טרנדים ומגמות אופנתיים קיימים כמעט בכל תחום בחיינו. בין שמדובר בתחומי הבריאות והמזון, הספורט ופעילות פנאי. הטרנדים, ללא ספק, מניעים את העולם. בייחוד בולטים הטרנדים בתחומים האופנתיים והאסתטיים החשופים לעין כל, ובהם האדריכלות ועיצוב הפנים, אופנת הלבוש והטיפוח, עולם הרכב ומוצרי היוקרה. תפקידם של הטרנדים להקל עלינו את החיים ולהגדיר אותם, ולכן הם כה פופולריים, מגדירים את השייכות שלנו לסביבה שבה אנו חיים ולרוב קלים להבנה ואימוץ. עם זאת, ישנם טרנדים קלאסיים, נדירים יחסית, שנשארים לאורך זמן, לעומת רוב הטרנדים, שדינם לחלוף כלעומת שבאו.   

בירידים ובתערוכות הגדולים והחשובים המתקיימים בעולם בשנים האחרונות לא נרשמו בשורות חדשות ומפתיעות. אנשי מקצוע וחובבים רבים הנוסעים אליהם ומצפים לחזור עם מסקנות עיצוביות שיצעידו את סצנת העיצוב בחודשים שאחריהם, חוזרים בתחושת אכזבה ועם יותר סימני שאלה מתשובות.

כך שממש כמו באופנת הלבוש, המגמות והטרנדים של העת האחרונה הם או כאלה שכבר ראינו שמקבלים טוויסט או כיוון מעט שונה, או כאלה זניחים יחסית שיחלפו באותה מהירות שבה הגיעו. אבל אל תדאגו, בכל זאת יש חידושים.

חלק מהמגמות בתחומי עיצוב הבית שילוו אותנו בחורף הקרוב כבר נראות בחנויות ואחרות יגיעו אלינו ממש אוטוטו. אילו מהן, יהפכו לטרנדים או לקלאסיקות, אם בכלל, קשה לחזות, אבל מה שבטוח זה שהן נכונות עכשיו ויהיו נכונות בחודשים הקרובים.

עוד בערוץ עיצוב הבית:

פתרונות טכניים וחזרה אל הטבע

ברור לכל חזאי הטרנדים שדירות המגורים ילכו ויהפכו קטנות וקומפקטיות ויצריכו מחשבה על חללים רב שימושיים וריהוט מודולרי. יוקר המחיה והמצב הביטחוני המידרדר יוצרים בתים במראה חמים שבהם מתגוררים אנשים מבודדים יחסית שעושים שימוש בלא מעט שירותים אינטראקטיביים. כתוצאה מכך, גם העיצוב הופך יותר אישי ומאפשר לאנשים לעצב לעצמם פריטים ייחודיים. מגמה נוספת היא חומרים שמחקים חומרים טבעיים כמו עץ ועור, שגם לא פוגעים במשאבי הטבע ובבעלי החיים וגם קלים לתחזוק.

בתערוכת Maison&Objet, שהתקיימה בספטמבר האחרון בפריז, נעשה ניסיון להחדיר מעט צבע והומור לסצנת העיצוב. נושא ההשראה המרכזי שנבחר היה "בית המשחקים", כדי לשמש כמפיג מתח וכמפלט מהאירועים מעוררי האימה שמסביבנו. רהיטים ופריטי נוי שעוצבו בהשראת משחקי חברה, משחקי תפקידים ומשחקי מזל מילאו תפקיד מרכזי בביתן.

בתערוכה, שבה אלפי מציגים מעשרות מדינות, הודגשו מגמות של זיקה לעבר, לטבע ולאדמה. הטכנולוגיות אולי משתלטות על עולמנו, אבל לצדן המסורת ומלאכת היד ממשיכות להיות חשובות ולהבליט ידע וכישורים רבי שנים בסגנון קדרות ועבודה בזכוכית, קליעה וסריגה. עוד בזיקה אל העבר, בלטה המגמה של אוספים ואספנות, שלפיה נחזור להציג בבתים פריטי נוי ומזכרות שמקורם בחוויות אישיות ועולמות רחוקים. במקביל, הזיקה לטבע מורגשת באמצעות שימוש במיני ענפים, בגוני כחול עמוקים של ים ושמים ובשילובם של בעלי חיים, ובהם ציפורים, חרקים, דגים וחתולים.        

ובמקום לוח גיר - קבלו את השעם!

