אם מאסתם בקירות העירומים בביתכם ואינכם מעוניינים לרכוש שוב פוסטרים משוכפלים מהמוזיאון, או שאתם פשוט מחפשים מתנה מקורית לחנוכת בית של חברים, אמנות היא לא מילה גסה עבורכם. אמנות מקורית אפילו עוד פחות. הנה מספר הצעות לרכישת אמנות צעירה וותיקה כאחד, שמאפשרים הנאה וסיפוק בלי לקחת משכנתא, תוך הוספת נגיעה ייחודית לבית ותרומה לקידום התרבות, במחירים שפויים. גם טיפים ורעיונות לתלייה בחללי הבית הוספנו עבורכם ועכשיו רק חסר לצאת למסע רכישה, לא לאספנים בלבד.

, חנינא1- טליה רז, , צילום- טליה רז2000 שח (צילום: טליה רז)
איזו אווירה משדרת התמונה? טליה רז, 2,000 שקלים, גלריה חנינא | צילום: טליה רז

גלריית חנינא: שיח תרבותי חלוצי

בימים אלה ממש מוצגת בגלריית "חנינא" (רחוב י.ל. פרץ 31, תל אביב) תערוכת מכירה מעניינת ומגוונת. מעל למאה אמנים ואמניות התקבצו להצגת ומכירת עבודות בטווח מחירים הנע בין 80 שקלים ועד לתקרה של 2,013 שקלים, קריצה לשנה הבאה עלינו לטובה. הגלריה היא גלריה שיתופית אשר הוקמה על ידי 15 אמניות ואמנים ופועלת כשלוש שנים ללא מטרות רווח, "לקידום ולהצגת אמנות ואמנים ויצירת שיח תרבותי חלוצי בדרום תל אביב", כפי שמתאר עצמו הקואופרטיב. מרבית כספי התערוכה הולכים ישירות לאמנים, וחלק קטן למען המשך תחזוקתה וקיומה של הגלריה.

איה אליאב (צילום: ורד אהרונוביץ)
תלוי איך תולים. גלריה חנינא | צילום: ורד אהרונוביץ

בין היצירות ניתן למצוא מבחר של פריטים מיוחדים – מציורים אקספרסיביים צבעוניים ועשירי הבעה כמו זה של טליה רז, דרך הדפסים, צילומים ופסלים מחומרים שונים ועד לצלחות חרסינה עדינות ומעוטרות כמו אלו שמוצגות על ידי מידד אליהו. ניתן גם למצוא עבודות זולות במיוחד בתיקיות בחזית הגלריה, בה מלוקטים מגוון של הדפסים, צילומים, רישומים ועוד. התערוכה, הנמשכת עשרה ימים, תינעל בשבת הקרובה בשעות הצהריים. כדאי לרוץ מהר לפני שהנקודות האדומות של ה"נמכר" יכסו את הקירות.

טליה טוקטלי (צילום: רוני ארקוש)
אמנות ישראלית במיטבה. טליה טוקטלי, 1,200 שקלים, גלריה חנינא | צילום: רוני ארקוש
איה אליאב (צילום: רוני ארקוש)
להתאים את המסגרת. איה אליאב, 1,000 שקלים, גלריה חנינא | צילום: רוני ארקוש

מידד אליהו (צילום: רוני ארקוש)
צלחת חרסינה מעוטרת באה בחשבון. מידד אליהו, 750 שקלים, גלריה חנינא | צילום: רוני ארקוש

קרטינקה: יצירה במרחק נגיעה

את המיזם קרטינקה הגו יפעת טללייבסקי ודפנה ברקת, שתיהן חובבות אמנות ותיקות ונאמנות. הקונספט פשוט: אם הכל קונים היום באינטרנט, למה שלא לקנות אמנות ישראלית? האתר, המאפשר רכישה וירטואלית, בנוי מאפשרויות סיווג שונות להתאמה מיטבית לקהל. ניתן להתנהל במאגר היצירות בחיפוש מבוסס מחיר, אמן, סגנון אמנותי ואפילו צבע מועדף. ברשימת האמנים מנעד שנע בין אמנים ותיקים ומוכרים לבין אמנים צעירים שטרם עשו את הפריצה הגדולה, אך כולם כאחד נבררו בקפידה. כל אמן מקבל דף בו מתוארת תפישת עולמו האמנותית וקורות החיים שלו.

