ברוב הבתים שאנו מכירים הסלון הוא החלל המרכזי בבית. מדובר בחדר שאנו מבלים בו שעות ארוכות, שמשמש לאירוח, לבילוי משפחתי ולמנוחה כאחד ומשרת את כל בני הבית והוא זה שמשמש "כתעודת הזהות" של הדיירים. לכן אנו מקדישים מחשבה רבה לעיצובו ולאבזורו כך שיהיה נוח ופונקציונלי וגם ישקף את הסגנון העיצובי של הבית ושל בני המשפחה. ביקור בסלון מגלה המון על החיים בבית: האם זהו בית משפחה? דירת רווקים? משפחה שמארחת הרבה או בית מטופח בעל אופי מוזיאוני שבו מוצגים אוספים ומזכרות של בני הבית?  

מכל הסיבות האלה, כשמשפצים דירה או עוברים דירה מייעדים תקציב נכבד לעיצוב הסלון. אבל מה עושים כאשר התקציב לא מאפשר לנו להתפרע עם רהיטים בהזמנה אישית, יצירות אמנות, דקורציה וטקסטיל יקרים? איך מאזנים בין מגוון הצרכים, השאיפה לחלל מעוצב ואלגנטי לבין תקציב ממוצע של משפחה? יצרנו במיוחד עבורכם אפשרויות שונות לעיצוב סלון בתקציב של עד כ-5,000 שקלים מבלי להתפשר על הטעם הייחודי שלכם. מה כולל הסלון? מערכת ישיבה, שולחן קפה ומעמד לטלוויזיה, כלומר כל שתצטרכו לריהוט הסלון מקצה לקצה.

עוד בערוץ עיצוב הבית:

תשכחו מהשעון: עיצוב על זמני

כולנו אוהבים לעקוב אחרי טרנדים בתחומי העיצוב ולגלות בכל עונה דברים חדשים שלא הכרנו או שלא העזנו להכניס לבית שלנו. יחד עם זאת, בתקציב מוגבל לעתים נעדיף לבחור בגוונים, בחומרים ובסגנונות שימשיכו להיות רלוונטיים לאורך זמן. גוונים ניטרליים, חומרים טבעיים וקווים מעודנים לא יימאסו עלינו בקלות ומסביבם נוכל לאבזר בעזרת כריות, שטיח, תמונות וחפצים דקורטיביים ומדי פעם לרענן את עיצוב הבית.

מה כוללת ההצעה: ספה תלת מושבית בגוון אפרפר-ירקרק (2,595 שקלים), שולחן צד הכולל אחסון פנימי ויכול לשמש גם כשולחן קפה או כתוספת ישיבה כאשר מגיעים אורחים (795 שקלים), שולחן צד עם אחסון (195 שקלים), כורסה קלועה במראה טבעי עם כרית ישיבה (614 שקלים) ושידת טלוויזיה מינימליסטית בלבן (275 שקלים). סך הכל: 4,474 שקלים.

סלון01, עיצוב על זמני שיהיה נכון תמיד (צילום: יחצ איקאה)
עיצוב על זמני שיהיה נכון תמיד | צילום: יחצ איקאה
סלונים איקאה, סלון 01, שידת צד שהיא גם ארגז אחסון (צילום: יחצ איקאה)
שולחן צד הכולל אחסון פנימי ויכול לשמש גם כשולחן קפה | צילום: יחצ איקאה

סלון01, שידת טלוויזיה לבנה בסגנון מודרני (צילום: יחצ איקאה)
שידת טלוויזיה לבנה בסגנון מודרני | צילום: יחצ איקאה

חמים ונעים: עיצוב חם ועוטף

צבעוניות חמימה ועשירה תעזור לנו ליצור בבית אווירה משפחתית ומזמינה. התפיסה כי גוונים כהים מקטינים את החלל ברוב המקרים אינה נכונה ולכן אין לכם סיבה לחשוש מגוונים חומים של שוקולד וקפה בשילוב גוני עץ ושחור, בעיקר בבתים החשופים להרבה אור במשך היום. שלבו מספר אלמנטים כאלו לצד צבעים בהירים יותר על מנת ליצור קונטרסט מעניין ביניהם וכך להעשיר את החלל בטקסטורה ואף ליצור בו אשליה של גודל.

מה כוללת ההצעה: ספה פינתית נפתחת בגוון בהיר (2,995 שקל), סט שולחנות קפה בשחור (395 שקל לזוג), כורסה מעודנת בגוון חום שוקולד (795 שקל) ושידת טלוויזיה פונקציונלית שחורה (395 שקל). סך הכל: 4,580 שקל.

