אין חומרי בנייה רבים שיש להם היסטוריה ארוכה כמו לעץ, וגם היום, כשעומדים לרשותנו מגוון חומרים חדישים ומתוחכמים קשה לדמיין בית בלעדיו – אם בחלקים קבועים, כמו ארונות ומחיצות, אם ברהיטים ואם בחיפויים. אחד היתרונות של העץ הוא שאפשר להתאים אותו לסגנונות רבים - בצבע בהיר בעיצוב סקנדינבי, בצבע טבעי כהה בסגנון אמצע המאה ה-20, צבוע בשלל צבעים בסגנון פופ-ארט ועוד. בשנה האחרונה פופולרי במיוחד השימוש בסרגלי עץ או בעץ מחורץ, כשהשילוב של חזרתיות ופשטות יוצר מראה נקי ומרשים.  

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

"זו גיאומטריה שיוצרת משחקי אור וצל באמצעות מרווחים ועומקים שונים בין הקווים", אומר מעצב הפנים טוביה פנפיל. "חיפוי בסרגלים ניתן ליצור במספר דרכים, והמרכזיות שבהן הן חיפוי מלייסטים של עץ או מ-MDF מכורסם שעובר צביעה אטומה", הוא מסביר. "בפרויקטים שאני מתכנן אני משנה את רוחב הרצועות ואת רוחב הרווחים ביניהן לפי האפקט שאני מעוניין להשיג, מכרסום עדין ועד להדבקה של לייסטים על גבי פלטה, שנותנת את המראה התלת ממדי העמוק".

לדבריו, סרגלי עץ מתאימים לחיפוי קירות או מגירות, אבל לא לדלתות ארון, בגלל אופן פתיחת הצירים. פופולרי במיוחד היום, לדבריו, חיפוי מחורץ של הקיר המרכזי בסלון ("קיר הטלוויזיה"). "זה טרנד שמתפשט במהירות דרך קבוצות העיצוב בפייסבוק ואני מעריך שהוא ייעלם בשלב כלשהו, כמו טרנד המטבחים השחורים", הוא אומר.

בכניסה לבית

קיר הכניסה לבית שעיצב איציק ניב חופה בסרגלי עץ, והסרגלים האנכיים מסתירים הדלת. הסרגלים נחתכו בשלוש מידות רוחב כדי ליצור אשליית תנועה (1,500 שקל למ"ר).

עץ מחורץ, עיצוב איציק ניב, (צילום: עמית גירון)
עיצוב איציק ניב | צילום: עמית גירון

חני חמו עיצבה דירה לאישה חובבת עץ, והשתמשה בחיפוי מחורץ כדי לגוון את חיפוי הפורניר אלון ולשמור על המראה הטבעי. חזית הנישה בכניסה לבית חופתה בפלטת פורניר אלון מחורצת בצפיפות למראה עמוק וחם, לצד קיר הסלון המחופה גם הוא בפורניר אלון ללא חריצים. ליד קיר הנישה הוצבה קונסולה עדינה, ומעליה נתלתה מראה במסגרת זהב (3,000 שקל למ"ר).

עץ מחורץ, עיצוב חני חמו, (צילום: אור קדוש)
עיצוב חני חמו | צילום: אור קדוש

חלק מקיר הכניסה בבית שעיצבה מיכל וולפסון חופה בסרגלי עץ בהירים:

עץ מחורץ, עיצוב מיכל וולפסון, (צילום: איתי בנית)
עיצוב מיכל וולפסון | צילום: איתי בנית

פרויקט שעיצבה לי-את פלד חיות:

עץ מחורץ, עיצוב לי-את פלד חיות (צילום: רוית תורקיה)
עיצוב לי-את פלד חיות | צילום: רוית תורקיה

במטבח ובפינת האוכל

במטבח בבית שעיצבו רוית רזניק ומעיין מנור הן השתמשו בלוחות עץ אלון גושני צבוע בלכה אקרילית, חלקו חלק ובשני אזורים – בבסיס האי, בחלק הפונה לחלל המרכזי, ובגב החלק הפתוח המשמש כעמדת קפה – בעץ מחורץ. "השילוב יוצר עושר ויזואלי, כי מדובר באותו חומר, רק בטקסטורה שונה", הן מסבירות. "העץ המחורץ שולב במינון מוקפד ועדין באזורים שרצינו להדגיש, ולדעתנו מדובר בטרנד שיהפוך לעיצוב על זמני".

