לא משנה כמה הבית מרווח ונעים למגורים, מתישהו, בעליו יבחין שהוא צר מלהכיל את כל החפצים שהוא אוסף אליו. הבעיה אף חמורה ומורגשת יותר בקרב אנשים שמתגוררים בדירות קטנות. אלו כל הזמן נדרשים לאלתר עוד ועוד פתרונות אחסון ארעיים ויצירתיים.

אז מה עושים? החוכמה כמובן, היא להיערך מראש ולתכנן בית עם כמה שיותר פתרונות אחסון שימושיים. אבל גם אם לא נערכתם בזמן, מצאנו כמה רעיונות מגניבים שאפשר ליישם בכל בית, וגם כמה רעיונות שתחשבו עליהם בפעם הבאה שתערכו שיפוץ.

חדר השינה: מתחת למיטה או מאחוריה

המיטה תופסת את רוב המקום, וארון הקיר בקושי מספיק לכל הבגדים והנעליים שלכם? זה לא אמור לנחם אתכם, אבל רובנו חיים כך בחדר השינה. איך ניתן לנצל את החלל, מבלי להעמיס עליו יותר מדי ולגרוע מהאווירה הנינוחה שאמורה להתקיים בו?

בונים במה. הפתרון דורש קצת תכנון מראש ומאמץ, אבל התוצאה בהחלט שווה את ההשקעה. בעזרת בניית במה, תוכלו לנצל את שטח הרצפה לטובת אחסון חכם ונסתר מן העין. במבט ראשון החדר נראה סטנדרטי לחלוטין וריק מחפצים, אך למעשה הבמה נפתחת לתאים ומגירות נשלפות אשר יספקו לכם מקום רב לאחסון מרווח ומסודר.

אחסון, מתחת לרצפה סגור (צילום: homedit)
לא רואים את הבלגן | צילום: homedit

אחסון, מתחת לרצפה (צילום: homedit)
במקום בויעדם, בונים במה | צילום: homedit

מיטה נפתחת. אין שם מפלצות, ולמעשה חוץ מאבק, השטח מתחת למיטה שלכם ריק ולא מנוצל. אפשרות אחת היא לבנות מתחתיה ארון רצפתי או לחילופין לקנות מיטה עם ארון נשלף - כך תוכלו לנצל את כל השטח המבוזבז לטובת אחסון נוח ונגיש של בגדים, שמיכות, מצעים וכו'.

מגירות נשלפות. אם אין באפשרותכם לרכוש מיטה שנפתחת לארון, ישנן דרכים לא פחות יעילות לנצל את שטח חדר השינה כראוי. זוהי בטח לא הפעם הראשונה שאתם שומעים על מגירות אחסון שניתן לגלגל מתחת למיטה. אל תזלזלו בפתרון הפשוט והיעיל שיעניק לכם אפשרות לסדר את בגדי העונה החולפת, והנעליים במגירות גדולות ומרווחות, ולפנות שטח יקר מארון הבגדים.

אחסון, ארגז מצעים עץ (צילום: www.time4sleep.co.uk)
ציפיות במקום מפלצות מתחת למיטה | צילום: www.time4sleep.co.uk

אחסון, מגירות מיטה עץ (צילום: www.mid2mod.com)
מגירות נשלפות ונוחות | צילום: www.mid2mod.com

להשמיש את גב המיטה. אפשר להשקיע בגב מיטה עם מדפים, מגירות נסתרות או אפילו להפגיש בין יחידת מדפים למיטה ללא מסגרת - כך תוכלו לחסוך במקום ולנצל את השטח המת לאחסון ספרים, אלבומים, תכשיטים וכלים דקורטיבים. גם שימושי, גם יפה.

אחסון, גב מיטה (צילום: www.lnt.com)
יחידת מידוף פתוחה בגב המיטה | צילום: www.lnt.com

אחסון, גב מיטה שעון (צילום: www.chictip.com)
או אחסון נסתר | צילום: www.chictip.com

המטבח: לנצל את הכיסא, לתלות את השולחן

זהו ללא ספק החדר הכי רוחש, שוקק חיים ועמוס בבית. במטבח תמיד יש מצוקה של מקום וזה בכלל לא משנה כמה מדפים ומגירות יש בו. כמות הכלים והסירים תמיד עולה על כל דמיון.

