אז שבוע הספר הגיע, ומפליא לגלות שגם בעידן הקינדל, האייפד ושאר שכלולים טכנולוגיים, הספר הפשוט עדיין זוכה אצלנו למקום של כבוד. החיבור שבין אהבת ספרים לעיצוב, הוביל למגוון אופציות לאחסון הידידים מרובי הניירת.

המעצב איציק פטל מ-"ART גלריה לריהוט" מספר שהספרייה, שנולדה מתוך צורך פרקטי, הפכה במשך השנים לסמל סטטוס ופריט עיצובי שעומד בפני עצמו: "בעבר, בתקופה שקריאה וכתיבה היו נחלתם של אנשי האצולה, היה נהוג שבכל בית יש חדר קריאה רחב ידיים בו נהגו הגברים לארח ערבי קריאה והתפלפלו בפילוסופיה ופוליטיקה. בימינו חל שינוי משמעותי, כשחלק נכבד מהידע עבר למחשב ולקבצים דיגיטליים. ולמרות זאת, הספרייה שימרה את מעמדה והיא עדיין נחשבת כפריט עיצובי הכרחי. מעצבים מובילים מכל העולם משקיעים ויוצרים דגמים חדשים של ספריות".

מהם הטרנדים האחרונים בעיצוב ספריות?
"הספריות החדשות הותאמו לצרכים המודרניים והן משלבות נקודות טעינה למחשב אישי, מגירות לחוטים וטכנולוגיה נסתרת. זה מחזק את מגמת הספריות החכמות, ספריות המיועדות למערכות טלוויזיה ושמע מתקדמות, המציגות את המסך, הספרים והפריטים כתמונה מעוצבת בחלל, אבל מאפשרות להסתיר את כל החוטים והטכנולוגיה בפתחים ייעודים".

באלו חומרים משתמשים כיום בעיצוב ספריות?
"העץ המסורתי ממשיך להיות חומר מבוקש לספריות, אך בשנים האחרונות אנו רואים גם כניסה של חומרים חדשים כמו נירוסטה וזכוכית. הטכנולוגיה של היום מאפשרת לשלב חומרים וגימורים שונים יחד ולהתאים לכל חלל ועיצוב ספרייה בהתאמה אישית. כך ניתן לראות ספריות עץ עם זכוכית המשלבות תאורה פנימית ומנגנוני פתיחה מתקדמים. ספריות עם מדפי נירוסטה מעניקות לחלל מראה יוקרתי ואלגנטי. בנוסף, בולטים עיצובי האפוקסי עם העץ הטבעי שמשלבים פונקציונאליות עם מראה חמים של פעם".

מתאימים את הספרייה לחדר

איך בוחרים ספרייה?
"הספרייה היא מבין הרהיטים היותר דומיננטיים בחלל, ולכן יש להתאימה ביתר תשומת לב לבית ולמשתמשים. היא צריכה להתאים לחלל, לשימושים, לכמות הפריטים המיועדים לה ולאמירה העיצובית של החדר ושל הבית. אם יש חלל גדול, ניתן לבחור ספרייה גדולה ומרשימה הבנויה ממדפים פתוחים לאחסון והצגה של ספרים וחפצים נוספים. לעומת זאת, אם מדובר בחלל קטן, מומלץ לבחור בספרייה חכמה אשר מנצלת נכון את המקום ומציעה מקום אחסון מרבי. רצוי לחשוב גם על הפריטים עצמם - אם מדובר בספרים עתיקים או יקרים במיוחד אולי כדאי לבחור בספרייה סגורה מזכוכית, שגם מאפשרת להציג את הפריטים וגם שומרת עליהם מאבק, חום וכדומה".

איך מסדרים ספרייה בחוכמה?
"חשוב לבחון במה משתמשים ביומיום ובמה לעיתים נדירות יותר. הפריטים היומיומיים יושמו בהישג יד ואלו שלא יאוחסנו במדפים הגבוהים. כמו כן, יש לבחון אילו פריטים כדאי להציג מבחינה דקורטיבית ואילו לאחסן מאחורי דלת".

האם עדיין יש לספרייה מקום של כבוד בסלון הבית?
"במקרה שסלון המשפחה מעוצב בקווים נקיים, יש סבירות גדולה יותר שהספרייה המשפחתית תמוקם בחדר המשפחה או בחדר העבודה. עדיין, ישנם מקרים רבים בהם הספרים מוצגים בסלון כאלמנט עיצובי בחלל. הדבר בולט למשל אצל משפחות דתיות, שם הספרים מקבלים את מרכז תשומת הלב וספריות רחבות ידיים מעטרות את הסלון וחדר המשפחה. במשפחות עם ילדים ובני נוער, נהוג שבכל חדר שתהיה ספריה קטנה או מספר מדפים".