מלבד היותו של האתר ידידותי ונוח למשתמש, ישנה אפשרות להגדיל באיכות גבוהה מקטע מיצירה שאתם מתעניינים בה, כך שתוכלו כמעט לחוש את המרקם של החומר ממנו נוצרה: ממש מרחק נגיעה מחוש המישוש. אפשרות מעניינת נוספת שקיימת באתר, היא לבצע "בדיקת פרופורציות"- בדיקה זו תאפשר לכם לקבל מושג אודות הגודל היחסי של היצירה בתנאי חלל שונים: חדר אורחים, משרד וחדר שינה.

אורי ניר (צילום: אורי ניר)
קונים אמנות ישראלית ברשת. אורי ניר, 600 שקלים, קרטינקה | צילום: אורי ניר

אין תמונה
להכניס סיפור הביתה. רותם ריטוב, 2,750 שקלים, קרטינקה
הגר ציגלר (צילום: הגר ציגלר)
להפרות את הדמיון. הגר ציגלר, 4,220 שקלים, קרטינקה | צילום: הגר ציגלר
טווח המחירים, כמו גם הסגנונות והחומרים, רחב ביותר, ונע בין 280 שקלים לעשרות אלפי שקלים. בין אם בחרתם בעבודת רקמה יפה ונוגעת ללב כמו זו של הגר ציגלר, או ביצירה מחושבת בעלת זיקה לעולם האדריכלות כמו זו של רותם ריטוב, זהו רק הפתח להפרות את הדמיון וליצור בית עם הטבעת חותם אישית ויחידה במינה.

גולת הכותרת שמציע האתר היא מדיניות הוגנת של החזרה. למתלבטים שביניכם, ממש כמו בקניות אחרות, גם כאן אפשר לבדוק את הרכישה טרם מקבלים החלטה. לאחר שמזמינים יצירה, אפשר להתרשם ממנה בחלל הבית ואם לא מוצא חן: להחזיר ללא תמורה תוך 14 ימים. אם כי סביר להניח שהלב והעין ייאמצו אותה לחיקם עד אז. כמו שמעידות היזמות: "להכניס יצירת אמנות הביתה, זה להכניס סיפור הביתה".

מתחם קסטיאל: מעורבות חברתית

במתחם קסטיאל בתל אביב (אלפסי 36), תתקיים ב-28-29 בדצמבר תערוכת מכירה מיוחדת במינה בשם לחם ושושנים. התערוכה, המתקיימת מדי שנה, מגייסת כספים עבור פרויקט "נשים ועבודה" (ביוזמת ארגון העובדים "מען"), העוסק בקידום פעילות כלכלית, חברתית ותרבותית לנשים מהמגזר הערבי. בתערוכה משתתפים כ-500 אמנים מדי שנה, ביניהם אמנים צעירים, אמנים ותיקים וידועים כמו סיגלית לנדאו, אלכס קרמר וציבי גבע, ואמנים רבים מהמגזר הערבי. רבע ממחיר היצירה מקבל האמן, וכל השאר תרומה להמשך פעילות הפרויקט. 

את העבודות ניתן לראות ולרכוש כבר טרום המכירה באתר ובביקור מתואם במשרדי "מען" ברחוב העלייה 45, תל אביב. גם כאן, כמו ב"חנינא" שומרים על אג'נדה מגובשת בעלת ערך חברתי. זוהי הזדמנות נהדרת להתוודע ולרכוש את מיטב האמנות העכשווית תוך תרומה לעשייה ולמעורבות חברתית אמיתית.

