אנחנו מכורים לסמרטפון, קוראים את העיתון דרך האייפד ולכל המעוניין יש גם ספר מקוון. אך גם בעידן הטכנולגי, כבודם של הספרים במקומם מונח והם בין הפריטים הבודדים שמלווים אותנו במשך חיינו ועוברים אתנו בתים. אך האם הם זוכים למקום ראוי בבית? סידור מקום הולם עבורם יאפשר לנו ליהנות מזמינותם ומהאווירה שהם משרים בחלל, ועל הדרך לקבל תוספת עיצובית ודקורטיבית. אתם מוזמנים להתרשם מספריות ביתיות שעוצבו במחשבה תחילה: מחלל שלם שמוקדש לספרים, דרך ספרייה שמתפקדת כמחיצה ועד לפתרונות לספרים בחללים קטנים במיוחד.

ספרייה מול החלון (צילום: עמית גרון)
ליהנות מהספר וגם מהמראה. עיצוב: נורית קצ'רגינסקי | צילום: עמית גרון

לאורך הקיר: המראה התלת ממדי

"ספריות מקיר לקיר מעניקות לקיר תלת ממדיות", מסבירה האדריכלית נורית קצ'רגינסקי, "קירות מנוצלים מכניסים לבית אווירה ואופי, דרך הדברים שמונחים על המדפים, מוגדר האופי של דיירי הבית". ספריות מקיר לקיר יכולות להיבנות במגוון דרכים, בין אם הן עשויות מגבס או שהן שילוב של יחידות קנויות שחוברו יחדיו, או שנבנו במיוחד על ידי נגר". האלמנט של הספרייה על הקיר מאפשרת לנו משחקים רבים", מגלה קצ'רגינסקי, "משחקי תאורה נסתרת בספריות מקיר לקיר מוסיפים הרבה נפח, ושימוש בחומר או בצבע כמו: בריקים או צביעת הקיר בגוון שונה, מאפשר לנו משחק של טקסטורות וצבע בחלל".

עיצוב_פנים_אביבה_בנאי_ (צילום: איתי_סיקולסקי)
משחקי תאורה גם בספרייה. עיצוב: אביבה בנאי | צילום: איתי_סיקולסקי

עיצוב_ניבה_לייכטר_ (צילום: עמית_גרון)
משחק של טקסטורות וצבע בחלל. עיצוב: ניבה לייכטר | צילום: עמית_גרון

מידוף: בדיוק בתוך הנישה

בשטחים קטנים יותר או בנישות קיימת האופציה של שילוב מדפים אשר ישמשו כספרייה. מיקום מדפים אשר אורכם מתאים לנישה יעניק לקיר מראה של ספרייה מושלמת. הבחירה בחומר ובצבע המידוף חשובה למראה שתרצו להשיג. בחירה במידוף בגוון הקיר יעניק לה מראה שישתלב עם הקיר ואילו בחירה במידוף עץ או צבעוני ידגיש ויבדיל אותה מהחלל.

עיצוב_פנים_גליה_שטרנברג_ (צילום: שי_אדם)
מידוף עץ מבדיל את הספרייה מהחלל. עיצוב: גליה שטרנברג | צילום: שי_אדם
אירית_אקסלרוד (צילום: עמית גרון)
מידוף שמשתלב עם הקיר. עיצוב: אירית אקסלרוד | צילום: עמית גרון

ספריה3 (צילום: bookdisplaylivingetc)
בחירה במדף לתמונות יהפוך את תצוגת הספרים לאומנות של ממש | צילום: bookdisplaylivingetc

יחידות עומדות: לא צריך התאמות

יחידות פרי סטנדינג הן אופציה נהדרת, אשר לא כרוכה בהתאמות מיוחדות. קיימות ספריות רבות ומגוונות אשר מציעות פתרונות דקורטיבים ושימושיים לאחסון הספרים. המגוון הרחב של יחידות קיימות מאפשר לכל אחד למצוא את הפתרון הראוי לו, מבלי להתעסק עם הזמנות נגרות מיוחדות. כדי להציב ספרייה בשטח קיר לא מנוצל בסלון, בכניסה, במסדרון או בחדר השינה, ניתן למצוא יחידה קיימת אשר תתאים לאופי הבית, בין אם זו יחידה אלגנטית וסולידית או מודרנית ולא שיגרתית.

