יש לה מעריצים בכל רחבי העולם, היא מציעה שלל אביזרים לבית במחירים סבירים ופונה לכל הגילים והמעמדות. עבור זוגות רבים הפכה איקאה לסמל של ביסוס היחסים והקשר - ושיקום מי שמכיר זוגות שעברו לראשונה לדירה משותפת ולא פקדו לפחות פעם את הסניף הקרוב לביתם. אבל בזמן שאצל רוב הזוגות העניין מסתכם ברכישת מדפים ובליסת נקנקיה, יש מי שהחליטו לקחת את הסיפור הזה צעד קדימה, להינשא באולם הרהיטים של החנות. יס יס, דיי דו.

.news.com.auחתונה באיקאה, אוסטרלי סמל (צילום: news.com.au)
אני , אתה ואיקאה אהובתי | צילום: news.com.au

אני, אתה ומסגרת ב-4.99 דולר

אחד מהזוגות האלו הם שירלי וברקלי סמית' מניו ג'רזי, שהחליפו בשבוע שעבר, טבעות בדיוק במקום שבו נפגשו לראשונה שמונה שנים קודם לכן: מחלקת המסגרות באיקאה. בני ה-46 הכירו כאשר שירלי לקחה את בתה לקניות בסניף המקומי. "ראיתי אותו כשהוא נכנס והסתכלתי על האצבע שלו כדי לראות אם הוא נשוי. עקבתי אחריו בחנות חצי שעה", סיפרה שירלי. בתה של שירלי היא זו שערכה את ההיכרות ביניהם, ומאז השניים לא נפרדו.

בעת שתכננו את חתונתם החליטו בני הזוג לפנות להנהלת הסניף בו נפגשו, ולבקש להינשא במקום בו ניצתה אהבתם. למרות שהחנות לא הייתה ערוכה לאירועים, הם שמחו על היוזמה והסכימו לארגן לבני הזוג חגיגת חתונה קטנה בקפיטריה. לאחר קבלת הפנים והארוחה, הובלו בני הזוג למחלקת המסגרות בה נפגשו, ושם החליפו נדרים. פרט לחתונה במחיר סביר ביותר, הזוג לא יצא בידיים ריקות וקיבל כמתנה מזוודה שחורה עליה נכתב "רק נישאו" ובה שלל מוצרים שנבחרו מבין מדפי הרשת וניתנו לזוג כמתנת חתונה.

jezebel.com חתונה באיקאה, אמריקני כניסה (צילום: capitalbay.com)
כולנו משפחה אחת. הכניסה לטקס החתונה באיקאה, ניו ג'רזי | צילום: capitalbay.com
photos.nj.comחתונה באיקאה, אמריקני נשיקה (צילום: photos.nj.com)
הם הכירו במחלקת מסגרות וכאן הם גם הבטיחו זה לזו | צילום: photos.nj.com
jezebel.comחתונה באיקאה, אמריקני טקס (צילום: jezebel.com)
בעל ואישה ומסגרות במבצע | צילום: jezebel.com
weourheroes.comחתונה באיקאה, אמריקני עובדים (צילום: weourheroes.com)
העובדים שמחים בשמחתם | צילום: weourheroes.com

כל אלמנט בחתונה הכיל מוצר מאיקאה

בני הזוג האמריקנים הם לא היחידים שנישאו השנה במתחמי הרשת. מספר חודשים לפניהם בחר זוג אוסטרלי במקום, בתור חלופה מצוינת לגן אירועים, לאחר שזכו בחתונת החלומות שלהם מבין 500 אוהבי ריהוט סביב אוסטרליה. עבור לין קלמבידה וצ'ד מרטין, איקאה הייתה הבחירה הטבעית ביותר. "רצינו להתחתן באיקאה מסיבה פשוטה מאוד - אנחנו מתים על איקאה. זה הרגיש נכון להראות את המחויבות שלנו זה לזו על ידי חתונה במקום ששנינו אוהבים ולהראות לעולם שהרומנטיקה עוד קיימת בכל מקום, אפילו בין מסדרונות של חנות רהיטים. הביקורים שלנו באיקאה במהלך שנותינו יחד רק קרבו בינינו".

משום שזכו בחתונת חלומותיהם באיקאה, כל אלמנט ביומם המיוחד של בני הזוג הכיל מוצר איקאה מעוצב, כשבין היתר החתונה התעטרה בכלי אוכל של הרשת, תאורה, ריהוט לארוחה, קישוטים, כוסות ואפילו כדורי בשר. כמו כן, בתור קישוט מרכזי לטקס בנתה הרשת במיוחד מעין חופה העשויה מסגרות תמונות וטקסטיל. הטקס נמשך כשעה ונכחו בו 80 מבני משפחתם וחבריהם הקרובים של בני הזוג כמו גם 80 מעריצי פייסבוק של איקאה שזכו להזמנה מיוחדת בדף הפייסבוק של החברה.