אין תמונה
לחכות שהלב והעין יאמצו את היצירה. תמר הירשפלד, 2,000 שקלים, לחם ושושנים

איפה לתלות?

אז קיבלתם החלטה, לאמץ לביתכם חברה חדשה, יצירה מקורית, אבל איך יודעים מה לבחור? היכן להציב? כמה תמונות לתלות ואיך לשמור מפני הילדים? הנה כמה עצות לבחירה ולתלייה נבונה בבית:

1. חשבו על גודל החלל: בחלל רחב ידיים מומלץ לתלות עבודה יחסית גדולה שלא תיבלע בין הקירות או מספר עבודות קטנות יותר, כך שיביעו קשר זו לזו או לשאר הריהוט ויזרקו צבע לתוך החדר.

אין תמונה
לזרוק צבע לחלל. נעם ונקרט, 6,600 שקלים, לחם ושושנים

2. Mind the gap: עבודות שנתלות באופן צפוף יוצרות עומס ויזואלי, מסיחות את העין ולא מאפשרות מתן תשומת לב ראויה לפרטים ולרגישות של העבודה. במידה ותולים מספר עבודות באותו קיר, חשוב לרווח ביניהן, תוך שמירה על תלייה במחשבה תחילה ולא תלייה אקראית ומבולגנת.

דוד אמויאל (צילום: ורד אהרונוביץ)
לרווח בין העבודות. גלריה חנינא | צילום: ורד אהרונוביץ

3. צרו אווירה: בבואכם לרכוש יצירה, הקדישו רגע למחשבה איזו אווירה היא משדרת, לאיזה חלל תתאים, האם היא מעוררת בכם תחושה אינטימית, אולי דווקא מפרה את הדמיון, או צבעונית ותוססת, מוקד למשיכה. כדאי לשים לב למיקום היצירה כחלק מהחלל באופן שמשלים את הסטיילינג שבו, ולא צורם בעין.

4. התאימו לצבע הקיר: חשוב גם לקחת בחשבון את צבע הקירות. יצירה בהירה על רקע בהיר עשויה להיבלע ולאבד נוכחות. מסגרת בצבע אחר במקרה זה, יכולה לסייע. לעומת זאת, יצירה צבעונית ועשירה, רצוי שתתלה באיזור שקט לעין, כך שתשבור את האחידות ותייצר נושא לשיחה.

5. קבעו את הגובה: אחד התענוגות הכי גדולים ברכישה חדשה הוא הרגע הזה שבו מתייחדים עם הפלס. בבואכם לתלות את היצירה, חישבו רגע מהו הגובה האידיאלי: יש שמעדיפים לתלות גבוה להותרת רושם ויש שאוהבים דווקא את החוויה האינטימית ותולים בגובה נמוך. כדאי לקחת בחשבון גם את נגישותם של ילדים קטנים לגובה התלייה או ההצבה. עבודות עדינות כדאי אולי למקם בגובה מספיק מאתגר עבורם.

אין תמונה
רוצים אינטימיות? תלו נמוך. תמי פרבר, 400 שקלים, לחם ושושנים

6. צאו מהמסגרת: לפעמים צריך לצאת מהמסגרת ולבחור מסגרת שתאפשר ליצירה את מלוא תשומת הלב, אך לא תשעמם את העין. מסגרת עמוסה מדי תבלע את מראה היצירה ותגנוב תשומת לב. עבודות נייר, צילום ועוד כדאי למסגר, אחרת הן עשויות להינזק.

7. זווית חדשה: ב"קרטינקה" מוסיפים גם שבמידה ויש מדרגות בבית, מומלץ לתלות ציורים לאורך המדרגות, באופן כזה כשתעלו ותרדו במדרגות כחלק מהפעילות היומיומית שלכם, תסתכלו על הציורים בבית שלכם כל פעם מזווית אחרת." טיפים נוספים לרכישה חכמה, ניתן למצוא באתר הבית שלהן.

ואפרופו אמנות: אתם מוזמנים לעשות אהבה על קנבס ולתלות על הקיר