את רובנו חינכו שאסור בשום אופן לצייר על הקירות ויש סיכוי שהאיסור הזה מנע מאיתנו קריירה משגשגת ואת האפשרות להיות חלק מטרנד עיצובי לוהט: עיצוב פנים בעזרת ציור על הקירות, שמתייחס באופן דו ממדי אל התלת ממד ומבלבל את היוצרות. העומדת בחוד החנית של אמני ציור הקירות היא שארלוט מאן, אמנית בריטית מצליחה, שמשאירה חותם ברור, ומאתגרת את העין ואת תחושת החלל בעזרת קווים פרועים והרבה דמיון.

אומנית מציירת אופניים על הקיר (צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk)
שארלו מן מציירת תמיד על קיר לבן | צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk

ציור קיר במסדרון (צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk)
היא עושה את זה בעזרת עטים שחורים | צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk

עולם החי על הקיר

מאן, אמנית ובוגרת בית הספר הגבוה לעיצוב סנט מרטינס שבלונדון, מקשטת קירות בסגנונה הייחודי כבר כמה שנים, ולאחרונה מקבלת תשומת לב מיוחדת ואף נבחרה לעטר מספר אירועים, חנויות ותצוגות אופנה בקוויה הייחודיים. הציורים, שתמיד מצוירים בגודל טבעי, ביחס של 1:1, מלאי פרטים, ומשתרעים מהרצפה ועד לתקרה, מצוירים כולם ביד, בעזרת עטים שחורים על גבי רקע לבן. למרות שהקו עצמו מעט ילדותי במכוון, ולא מדויק לחלוטין, יש קורטוב של ריאליזם ליצירותיה כולן. הציורים מתייחסים אל החלל הקיים ואל החפצים המצויים בו, ומאן נהנית ליצור עולמות חיים בתוך הקירות שלה, עולמות בלתי מושלמים, בהם הצמחים לא מטופחים, ישנה כביסה מוטלת על כיסאות, והחתול שוכב הפוך על גבו.

ציור מתחת למדרגות (צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk)
הקו עצמו מעט ילדותי במכוון | צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk

ציור קיר לאורך החלון (צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk)
אבל מאוד מציאותי | צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk

לעתים מאן מציירת גם על הרצפה והתקרה, ועל קירות חיצוניים, אך את מרבית עבודה עושה ללקוחות פרטיים, בבתיה. לאחרונה, לאחר דרישה מרובה, החלה לשווק באתר האינטרנט שלה גם פוסטרים של כונניות, אותם ניתן להדביק על הקיר הלבן, אך אלה אוזלים במהרה, למרות מחירם הגבוה (65 ליש"ט לפוסטר) ומאן שוקלת לצאת במהדורה מוגבלת של טפטים ביתיים.

"התחלתי בכלל כמעצבת אופנה," מספרת מאן, "ומהר מאוד הבנתי שזה לא הכיוון בשבילי. פשוט לא כל כך עניין אותי מה אנשים לובשים. הורי אמנים שניהם, ולכן ניסיתי להרחיק את עצמי מהתחום, אך מסתבר שזה לא היה טבעי. בכל זאת, גדלתי בבית בו מתנהלת שיחה תמידית ומתמשכת על אומנות, ובסופ של דבר, זה מה שיצרתי".

ציור קיר מדרגות (צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk)
הוא מתחיל מהרצפה | צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk

שרלוט מאן (צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk)
ומגיע ישירות לתקרה | צילום: מתוך האתר: www.charlottemann.co.uk

בית אחד דורש חודשיים של עבודה

העבודות של מאן מדויקות ומפורטות לעילא, דורשות עבודה רבה, ולרוב בית אחד מתחיל ומסתיים תוך חודשיים עמוסים. למאן צוות של עוזרים שמסייעים לה לצבוע לאחר שיצרה את הציור הבסיסי. "מצחיק אותי כשמשווים את זה לאסכולה של מיכאלאנג'לו, או אנדי וורהול", אומרת מאן, "יש לי צוות מסור שעובד איתי כבר כמה שנים ואני לא אצליח לעשות כלום בלעדיהם. זה יותר מדי עבודה. אני מציירת את קווי המתאר, והם משלימים את הפרטים. אנחנו עובדים רק עם עטים מסוג אחד מסוים בשם 'פוסקה מארקר', הוא לא רעיל ולא נמרח, מה שעוזר לנו לא לקבל סחרחורת. אנחנו משתדלים לדייק, אבל אם מישהו עושה טעות, אנחנו מכסים אותה בעשר שכבות שונות של צבע לבן".

ועוד באותו עניין: 14 רעיונות לשדרוג הקיר

אהבתם את הציורים? שתפו חברים