בשנים האחרונות מתמלאות הגינות והמרפסות שלנו בסוגים שונים של קערות אש (Fire Pit), אותו מוצר שמדמה מדורה קטנה ומפיץ אווירה של נעימות וחמימות. הפריט הדקורטיבי כובש גם את פנים הבית, וגם שרון קונפורטי - קוסמטיקאית ובעלת סלון יופי מחדרה, רכשה ברשת קערת אש כדי לקשט את הכניסה לביתה, אך כמעט איבדה את חייה בעקבות השימוש בה.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 >> איזה סטייל: הבית של שביט ויזל במושב הוא וואו

>> הזוגות שגרים יחד וישנים לחוד: ככה זה עובד

 

הפריט שרכשה קונפורטי עשוי מקערת בטון ובתוכה מבער נירוסטה שפועל על אתנול, והוא עלה בלהבות והתפוצץ כשהיא מילאה אותו בנוזל הדליק. "ראיתי את זה אצל חברה שקנתה את זה גם לאמא שלה אבל לא הדליקה את זה מעולם. שבועיים זה דלק אצלי נון-סטופ וכל הלקוחות שראו את זה התלהבו כי זה מאוד יפה ועושה אווירה רומנטית", היא מספרת. "באותו יום שזה קרה הייתי בכלל ביום חופש, אבל הסכמתי לקבל בערב מטופלת אחרי לידה, אז רציתי להדליק את זה ולהתארגן מהר לקראת הטיפול. היה לי ג'ריקן של אתנול שנשאר בו אולי 100 מ"ל, שזה בערך כוס חד פעמית והכמות שצריך למלא לפי היצרן, ואיך שבאתי למלא עליתי באש, נשרפתי. כל הסלון שלי, כל הווילונות והספות נשרפו".

@sharonsvictorymethod #קערתאש #סכנה #שריפה #אתנול ♬ צליל מקורי - Sharon Konforty-Nasr

כתוצאה מהשריפה קונפורטי סבלה מכוויות בדרגה שלוש ב-30 אחוז מגופה. "קיבלתי את הגל של האש לפנים, בערתי ביד וברגל, ובגדי הספורט שלבשתי נמסו על הגוף שלי. צרחתי", היא משחזרת. "כל הבניין רעד מהפיצוץ שהיה והשכנים ישר קלטו שקרה משהו. צרחתי לעזרה והורדתי את הקפוצ'ון שלבשתי שעדיין בער. רצתי לשכנים כשהרגל שלי עוד עולה באש עם טייץ וגוזייה, אז השכן ממולי רץ לבית שלי עם מטף וכיבה את מה שהצליח". לדבריה, הקערה שהכילה בתוכה אבנים דקורטיביות התפוצצה – מה שגרם לאבנים לעוף לכל עבר:  "זה היה ממש כמו מטען חבלה החוויה של הדבר הזה".

שרון קונפורטי אחרי שנכוותה מקערת אש (צילום: VladFotoMag, שרון קונפורטי)
כוויות בדרגה 3 ב-30 אחוז מהגוף. שרון קונפורטי בבית החולים | צילום: VladFotoMag, שרון קונפורטי

בעקבות המקרה הקשה, קונפורטי פונתה לבית החולים שיבא תל השומר ונשארה שם חודש שלם כשהיא סובלת מכוויות קשות. "עברתי ניתוחים והשתלת עור ביד וברגל ימין, הפנים שלי, הריסים, הכל נשרף. הייתי עם משקפיים שהגנו לי על הקרניות - אחרת גם הן היו נשרפות", היא מספרת. "הייתי בכאבים נוראיים, יד ימין שלי הייתה במצב נוראי ובקושי יכולתי לקפל את האצבעות. העור זלג ממני כמו גבינה צהובה מפיצה ויש לי עוד צלקות וכוויות בכל מיני אזורים בגוף". 

אתנול זה חומר שמוגדר מסוכן, אל תחזיקו אותו בבית

קונפורטי מדגישה כי על אנשים להיזהר משימוש באתנול בביתם בעת חימום הבית, או בעת שימוש במוצרים אחרים כמו קערות אש: "חוץ מנרות שבת, הבדלה, חנוכה וכאלה אין אצלי נרות בבית. אתנול זה משהו שמשרד הבריאות מגדיר כחומר מסוכן שאסור להיות בבית. אני לא רוצה לפגוע בפרנסה של אף עסק אבל זה מסוכן מאוד, במיוחד בבתים עם ילדים. עברתי טראומה לכל החיים", היא מסכמת.

גורם מטעם מדור חקירות בשירותי הכבאות מסביר שלא נתקל עד לאותו מקרה בקערות האש. "אתנול זה חומר מאוד דליק, כמו בנזין - יש לו קצב אידוי מאוד גבוה. אסור להוסיף אותו על להבה גלויה ומספיק אפילו חום כדי לגרום לזה לבעור". הוא אומר. לטענתו, במקרה הקשה של קונפורטי ייתכן שהמכשיר עצמו היה עוד חם, מה שגרם לשריפה. "ייתכן שלא ניתן היה להבחין בלהבה קטנה שנשארה אם היו עליה אבנים או משהו כזה שמסתיר, וגם האבנים עצמן יכולות לשמור על החום. ברגע שיש חמצן וחום לא חייב שתהיה להבה גלויה בשביל שתפרוץ שריפה", הוא מוסיף.

שרון קונפורטי לפני ואחרי הכוויות מקערת אש (צילום: מתוך הפייסבוק של שרון קונפורטי)
הפי אנד: שרון קונפורטי לפני 4 חודשים ועכשיו, בלי כוויות וצלקות בפנים | צילום: מתוך הפייסבוק של שרון קונפורטי