אמנות מודרנית, אלמנטים אורבניים ועיצוב מינימליסטי - יותר ויותר מבני דת ברחבי העולם הולכים ונבנים ברוח סגנונות הבנייה העכשווים והמודרניים. כשכל אחת משלוש הדתות - יהדות, נצרות ואיסלם - מכניסה להיכלי הקודש שינויים חדשניים בהתאם לצביונה וערכיה. "בשנים האחרונות ישנה התפתחות גדולה בפרשנותם של מבני הדת", אומר האדריכל דוד קנפו, המתמחה בתכנון ובינוי ערים. "ככל שהחברה יותר פתוחה ושוויונית, כך הולך ואובד הפן המונומנטלי של הקדוש והנשגב".

לדברי קנפו, המאפיניים הבולטים כיום בתכנון מבני דת הוא היעדר הסימטריה שאפיינה את בניית היכלי הקודש בעבר, ושימוש במשחק בין חומר לאור - כאשר אלמנט האור נתפס כמחולל מיסטיות. ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שבזמן שכנסיות ומסגדים רבים בעולם מקבלים גרסה חדשנית ואינטרפטציה מחודשת למבניהם, רוב בתי הכנסת עדיין דבקים במודלים ישנים וצנועים יותר. אבל יש גם כאלו שלא.

מבני דת, בית כנסת סטודיו דרור מדרגות (צילום: john m. hall)
החלל ששימש בעברו כחנות בגדים. בית הכנסת soho synagogue, ניו יורק | צילום: john m. hall

בית הכנסת soho synagogue, ארה"ב: אמנות עכשווית על הקיר

האדריכל הישראלי שמתגורר בניו יורק, דרור בן שטרית, הגה את בית הכנסת "soho synagogue", הממוקם ברחוב קרוסבי 43 ברובע הסוהו במנהטן והוקם ב-2009. החלל ששימש בעברו כחנות בגדים, קיבל עיצוב מחודש שהפך אותו לבית תפילה, לפי חזונו האמנותי של בן שטרית. חזית הכניסה הוסתרה ברצועות בד תלויות במגוון גבהים שנועדו להזכיר את הטלית מצד אחד ומהצד השני - מראה של ברקוד שממתחבר לפן האורבני. המתפללים נכנסים אל תוך אזור קבלה ארוך שמוביל אל אולם התפילה. על תקרת החלל ישנו פס שמלווה את הנכנסים והיוצאים ועליו מורכבת גם התאורה - מה שמזכיר את המנורה וגם את מפת הרכבת התחתית, כאיזכור לכך שבית התפילה ממוקם בלב העיר השוקקת. אולם התפילה, שהגישה אליו נעשית בירידה ממדרגות פלדה וזכוכית, מציג אמנות עכשווית על הקירות, שכולל משטחי עץ שיכולים להפוך לשולחנות קפה ולכיסאות. ספסלי בית הכנסת שאנו מורגלים אליהם, הפכו לספות נמוכות.

מבני דת, סטודיו דרור (צילום: john m. hall)
חזית הכניסה הוסתרה ברצועות בד תלויות. בית הכנסת soho synagogue, ניו יורק | צילום: john m. hall
מבני דת, בית כנסת סטודיו דרור מעקה (צילום: john m. hall)
הספסלים הפכו לספות נמוכות. בית הכנסת soho synagogue, ניו יור | צילום: john m. hall

בית הכנסת Jewish Community Mainz, גרמניה: מתפתל סביב החצר

במשרד האדריכלות הגרמני Manuel Herz Architects, עיצבו את המרכז הקהילתי "Jewish Community Mainz", שבעיר מיינץ בגרמניה. המרכז, שגודלו 2,500 מ"ר ונבנה ב-2010, כולל בית כנסת אשר מחופה באריחי קרמיקה ירוקים מזוגגים. צורתו של הבניין מתפתלת סביב חצר ציבורית ומתבססת על המלה העברית "ברכה". הקירות הפנימיים של בית הכנסת מכוסים באותיות עבריות, כשבחלק מהאיזורים ישנה שירה של רבני המאה ה-10.

