מה אתם עושים כשאתם רוצים להעביר מסר? חושבים יצירתי? מגדילים את הראש? האמנים שאת עבודותיהם בחרנו להציג כאן, פשוט החליטו שהגודל קובע ושכדי למשוך את תשומת הלב של עוברי אורח, כדאי לנפח פריטים יומיומיים לממדי ענק. שימו לב ל-15 עבודות יוצאות דופן מרחבי העולם.

כיסא הים הגדול בעולם

כיסא הים הגדול ביותר שעוצב על ידי סטוארט מורדוך (Stuart Murdoch) מוקם בשנת 2012 בחוף הדרומי של אנגליה, בורנמאות' (Bournemouth). הכיסא שמגיע לגובה של 8.5 מטרים גובה ורוחב של 5.5 מטרים שקל כששישה טונות ועוטר בפסים לבנים ואדומים. הוא הוזמן על ידי חברת המשקאות Pimms כדי לציין את פתיחת חגיגות האביב בבריטניה. מורדוך ידוע ביצירותיו הבומבסטיות ולדבריו, "כשאתה עולה לגובה של 8.5 מטרים כדי לבנות כיסא זה די מפחיד. לבסוף זה נראה כאילו הכיסא הושתל בחוף על ידי מעשה קוסמות והענק שבבעלותו הכיסא, מגיע בקרוב לקחת אותו".

חפצים מוגדלים (צילום: stuartmurdoch)
תצטרכו מנוף כדי להגיע אליו | צילום: stuartmurdoch

עוד באתר לעיצוב הבית:

140 ס"מ רק הנורה

נורת ה-LED הענקית SO1 בעיצובה של שרה אולרטס (Sarah Olaerts) עבור הסטודיו לעיצוב Eden Design, עוצבה בשנת 2008 והינה בגודל 140 ס"מ. עשויה מפוליאתילן היא אפילו מגיעה עם שלט רחוק, שכן מי יכול להגיע עד לשם רק כדי לכבות את האור?

חפצים מוגדלים (צילום: dvice.com)
במקרה הזה כדאי שיהיה לכם שלט רחוק | צילום: dvice.com

רואים רחוק

בשנת 2012 עוצבה כיפה של חברת Prodigium בדמות אדם עליו הורכבו משקפיים במידה גדולה במיוחד של חברת ריי באן. תחת הכיפה שהייתה אמורה להציג עבודות אופנתיות שונות, המשקפיים שמשו אלמנט חדשני שגורם לאנשים לראות בטיול בכיפה כמעין אטרקציה תיירותית.

חפצים מוגדלים (צילום: Prodigium )
משקפיים במידה גדולה במיוחד | צילום: Prodigium
חפצים מוגדלים (צילום: Prodigium )
להיכנס דרך האוזן | צילום: Prodigium

מסרק לאופניים

המסרק הענקי של "Knowho", חנות מלוס אנג'לס, מעוצב לא רק כמו מברשת גדולה, אבל גם מהווה מקום מצוין להשארת האופניים מבלי שיגנבו. המסרק שעשוי הינו עבודת יד ושוקל 181 קילו ומשמש כחניון לאופניים.

חפצים מוגדלים (צילום: knowhowshopla.tumblr.com)
איך לא חשבו על זה קודם? | צילום: knowhowshopla.tumblr.com
חפצים מוגדלים (צילום: knowhowshopla.tumblr.com)
חניון מקורי | צילום: knowhowshopla.tumblr.com

להוציא את הכלב לטיול

הכלב הענק של האמן האמריקאי, ריצ'רד ג'קסון (Richard Jackson), עוצב עבור תערוכת “Ain’t Painting a Pain” במוזיאון לאמנות של אורנג' קאונטי  (OCMA). התערוכה הוצגה בין פברואר למאי שנה שעברה ועבורה עיצב ג'קסון את העבודה "כלב רע" בה נראה פסל של כלב ענקי בגובה 7.3 מטרים שמתיל את מימיו על קירותיו החיצוניות של המוזיאון.

חפצים מוגדלים (צילום: ocma )
מי אמר "כלב רע" | צילום: ocma
חפצים מוגדלים (צילום: ocma )
קצת כבוד למוזיאון | צילום: ocma

דובי צהוב ענק

אורס פישר (Urs Fischer) הוא האמן שאחראי על הדובי הצהוב הגדול ביותר שכנראה יצא לכם לראות. עוד בשנת 2011 פישר הציג את הבובה המרשימה בניו יורק. מעל ראש הדובי הוצבה מנורה שחורה ענקית שמאירה ישירות לתוך פניו. עשוי ברונזה, הדובי הצהוב שקל 15,875 קילו ונישא לגובה של 7 מטרים. הוא הוצע למכירה פומבית על ידי כריסטיס והוכיח שלא רק הדובי גבוה אלא גם תג המחיר שלו כשגרף 6,802,500 מיליון דולר (24 מיליון שקלים) במכירה.

חפצים מוגדלים (צילום: www.ursfischer.com)
לא מתאים לחדר הילדים | צילום: www.ursfischer.com

להיכנס לקונכייה

מבט אחד אל עבר הקונכייה הענקית של מארק קווין (Marc Quinn) וגם לכם יתחשק לעזוב הכל ולרוץ לים. הפסל הענקי הוצג באנגליה בספטמבר 2013 כחלק מתערוכה של סוטביס, “Sotheby’s Beyond Limit’s sculpture exhibition”. הקונכייה עשויה ברונזה והגיעה למידות של 333 ס"מ גובה, 449 ס"מ עובי ו-256 ס"מ עומק.

