוח הירוק, בין הגדולים בדרום תל אביב והוא מחבר מספר שכונות המקיפות אותו. בתחומי הפארק מצויים גם בין היתר, הכנסייה הרוסית האורתודוקסית "פטר הקדוש", מספר מוסדות ציבוריים, גן זיאולוגי, גן בוטני, מרכז ספורט ואיזור גינון ופנאי שפותחו בעבר. "שטח הפארק משלב בעיצובו את העקרונות של פנאי ונופש, חקלאות מסורתית וטבע עירוני תוך שמירה על האופי והקסם המיוחד של המקום", מסבירה ברברה אהרנסון, אדריכלית הגינה.

מה בגינה: אזור המשחקים הוא גדול במיוחד ומציע מגדל תצפית בגובה 12 מטר, ארבעה מפלסים ושתי מגלשות ענק, הרעיון הוא שניתן לראות ולתצפת על תל אביב מצד אחד, ועל יפו מהצד השני. האיזור מתחלק למתחם פעוטות בגילאים 0-3 עם איזורי משחק רכים, מתחם לילדים בגילי 3 עד 12 ואיזור אתגרי ומשחק אומגה המיועד לכל גיל.

כתובת: שדרות בן צבי 71, תל אביב.

גן שעשועים, פארק החורשות, www.s-aronson.co (צילום: www.s-aronson.co)
בחורשות נרחבות שניטעו בראשית שנות ה-50. פארק החורשות, תל אביב | צילום: www.s-aronson.co
גן שעשועים, פארק החורשות, www.s-aronson.coמתקנים (צילום: www.s-aronson.co)
ארבעה מפלסים ושתי מגלשות ענק. פארק החורשות, תל אביב | צילום: www.s-aronson.co

גן שעשועים, פארק החורשות, www.s-aronson.coשביל (צילום: www.s-aronson.co)
כולל גדל תצפית בגובה 12 מטר. פארק החורשות, תל אביב | צילום: www.s-aronson.co

הדואר בא היום: גן בן שפר, הרצליה

גן בן שפר נחשב לגן הוותיק ביותר בהרצליה. הוא ממוקם במרכז העיר ונקרא ע"ש צבי בן שפר, אשר היה מוכתר היישוב בתחילת המאה ה-20. הגן שנפרש על פני כ-12 דונם, ובשטחו נמצאת הבאר הראשונה של הרצליה, עבר שיפוץ ושידרוג לפני כשבע שנים על ידי משרד אדריכלות הנוף זר-וולף. העיקרון העיצובי שעמד לנגד עיניהם בתכנון החדש היה לשמר את אופיו המקורי של הגן. לשם כך הבריכה הישנה הפכה לבריכת נוי אקולוגית, משטח במת המופעים הוסבה לאמפי נופי צנוע מבלי לפגוע בעצים הקיימים - והאזור משמש את תושבי העיר לטקסים, אירועים וקונצרטים.

מה בגינה: כחלק ממגמת השימור ושיחזור הקסם של ימיה הראשונים של הרצליה, עוצבה גינת המשחקים כפי שנראתה העיר בתחילת המאה. "מתחם המשחקים של הגינה תוכנן ועוצב כדי לדמות את רחוב סוקולוב כפי שהיה בעבר", מספרת רחל בנגום, מנהלת המחלקה לפיתוח סביבתי בעיריית הרצליה, "מבני עץ מציעים לילדים לבקר בסניף הדואר, במרפאה ולנסוע באוטובוס של אגד". הגן הנוסטלגי מאפשר לילדים לחוות חוויה ייחודית ברחוב הראשי של העיר ולחוש עצמאות.

כתובת: סוקולוב פינת ההגנה, הרצליה.

גן שעשועים הרצליה אגם, zur-wolf.com (צילום: zur-wolf.com)
שחזור ימיה הראשונים של העיר. פארק שפר, הרצליה | צילום: zur-wolf.com
גן שעשועים הרצליה כביש, zur-wolf.com (צילום: zur-wolf.com)
לדמות את רחוב סוקולוב כפי שהיה. פארק שפר, הרצליה | צילום: zur-wolf.com
גן שעשועים הרצליה בית, zur-wolf.com (צילום: zur-wolf.com)
כולל סניף דואר ומרפאה. פארק שפר, הרצליה | צילום: zur-wolf.com

גן שעשועים הרצליה מעבר חצייה, zur-wolf.com (צילום: zur-wolf.com)
בטוחים על הכביש. פארק שפר, הרצליה | צילום: zur-wolf.com

שמים ומים: פארק תע"ש החדש, רמת השרון

בימים אלו מסתיימות ההשלמות האחרונות לקראת פתיחתו של הפארק הגדול ברמת השרון, 50 דונם של ריאות ירוקות. "המודל נוצר מתוך הקונטור של הפארק ומול הקהילה וצרכיה", מסביר צביקה קנונטיץ, אדריכל הפרויקט. תכנון הפארק שם דגש רב על שימור העצים והצמחייה הקיימים במתחם, תוך שימוש בחומרים ממוחזרים. שדרת האקליפטוסים שחוצה את הגן ומכילה יותר מ-400 עצים, מובילה אל מתחמי הנופש, מתקני משחק וכושר. "הפארק מתוכנן כך שכל חתכי האוכלוסייה יוכלו ליהנות ממנו - מפעוטות ועד הגיל השלישי", מסביר קנוניץ, ממשרד "קו נוף" שתכנן את הפארק.