.news.com.auחתונה באיקאה, אוסטרלי ספה (צילום: news.com.au)
"אנחנו מתים על איקאה". הזוג שזכה להתחתן בחנות | צילום: news.com.au
news.com.auחתונה באיקאה, אוסטרלי מחסן (צילום: news.com.au)
צומת דרכים במחסן הגדול | צילום: news.com.au
capitalbay.com חתונה באיקאה, אוסטרלי שושבינות
שושבינות בין המסדרונות

פה בארץ עדיין לא מתחתנים אבל כן מצטלמים

בביצה המקומית טרם זכינו לראות חתונה באיקאה, אבל מתברר שיש לא מעט זוגות שמבקשים לערוך את צילומי החתונה בחנות או שנקלעים אליה ממש במקרה. בני הזוג מורן וליאור, למשל, תכננו להצטלם על חוף הים בפלמחים. הם דמיינו תמונות חתונה רומנטיות על רקע השקיעה והגלים, אבל מזג האוויר שיבש להם את התכניות. "החתונה שלהם נערכה בתחילת מרץ, ומזג האוויר היה קריר בחוף פלמחים, והכלה ביקשה להפסיק", מספרים משה נובק ויודן עבדאי, צמד צלמים בעלי סטודיו טאץ' לצילום. "התחלנו לחשוב על מקום חלופי ומקורה להצטלם בו, ואז באלתור של רגע הציע יודן להמשיך את הצילומים בסניף איקאה הסמוך".

הפריימים כבר היו מוכנים, ועבור צמד הצלמים נותר כעת רק לדאוג להעמדה נכונה של בני הזוג בחדרי החנות המעוצבים, כך בתמונה אחת רואים את הכלה מציצה מאחורי וילון באמבטיה או את שניהם שרועים על מיטה בחדר השינה. "רצינו לייצר תמונות משעשעות, והתפאורה באיקאה היא צבעונית, מגוונת ומציגה הרבה לוקיישנים מהחיים האמיתיים בבית", אומר נובק. "התגובות של הלקוחות בחנות היו נלהבות, והתמונות יצאו מאוד לא שגרתיות ומיוחדות, והכי חשוב: בני הזוג ממש התלהבו מהתוצאה הסופית.

חתונה באיקאה, מעלית (צילום: טאצ' סטודיו)
לוקיישנים מהחיים האמיתיים בבית". מורן וליאור | צילום: טאצ' סטודיו
חתונה באיקאה, מיטה (צילום: טאצ' סטודיו)
רגע של מנוחה | צילום: טאצ' סטודיו
חתונה באיקאה, אמבטיה (צילום: טאצ' סטודיו)
לא רואים לי כלום חוץ מאת תווית המחיר | צילום: טאצ' סטודיו
חתונה באיקאה, מחסן (צילום: טאצ' סטודיו)
עוברים במחסן בדרך לקופה | צילום: טאצ' סטודיו

זוג אחד שמתכוון לפקוד את הסניף בראשון לציון הם לי הופמן, 26, סטודנטית לכלכלה וגיא אגיב, 29, עורך תוכן ראשי במועדון הכדורגל של מכבי תל אביב, שההחלטה עבורם לא היתה קלה. "אנחנו מתחתנים עוד כשבועיים והבנו שכל העניין הזה של צילומים לפני החתונה זה קצת כמו לפני שנוסעים לדרום אמריקה וכבר יודעים איך יהיה. במקומות רבים בתל אביב יש תורים שצריך לחכות כדי להצטלם ואנחנו ממש לא כאלה", מספרת הופמן.

אחרי שהבינו שהם מאסו בתמונות שחוזרות על עצמן, התייעצו בני הזוג עם חברים שהמליצו חצי בצחוק שבני הזוג יצטלמו באיקאה, כי שם לפחות יש מזגן. לי וגיא מיד החליטו ללכת על זה. "נורא נדלקנו על הרעיון, כי ידענו שאנשים יתלהבו. אנחנו צריכים גירויים ואנשים מסביב בטוח יגרמו לנו לחייך, כך שזה יהיה לנו כיף, ולדעתי גם העובדים ישמחו", אומרת הופמן. "אנחנו גם ככה שרופים על איקאה. אני מרכיבה הכל לבד וכמעט כל הרהיטים שלנו משם. נוכל להצטלם בחדר הילדים, בחדרי שינה שונים ובמסעדה. לא חסר מה לעשות שם וזה יהיה נורא נחמד".

עם זאת, הם אומרים, למרות שישנם זוגות בחו"ל שנישאו במתחמי הרשת, עבורם די בתמונות המרגשות. "נראה לי שלא היינו מתחתנים אילו היה אפשרי כי אנחנו כן קלאסיים. זאת ההתפרעות שלנו אבל בחתונה עצמה לא יהיה גימיקים בכלל. איקאה זה המקום עבורנו להשתטות".

חתונה באיקאה, ישראלי מחוץ לחנות
בחרו להצטלם באיקאה לפני החופה. לי הופמן וגיא אגיב
חתונה באיקאה, ישראלי קפה
"כמעט כל הרהיטים שלנו משם". קפה באיקאה לפני החתונה

לא רק חתונות: הבתים המעוצבים של איקאה ברחבי העולם
ותכירו: הישראלים שמכורים לאיקאה