מבני דת, בית כנסת מנואל הרץ חוץ, Manuel Herz Architects (צילום: Iwan Baan)
מחופה באריחי קרמיקה ירוקים. בית הכנסת Jewish Community Mainz, גרמניה | צילום: Iwan Baan
מבני דת, בית כנסת מנואל הרץ כניסה (צילום: Iwan Baan)
צורתו של הבניין מתפתלת סביב חצר ציבורית. בית הכנסת Jewish Community Mainz, גרמניה | צילום: Iwan Baan
מבני דת, בית כנסת מנואל הרץ, (צילום: Iwan Baan)
אותיות על הקירות. בית הכנסת Jewish Community Mainz, גרמניה | צילום: Iwan Baan
מבני דת, בית כנסת מנואל הרץ פנים (צילום: Iwan Baan)
כולל תוספות של שירת רבנים. בית הכנסת Jewish Community Mainz, גרמניה | צילום: Iwan Baan

כנסיית Catholic Church of the Transfiguration, ניגריה: מבנה דבשתי

משרד האדריכלות הלונדוני DOS Architects, זכה בתחרות לתכנון כנסיית "Catholic Church of the Transfiguration" ל-2,000 מתפללים בלאגוס, ניגריה. הכנסייה, שבנייתה החלה ב-2011 והיא מתפרשת על פני שטח של 3,275 מ"ר, צפויה להסתיים השנה ומתוכננת כמבנה דבשתי שדומה לאוהל עצום אשר בנוי מקשתות בגדלים שונים במרווחים של כארבעה מטרים. על פי משרד האדריכלות, העיצוב אמנם נראה לא שגרתי, אך למעשה הוא מבוסס על עקרונות העיצוב המסורתיים של כנסייה קתולית: ישנו אולם מרכזי עם שני מעברים בכל צד וצלב שניצב מעל המזבח בנקודה הגבוהה ביותר של המבנה. המבנה מורכב ממעטפת אורגנית שעוטפת את הגג והקירות החיצוניים כמחווה שמסמלת את ההגנה על הקהילה. הכניסה הראשית ממוקמת בצד הנמוך של המבנה ומובילה אל הקשת הגדולה, ממנה נשקף הנוף מבחוץ ונגלית קומה נוספת שתלויה במרכז המבנה באופן פתוח לאולם התפילה המרכזי.

מבני דת כנסייה DOS ARC, חלל (צילום: www.dosarchitects.com)
מבנה הדומה לאוהל. Catholic Church of the Transfiguration, ניגריה, | צילום: www.dosarchitects.com
מבני דת כנסייה DOS ARC, צד (צילום: www.dosarchitects.com)
קשתות בגדלים שונים. Catholic Church of the Transfiguration, ניגריה, | צילום: www.dosarchitects.com
מבני דת כנסייה DOS ARC, עצים (צילום: www.dosarchitects.com)
אולם מרכזי עם שני מעברים בכל צד. Catholic Church of the Transfiguration, ניגריה, | צילום: www.dosarchitects.com
מבני דת כנסייה DOS ARC, תכנית (צילום: www.dosarchitects.com)
קומה נוספת תלויה במרכז המבנה. Catholic Church of the Transfiguration, ניגריה, התכנית, | צילום: www.dosarchitects.com

כנסיית NEW VALER: שתי הצעות שונות למבנה שנשרף

תושבי Valer, עיירה נורבגית שקטה ליד רחוק מאוסלו, צפו לפני כמה שנים, בכנסיית העץ העתיקה שלהם עולה באש. בשנה שעברה החליטו התושבים להזמין אדריכלים מכל העולם להתחרות על עיצוב כנסייה חדשה לקהילה - "NEW VALER CHURCH". הכנסייה היא בעל חשיבות רבה עבורם - הן כנקודת מפגש חברתית והן כאבן דרך אדריכלית. לכן, בעיצובה נדרשה רגישות מיוחדת ותשומת לב להקשר התרבות היסטורי של המקום בשילוב אלמנטים עכשוויים ומודרנים.