אחסון בפינת הישיבה. אם אתם לקראת שיפוץ או החלפת המטבח, וחשוב לכם לנצל כל סנטימטר בדירה, כדאי להפיק את המירב מכל רהיט ומערכת ישיבה: קחו בחשבון, ניתן לכלול מקומות אחסון מפתיעים בגב ותחתית המושב.

אחסון, ספסל גובה (צילום: www.casadesign.com)
פינת אוכל פלוס מגירות | צילום: www.casadesign.com

אחסון, ספסל מגירה גובה (צילום: thesmallkitchendesign)
כאן יכולות להסתתר המגבות | צילום: thesmallkitchendesign

פונקציות בתוך פונקציות. בחלל קטן ומאתגר שרוצה ליהנות מכל הפונקציות שיש לחלל מרווח להציע, פתרונות יצירתיים הם המפתח לתוצאה מוצלחת. ביחידת הנופש שגודלה כ-45 מ"ר, שולחן האוכל והכיסאות מאוחסנים בתוך יחידת המטבח כשאינם בשימוש, וכך לא תופסים מקום לחינם.

בתים לחג, אמיר ורד פינת ישיבה יציאה, צילום שי אדם (צילום: שי אדם)
שולחן וכיסאות מתחת לשיש. עיצוב: אמיר ורד | צילום: שי אדם

תמונה שהיא שולחן. למה ששולחן האוכל שלכם או הכיסאות לא יהפכו לתמונה מרשימה שתלויה על הקיר בזמן שאינם בשימוש? יותר ויותר מעצבים ואנשים שאוהבים ליצור עבור ביתם פריטים יחודיים מעצבים ריהוט רב שימושי, שבזמנו הפנוי הופך ליצירת אומנות.

אחסון, שולחן קיר דובה (צילום: picture_table_ivy_design)
השולחן הופך ליצירת אמנות | צילום: picture_table_ivy_design

הבית של קרן, כסאות על הקיר
הכיסאות נתלים על הקיר; התמונה באדיבות "הביתה

צלחות בתוך ספסל. אם התקציב לא מאפשר לכם לשבור, לנפץ ולנצל כל סנטימטר במטבח אז אולי כדאי שתשקיעו בספסל ישיבה שיאפשר לכם לשבת בנוח, לארח בכיף וגם ישמש כיחידת אחסון נוספת.

אחסון, קולאז מיטות (צילום: www.billwang.net)
קפה עם עיתון בבוקר. ספסל מנוצל | צילום: www.billwang.net

טריקים לניצול יעיל של שטח ארונות המטבח. כדי לנצל ולהפיק את המיטב מכל ארון מטבח אפשר למקם מוטות וילון קצרים שנצמדים בוואקום לאורך המדף. החציצה תאפשר לכם לאחסן בצורה חכמה את קרשי החיתוך, מכסי הסירים וצלחות הגשה גדולות במיוחד. חוץ מזה, לכולנו יש את המגירה הזו במטבח שיש בה כל מיני דברים שלא קשורים אחד לשני ולכן היא שרויה בבלגן תמידי. באמצעות טריק פשוט כמו ארגונית שבנויה ממגשי אחסון בגדלים שונים שמונחים אחד על השני, תשמרו על הסדר והארגון.

אחסון, מדפים גובה (צילום: www.4tololo.ru)
מחיצות מכל סוג בארון | צילום: www.4tololo.ru

אחסון, מגירה (צילום: www.amazon.com)
ארגונית טובה למגירה | צילום: www.amazon.com

המדרגות: הרווח כולו שלכם

שימוש במדרגות כמקום אחסון הפך בשנים האחרונות לטרנד של ממש. הדרישה לנצל את החלל בחוכמה נפגשה עם לא מעט תרגומים מעוצבים, שהפכו את פתרונות האחסון בגרם המדרגות לחלק הכי מעניין  בבית.

אחסון, חור (צילום: theownerbuildernetwork.com)
אחסון נסתר בין קומה לקומה | צילום: theownerbuildernetwork.com

מדרגות שהן מגירות. אם אתם מתכננים בית חדש או שיפוץ, קחו בחשבון שהפיכת המדרגות למגירות נסתרות יעניק לכם את המקום המושלם לאחסון. כל מדרגה תהפוך למגירה עמוקה שתעלים את כל הנעליים מהדרך.