ספריה4 (צילום: muuto bookshelf)
לא צריך להתעסק עם הזמנות מיוחדות | צילום: muuto bookshelf
ספריית סולם (צילום: dec-hode-bookcase)
עומדת בפני עצמה. ספריית סולם, פיטרו | צילום: dec-hode-bookcase

אדריכלות_ועיצוב_פיצו_קדם 3 _צילום_עמית_גרון (צילום: עמית גרון)
מתאימים את היחידה לאופי הבית. אדריכלות ועיצוב: פיצו קדם | צילום: עמית גרון

מחיצות: הפרדה יפה בין חללים

"מחיצות שעשויות מספרייה הן דרך מצוינת לנצל את הקירות הריקים", אומרת קצ'רגינסקי, "במקום קיר גבס, תחימה בעזרת ספרייה תעניק לחלל עומק נוסף ועניין". שימוש בספרייה כמחיצה היא דרך מצוינת ליצור הפרדה בין חללים שונים בבית, מבלי לחסום את הזרימה שלהם. מחיצה באמצעות ספרייה בין חלל הסלון למטבח, או לפינת האוכל, תאפשר קשר בין החללים, מבלי ליצור הפרדה של ממש. "במשרדים או בחללים ציבוריים מחיצות כאלה מצוינות מפני שהן ניתנות לניוד. במידה ויש צורך לערוך שינויים בחלל או להוסיף עוד שולחן, ניתן להזיז את המחיצה בקלות ולמקם אותה במקום אחר", מוסיפה קצ'רגינסקי.

ספריה 3 פרי סטנדינג (צילום: b_prodotti-c)
מפרידה בין חללים ולא עוצרת את הזרימה | צילום: b_prodotti-c

אין תמונה
ניתן להזיז בקלות ממקום למקום. טולמנס

להחיות שטחים מתים: ספרים על קיר המדרגות

המחשבה הפרקטית על ניצול חללים מתים יכול להפוך ליצירת המופת של הבית. הבחירה להציג את הספרים על קיר המדרגות תשיג תוצאה מרהיבה ותהפוך את החלל שבדרך כלל אנו מבקשים להעלים - לאטרקציה שנרצה להתגאות בה. ניצול חכם של מסדרונות או שטחים, שכביכול נדמה שלא ניתן לעשות איתם דבר, יגרמו לכם לתהות שמא חלל מוגבל שדורש פתרונות יצירתיים הוא בעצם הזדמנות לעיצוב מקורי.

ספריה7 (צילום: www.alltihemmet.se)
לנצל את שטח המטבח | צילום: www.alltihemmet.se
פרידמן_לואי_אדריכלים_ (צילום: איתי_סיקולסקי)
הפתעה מעל המדרגות. עיצוב: לואי פרידמן אדריכלים | צילום: איתי_סיקולסקי
נגריית_פשוט (צילום: איתי סיקלוסקי)
לוקחים ספר ועולים. עיצוב: לואי פרידמן אדריכלים | צילום: איתי סיקלוסקי
ספריה6 (צילום: www.marge.se)
הזדמנות לעיצוב מקורי | צילום: www.marge.se

קרן_בלוך_אליאב
מתאימה למעבר. עיצוב: קרן בלוך אליאב

פתרונות יצירתיים לחללים קטנים

אם החלל שלכם מוגבל במיוחד ואינכם מוצאים דרך לשלב מקום ראוי לתצוגה מרשימה של ספריכם האהובים, אל תתייאשו, ישנן מגוון דרכים יצירתיות ומקוריות לשלב אותם בחלל באופן חכם ומקורי. הפתרונות הבאים לא דורשים חללים גדולים, אלא משלבים את הספרייה בתוך הריהוט או לצדו, באופן שאינו דורש מקום.

אתם מוזמנים להפוך את משענת המיטה לספרייה שתוסיף חן רב לחדר השינה, לשלב מראה בספרייה, לנצל את מקום הישיבה ולהציב ספרייה נמוכה, להניח ספרים בשולחן הקפה, או באי של המטבח או לתלות ספרים בערמה.

