סוף השבוע המתקרב אמור להביא עמו גשמים ורוחות עזות. אז רגע לפני שהסופה הגדולה תיתן בנו סימנים בימים הקרובים, זה בדיוק הזמן להכין את הבית ולהגן עליו מפני נזקים אפשריים.

מספר פעולות מניעה יחסכו עמל רב בזמן דוחק, שכן כשהחורף כבר כאן, קשה יותר לתקן ולשפץ. יצאנו לבדוק מה באמת חשוב לתקן ולסדר לפני שמתחיל המבול והתייעצנו עם המומחים  בתחום השיפוצים, הבנייה והעיצוב. עברו על ההמלצות והכינו ביתכם לחורף.

אין תמונה
מאווררים את השמיכות ומתכרבלים, רשת אייס

לפני הגשמים: איך נמנע נזקים?

1. מומלץ לדאוג לניקוי מרזבים ובדיקת השיפועים והניקוזים השונים מהגג, כל זאת בכדי לוודא זרימה של מים אל הניקוז, מניעת שלוליות ומים עומדים המגבירים את הסיכוי לרטיבות ולנזילות.

2. לפני שעולים על הגג, יש להקפיד על סולם תקין ורתמה מאובטחת היטב, למניעת כל סיכון מיותר.

3. כדאי לבדוק את תקינותו של המזגן (במעבר למצב של חימום).

4. מומלץ לוודא את תקינות דוד החימום (את הבדיקה מומלץ לעשות בערב, כשאין שמש) ולהחליף את גוף החימום במידת הצורך.

5. מומלץ להוציא את השמיכות החמות למיניהן, לאוורר ולשלוח לניקוי יבש לפי צורך.

6. את המיטות בחדרי השינה לא כדאי למקם ליד קירות חיצוניים. לעתים, הקור הרב ביותר חודר דרך הקירות הפונים לכיוון צפון.

חוץ הבית: לאטום, להאיר ולשפץ 

ציפויי חוץ: ציפויים חוץ מגוונים יכולים להעניק מראה מרגש ומפתיע והגנה מושלמת לבית שלכם. ציפויי החוץ מגנים על קירות הבית ממפגעי מזג האוויר, מונעים היווצרות סדקים ונותנים פתרון מושלם למניעת חדירת מים ולחות. הטקסטורות והגוונים הרבים מאפשרים משחק בין צבעים למרקמים - לקבלת תוצאות מרהיבות.

קירות עם חורים וסדקים חיצוניים: 
חורים גדולים (מעל גודל אצבע): למלא במלט (תערובת של מלט שהוא בוצי – טיט - ודבק לחיזוק) ולאחר מכן טיח (שמערבבים לבד מאבקת טיח ומים), או עם טיח פולימרי 731 - טיח מוכן.
חורים קטנים: לתקן עם מרק קיר קשיח בעזרת שפכטל ולהחליק עם ספוג רטוב, הייבוש אורך כיממה. 
לכל החורים: את כל התיקונים יש להחליק עם אלטק חוץ, ולהמתין כיממה עד לייבוש. לאחר תיקון החורים יש לצבוע בשכבת יסוד מקשר לצבעוני, על כל שטחי הקירות.

תאורת חוץ חזקה:
חשוך בחוץ ולכן מומלץ להשתמש במנורות פלורסנטיות המפיצות אור חזק. במרפסות הפתוחות ובגגות יש למקם את המנורות בחזית, כאשר גוף התאורה מופנה כלפי פנים, למניעת פיזור האור החוצה.

גג הבית (צילום: realsimple.com)
כדאי לבדוק טוב את תקינות הגג | צילום: realsimple.com
מרזב סדוק (צילום: realsimple.com)
לתקן ולנקות את המרזבים | צילום: realsimple.com
עלים בחצר (צילום: realsimple.com)
לפנות את העלים | צילום: realsimple.com

הכנת הגג:
חשוב במיוחד, לפני עונת הגשמים, לבדוק את תקינותם של מרזבי הניקוז על ידי הזרמת מים באמצעות צינור, ניקיון עלים ולכלוך שהצטבר בעונת הקיץ. במידה וקיימת עלווה של עצים בקירוב לגג המבנה, מומלץ לבצע גיזום והכנסת רשתות מיגון למרזבי הניקוז למניעת סתימה בעונת החורף. בנוסף, יש לדאוג לאטימת הגג. מומלץ להשתמש בציפוי אקרילי גמיש, משוריין בסיבים לאיטום גגות ומיועד לציפוי גגות בהם קיים שיפוע לניקוז.