השעם, הנחשב לחומר חם בעל אינספור מרקמים מעניינים, חוזר למרכז הבמה ומופיע באינספור אופנים כחיפוי קירות, כמשטחי עבודה, כבסיס לרהיטים כמו שולחנות קפה ושרפרפים וככלים וחפצי נוי שונים. בבתים גדולים או כאלה שבהם החללים פתוחים זה לזה, השעם גם עוזר בעמעום וספיגת רעשים. כמי שמחליף במידה מסוימת את צבע הגיר המגנטי, השעם מתאים במיוחד לחיפוי קירות במשרד הביתי, וניתן לתלות עליו פתקים ומודעות.

קולקציית השעם של איקאה (צילום: יחצ איקאה)
קולקציית השעם של איקאה | צילום: יחצ איקאה
שעם, Golf&Co (צילום: יונתן בלום)
קופסאות שעם של Golf&Co | צילום: יונתן בלום
שעם, הביטאט.
סלי שעם של הביטאט
אין תמונה
שולחן שעם של טולמנ'ס

אין תמונה
קיר שעם של רשת אלוני

מהגינה פנימה: טרה קוטה

כחלק מטרנד גוני האדמה, חומים וכתומים עזים, בולטים מאוד גם החומרים החמים, ובהם אריחי טרה קוטה ופריטי עיצוב עשויים מהם או בעלי גוון המזוהה עם החומר. הטרה קוטה מגיעה הפעם במראה שאינו כפרי מדי ובגימור מט עדין ומתאימה לחדר הרחצה ולאח מבערת בסלון, אבל לא רק. במופעה המסורתי ניתן כמובן למצוא את הטרה קוטה  גם באזור הגינה, שביליה ועציציה הפורחים.

אין תמונה
שטיח בגוונים חמים של רשת איידי דיזיין
אין תמונה
רשת כרמל פלור דיזיין, גוונים חמים
טרה קוטה, ארקוסטיל קיטצ'ן, סיר קדרה. (צילום: יוסי פונס)
סיר קדירה של ארקוסטיל קיטצ'ן | צילום: יוסי פונס
אין תמונה
סדרת כלים של הביטאט
טרה קוטה, נעמן, סיר תפוחי אדמה. (צילום: שירה רז)
סיר תפוחי אדמה של נעמן | צילום: שירה רז

כרית בצבע טרקוטה מהקולקציה החדשה של שכטר בוטיק (צילום: עדי גלעד)
כרית בצבע טרקוטה מהקולקציה החדשה של שכטר בוטיק, 360 שקל | צילום: עדי גלעד

עד השמים: ענפים

מוטיב בולט שהופיע בתערוכה בספטמבר היה ענפי עצים. אלו נראו במבחר עצום של גדלים, תצורות, חומרים וגוונים, החל מחלקי ריהוט, דרך קישוטי קיר ופסלי נוי ועד הדפסים על גבי מוצרי טקסטיל ופריטי נוי. בעונת החורף מוטיב הענפים רלוונטי מתמיד, שכן הוא מזכיר לנו את מה שקורה בחוץ ומעורר כמיהה לעונות של לבלוב ופריחה.  

אין תמונה
טפטים סתוויים של גולדשטיין גלרי פט
טרה קוטה, סטודיו Kukka, עציץ גאומטרי. (צילום: ניק פריזר)
סטודיו Kukka עציץ גיאומטרי | צילום: ניק פריזר
ענפים, Adika Living. (צילום: ערן סלם)
ספל ענפים של Adika Living | צילום: ערן סלם
אין תמונה
טפט ענפים של RENBY
ענפים, עמינח, עיצוב נעה בר לב דוידור. (צילום: שי אדם)
גם עמינח מציגים ענפים. עיצוב נעה בר לב דוידור | צילום: שי אדם

אין תמונה
מתלה ענפים של רהיטי דורון

מסר בבקבוק: גוונים של ירוק

בין הגוונים האופנתיים הכהים שישלטו בחורף הקרוב יבלטו מאוד גוונים כהים של ירוק עשיר ושופע. צביעת קיר נושא או בחדר השינה או בכל חלל אחר בבית בירוק כהה תקנה אווירה חורפית עוטפת ונעימה בזיקה לטבע ולאמא אדמה. אווירה זו תקבל יתר דגש בתוספת פריטים עשויים דמוי עור, דמוי פרווה, צמר ופשתן. מי שחושש לצבוע חלל שלם בגוון כה בולט, מוזמן כמובן לבחור ברהיט בודד כמו כורסה או שטיח ואף להסתפק באסופת עציצים.

