השם חנוכייה הוענק לפריט היודאיקה הפופולרי על ידי רעייתו השנייה של מחייה השפה אליעזר בן יהודה - חמדה בן יהודה. טקס הדלקתה שנמשך שמונה ימים משחזר ומסמל את נס פך השמן, סמל לתקווה ולאמונה, כאקט של יציאה מחושך לאור.

הפריט ההיסטורי המוערך זוכה כיום למגוון פרשנויות מרעננות, חלקן מפתיעות במיוחד. האנלוגיה לתפיסה "מחושך לאור" מציעה פרשנויות נוספות, וביניהן גם התקדמות משמרנות לתעוזה – דבר שסלל את הדרך לחנוכיות שעשויות מחומרים שונים, בטכניקות שונות ובאופני שימוש שונים בתכלית, שמסייעים להעצים את המסורת ולשמור על הגחלת. קבלו 10 חנוכיות מעוצבות שיתאימו כל אחד ואחת ויאירו אתכם באור שונה.

לאוהבי הפאזלים

אין תמונה
חנוכייה להרכבה עצמית

עופר מור, מעצב מוצר שנכנס לאחרונה לספר השיאים של גינס בזכות סוס הנדנדה הגדול בעולם שאותו בנה במו ידיו, מציג חנוכיית עץ מקורית לכבוד החג. החנוכייה מורכבת משרשרת חוליות  עץ צבעוניות שנעות כנחש ארוך ומפותל, ומציעות אינספור צורות עיצוב סטייל "שמונה בעקבות אחד". לצפייה בסרטון.
כמה עולה? 140 שקל לערכה בהרכבה עצמית.
היכן משיגים? באתר של נגריית הצעצועים הקסומה, "סוס ועגלה".

לטיפוסים המדליקים

אין תמונה
רק אל תשכחו לסיים את הבקבוק לפני שאתם מדליקים את הנרות

לאלה שאוהבים להשוויץ בפריטים הכי מגניבים ושווים, יש הזדמנות לאחד כוחות עם בקבוק יין משובח ולהניף עליו בגאווה את החנוכייה המקורית. חנוכיית המתכת ננעצת בקלות בתוך פקק שעם בזכות השפיץ המתכתי שבקצה, ותבטיח לכם חג מואר ומדליק הרבה אחרי שהיין ייגמר.
כמה עולה? 89.90 שקל.
היכן משיגים? ב"גימיק", גיסין 65, פתח תקווה.

לחובבי הניצוץ

אין תמונה
קריסטלים שקופים וסרטים זוהרים

מעצבת התכשיטים ליטל קלמנסון מציעה חנוכייה זוהרת ונוצצת במיוחד עשויה מקריסטלים שקופים ומעוטרת בסרטים זוהרים. מתאים במיוחד למי שמסורת וחג אינם אומרים בהכרח לוותר על הגלאם והסטייל.
כמה עולה? 495 שקל.
היכן משיגים?  בחנותLK  - ליטל קלמנסון, קניון רמת אביב.

לחובבי האמנות

אין תמונה
מעוטרת בזהב ואבנים טובות

מעצבת תכשיטי הזכוכית רוחל'ה גפן, התפנתה לאחרונה מעיצוב תכשיטים כדי ליצור את "אורים" - קולקציה מיוחדת של חנוכיות עשויות זכוכית מורנו. החנוכיות בעיצובה מעוטרות בזהב טהור 24 קראט ומשולבות באלמנטים של  כסף ואבנים טובות.
כמה עולה? 350 שקל. 
היכן משיגים? אצל האמנית בדיזנגוף 115 תל אביב ובחנויות המובחרות.

למגושמים

אין תמונה
על חנוכייה שבירה כבר שמעתם?

על חנוכייה שבירה בטח לא חשבתם. וזה בסדר, צמד המעצבים מיי ובועז קהאן העזו במקומכם ויצרו את ה-FRAGILE Menorah, שמפריכים את הטענה שהרס וחורבן הם דבר רע במהותו. במקרה הנוכחי צריך לשבור בכל יום את הקנים ו"לנטוע" אותם במקום המתאים. ההתייחסות לשבירה כאקט מכונן שאינו מחריב מסמלת בעיני המעצבים את חורבן בית המקדש ואת תחילתו של השינוי המיוחל.
כמה עולה? 464  שקל.
היכן משיגים? ברשת טולמנ'ס.

ליצירתיים שבחבורה

אין תמונה
גם את החנוכייה הזאת תוכלו להכין בעצמכם. עיצוב: ליעונה מנקלי

ב"פעמית סטור" מציעים לעצב את חנוכיית החג התורנית מאלמנטים לא שגרתיים המוצעים במחירים זולים, כך שתוכלו להנות בכל שנה מעיצוב חדש ומפתיע. הפעם הם מציעים להיעזר במחלקת האירועים והחגיגות כדי ליצור חנוכייה מלכותית, בהשראת רקדניות בלט מחוללות סטייל "על הנסים ועל הנפלאות אשר חוללו המכבים". כל מה שאתם זקוקים לו עבור הפרויקט הוא מגש חד פעמי, קלקר מצופה בנצנצים, פרחים לעיטור, ומעמדי נרות בצורת רקדניות, שננעצות בקלות בתוך הקלקר. זכרו רק להשגיח על החנוכייה כל עוד היא דולקת.
כמה עולה? מעמדי נרות רקדניות, 6.90 לאריזה של 5 יחידות.
היכן משיגים? בסניפי רשת "פעמית סטור".
עיצוב: ליעונה מנקלי.

לאלה שאין להם זמן להדליק חנוכייה

אין תמונה
מי אמר שחייבים להדליק נרות כדי להרגיש את החג?

גם עבור מי שאין לו רגע פנאי כבר חשבו על רעיון מקורי, נקי ובטוח במיוחד: חנוכייה מגנטית. זו יכולה להיצמד למקרר או לדלת הכניסה המתכתית ולספק לכם תפאורה נאה כל ימות השנה. על החנוכייה הזו לא תצטרכו להשגיח כל עוד היא דלוקה, ותתפלאו להיווכח לכמה זמן היא תספיק.
כמה עולה? 25 שקל.
היכן משיגים? באתר המעצבים המקוון LOOK.

לשוחרי השלום

אין תמונה
בטון וזהב נפגשים בחנוכייה אחת

דור כרמון, בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון וכיום נמנה עם סגל המרצים במחלקה, עיצב חנוכייה משלל חומרים שמשתלבים יחד בהרמוניה ומוכיחים את הטענה כי "גר זאב עם כבש". יציקות פליז ובטון יחד עם עבודת צורפות בזהב מעניקים לחנוכייה המקסימה, פרי יצירתו, שפה עיצובית מגובשת ומקורית.
כמה עולה? 6,680 שקל.
היכן משיגים? ברשת טולמנ'ס.

>> עשו זאת בעצמכם: נר שהוא גם חנוכייה

מחפשים בנרות: כל האירועים וההמלצות לחג החנוכה