איך עושים את זה?
1. יש לנקות היטב את הגג מכל חול, אבק ושאריות סיד מתפוררות. יש לטאטא ולאסוף את הלכלוך ולאחר מכן לשטוף את הגג, תוך כדי שפשוף עם מטאטא כביש חזק.
2. יש לגרד בשפכטל מקומות נפוחים רופפים וכדומה ולוודא שלאחר השטיפה כל המים זורמים לניקוז ושלא נשארים שטחים מצופים במים. במידה ויש סדקים במשטח יש למלא אותם לאחר הייבוש במסטיק אקרילי ולהמתין 24 שעות לייבוש.
3. יש למרוח את הגג בשתי שכבות של ציפוי גג איכותי, את חיבורי המשטח ודפנות הגג יש למרוח בעזרת רולר או מברשת סיד גדולה.

שיפוץ רהיטי גן וחוץ:
כשהחורף מגיע, אין צורך למהר ולהכניס את רהיטי הגן פנימה. עם טיפול נכון, בזמן הנכון, הם יחזיקו מעמד בחוץ, גם בשמש הקופחת של הקיץ וגם בסערות החורף. כסאות עץ, כורסאות מתכת, פמוטים, מתלים לעציצים, שולחנות עץ, רהיטי מתכת, רצפת עץ, מלונה, תיבות דואר, שערים, גדרות, משקופים - כל אלה ואחרים דהו בקיץ, איבדו את הצבע ומתקלפים. הקיץ תם וזה הזמן, להתחיל ולשפץ לנקות, לשייף, להסיר חלקים רופפים, חלודה ושומנים, לצבוע, להציל את רהיטי העץ ולהחזיר למתכת את העטרה.

אין תמונה
לחדש את ריהוט הגן. נירלט
חיים בצבע. רהיטים תכלת (צילום: ענת סגל)
אפשר לצבוע ולקבל מראה מיושן | צילום: ענת סגל
תאורת חוץ, ספרה תאורה (צילום: ספרה תאורה)
יש למקם את המנורות בחזית, כאשר גוף התאורה מופנה כלפי פנים. תאורת חוץ, ספרה תאורה | צילום: ספרה תאורה

עיצוב החוץ:
בדירות עם מרפסות או בבתים עם גינות, ניתן לפזר מספר נרות בגדלים ובצבעים שונים. מלבד נרות אפשר לשלב גם עששיות קטנות במראה עתיק כדי להכניס עניין לאזור החצר.

לעיתים ישנה תחושה שעם בוא החורף, צריך להתחיל להסתגר בבית, אך עם הכנה נכונה והוספת פריטים משלימים ניתן להעביר דווקא בחוץ ערבים חמימים בתקופת החורף. שמיכות, פליזים, פטריות חימום ומשקה חם, הם רק חלק מהדברים שניתן לעשות בכדי להשרות אווירה חורפית בלתי נשכחת בחצר הביתית.

פנים הבית: לאטום ולחמם

תיקוני סדקים: אחת הבעיות העיקריות בחורף הינה הצינה, החודרת דרך הקירות. ראשית, סדקים בקירות יכולים לגרום לירידת הטמפרטורה בבית והם ניתנים לתיקון. במסגרת ההכנות לחורף, חשוב לבצע תיקונים של סדקים המופיעים בקירות החיצוניים של המבנה. חדירת מים דרך סדקים אלה, עלולה לגרום להופעת כתמי רטיבות בתוך הבית. בנוסף, חדירת מים דרך חלונות וארגזי תריסים מהווה את אחת התופעות השכיחות בעונת החורף, כתוצאה מהתייבשות חומרי האיטום והסיליקון מסביב לפרופילים של החלונות ו/או חדירת מים דרך ארגזי תריסים לא אטומים. איטום חלונות וסדקים ניתן לבצע באופן עצמאי ללא תלות בקבלני ביצוע.

