ל"ג בעומר - הרחובות מתמלאים ילדים שאוספים כל פיסת עץ וענף שיזרקו למדורה בתוספת כמה תפוחי אדמה ומרשמלו, אבל חוץ מלשמש חומר בעירה מוצלח, יש לעץ כמה תכונות ייחודיות, שהופכות אותו לחומר גלם מבוקש בעיצוב רהיטים ואביזרים לבית. הוא משדר חום, חוזק, תחושת הביטחון ויציבות, ולכן אנשים אוהבים פריטי עץ לצדם.
במשך השנים למדו המעצבים לאלף את העץ, לכופף אותו ולייצר ממנו שלל פריטים מעניינים, ויש  גם כאלה שמעדיפים לעשות שימוש בעץ דווקא בצורתו הגולמית ביותר ויוצרים ממנו רהיטים ואביזרים בסגנון "לא נגענו", שמבליטים את יופיו המקורי ואת צורותיו המופלאות כפי שהן מצויות בטבע.

רהיטים מעץ (צילום: אורי אקרמן)
שרפרף עשוי עץ טבעי בעיצוב אריק בן שמחון. 1,850 שקל. נחלת בנימין 110, תל אביב | צילום: אורי אקרמן
רהיטים מעץ (צילום: יחצ for 2)
כיסא עשוי גזע עץ של האמן צחי קירשון, החל ב-15,000 שקלים. מי השרון, התבור 12, פתח תקווה | צילום: יחצ for 2

רהיטים מעץ (צילום: ישראל כהן)
IDdesign ,מדף זכוכית דקורטיבי עם רגלי עץ 1190 שקלים. | צילום: ישראל כהן

 אין שני עצים זהים

הוא אמנם חומר שגרתי, אבל העץ הוא גם אחד החומרים היפים עלי אדמות ואחד הזמינים לאדריכלים, מעצבי פנים ומרהטי בתים. דווקא התכונה שלפיה אין שני עצים זהים היא שהופכת אותו למעניין במיוחד ולכזה שמעניק זהות ייחודית לכל מוצר או פריט שעשוי ממנו. רמת הקושי, המרקמים האקזוטיים, הגוונים האדמתיים והצורות האורגניות השונות של אין ספור סוגי העצים היא זו שהופכת רבים מהפריטים שעשויים ממנו למלאי ביטוי, מקוריים ויחידים במינם שכיף לגעת ולחוש אותם.

רהיטים מעץ (צילום: יחצ for 2)
כיסא שורש, 1100 שקלים. גלריית וסטו, מושב בצרה | צילום: יחצ for 2

אין תמונה
KATRA, קרשי חיתוך, 200 שקלים. yasmin-dfl.blogspot.com

מה העץ שלכם - יוקרתי או פראי?

עיצוב בעץ גולמי מקנה תחושה פראית גסה ואפילו חייתית משהו לחלל. הוא יכול להיראות כמו פסל יוקרתי יחיד במינו ומצד שני הוא עשוי להיתפס בעיני אנשים כחומר בעל מראה זול שנאסף ברחוב או על שפת הים ושאינו ראוי לשילוב בעיצוב פנים. לא מעט מעצבי על בעלי שם עולמי עושים שימוש בעץ גולמי ובלתי מעובד בעבודתם. כך למשל האחים קמפנה הברזילאים שייצרו את כיסא "פבלה" מכפיסי עץ גולמיים ואפילו המעצב הישראלי פרופ' יעקב קאופמן שעושה שימוש רב בעץ גולמי בעיקר במיצגים הניסיוניים שלו.

מחירם של רהיטי עץ לעתים מרקיעי שחקים, בעיקר כשמדובר בשימוש בעץ גולמי. המחיר נובע בין היתר מנדירות העץ (ישנם עצים שכמעט נכחדו וכבר אינם מותרים לשימוש), עלות השינוע של העץ ממקום למקום, הטיפול המקצועי בו לעיתים בידי אמנים בעלי מיומנויות ייחודיות ועניין של טרנד וביקוש שתמיד גורם להעלאת מחירים.

אין תמונה
מנורת אהיל עשויה עץ גולמי, החל ב-790 שקלים. דרך המשי, בכניסה לרשפון
רהיטים מעץ (צילום: ישראל כהן)
פסל עץ עם מדפים, 1390 שקלים. רשת ביתילי, | צילום: ישראל כהן

רהיטים מעץ (צילום: יחצ for 2)
שולחן עשוי גזע עץ של האמן צחי קירשון, החל ב-15,000 שקלים. מי השרון, התבור 12, פתח תקווה | צילום: יחצ for 2

איך משלבים עץ בחלל הביתי?

 אל תעמיסו: רהיטי ופריטי עץ מתאימים לכל תקופה, מקום וסגנון. יחד עם זה, ובעיקר כשמדובר ברהיטי עץ גולמי, לא כדאי להרבות בשימוש בו שכן במיוחד במדינה חמה ומוארת כמו שלנו הדבר עשוי להוביל לעומס יתר ולתחושה כבדה מדי.

לכו על שילובים. עץ מתכתב נהדר עם כל חומר וסגנון עיצובי ולכן ניתן לשלבו כמעט בכל מקום בשיטת הערבוב וההתאמה שאהובה ומתאימה כל כך לציבור הישראלי.

 אמצו עצים נטושים. אל חלק מפריטי העץ הגולמי ניתן להתייחס כאל יצירות אמנות לכל דבר בגדר אמנות מהטבע ללא נגיעת יד אדם ולכן תוכלו אולי להימנע מהוצאה גדולה על ידי כך שתמצאו גזע, שורש או פלטת עץ שהושלכה בצד הדרך ותהפכו אותם לרהיט פרקטי ואסתטי כאחד.

 חדשו את העצים הישנים. פריטים עשויים עץ שומרים על זוהרם, על מראה טרי ורענן ואינם מתבלים עם הזמן. באמצעות טיפול פשוט ניתן לחדש אותם אחת לתקופה ולשמר את המראה הטבעי והמיוחד שלהם.

רהיטים מעץ (צילום: יחצ for 2)
ספסל עץ, 270 שקלים, רשת דידי ריהוט מסיני | צילום: יחצ for 2
רהיטים מעץ (צילום: יחצ for 2)
כדור נוי מעץ, 1501 שקלים. קארה דיזיין, בן גוריון 59, רמת גן | צילום: יחצ for 2

_OBJ

 העניקו לעץ טיפול מיוחד. העץ הוא חומר שמאפשר כמעט לכל אדם לייצר ממנו פריטים כראות עיניו. יחד עם זה, צריך לדעת לטפל בעץ כמו למשל לדאוג לייבושו ולהעביר אותו תהליך של שימור לאורך זמן.

 גוונו במיקום ובסוג העץ. מגוון העצים כל כך עצום ורב עד שניתן לבחור מתוך אין ספור גוונים, גימורים ומרקמים. לרהיטי עץ יש אופי חמים ואינטימי שמשדר שקט, רוגע ונועם בכל פינה בבית. החום של העץ משדר באפן טבעי אווירה של חום ומשפחתיות ומאידך פשטות וזיקה לטבע._OBJ

_OBJ

נדלקתם על רהיטי העץ? תעבירו הלאה לחברים