במשרד האדריכלות הדני CEBRAהציעו מבנה, המתפרש על פני 2,500 מ"ר, בצורת צלב מוטה, שיוצר מבנה משופע. צורת המבנה חושפת את מוטיב הצלב רק בגובה עיניים, כמו גם מהאוויר, ויוצר את אותה תמונה משתי נקודות המבט. נפח הבניין נראה כמו חדר מדרגות לגן עדן - מטאפורה ציורית שניתן למצוא בכמה קטעים במקרא וכמלה נרדפת להכרה רוחנית. "הצלב מזכיר את ויה דלרוזה", מסביר קנפו, "את ישו שסוחב את הצלב ברחובות ירושלים וצועד לקראת ההצלבה. הקרבה לבית הקברות נותנת תחושה שכדי להגיע לאלוהים צריך לעבור דרך עיר המתים". חורבותיה של הכנסייה הישנה נהפכו לבריכה שבנויה לפי קווי המתאר של המבנה העתיק. על קירותיו החיצוניים של המבנה, מעין תבליט הצללות של עצים ואנשים. "הכנסייה מקבלת תבליט של השתקפויות אלוהיות", מוסיף קנפו, "ויוצרת מתח בין ארציות והרמוניה לבין טקס ההצלבה הקשה של המושיע".

מבני דת, כנסייה CEBRA, חוץ (צילום: cebra  )
צורת צלב מוטה. כנסיית כנסיית NEW VALER, נורבגיה | צילום: cebra
מבני דת, כנסייה CEBRA, השתקפות (צילום: cebra  )
נקודת מפגש חברתית. כנסיית כנסיית NEW VALER, נורבגיה | צילום: cebra
מבני דת, כנסייה CEBRA, צלב (צילום: cebra  )
משחקים באור. כנסיית NEW VALER, נורבגיה | צילום: cebra
מבני דת, כנסייה CEBRA, חושך (צילום: cebra  )
נפח הבניין נראה כמו חדר מדרגות לגן עדן. כנסיית כנסיית NEW VALER, נורבגיה | צילום: cebra

בהצעה נוספת שקיבלו תושבי Valer, ממשרד האדריכלות הספרדי OOIIO, מציגה עיצוב חדשני: חזית ראשית המובילה אל גג המבנה, עליו כל התושבים יכולים להשתמש לרווחתם לטיול ולמפגש. במתחם הם מוזמנים להשקיף אל הנוף, למרכז העיר ולבית הקברות, היכל התפילה וחורבות הכנסייה העתיקה. פנים המבנה מאוד מואר ופתוח אל החוץ, הוא כולו עשוי מעץ כסמל לבנייה המקומית המסורתית ולעיקר עיסוקם של התושבים.

מבני דת, כנסייה 5, מבט (צילום: ooiio )
מתאספים על גג המבנה. תכנית שנייה לכנסיית NEW VALER, נורבגיה | צילום: ooiio
מבני דת, כנסייה 5, גג  (צילום: ooiio )
פנים המבנה עשוי כולו מעץ. תכנית שנייה לכנסיית NEW VALER, נורבגיה | צילום: ooiio
מבני דת, כנסייה 5, אנשים (צילום: ooiio )
מבנה מואר ופתוח אל החוץ. תכנית שנייה לכנסיית NEW VALER, נורבגיה | צילום: ooiio

כנסיית MIAMI CHAPEL, פלורידה: מחווה לבתולה

משרד האדריכלות המקסיקני FREE, זכה בתחרות לתכנון כנסיית MIAMI CHAPEL במיאמי, פלורידה, כמחווה לבתולה המקסיקנית גואדלופה. בתוך המבנה המסקרן, המתפרש על פני 3,500 מ"ר, שתוכנן בהשראתה של הבתולה, ישנם כ-27 מיני מקדשים קטנים עבור כל אחת מהבתולות הקדושות. בתוך אולם התפילה מוקדש כל אחד מקיפולי המבנה לדמותה של בתולה אחרת, הקדושה לתרבות הלטינית. מעטפת הבניין שנפתחת כארובה אל השמים מציגה את דמותה של הבתולה גואדלופה אשר מצוירת על חלקו הפנימי של הפתח, הכי קרוב  שאפשר לשמים. "יש כאן ניסיון לשחזר את אפקט המערה", מסביר קנפו, "אולם חשוך שחדירת האור מקנה לו אפקט אלוהי". בניית הכנסייה שהחלה בשנה שעברה צפויה להסתיים לקראת סוף השנה.