איך עושים את זה?
1. יש לפתוח את הסדק עם מברג ולנקות את האבק שהצטבר עם מברשת קשה.
2. את הסדק צובעים עם יסוד פריימר S שקוף בעזרת מברשת (הייבוש אורך כשעתיים עד שלוש שעות).
3. כשהתייבש הסדק יש למלא עם מסטיק גמיש נירוסיל סופר או נירוטקס עד מישור הקיר ולהמתין לייבוש מלא, כ-24 שעות.
4. לאחר מכן יש להחליק את הקיר באזור הסדק עם גולדבונד מרק אמריקאי ולאחר ייבוש החומר להחליק שוב, עד ליישור מלא ואחיד של הקיר. מנקים היטב את הקיר מן הטיח הנותר והאבק ואז ניתן לצבוע את הקיר בצבע האהוב עלינו.

תאורת פנים חסכונית:
בתקופת החורף, על אף מזג האוויר הישראלי שאינו מאופיין בסופות שלגים כבדות, רובנו מבלים שעות ארוכות יותר בין כותלי הבית. הוצאת החשמל הישירה בגין תאורה (הספק החשמל, שנצרך באופן ישיר על ידי גופי התאורה), מהווה בין 10-30 אחוז מהוצאת החשמל במשק בית ממוצע. מסתבר שניתן לצמצם צריכה זו עד מתחת לשלושה אחוזים מההוצאה החודשית על חשמל - על ידי שינויים והתאמות בתאורה.

אין תמונה
מצטיידים באמצעי חימום בטיחותיים. נירלט
אין תמונה
מומלץ להשתמש בתאורה חסכונית

באלו נורות כדאי להשתמש ואיפה?
בחדרים שאנחנו מרבים להאיר – מומלץ להעדיף נורות לד, בחדרים שממעטים להאיר – כדאי להאיר בנורות ליבון – אם ישנם בבית חדרים, או אזורים, שבהם השימוש בתאורה מצומצם לכדי  מספר דקות בלבד ביממה, אך פתיחת האור וכיבויו מתבצעים מספר פעמים, מומלץ לא להשתמש במנורות הפלואורסצנטיות. כיבוי והדלקה מרובים גורמים לירידה דרמטית באורך חיי הנורה. במקומות אלה כדאי להישאר עם נורת הליבון הרגילה. במידה והשימוש בתאורה הוא משמעותי יותר, מעל שעתיים ביום, רצוי להחליף לנורות לד, שהן החסכוניות ביותר ואינן רגישות לריבוי הדלקות וכיבויים.
טיפ: יש לוודא את תקינות תאורת החירום, לוודא שהסוללות טעונות ושהנורות אינן שרופות. לסלון מומלצת תאורת תקרה מתפזרת נעימה, משולבת בעמעם למניעת סנוור מהטלוויזיה. כמו כן, מומלץ בחורף להוסיף מנורה עומדת בצדי החדר, ליצירת אווירה חמימה.

תנורים, מפזרי חום ומזגנים תקינים:
מומלץ לוודא שכל תנורי החימום תקינים, נקיים ובמידת הצורך לתקן או לרכוש חדשים. לגבי מפזרי חום, שווה לחפש את הפינות הנכונות מראש ולהכין כבל מאריך אם צריך. בבתים עם ילדים כדאי לחשוב על מיקום נכון וגבוה יותר על מנת למנוע כוויות ושריפות.

אם כבר קונים תנור או מפזר חום חדש, אנו ממליצים לבדוק האם מובנה בו מפסק אוטומטי במקרה של נפילות או תזוזות. 

בגלל אטימות החדרים בחורף, בחדרים בהם יש מזגן מומלץ לנקות את הפילטר של המזגן מאבק ובכך לשפר את פעילות המזגן ומניעת פיזור אבק וריחות לא נעימים בחדר.

אין תמונה
לאטום את הסדקים ולצבוע. נירלט
רשת אייס רולר ומגש (צילום: יעקב יעקבי בעמ)
לאחר נזילה כדאי לצבוע בשתי שכבות | צילום: יעקב יעקבי בעמ
אין תמונה
שטיח, שמיכה מפנקת ופריטים חורפיים

טיפול בכתמי עובש ורטיבות בחדרי הבית:
בעיה נוספת הנפוצה בבתים היא תופעה של כתמי רטיבות ועובש על תקרות ובקירות. סביר שהתופעה נובעת מבעיה במערכת האיטום. התיקון יכול להתבצע, או על ידי איש מקצוע, או על ידי אדם לא מקצועי, במקרה של תיקון מקומי.
איך עושים את זה? יש למצוא את מקור הרטיבות ולטפל בו, לאחר פתרון מלא של בעיית הנזילה יש להמתין עד שהקיר יבש, לנקות את כתם העובש בעזרת מטלית עם אקונומיקה, ולאחר מכן לנקות את הקיר במים נקיים ולהמתין עד לייבוש מלא של הקיר. לאחר יבוש מלא של הקיר נצבע את הקיר בשתי שכבות צבע.