סלון02, אל תחששו מגוונים כהים (צילום: יחצ איקאה)
אל תחששו מגוונים כהים | צילום: יחצ איקאה
סלון02, כורסה בגוון חום שוקולד (צילום: יחצ איקאה)
כורסה בגוון חום שוקולד | צילום: יחצ איקאה

סלון02, שידת טלוויזיה פונקציונאלית בשחור (צילום: יחצ איקאה)
שידת טלוויזיה פונקציונלית בשחור | צילום: יחצ איקאה

להתבגר ולהתגבר: עיצוב קלאסי ובוגר

רבים נוטים לחשוב כי עיצוב בר השגה מתאים רק לדירות סטודנטים או לזוגות צעירים שרק עכשיו יוצאים לדרך עצמאית. גם הבוגרים והממוסדים יותר שבינינו אולי יעדיפו לשמור על תקציב נמוך מסיבות מגוונות ויחד עם זאת לעצב את הסלון בסגנון קלאסי ואלגנטי. במקרה כזה תוכלו לשלב גוונים קונטרסטיים כמו שמנת ושחור ולערבב בין קווים מודרניים לצד אלמנטיים קלאסיים. את אלו תוכלו להשלים בעזרת אביזרים בעלי הדפסים גרפיים חסרי גיל וחפצים שאספתם עם השנים.

מה כוללת ההצעה: ספה תלת מושבית (1,995 שקלים), שולחן קפה ריבועי (695 שקלים), כורסה מרופדת בהירה (895 שקלים), הדום בגוון תואם (495 שקלים), שידת טלוויזיה שחורה (495 שקלים). סך הכל: 4,575 שקלים.

סלון03, עיצוב בר השגה גם לקהל בוגר (צילום: יחצ איקאה)
עיצוב בר השגה גם לקהל בוגר | צילום: יחצ איקאה
סלון03, כורסה מרופדת בגוון בהיר (צילום: יחצ איקאה)
כורסה מרופדת בגוון בהיר | צילום: יחצ איקאה
סלון03, הדום שישלים את מערכת הישיבה (צילום: יחצ איקאה)
הדום שישלים את מערכת הישיבה | צילום: יחצ איקאה

סלון03, שידת טלווזיה שחורה (צילום: יחצ איקאה)
שידת טלוויזיה שחורה | צילום: יחצ איקאה

בחיק הטבע: עיצוב בחומרים טבעיים

כמעט בכל בית תוכלו למצוא אלמנטים בגימור טבעי, אך כאשר רוב הפריטים בבית מדברים בשפה אחידה נוצרת אווירה נעימה והרמונית, בעיקר כאשר מדובר בחומרים טבעיים וחשופים. הגוונים החמימים והטקסטורות הטבעיות של העץ, הקש, האבן והבטון יוצרים מראה מעניין ועשיר, גם אם מדובר בעיצוב פשוט ומודרני. כדי לאזן בין החומרים ולא להכביד יותר מדי על החלל, מומלץ לשלב גם אלמנטים בגוונים ניטרליים כמו לבן, אפור, שחור או שמנת שישתלבו נהדר עם החומרים הטבעיים וגם עם כל אביזר צבעוני שתרצו להוסיף.

מה כוללת ההצעה: ספה דו מושבית בשחור (995 שקלים), כורסת נדנדה בגוון טבעי (995 שקלים), כורסת עץ בשילוב ריפוד ירוק (995 שקלים), שרפרף העשוי מסיבי בננה (175 שקלים), שולחן צד בחיפוי פורניר עץ (450 שקלים) ושידת טלוויזיה בחיפוי פורניר עץ (645 שקלים). סך הכל: 4,255 שקלים.

סלון04, שפה אחידה והרמונית (צילום: יחצ איקאה)
שפה אחידה והרמונית | צילום: יחצ איקאה
סלון04, שידת טלוויזיה מינימליסטית (צילום: יחצ איקאה)
שידת טלוויזיה מינימליסטית | צילום: יחצ איקאה
סלון04, שולחן צד בחיפוי פורניר (צילום: יחצ איקאה)
שולחן צד בחיפוי פורניר | צילום: יחצ איקאה
סלון04, כורסת נדנדה בגוון טבעי (צילום: יחצ איקאה)
כורסת נדנדה בגוון טבעי | צילום: יחצ איקאה

סלון04, כורסה מרופדת עם בסיס עץ (צילום: יחצ איקאה)
כורסה מרופדת עם בסיס עץ | צילום: יחצ איקאה

הגודל לא קובע: עיצוב לחללים קטנים

חללים קטנים אמנם חמודים ואינטימיים אך רבים נתקלים בקשיים כאשר מנסים לעצבם באופן נעים ופונקציונלי. לשם כך מומלץ לבחון היטב את הפרופורציות של הרהיטים בחלל ולעתים להעדיף כמה רהיטים גדולים ומשמעותיים על ריבוי רהיטים קטנים שיוצרים צפיפות ובלגן. שולחנות נפתחים, רהיטים מודולריים ואלמנטים רב שימושיים יכולים להועיל מאוד בעת הצורך, מבלי להעמיס על החלל בשאר הזמן.