חפצים מוגדלים (צילום: marcquinn.com)
שומעים את הים | צילום: marcquinn.com

להרים ידיים

האמן הצ'כי דייויד סרני David Černý)) ניסה לשדר מסר שאלימות לרוב מובילה למבוי סתום ולא עוזרת לאף אחד מהצדדים. העבודה הוצגה בשנת 2011 ברחובות פראג.

חפצים מוגדלים (צילום: davidcerny )
לא לאלימות | צילום: davidcerny
חפצים מוגדלים (צילום: davidcerny )
להעביר את המסר | צילום: davidcerny

מסר בבקבוק

איזו דרך טובה יותר מאשר להעביר מסר בבקבוק ואם כבר טרחתם לעשות זאת, אז כדי להבטיח שהמסר אכן יגיע לאן שהוא צריך, ודאו שאתם עושים זאת בבקבוק ענק, כמו זה של ויביקה נורגרד רונסבו Vibeke Nørgaard Rønsbo)). הבקבוק נבחר להיות חלק מתצוגת "פסל לצד הים" (“Sculpture by the Sea”), פרויקט בו מוצגים פסלים בערי ים ברחבי העולם. במקרה של הפסל של רונבו, “Remind”, הבקבוק הענק הוצג בעיר ארהוס (Aarhus) שבדנמרק.

חפצים מוגדלים (צילום: vibekenr )
תיאלצו לכתוב מכתב ארוך | צילום: vibekenr
חפצים מוגדלים (צילום: vibekenr )
למי הוא יגיע? | צילום: vibekenr

משאלה של כל ילד

Access Agency יצרו כמה יצירות מופת עצומות של לגו ועל הדרך הגשימו משאלות ילדות של לא מעט אנשים. בין הדברים שהוצגו בסדרה היה דארת' וויידר, הדרדסים ומעבורת לחלל.

חפצים מוגדלים (צילום: access-agency)
להגשים משאלת ילדות | צילום: access-agency
חפצים מוגדלים (צילום: access-agency)
עם הדרדסים האהובים | צילום: access-agency
חפצים מוגדלים (צילום: access-agency)
או מעבורת חלל בגודל טבעי | צילום: access-agency

זה הקטן

בשנת 2008 יצר האמן הבריטי מארק קווין שגם יצר את הקונכיה הענקית, את יצירתו “Planet” או כוכב. מדובר באחד מתוך שלושה פסלים שיוצרו מהשראה של רגעים משפחתיים ואינטימיים. הפסל של התינוק מוצג באופן תמידי בסינגפור ומציג ילד בן שבעה חודשים ישן. הפסל עשוי ברונזה ומתכת ועוצב כדי להיראות כאילו הוא חסר משקל ותלוי בעבר למרות שהוא למעשה שוקל בסביבות 7 טונות ונמתח על פני 10 מטרים לאורך.

חפצים מוגדלים (צילום: marcquinn.com)
ישן כמו תינוק | צילום: marcquinn.com

פיל פילון

כמו סצינה מתוך מופע בקרקס, רק הפוך על הפוך, כך נראה הפסל “Pentateuque” שמציג פיל ענק, אותו מרים אדם ממוצע על גבו. אל דאגה, אכן מדובר בפסל פרי עיצובו של פבין מרל (Fabien Merelle) אשר מבקש לגרום לבלתי יאומן לקרות. הפסל מוצב בכיכר הפסל בהונג קונג.

חפצים מוגדלים (צילום: www.fabienmerelle.com)
כמו בקרקס? | צילום: www.fabienmerelle.com

להגדיל ראש

פסל מגניב במיוחד של האמן הצ'כי דייויד סרני (זה שאחראי גם לאקדחים). הפסל של הראש המסתובב ממוקם בשרלוט, צפון קרוליינה שבארצות הברית ועשוי שכבות פלדה חתוכה אשר מאפשרות לו לנוע בכיוונים שונים בזמן שמים יוצאים מפיו. הפסל נישא לגובה 9.5 מטרים ושוקל 14 טונות.

חפצים מוגדלים (צילום: davidcerny )
להגדיל את הראש | צילום: davidcerny
חפצים מוגדלים (צילום: davidcerny )
ולהזיז מצד לצד | צילום: davidcerny

הגדולה מכולן

הפסל של אחת הנשים האיקוניות ביותר אי פעם, מרלין מונרו, נישא לגובה של 8 מטרים ומחקה את התנוחה המפורסמת של מונרו מהסרט "חטא על סף ביתך" משנת 1955. הפסל שעוצב על ידי ג'יי סוורד ג'ונסון (J. Seward Johnson) מוקם בתחילה בשיקגו ומאז הועבר לדרום קליפורניה בשנת 2012.

חפצים מוגדלים (צילום: sewardjohnson.com)
לבקר את מרלין מונרו | צילום: sewardjohnson.com

משאיות או לא להיות

"Big Rig Jig" בעיצובו של מייק רוס (Mike Ross) הינו פסל שמשחק עם הרעיון של הפיכת חפצים שנזרקו ליצירות אמנות ממוחזרות. הפסל נישא לגובה 15 מטרים ושוקל 25 טונות וחשוב מכך, עשוי משתי משאיות ישנות בעלות 18 גלגלים.

חפצים מוגדלים (צילום: mikerossart )
פסל אחד עשוי משתי משאיות ישנות בעלות 18 גלגלים | צילום: mikerossart