אבזור חדרי האמבטיה והשירותים:
מומלץ לוודא את תקינות דוד החימום. לנזקקים למים חמים במהירות מומלץ להתקין "אטמור" בחדר הרחצה, ה"אטמור" מחמם את המים בכיור או במקלחת ומתאים במיוחד לבתים בהם יש ילדים קטנים. האטמור הינו חסכוני למי שאינו צורך מים רבים במקלחת.
טיפ: בחדר האמבטיה כדאי מאוד להשתמש בגוף תאורה עם כיסוי, מוגן אדים ומים, בכדי להימנע מקצרים חשמליים.

ביקורת חשמל:
רטיבות במערכת חשמל הינה דבר מסוכן מאוד. פעילות רבה מאוד של מערכת החשמל גורמת לחימום חוטי ההולכה. במידה והיו קפיצות נתיכים (יענו שאלטרים) בחורף הקודם, כדאי לקראת החורף הזה להזמין חשמלאי שיבוא לעשות בדיקה מונעת. עלות בדיקה כזו נעה בין 500-900 שקלים והיא משתנה בעיקר בגלל גודל הבית וכמות הפיוזים ואזורים שצריך לבדוק.

עיצוב פנים הבית:
קל מאוד להכניס אווירה חמימה לאזור המגורים. ניתן לשלב על הספה כריות בצבעים חמים כמו חום כהה, אפור, ירוק בקבוק ועוד. כך, גם אם הספה בצבעים בהירים, הכריות ישרו תחושה חורפית נעימה. בנוסף לכך, הוספת שטיח מתחת לשולחן הסלון ושמיכות טלוויזיה (כרבוליות) יקפיצו את המראה החורפי.

אין תמונה
פזרו נרות בבית והדליקו אותם. גולדשטיין גלרי טפט

אזור המיטה וחדר השינה הוא המקום שבו האווירה החורפית באה לידי ביטוי בצורה המפנקת ביותר. החלפת המצעים הדקיקים עם ההדפסים הצבעוניים במצעים עבים עם טקסטורת פלנל נעימה יעשו את העבודה בקלי קלות. כמו כן, ניתן להוסיף עוד מספר כריות, שמיכות ואפילו שמיכה קטנה העשויה פרווה להשלמת המראה.

ניתן לפזר קערות עם פירות העונה כגון פירות הדר באזור המטבח ובכלל ברחבי הבית. כמו כן, החלפת מפות שולחן האוכל הקיציים עם הפרחים והצבעים הבהירים במפות חלקות בצבעים חמים, יעניקו למטבח כולו את הטאץ' הנכון לתקופה הקרירה. אפשר להציב מספר עציצים עונתיים בסביבת אזור הסלון והמטבח. אופציה נוספת היא לצאת לחצר ולחתוך מספר ענפים ולסדר אותם בצנצנות וכדים שקופים יחד עם עלים יבשים בגווני הסתיו.

תמונת אווירה 6 -חברת ספרה תאורה (צילום: צילום חברת ספרה תאורה)
עמעמו אורות והיכנסו לאווירה. החורף ממש מעבר לפינה, ספרה תאורה | צילום: צילום חברת ספרה תאורה

הטיפים והעצות המועילות באדיבות: אורה הר-לב (הקניינית הראשית ברשת IDdesign), רז גולן (מנהל קטגורית צבע ברשת "ACE"), אייל בן שמואל (מנכ"ל "לד מרקט"), מוטי ישראלי (יועץ תאורה ראשי ברשת "מחסני תאורה") איריס שמיר (אדריכלית פנים), ערן שוסטר (מנהל מטה הסחר ברשת "הום סנטר"), אלעד כהן (ל"מנכ"ל חברת מייקאובר").

רוצים ליישם את ההמלצה על צביעת ריהוט הגן? כך תעשו זאת
אם סיימתם עם הבית, עברו לגינה והכינו אותה לחורף