מה כוללת ההצעה: ספה תלת מושבית נפתחת (2,995 שקלים), שולחן עם הארכה (845 שקלים) שולחן צד שחור בשילוב זכוכית (545 שקלים) וכורסה גבוהה קלועה בשחור (595 שקלים). סך הכל: 4,980 שקלים.

סלון05, תבחנו היטב את פרופורציות הרהיטים בחלל (צילום: יחצ איקאה)
תבחנו היטב את פרופורציות הרהיטים בחלל | צילום: יחצ איקאה
סלון05, שולחן צד בשילוב זכוכית (צילום: יחצ איקאה)
שולחן צד בשילוב זכוכית | צילום: יחצ איקאה
סלון05, כורסה גדולה אך אוורירית (צילום: יחצ איקאה)
כורסה גדולה אך אוורירית | צילום: יחצ איקאה

סלון05, שולחן מתקפל עם הארכה (צילום: יחצ איקאה)
שולחן מתקפל עם הארכה | צילום: יחצ איקאה

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?
>> בפעם הקודמת: 5 חדרי שינה מושלמים עד 3,500 שקלים

המעופפים הנועזים: עיצוב בצבעוניות נועזת

אחרי תקופה ארוכה שבה כולנו רצינו חללים לבנים ונקיים, חוזר בגדול עידן הצבע, המאפשר לנו להעז עם גוונים מפתיעים ושילובים בלתי צפויים. בין אם בא לכם על סקלת צבעים חמימה של גווני חרדל וירוק זית או דווקא סקלה קרירה יותר של טורקיז וורוד בייבי, תמיד תצטרכו לאזן את הצבעים הנועזים עם גוונים ניטרליים, שיעזרו לכם ליצור בסיס שקט ורגוע.

מה כוללת ההצעה: ספה תלת מושבית בטורקיז (3,045 שקלים), הדום בגוון תואם (995 שקלים), שולחן גיאומטרי הכולל אחסון (325 שקלים) ושידת טלוויזיה בלבן (595 שקלים). סך הכל: 4,960 שקלים.

סלון06, צבעים נועזים במקום הלבן הסטרילי (צילום: יחצ איקאה)
צבעים נועזים במקום הלבן הסטרילי | צילום: יחצ איקאה

סלון06, בסיס ניטראלי לצבעוניות המיוחדת (צילום: יחצ איקאה)
בסיס ניטראלי לצבעוניות המיוחדת | צילום: יחצ איקאה

סימן שאתה צעיר: עיצוב צעיר וקליל

לעיצוב אמנם אין גיל וכמעט הכל מותר תמיד, אך בכל זאת ניתן להגדיר עיצוב צעיר ככזה המציג גוונים בהירים, שילובי סגנונות, צבעוניות נעימה ומגוון אלמנטים המתאימים זה לזה אך אינם נראים כסט אחיד וזהה. אם זה הסגנון שלכם, אז כדאי לכם להקפיד על אלמנטים מקשרים בין חלק מהפריטים, כדי לוודא שיש לכם בסיס בטוח שמסביבו ניתן לאלתר ולהפתיע.

מה כוללת ההצעה: ספה תלת מושבית בגוון תכלת (2,395 שקלים) הדום בצבע תואם (595 שקלים), שולחן קפה בשחור עם פלטת עץ (895 שקלים) ושידת טלוויזיה בלבן (1,100 שקלים). סך הכל: 4,985 שקלים.

סלון07, סגנון צעיר ואקלקטי (צילום: יחצ איקאה)
סגנון צעיר ואקלקטי | צילום: יחצ איקאה

סלון07, שידת טלוויזיה לבנה (צילום: יחצ איקאה)
שידת טלוויזיה לבנה | צילום: יחצ איקאה

צבעים של בית: עיצוב בגוונים ניטרליים וחמימים

הצבעים הנפוצים ביותר בסגנון המודרני הם שחור, לבן וסקלת גווני האפור אך אין זה אומר שהגוונים החמימים של השמנת, החול והחום חלפו מן העולם. רבים דווקא יעדיפו ללכת על סקלת צבעים חמה וביתית המזכירה את הבתים של פעם, על פני הצבעים האפרוריים שלעתים נתפסים כקרים ומנוכרים. גם כאן מומלץ לשלב גווני עץ ולבן שישלימו את הגוונים החמים ויעזרו ליצור מראה קליל ועכשווי.

מה כוללת ההצעה: ספה פינתית נפתחת (2,995 שקלים), שולחן קפה לבן (250 שקלים), שידת טלוויזיה בסגנון מודרני (1,495 שקלים). סך הכל: 4,740 שקלים.

סלון08, הצבעים החמים לא נעלמו מן העולם (צילום: יחצ איקאה)
הצבעים החמים לא נעלמו מן העולם | צילום: יחצ איקאה

סלון08, שידה לבנה שתתאים לכל סקלת צבעים (צילום: יחצ איקאה)
שידה לבנה שתתאים לכל סקלת צבעים | צילום: יחצ איקאה