עץ מחורץ, עיצוב סטודיו דיטיילס, (צילום: שירן כרמל)
עיצוב סטודיו דיטיילס | צילום: שירן כרמל

במטבח שעיצבה חגית בכר הוחלט לשלב עץ בצבע טבעי לצד הארונות הצבועים בצבע בהיר. מכיוון שרצפת המטבח מחופה בפרקט לימנציה של עץ אלון בדוגמת פישבון, בחרה בכר לחזית הארונות העליונים עץ אלון מחורץ, כדי ליצור מראה עמוס פחות ולטשטש את חלוקת הדלתות.

עץ מחורץ, עיצוב חגית בכר, (צילום: גלית דויטש)
עיצוב חגית בכר | צילום: גלית דויטש

בחלל הציבורי של דירה בעיצוב שרון מגן אזולאי חופה קיר פינת האוכל בסרגלי עץ מאלון מבוקע  שחוברו לפלטת MDF צבועה בשחור (1,400 שקל למ"ר, יגאל מנגריית רותם רהיטים).

עץ מחורץ, עיצוב שרון מגן, (צילום: רותם פריפר)
עיצוב שרון מגן | צילום: רותם פריפר

בסלון

בבית שעיצבה אדריכלית נעמה עילם היא חיפתה את כל הקיר המרכזי בסלון בלוח מחורץ, ויצרה חזית אחידה, קלילה ודקורטיבית, המשמשת רקע למסך הטלוויזיה שתלוי עליה. החזית נפתחת כדי לאפשר טיפול ביחידת מיזוג האוויר הוורטיקלית שמאחוריה, וכוללת גם ארונות. בתחתית הקיר נבנתה שידה מרחפת  לאחסון המדיה. משטח השידה צבוע בשחור, וחזיתה עשויה מעץ אלון חלק. מתחתיה יש תריס אוויר חוזר למיזוג.

"העץ המחורץ עשוי לוחות הנקראים לוחות ואריו מסנדוויץ' לִבנה מצופה עץ אלון מלא מכל הצדדים. נגריית אבן צור ביצעה את החירוץ לפי עיצוב שלי, כולל עבודת נמלים של ליטוש החריצים וצביעה בלכה. יצירת חריצים בלוח שלם, בניגוד לשימוש בלייסטים, מאפשרת לשמור על דוגמת העץ עצמו", מסבירה האדריכלית. "עץ מחורץ מכניס לחללים איכויות עץ מסורתיות ואהובות במראה מודרני וקליל, וזו לדעתי אחת הסיבות לכך שהטרנד הולך ותופס יותר מקום בפרויקטים בתקופה האחרונה" (כ-4,000 שקל למ"ר).

עץ מחורץ, עיצוב נעמה עילם, (צילום: שירן כרמל)
עיצוב נעמה עילם | צילום: שירן כרמל

בסלון צר וארוך שבסופו ממוקם חלון נמוך שמתחיל 40 ס"מ מהרצפה, תכנן טוביה פנפיל שידה ארוכה ונמוכה, ובה ספסל שמתחיל מתחת למסגרת החלון וממשיך לאורך הקיר. הספסל מחופה בעץ מחורץ, ומסתיים בפאה מעוגלת (11,000 שקל).

עץ מחורץ, ג, עיצוב טוביה פנפיל, (צילום: שירן כרמל)
עיצוב טוביה פנפיל | צילום: שירן כרמל

מיכאל אוחיון חיפה את קיר הסלון בלוח MDF מחורץ שנצבע בתנור בשחור. "החומר יוצר קיר כוח במראה נקי ויוקרתי", הוא אומר. "מדובר בטרנד  מבוקש, שמשמש כחיפוי משמעותי בחללים שונים בבית, כמו חדרי שינה, ‏מעברים, מטבח וארונות" (2,500 שקל למ"ר.

עץ מחורץ, עיצוב מיכאל אוחיון, (צילום: עידן גור )
עיצוב מיכאל אוחיון | צילום: עידן גור
עץ מחורץ, עיצוב מיכאל אוחיון, (צילום: עידן גור )
עיצוב מיכאל אוחיון | צילום: עידן גור

בדירה שעיצב דניאל מיכאלי יצר אמן את החריצים בחיפוי העץ בקיר הטלוויזיה השחור ובקיר הלבן מולו. "זהו טרנד איכותי ומקסים שמשדרג את החלל ונותן טון נוסף לעיצוב בתוספת של כמה אלפי שקלים", אומר המעצב.