מבני דת, כנסייה מיאמי, חוץ, צילום httpfr-ee.org (צילום: fr-ee.org)
מחווה לבתולה המקסיקנית גואדלופה. MIAMI CHAPEL, פלורידה | צילום: fr-ee.org
מבני דת, כנסייה מיאמי נוף, צילום httpfr-ee.org (צילום: fr-ee.org)
הכי קרוב לשמיים. MIAMI CHAPEL, פלורידה | צילום: fr-ee.org
מבני דת, כנסייה מיאמי, צילום httpfr-ee.org (צילום: fr-ee.org)
לשחזר את אפקט המערה. MIAMI CHAPEL, פלורידה | צילום: fr-ee.org

כנסיית Oasis – Pastoral Care Voestalpine, אוסטריה: בצלע ההר

משולשים בשחור לבן אשר מקופלים לתוך הקירות והתקרה של אולם כנסיית "Oasis – Pastoral Care Voestalpine" בלינץ, אוסטריה, אשר מתחפר בנוף משופע. חלקת אדמה נמצאת על שטח הפקר שבין הכביש ראשי לאזורי התעשייה והיתה זקוק לאופי חזק. היערות הקיימים שימשו כנקודת התחלה ליצירת המבנה שתוכנן על ידי משרד האדריכלות x architektenומוטבע בצלע ההר. הקונספט הנופי קובע גם את פנים המבנה, שמתפרש על 840 מ"ר, ובנייתו הסתיימה ב-2011. החלק הפנימי מחולק לאזורים תפקודיים, כאשר אולם התפילה תופס את מרבית הפוקוס ובצילו ישנם חדרי אירועים וסדנאות, משרדים ומלתחה. ישנה יציאה לחצר פנימית עם פעמון ענק שמונח במרכזה, כאזכור לפעמון בפיר הכרייה ובכנסיות.

מבני דת, כנסייה XARC, צלוב).jpg (צילום: www.xarchitekten.com)
משולשים בשחור לבן. כנסיית Oasis, אוסטריה | צילום: www.xarchitekten.com
מבני דת, כנסייה XARC, אנשים (צילום: www.xarchitekten.com)
אולם התפילה תופס את מרבית הפוקוס. כנסיית Oasis, אוסטריה | צילום: www.xarchitekten.com
מבני דת, כנסייה XARC, צורות (צילום: www.xarchitekten.com)
המבנה מתאחד עם הנוף. כנסיית Oasis, אוסטריה | צילום: www.xarchitekten.com

מסגד The Vanishing Mosque, איחוד האמירויות הערביות: בלי דלתות וקירות

משרד האדריכלות הניו יורקי RUX Design, זכה בתחרות לעיצוב מסגד "The Vanishing Mosque", שגודלו 5,000 מ"ר, עבור איחוד האמירויות הערביות. לפי משרד האדריכלות, "המסגד הנעלם" תוכנן תחילה כמבנה רגיל אולם עם הזמן הוחלט על תכנון כיכר עירונית שתעניק למתפללים חוויה סמלית ורוחנית בין הבניינים העירוניים. במסגד אין דלתות או קירות - הוא פתוח לכולם וזולג אל הרחוב העירוני. הרעיון היה לשזור את המסורת אל תוך מרחב עירוני שיטפח זהות משותפת ויגרום לאנשים להתאהב בקהילות שלהם. מרחב התפילה ארוג בצורה מורכבת במרקם של העיר ההומה, בין מקומות קמעונאים, תרבותיים, בנייני דירות, בתי מלון ואולמות. שטח הרחבה משמש כחמש פעמים ביום כמקום תפילה, וביתר הזמן הוא פתוח לציבור כמרחב חברתי. חזיתות הבניינים שתוחמים את הכיכר יוצרים פרספקטיבה דרמטית שסוללת "דרך" לכיוון העיר מכה. "יש כאן הדגשה של חזון", מסביר קנפו, "אנשים נראים כמו עדר בחלל אינסופי".

מבני דת, המסגד הנעלם חוץ (צילום: ruxdesign)
פתוח לכולם וזולג אל הרחוב. The Vanishing Mosque, איחוד האמירויות הערביות | צילום: ruxdesign
מבני דת, המסגד הנעלם כניסה (צילום: ruxdesign)
לשזור את המסורת למרחב העירוני. The Vanishing Mosque, איחוד האמירויות הערביות | צילום: ruxdesign
מבני דת, המסגד הנעלם מסדרון (צילום: ruxdesign)
חלל פתוח לתפילה. The Vanishing Mosque, איחוד האמירויות הערביות | צילום: ruxdesign
מבני דת, המסגד הנעלם מדרגות (צילום: ruxdesign)
פרספקטיבה שסוללת את הדרך למכה. The Vanishing Mosque, איחוד האמירויות הערביות | צילום: ruxdesign