אחסון, מדרגות מגירות גובה (צילום: athousandgreatideas.wordpress.com)
כל מדרגה היא גם מגירה | צילום: athousandgreatideas.wordpress.com

חלל מת כספרייה. את השטח המבוזבז מתחת לגרם המדרגות או בכל נישה ריקה שיש לכם בבית, אפשר לנצל לטובת ספרייה או יחידת מדפים גדולה. בהתאם למיקומו של הקיר תוכלו לבחור אם לאחסן בו ספרים, כלי מטבח או בגדים.

אחסון, מדרגות כורסאות גובה (צילום: freshhomes.com)
ספרייה מתחת למדרגות | צילום: freshhomes.com

 תוספת למדרגות ספירלה. אם חשבתם שניצול שטח המדרגות לא חל עליכם מפני שאצלכם מותקנות מדרגות ספירלה שמרחפות בחלל, מחכה לכם הפתעה. מדפי פיברגלס שקופים שנצמדים אל כל מדרך, מזכים כל מדרגה במדף לאחסון ספרים וכלים דקורטיבים, מבלי לגרוע מתחושת האווריריות של המדרגות.

אחסון, מדרגות לולייניות (צילום: it.fontanotshop.com)
התוספת שעל המדרגה לא תפריע לכם לעלות | צילום: it.fontanotshop.com

אחסון, מדרגות לולייניות גובה (צילום: it.fontanotshop.com)
מדפי פיברגלס שקופים שנצמדים אל כל מדרך | צילום: it.fontanotshop.com

הכל תופס: תקרות, ארונות, מחיצות

הפתרונות הבאים מיועדים לכל חדר בבית, ואתם מוזמנים ליישם אותם לפי הצרכים האישיים שלכם.

לנצל תקרות גבוהות ומשקופים. אם יש לכם תקרות גבוהות אפשר לנצל כל פתח של חדר ולתלות לאורכו של המשקוף מדף אשר ישמש כל חדר למטרות שונות. בחדר הרחצה הוא יוכל לשמש לאחסון גלילי נייר הטואלט, מגבות נקיות ועוד. במטבח הוא יוכל לשמש לסירים ומחבתות וכלי הגשה, בחדר שינה או בסלון הוא יוכל לשמש כמדף ספרים.

אחסון, מדף עליון (צילום: www.apartmentapothecary.com)
מדף מעל המשקוף | צילום: www.apartmentapothecary.com
גבעתיים, ספרייה תקרה (צילום: אורטל דהן)
מדף לאורך התקרה משמש כספרייה בחדר ילדים | צילום: אורטל דהן

אחסון, מטבח (צילום: designeliteinteriors.blogspot.com)
אפשר גם במטבח | צילום: designeliteinteriors.blogspot.com

ארון קיר כחוצץ. אם יש לכם חלל גדול שזקוק לחלוקה וגם סובל מחוסר במקומות אחסון תוכלו ליצור את החציצה בעזרת ארון קיר שאת גבו תצפו בטפט מעניין. כך תגדירו שני חללים שונים: באחד יוצב ארון קיר, ומצידו השני הוא קיר מעניין וצבעוני.

אחסון, קיר מצויר גובה (צילום: www.houselogic.com)
ארון הקיר יכול להפריד בין החדרים וגם לאחסן חפצים | צילום: www.houselogic.com

מחיצות גבס כארונות. אם אתם מתכננים ליצור מחיצת גבס אל תשכחו להשקיע קצת מחשבה ולהפוך את הקיר גם לארון אחסון. בין אם מדובר באי למטבח, מחיצה בחדר האמבטיה או מבואת כניסה - זיכרו שניתן להוסיף לה שטח אחסון בלתי מורגש.

אחסון, קיר (צילום: www.decoratingfiles.com)
מחיצת הגבס יכולה לשמש כארון | צילום: www.decoratingfiles.com

מטבח ופינת אוכל ובמדף התחתון חנוכיה מבית סבא ואבא זל (צילום: רני לוריא)
גם אי גם נישה צבעונית; עיצוב: עידית גרינבוים | צילום: רני לוריא

רק במטבח: פתרונות אחסון מעולים
12 פתרונות לאחסון נעליים
איך להכין בקלות ובזול ארגזי אחסון? מדריך מפורט