אין תמונה
houseinmoda, טבע בבית
אין תמונה
טפט ירוק כהה של גולדשטיין גלרי טפט
אין תמונה
אווירת ספא ירקרקה. פרסקו של Antoniolupi-HeziBank
אין תמונה
צמר פאשן בוטיק תורמים לירקת
אין תמונה
וגם RENBY

מראה שכבות בירוק - שת"פ שכטר בוטיק וקסטיאל אז איז (צילום: ארי אקרמן)
מראה שכבות בירוק - שת"פ שכטר בוטיק וקסטיאל אז איז | צילום: ארי אקרמן

פינוק של סוויטה: גב מיטה

גם גב המיטה עצמו הופך ליותר ויותר מקובל אצלנו כחלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים בחדר השינה של ההורים. בשנה הקרובה, ובייחוד בחורף שבו מתכרבלים שעות נוספות, יבלוט גב המיטה המרופד בד בדוגמת קפיטונאז' או כל דוגמה אחרת. גב מיטה שהיה נחשב פריט מותרות בבתי מלון יוקרתיים, נכנס בקלילות גם לבתים פרטיים, ומוסיף מראה מרוכך, מעודן ומפנק לחדרי השינה.

אין תמונה
גב מיטה מרופד של אליתה ליוינג
אין תמונה
גב מיטה מרופד של הביטאט
גב מיטה מרופד, HOME DESIGN Simply Wood. (צילום: ירון ויינברג)
גב מיטה מרופד, HOME DESIGN Simply Wood. | צילום: ירון ויינברג
גב מיטה מרופד, קניון העץ שבלול. (צילום: אבי ולדמן)
גב מיטה מרופד, קניון העץ שבלול | צילום: אבי ולדמן

אין תמונה
גב מיטה מרופד של רשת ROSSETTO

מרופדים: שכבות של רכות

באותה אווירה חורפית שגורמת לכולנו להתכנס בבתים, הבית הופך למקור בלתי נדלה של חום. הקן הביתי, המשפחתי והעוטף בא לידי ביטוי בשימוש רב שכבתי של ריהוט, פריטי נוי, צבע ובעיקר טקסטיל. בזמנים כאלה אנחנו נוטים לרפד את עצמנו בשלל אלמנטים ובהם וילונות מרובדים, שטיחים, מצעים מפנקים המשתלבים עם כיסויי מיטה והמון המון כריות נוי.

שכבות, ורדינון. (צילום: גלעד רדט)
ורדינון מציגים | צילום: גלעד רדט
שכבות, Golf&Co. (צילום: רונן מנגן)
תורמים Golf&Co. | צילום: רונן מנגן
אין תמונה
שכבות מבית RENBY
שכבות, אדריכלית אריאלה עזריה ברקוביץ. (צילום: עודד סמדר)
אדריכלית אריאלה עזריה ברקוביץ | צילום: עודד סמדר
שכבות, עמינח, עיצוב ניבה לייכטר. (צילום: גלעד רדט)
עמינח, עיצוב ניבה לייכטר | צילום: גלעד רדט

אין תמונה
שכבות של פלורליס

שעת נוסטלגיה: אוספים זיכרונות

ההתכנסות בבתים מחזירה אותנו יותר ויותר למחוזות אישיים, לזיכרונות, חוויות, אוספים ופריטים שעוברים מדור לדור. בתוך עולם של שכפולים, לא נפחד להראות פריטים שמתייחסים למקורות ולעבר האישי שלנו. לא רק שייכנסו יותר ויותר ספריות ורהיטי אחסון כמו ויטרינות ומדפים, אלא יחזרו לתצוגה ספרים אהובים לצד שלל פריטים מעניינים שלוקטו כמזכרות במקומות שונים.

אין תמונה
גלריה SAGE, כונכייה מימים רחוקים
מזכרות, גלריה SAGE, אוספים מהעולם. (צילום: רונן אקרמן)
גלריה SAGE, אוספים מהעולם | צילום: רונן אקרמן
אין תמונה
טפטים RENBY, העולם כאן
אין תמונה
פלורליס, קופסת ספר
מזכרות, תערוכת Maison&Objet. (צילום: אודית לורן בלקין)
תערוכת Maison&Objet | צילום: אודית לורן בלקין

מזכרות, housein, כמו פעם. (צילום: אייל קרן)
housein, כמו פעם | צילום: אייל קרן

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

באלה הידיים: מלאכת יד ומחזור

ידע שעובר מדור לדור, מלאכות יד הנמצאות בסכנת כיליון, בעלי מקצועות שתוצריהם הופכים פחות ופחות משתלמים כלכלית – כל אלה מאומצים בשנים האחרונות בחום על ידי עולם העיצוב. מרקמים טקטיליים שמעוררים חשק לגעת כמו לבד, סריגה וקרושה, כמו גם שלל פריטים עשויים עץ, זכוכית וחמר מקבלים מקום של כבוד בעיצוב הבית וחלליו. כמו כן, יותר ויותר אנשים מתעניינים בריהוט ממוחזר, משודרג ובר קיימא בכוונה לאזן מגמות טכנולוגיות ועתידניות.  