מסגד Mosque Amir Al-Momenin, איראן: פרשנות חילונית

בטהרן, בירת איראן, מתוכנן להיבנות ממש בקרוב מסגד חדש בלב העיר. אחת ההצעות המעניינות שהוגשו היתה של משרד האדריכלות המקומי CAAT Architecture Studio, אשר ביקש לעצב מסגד בגודל 600 מ"ר, בהתאם למסורת העתיקה וגם להדגיש את מיקומו העירוני, הצפוף ושוקק החיים. כחלק ממגבלת השטח והסמיכות לבניינים השכנים והצורך לקיים דרישות פונקציונליות כמו: אולם תפילה, גישה וחללים נפרדים לגברים ונשים ועוד, נוצרה פרשנות חדשה לחלוטין לחללים המסורתיים. "העיצוב כאן מאוד חילוני", קובע קנפו, "בקרן רחוב עלוב ומזיע ישנו מעין קיפול, ממש מסגד כיס, בתוך המולת הכרך". העוברים והשבים נכנסים למעין מעבר שמסומן בעציצים צבועים בירוק ולבן כצבעי האיסלאם ומוזמנים להיכנס לתפילה ולהמשיך ללכת. הפרויקט מאוד תלוי וקשור לסביבה, שכן כל עונה של השנה מאירה אותו בתאורה שונה.

מבני דת, מסגד טהרן, חוץ (צילום: CAAT Architecture Studio)
להדגיש את המיקום העירוני. מסגד Mosque Amir Al-Momenin, איראן | צילום: CAAT Architecture Studio
מבני דת, מסגד טהרן, רחוב (צילום: CAAT Architecture Studio)
עיצוב חילוני. מסגד Mosque Amir Al-Momenin, איראן | צילום: CAAT Architecture Studio
מבני דת, מסגד טהרן, תקרה (צילום: CAAT Architecture Studio)
מסגד כיס, בתוך המולת הכרך. מסגד Mosque Amir Al-Momenin, איראן | צילום: CAAT Architecture Studio

מסגד prishtina solar powered mosque, קוסובו: גג סולארי

משרד האדריכלות האיטלקי Paolo Venturella Architecture, הגיש הצעה לבניית מסגד "prishtina solar powered mosque" כמסגד סולארי שיהפוך לנקודת ציון אורבנית בעיר פרישטינה שבקוסבו, עם אלמנטים מהבנייה המסורתית, כמו: הכיפה, קיר המצביע על כיוון התפילה ואיזורים קהילתיים. הרעיון המרכזי הוא למזג את שני האלמנטים העיקריים, הכיפה, והקיר שמכוון את התפילה למכה. חלל התפילה מחולק לשני אולמות נפרדים: שטח קטן יותר מוקדש  לתפילה בימי חול והאולם הגדול יותר נועד לתפילה במהלך ימי שישי וחגים. שני החללים מעוצבים במספר מפלסים כדי להפריד בין נשים וגברים. באיזורים התת קרקעיים של המבנה ישנם חדרים שמשמשים למטרות חברתיות ומנהלתיות. התכנון מנצל את צורתו העגולה של המבנה שמבטיח חדירה של אור במשך כל היום. דרך המעטפת שבנויה כשלבים, נכנס אור ישיר אל החלל הפנימי וניתן להשקיף אל הנוף העירוני. פהנלים סולארים על גג המבנה מאפשרים שימוש עצמאי בחשמל.

מבני דת, מסגד קוסובו, מבט, www.paoloventurella (צילום: www.paoloventurella.it)
כניסה של אור במהלך כם היום. prishtina solar powered mosque, קוסובו | צילום: www.paoloventurella.it
מבני דת, מסגד קוסובו, חוץ, www.paoloventurella1 (צילום: www.paoloventurella.it)
פנלים סולארים לצריכת חשמל באופן עצמאי. prishtina solar powered mosque, קוסובו | צילום: www.paoloventurella.it
מבני דת, מסגד קוסובו, פנים, www.paoloventurella (צילום: www.paoloventurella.it)
חלל התפילה מחולק לשני אולמות נפרדים. prishtina solar powered mosque, קוסובו | צילום: www.paoloventurella.it

תפילה נושנה: בתי הכנסת המפוארים בארץ