עיצוב מסורתי: עץ עתיק, זכוכית של פעם
אין תמונה
ספריית עץ אלון מלא של פאבר מובילי, RUGINE , ב-51,235 שקל

אז אלו ספריות מעוצבות קיימות היום בשוק? ב-Midi Interiors ניתן להשיג ספרייה צרפתית קלאסית העשויה מעץ דובדבן ומעוצבת בסגנון עתיק (החל מ-12,000 שקל, להשיג במרגוזה 44, יפו). בבית העיצוב RUGINE מציעים ספריית עץ אלון מלא של החברה האיטלקית פאבר מובילי, שמכילה ארבע דלתות זכוכית ושתי מגירות עץ בתחתית הארון. לזכוכית יש גימור בלתי רציף שמקנה לה מראה של פעם. בין דלתות הארון יש עיטור מחורץ ועליו תבליט של עמוד בסגנון קורינתי (51,235 שקל, להשיג במוניטפיורי 46, תל אביב).

ב"קרן ריהוט בוטיק" מציעים ספרייה בסגנון פרובנסי ברוחב 4 מטרים, העשויה מעץ אלון מלא וצבועה בצבע שחור וינטג'. גב הספרייה המחורץ צבוע בצבע פלטינה מולבן (החל מ-32,000 שקל, להשיג בשינקין 46, תל אביב). ב-wind&water ניתן להשיג מעמד ספרים בסגנון סיני עתיק מבית העיצוב הגרמני Kare, שעשוי מעץ ליבנה ו-MDF ומצופה בלכה (6,479 שקל, להשיג בסניפי הרשת). החברה מציעה גם ספריה מודולרית של Kare שבסיסה עשוי מאלומניום עמיד, עם מדפים מעץ ליבנה ו-MDF. הספרייה יכולה להיות צמודה לקיר בהברגה או לעמוד על רגליות (1500-3500 שקל, בהתאם לגודל, להשיג בדיזיין סנטר, הלח"י 2, בני ברק).

עיצוב מודרני: ספריות משתנות, מבנה מודולרי
אין תמונה
יחידת מידוף מסוג free של my home page, 390-890 שקל ליחידה

ב-ARMANI CASA מציעים ספרייה מודולרית שמאפשרת אופציות ארגון שונות. בסיס הספריה עשוי ממתכת אפורה ואילו המדפים מניקל (החל מ-24,000 שקל, להשיג בתערוכה 3, ת"א). גם ב-"my home page" מציעים יחידות מידוף בודדות שניתן להרכיב ולשלב בחלל, בהתאם לצרכים ולרצונות האישים, משני סוגים - יחידת "סולם" ויחידת "free" (ב-390-890 שקל ליחידה, להשיג בסניפי הרשת ובאתר החברה).

בחברה ההולנדית Huting & De Hoop עיצבו ספרייה מקורית המשמשת כחלל אחסון משתנה. היחידה עשויה ממסגרת ומכבלים נמתחים, הניתנים לשינוי והתאמה על פי צרכי האחסון הרגעיים. היחידה ממוקמת בין תקרת החדר לרצפתו ולכן מותאמת, על פי בקשה, לכל חלל ספציפי (המחיר נקבע על פי המידות, זמן משלוח משוער כחודש, פרטים נוספים בכתובת info@hutingendehoop.nl).

מדפי המתכת המעוצבים של הסטודיו האיטלקי לעיצוב Anima Dinamica יכולים להתאים כפתרון מדליק לאחסון ספרים בסביבות שונות. המדפים בגווני שחור וכסף מתאימים לחלל אלגנטי, ואילו המדפים הצבעוניים יכולים לתת זריקה של צבע בסגנון שנות ה-60. העובדה שהספרים מאוכסנים בתחתית, בפנים, ומעל למדפים עוזרת ביצירת תחושה של בלגאן מאורגן. (החל מ-140 אירו פלוס משלוח, זמן משלוח כשבועיים, פרטים בכתובת info@animadinamica.com).

בחברת העיצוב הגרמנית Moormann מציעים מבחר גדול של ספריות בעיצוב מודרני ונקי. מערכת המדפים FNP היא אופציה מינימליסטית למי שמחפש ספרייה שתיצור מראה נקי, גם כשצרכי האחסון הם מסיביים. המערכת מוצעת עם אביזרים נלווים שימושיים, כמו סולם נייד ומנורות מעוצבות. (המחיר על פי ההזמנה הספציפית, פרטים בכתובת info@moormann.de).

ב-"ART גלריה לריהוט" מציעים ספריית מדפים פתוחה מנירוסטה מבריקה בהתאמה אישית (החל מ-15,000 שקל) וספריית מדפים ממוסגרת מעץ פראי מוזהב שמציגה את הספרים כמו תמונה בתוך מסגרת (החל מ-18,000 שקל. שתי הספריות בלח"י 13, רמת גן).

אחרונים חביבים - הילדים, שגם להם מגיע ספריית לימוד מעוצבת. ב"שגם רהיטי ילדים ונוער" מציעים ספרייה שעשויה ממלמין יצוק ו-MDF. את הציור על הדלת ניתן לבחור מתוך קטלוג (החל מ-1,670 שקל, להשיג בסניפי הרשת ודרך אתר האינטרנט).

>> וילה ישראלית - יש דבר כזה?