ספריה3 גב המיטה (צילום: Remnants of the past)
להרים את היד ולשלוף ספר | צילום: Remnants of the past
ספריה3 (צילום: ohsoprettynprim.blogspot.co)
לנצל את מקום הישיבה | צילום: ohsoprettynprim.blogspot.co
ספריה9 (צילום: vmdesignblogglobal.wordpress.com)
שולחן קפה וגם קריאה | צילום: vmdesignblogglobal.wordpress.com

ספריה 5 (צילום: lisaTilse_Bookshelf1)
ערמה, אבל עם מחשבה | צילום: lisaTilse_Bookshelf1

איך לעצב את הספרים על המדפים?

במגזינים ובספרי העיצוב אנו פוגשים ספריות יפיפיות מלאות בסטייל, שמאזן בשלמות ספרים וחפצים. אבל במציאות, רוב הספריות עמוסות בספרים שמונחים באי סדר על גבי המדפים שעולים על גדותם. הספריות, שלא כמו ארונות, הן פתוחות וגלויות ולכן זה חשוב להתייחס אליהן כתצוגה אומנותית ולא כמו מחסן. בית הוא מקום שאמור לשרת ולייצג את האנשים שחיים בו, לכן אני בעד לשלב אלמנטים נוספים עם הספרים. בסלון ניתן לשלב לצד הספרים אלבומי תמונות, בקבוקי אלכוהול ואקססוריז. בחדר ההורים - נרות ואביזרים דקורטיביים. בחדר ילדים - צעצועים ובובות ובמטבח או בפינת האוכל ניתן לשלב כלי הגשה", ממליצה קצ'רגינסקי.

ספרים לפי צבעים: "כשהספרייה נטרלית ומשתלבת בחלל החדר ניתן להוסיף דרמה וצבע על ידי סידור הספרים לפי צבעים", מסבירה קצ'רגינסקי.

סידור לפי צבעים (צילום: מתוך dwellerswithoutdecorators.blogspot)
להוסיף דרמה וצבע | צילום: מתוך dwellerswithoutdecorators.blogspot

איזון מושלם: שלבו אלמנטים דקורטיביים ביחד עם הספרים. אגרטלים, פסלים ואפילו תמונות ממוסגרות יכולים להשתלב מקסים על המדפים וליצוק אווירה ואופי לחלל. חשוב לשמור על איזון נכון כדי ליצור את המראה המושלם. אל תעמיסו על צד אחד ספרים בלבד ואילו הצד השני יראה ריק, אלא שלבו אותם יחד וצרו מראה מאוזן.

נגריית_פשוט (צילום: ניל_מרסר)
לא רק לספרים. נגריית פשוט | צילום: ניל_מרסר

ספריה עם חפצים (צילום: איתי סיקולסקי)
כדים צבעוניים ממלאים את המדפים הריקים | צילום: איתי סיקולסקי

יחידות צבעוניות: "יחידה צבעוניות היא כמו תכשיט", מסבירה קצ'רגינסקי," חשוב להתאים אותה לצבעוניות של הבית. מפני שהרהיט עצמו דומיננטי, ההלבשה שלו מחייבת חוקיות. כדי למנוע בלגן בעיניים, כדאי שהחפצים שמוצגים בתוכה יהיו בעלי גובה זהה או במרחקים שווים, שישררו בספרייה סימטריה וסדר".

בנטורה עבודות עץ, (צילום: שי_אדם)
יחידה צבעוניות היא כמו תכשיט. בנטורה עבודת עץ | צילום: שי_אדם

להכניס צבע: אם מתחשק לכם להכניס קצת צבע ולתת לספרייה שלכם חיים חדשים, ניתן לצבוע את הקיר בצבע שיבלוט, או להשתמש בטפט בעל טקסטורה. הצבע יבליט את הספרייה ואת תכולתה בחלל. שימו לב שגם כאן מומלץ לשמור על סימטריה וחוקיות, בין אם תבחרו באבזור בעל צבע ניטרלי ואחיד, או שתסדרו את הפריטים בגבהים ובמרווחים שווים.

ספריה2 (צילום: confetti-and-glitter.blogspot.com)
טפט עם טקסטורה יבליט את הספרייה בחלל | צילום: confetti-and-glitter.blogspot.com

_OBJ

 איך מעצבים את הבית בהשראת ספרים
הספריות פתחו לכם את התיאבון? קבלו 26 מטבחים כפריים משגעים