מלאכת יד ומחזור, מתוך הספר כוחו של סטיילינג. (צילום: גלעד רדט)
מלאכת יד ומחזור, מתוך ספרה של אורלי רובינזון, "כוחו של סטיילינג" | צילום: גלעד רדט
מלאכת יד, גולף & קו &, קישוט בוהו לקיר. (צילום: יונתן בלום)
גולף & קו &, קישוט בוהו לקיר | צילום: יונתן בלום
אין תמונה
פלורליס, מחזיקי מקרמה לעציצים
מלאכת יד, רשת איידי דיזיין, שרפרף שאריות. (צילום: ישראל כהן)
רשת איידי דיזיין, שרפרף שאריות | צילום: ישראל כהן

אין תמונה
קמחי תאורה, ניפוח זכוכית

בלינג בלינג: כל הנוצץ

ובניגוד למגמת החזרה לטבע, אם כי בהקשר של צורפות ואבנים טבעיות, מגמת תכשיטי העיצוב משקפת את הכמיהה שלנו לכל מה שמנצנץ, נוצץ ויוצר אווירה כללית של בלינג בלינג יוקרתי. גוונים חדשים שואבים השראה מהחלל, הכוכבים, הקוסמוס, אבני קוורץ שקופות, פרספקס שקוף ואופל צבעוני המזכיר קלידוסקופ. נוסף לחיפויים ואביזרי נוי, גם בדים שקופים יכניסו אור, רומנטיקה ואופטימיות לעיצוב הבית.

אין תמונה
גם הטפט יכול להיות תכשיט. גולדשטיין גלרי טפט

אין תמונה
בלינג בלינג לבית. רשת חרש

קטן וחכם: מודולריות קומפקטית

ואם יש מגמה שלבטח תלווה אותנו שנים רבות, הרי שמדובר בכל מה שמודולרי, קומפקטי ורב שימושי. חללי המגורים העירוניים, שילכו ויהפכו קטנים ומצומצמים, יספקו אתגרים חדשים לאדריכלים ומעצבים, והם ייאלצו לתכנן חללים נוחים ומסוגננים גם בשטח של 20-30 מ"ר בלבד. מערכות מודולריות מתוחכמות כבר מוציאות מיטות מתקפלות מתוך הקיר, הופכות ספות למיטות, מאריכות שולחנות קטנטנים לכאלה היכולים להושיב לצדם סועדים רבים ומייצרות אינספור פתרונות אחסון.

אין תמונה
Milano Smart Living, ספה מיטה
אין תמונה
Milano Smart Living, ספה מיטה. בגרסת המיטה
אין תמונה
Milano Smart Living, שולחן מתרחב
אין תמונה
אינוביישן, ספה מיטה
אין תמונה
מדפים נסתרים בקיר Antoniolupi ב- HeziBank
אין תמונה
מטבחי LEICHT, שכבות מדפים נשלפים
ריהוט מודולרי, רשת ROSSETTO, שולחן מתקפל ומתרחב
רשת ROSSETTO, שולחן מתקפל ומתרחב
המותג BedLift  של פרד אלבז - , מיטה זוגית נסתרת בארון וספה דו מו (צילום: bedlift.co.il)
המותג BedLift של פרד אלבז - , מיטה זוגית נסתרת בארון וספה דו מו | צילום: bedlift.co.il
המותג BedLift  של פרד אלבז - , מיטה זוגית נסתרת בארון וספה דו מו (צילום: bedlift.co.il)
המותג BedLift של פרד אלבז - , מיטה זוגית נסתרת בארון וספה דו מו | צילום: bedlift.co.il
המותג BedLift  של פרד אלבז - מיטת קומתיים משולבת עם שולחן כתיבה, (צילום: bedlift.co.il)
המותג BedLift של פרד אלבז - מיטת קומתיים משולבת עם שולחן כתיבה, | צילום: bedlift.co.il
המותג BedLift  של פרד אלבז - מיטת קומתיים משולבת עם שולחן כתיבה, (צילום: bedlift.co.il)
המותג BedLift של פרד אלבז - מיטת קומתיים משולבת עם שולחן כתיבה, | צילום: bedlift.co.il

>> ואיך ייראה הבית שלנו בשנת 2020?