מה בגינה: לצד מגרשי קט רגל, כדורסל ובריכה אקולוגית תמצאו כאן מתחם פעוטות מאוד צבעוני שעוצב לפי הקונספט של שמים ומים. כל האלמנטים והמתקנים הם בסימן סירות ומטוסים. מתחם הנוער מחולק לשניים: איזור אחד מוקדש למדע ומציע לילדים לצאת למסע חוויתי במתקנים חדשניים שמדמים פעילות פיזיקלית ומדעית בשילוב של קול ותנועה. מתחם אחר מציע טיפוס על פרמידה בגובה של שמונה מטרים. "המערכת הזו מגושרת בגשרי חבלים", מסביר קנוניץ, "ויוצרת מערכת גשרים שמובילה את המטפסים לטיול בשדרת האקליפטוסים, ממש בצמרות העצים". הילדים שיגיעו לפסגת הפרמידה יוכלו לצאת לטיול בגשרי החבלים או להתגלש אל המפלס התחתון.

המערכת המגושרת הזו שעשויה מחבלים ונתמכת על ידי קונסטרוקציה מתכתית, עוצבה בהשראת קן הציפור.
אטרקציה נוספת הינה המתחם הרטוב, מתחם ייחודי עם מתקני מים שעוצב בהשראת החי והצומח. עקרב ענק שבנוי ממתכת, מהווה מתקן מים רב פונקציות. כל המתחם מחופה במשטח ייחודי נגד החלקה, כך שהילדים יוכלו לרוץ באופן בטיחותי בין שלל המתקנים. במתחם המים יש אזור מיוחד שמיועד לפעוטות. בחלק הדרומי של הפארק קיים מתחם נגינה לבני נוער. כאן יוכלו הילדים לקחת חלק במתקני נגיעה שמשלבים משחק קבוצתי או אישי, עם טכנולוגיה חדשנית שמשלבת מוזיקה ואורות.

כתובת: רחוב הנצח, רמת השרון.

גן שעשועים, רמת השרון מתקן, הדמיה יוני ויסנר (צילום: הדמיה: יוני ויסנר)
טיפוס על פרמידה בגובה של שמונה מטר. פארק תע"ש, רמת השרון | צילום: הדמיה: יוני ויסנר
גן שעשועים, רמת השרון עצים הדמיה יוני ויסנר (צילום: הדמיה: יוני ויסנר)
טיפוס על פרמידה בגובה של שמונה מטר. פארק תע"ש, רמת השרון | צילום: הדמיה: יוני ויסנר
גן שעשועים, רמת השרון ספיידר, הדמיה יוני ויסנר (צילום: הדמיה: יוני ויסנר)
טיפוס על פרמידה בגובה של שמונה מטר. פארק תע"ש, רמת השרון | צילום: הדמיה: יוני ויסנר
גן שעשועים, רמת השרון פעוטות, הדמיה יוני ויסנר (צילום: הדמיה: יוני ויסנר)
כל האלמנטים והמתקנים הם בסימן סירות ומטוסים. מתחם הפעוטות | צילום: הדמיה: יוני ויסנר

גן שעשועים, רמת השרון בבנייה
טיול בין שדרת האקליפטוסים

להתגלש אל הים: פארק הכט, חיפה

הפארק על שם ד"ר ראובן הכט במערב העיר חיפה, הוקם בשטח של 75 דונם, על רצועה צרה בסמוך לכביש החוף והפך לריאה ירוקה, המשלבת מתקני משחק, טבע ופעילות עבור תושבי העיר ומבקריה. בפארק הותקנו מתקני ספורט, משחק ונופש שנועדו לאפשר פעילות גופנית מחוץ לבית, שאינה מחייבת הגעה לחדר כושר. הפעילות הגופנית משולבת בהליכה ספורטיבית לאורך שבילי הפארק, באורך כולל של כשני ק"מ.

מה בגינה: לצד מתקני הכושר ישנם כ-20 מתקני משחק לילדים ונוער, הכוללים נדנדות, מתקני טיפוס מסוגים שונים, אומגה וערסלים. המתקנים מוקמו מעל למשטחי גומי לבטיחות המשתמשים. לאורך הפארק מפוזרים ספסלי ישיבה המשקיפים על מתקני המשחקים ועל הים. פארק הכט מהווה שטח פתוח וירוק, בו ניתן לבצע פעילות הליכה ברגל, נסיעה באופניים, משחקי כדור, פיקניקים ומנוחה. אטרקציות נוספות כוללות: אזור מגלשות בנויות, אמפיתיאטרון, גן פסלים ועוד. דגש מיוחד ניתן בפארק לנושא נגישות לאנשים עם מוגבלויות. הגן מואר בתאורה מעוצבת, ומאפשר פעילות בכל שעות היממה.

כתובת: על כביש החוף, דרך ההגנה בין חוף דדו לתל שיקמונה ביציאה הדרומית של חיפה.

גן שעשועים, חיפה (צילום: עיריית חיפה)
ריאה ירוקה על הים. פארק הכט, חיפה | צילום: עיריית חיפה

גן שעשועים, הכט חיפה (צילום: עיריית חיפה)
עובד גם בשעות החשיכה. פארק הכט, חיפה | צילום: עיריית חיפה

>> לכל כתבות המגזין

מתי יבנו לנו כזו גינה מגניבה כמו באוסטרליה?
ויש גם את המשחקיה היפה הזו בדנמרק