עץ מחורץ, עיצוב דניאל מיכאלי, (צילום: שרון צרפתי)
עיצוב דניאל מיכאלי | צילום: שרון צרפתי

ספרייה הכוללת מדפים פתוחים על רקע שחור וארונות עם חזית מחורצת, בדירה שעיצבה רויטל ארז:

עץ מחורץ, עיצוב רויטל ארז, (צילום: אושר גולן)
עיצוב רויטל ארז | צילום: אושר גולן

בחדר השינה

בחדר השינה בבית שעיצבה ליטל נעים חופה הקיר בשילוב של פורניר ו-MDF מחורץ בצביעה אפוקסית, ובהמשך בחיפוי עץ המחפה גם את קיר חדר הרחצה ובו דלת בקו אפס. "כשהמראה עדין ונקי עד כמה שניתן, הוא יישאר על זמני", אומרת המעצבת (1,700 שקל למ"ר).

עץ מחורץ, עיצוב ליטל נעים, (צילום: אורן עמוס)
עיצוב ליטל נעים | צילום: אורן עמוס
עץ מחורץ, ג, עיצוב ליטל נעים, (צילום: אורן עמוס)
עיצוב ליטל נעים | צילום: אורן עמוס

עץ מחורץ, ג, עיצוב ליטל נעים, (צילום: אורן עמוס )
עיצוב ליטל נעים | צילום: אורן עמוס

בבית שעיצבה ליאת זליג היא חיפתה את קיר חדר השינה של ההורים בחיפוי פולימרי במראה עץ מחורץ בגון אלון. אותו חיפוי משמש גם בחזית שידת מגירות מתחת למראה. "שילוב של עץ מחורץ לעומת עץ רגיל מכניס עוד רובד לעיצוב, וטקסטורה ועניין לחלל. פולימר במראה עץ הוא חומר עמיד וחזק שבקושי מתבלה, וניתן לנקות אותו בקלות ללא צורך בחומרים מיוחדים", אומרת המעצבת. "גם ההתקנה שלו פשוטה, הוא זול משמעותית לעומת עץ, והמראה שלו מספיק קרוב למקור".

עץ מחורץ, עיצוב ליאת זליג, (צילום: נויה שילוני חביב)
עיצוב ליאת זליג | צילום: נויה שילוני חביב

בחדר הרחצה

שגית בר-חן השתמשה ב-MDF ירוק מחורץ בחיתוך CNC צבוע בתנור לארון הכיור בחדר הרחצההחריצים יוצרים מראה יוקרתי המשתלב בכל הסגנונות, לדבריה. "אני מאוד מתחברת לחירוץ ומשלבת אותו באלמנטים רבים בחללים שונים", אומרת המעצבת.

עץ מחורץ, עיצוב שגית בר-חן, (צילום: אלעד גונן)
עיצוב שגית בר-חן | צילום: אלעד גונן

בחדר רחצה שבו ביקשה הדיירת כיור מונח ללא משטח בוצ'ר או שיש, עיצבה טל מאיו הלוי שידה מבסיס סנדוויץ' ועליו משטח פורמייקה. חזית השידה עשויה MDF שחור עם חריצים באלכסון. "בחרנו בחירוץ אלכסוני כדי ליצור עניין ולהבדיל אותו מחירוץ ישר, שהפך לסטנדרטי מעט לאחרונה", מסבירה המעצבת (מחיר השידה: כ-5,900 שקל, ייצור: סינמה ריהוט).

עץ מחורץ, ג, עיצוב טל מאיו, (צילום: עמוס אורן)
עיצוב טל מאיו | צילום: עמוס אורן
 

בשירותי האורחים בבית שעיצבה אודליה ברזילי בקיר מחופה באריחי גרניט פורצלן דמויי סרגלי עץ.

עץ מחורץ, ג, עיצוב אודליה ברזילי (צילום: עינת דקל)
עיצוב אודליה ברזילי | צילום: עינת דקל

חיפוי מחורץ בפרויקט שעיצבה לילך צוריאל:

עץ מחורץ, ג, עיצוב לילך צוריאל סטיילינג מאיה לבנת הרוש (צילום: גדעון לוין)
עיצוב לילך צוריאל, סטיילינג מאיה לבנת הרוש | צילום: גדעון לוין

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Zeitaku (@zeitaku.india)