אחד ממקורות ההשראה החשובים ביותר בתחום עיצוב הפנים היה ועודנו עולם הטבע. גוונים וחומרים טבעיים ושימוש בפרחים, עלים וחיות נכנסים בתצורות שונות למרחב הביתי. גם אל האפור והמתכתי, מנת חלקו של העולם המודרני, מוסיף המוטיב מעולם הטבע קורטוב של חיים, רעננות וניחוח של מרחבים פתוחים. שימוש במוטיב שכזה בעיצוב פנים, רצוי שייעשה באופן מדויק ובמינון מעודן. המוטיב יכול לחזור ולהפתיע באלמנטים שונים: טפט, כרית, כלי, חפץ נוי, מבלי להעיק ולהכביד. ואם כבר מוטיב חוזר, למה לא פרפרים.

פרפרים על הבד
התוספת שתופסת. בדים של המותג וויאג', נוסבאום

 ארט נובו: הכמיהה אל הטבע

 זרם הארט נובו של סוף המאה ה-19, תחילת המאה ה-20 הוא דוגמה טובה לסגנון דקורטיבי שעשה שימוש בעבודת יד פרטנית, מוטיבים טבעיים מגוונים וקווים רכים ומעוגלים. אמנים, אומנים, אדריכלים ומעצבים הגיבו להתפתחות העולם האורבני והתעשייתי דווקא ביצירה המבטאת כמיהה אל הטבע, הטבעי והידני, אם זה ברהיטים, טקסטיל, בגדים, בניינים, תכשיטים ועוד. אחד המוטיבים בהם נעשה שימוש במסגרת סגנון זה היו הפרפרים, אלו שמציגים את המיטב שיש לטבע להציע. החופש, התעופה, היכולת לעבור מצורת חיים אחת לאחרת.

מגבת פרפרים
פרפרים בבטן. מגבת של מיסוני, רנבי הום קוטור
סבונייה פרפרים
יד רוחצת יד. סבונייה, MODY

גם חשיפת המערב לתרבות היפנית נגעה בפרפרים והמעצבים בתקופה זו אמצו בחום דימוי זה ועשו בו שימוש במגוון רחב מאוד של פריטים.

טפט פרפרים, חדר ילדים
בוא אלי פרפר נחמד. טפט, גולדשטיין גלרי
שעון פרפרים
תיק תק. שעון פרפרים, קארה דיזיין

 מאז ועד היום: הניכור המודרני נשבר

 העיצוב המודרני שלאחר מלחמת העולם השנייה הלך והתרחק משימוש בדימויים מעולם הטבע ופרחים, פרפרים וכד' נתפסו כקיטש, ככפריים ובאופן כללי כלא מתאימים לשילוב בסביבה המודרנית, אורבנית. אך דווקא בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד המראה המנוכר והנקי נשבר מעט ומפנה מקומו לגישה אקלקטית יותר, המבקשת לשלב גם אלמנטים רכים, מעוגלים וצבעוניים. עבודת היד המסורתית (סריגה, רקמה), גופי תאורה קישוטיים, טפטים וכד', מעניקים נגיעה של חום וביתיות, גם אם נשארים במסגרת של עיצוב מודרני ועכשווי.

פרפרים, מצעים
חלומות נעימים, מצעים של דארלן

אל הלך הרוח הזה ניתן לשלב בקלות את מוטיב הפרפרים בעיצוב הבית. חשוב להימנע, כאמור מעודף קישוטיות, אבל טפט על קיר אחד, או נישה אחת עם דיגום של פרפרים, כריות נוי בסלון, כיסוי מיטה או מצעים, ספלים וכד' יעניקו בדיוק את הייחוד, הקריצה והנגיעה האישית, שהופכים עיצוב לעיצוב נכון.


לפורטל עיצוב מבית מגזין "
בית ונוי"

יש לכם פרפרים במיטה אבל לא על הספה? ספרו לחברים