הכנתם חמין שהציף את הבית בריחות מדהימים והתענגתם עליו כל השבת, ומה עכשיו? הרי הקדירה שעשתה לכם את השבת היא הסיוט של מוצאי שבת. אם הסיר השמנוני מסרב להיפרד משאריות התבשיל העשיר וההשריה של הלילה רודפת אתכם גם ביום ראשון, אנחנו כאן כדי לעזור. הנה ארבעה טיפים מעולים, שיהפכו את המלאכה לקלה ופשוטה.

1. להכניס אבקת כביסה ולהביא לרתיחה

שפשוף סיר שרוף באמצעות אבקת הכביסה הוא טריק ידוע בקרב עקרות בית נואשות, אבל באתר  mennonitegirlscancook ממליצים לעשות את זה קצת אחרת: למלא את הסיר במים, להוסיף נוזל כלים ושתי כפיות אבקת כביסה, לחמם את הסיר עד לרתיחה ולערבב מדי פעם בעזרת כף עץ, וכל הבלגן ייעלם בקלות כלא היה.

סיר עם שומן (צילום: מתוך האתר www.mennonitegirlscancook.ca)
פזרו אבקת כביסה ומים והרתיחו | צילום: מתוך האתר www.mennonitegirlscancook.ca

סיר מכסף (צילום: מתוך האתר www.mennonitegirlscancook.ca)
ממש הברקה | צילום: מתוך האתר www.mennonitegirlscancook.ca

2. לפזר סודה לשתייה ולקרצף

איך לנקות סיר מברזל יצוק? חוק ברזל: לעולם אל תשטפו סיר ברזל לוהט במים קרים. תנו לו להתקרר לגמרי טרם פעולות הניקוי. פזרו סודה לשתייה בתוך הסיר ושפשפו בעזרת ספוג (לא להשתמש בצמר פלדה) להורדת הכתמים הקשים.

סיר (צילום: מתוך האתר www.indulgy.com)
במקרה של סיר יצוק, אין להשתמש בצמר פלדה | צילום: מתוך האתר www.indulgy.com

3. לשפשף בעזרת תפוח אדמה חתוך

הפטנט הבא נעד לנקות כתמים קשים מכלי ברזל יצוק, או פשוט להחזיר להם את החיים שאבדו (ברזל יצוק נוטה לאבד את הצבע שלו). מקמו את הסיר בכיור ושטפו אותו במים, פזרו שלוש-ארבע כפיות של מלח גס. הצטיידו בתפוח אדמה גדול, חתכו את הקצה שלו ושפשפו בעזרתו את הסיר. המלח בשלב זה יראה מלוכלך. שטפו את הסיר, פזרו שוב מלח והמשיכו לשפשף עם תפוח האדמה.

בשלב הבא יש לשטוף את הסיר ולייבש אותו על הכיריים, על אש קטנה. כשהסיר יבש לגמרי, מרחו עליו כמות קטנה של שמן קנולה בעזרת מגבת נייר. המשיכו לחמם את הסיר על אש קטנה במשך כ-30 דקות. תנו לו להתקרר ונגבו אותו היטב, על מנת להסיר את שאריות השמן.

סיר ותפוח אדמה (צילום: מתוך האתר thetinyhummingbird.blogspot)
תפוח אדמה, לא רק למאכל | צילום: מתוך האתר thetinyhummingbird.blogspot

חומרי ניקוי (צילום: מתוך האתר www.besttilegroutcleaner.com)
כוס חומץ לסיר ולהביא למצב רתיחה | צילום: מתוך האתר www.besttilegroutcleaner.com

4. לשפוך חומץ ולחמם 

באתר apartment thearpy רקחו מתכון שיהפוך את הסיר השרוף שלכם לנוצץ ונקי. מלאו את תחתית הסיר במים, הוסיפו כוס חומץ והביאו לרתיחה. הורידו את הסיר מהאש והוסיפו שתי כפות סודה לשתייה. שפכו את המים ושפשפו בעדינות את כל השאריות. אם נותרו כתמים הוסיפו סודה לשתיה ומעט מים ושפשפו אותם בקלות.

סיר חמין (צילום: דרור כץ יחסי ציבור)
עד לפעם הבאה | צילום: דרור כץ יחסי ציבור

 ואחרי ששפשפתם את הסירים, עברו לנקות במקומות אחרים: טריקים תוצרת בית לניקיון