שחור ולבן הם ללא ספק שילוב צבעים חזק במיוחד. לפי תורת הצבעים, שני הצבעים מוגדרים כאכרומטיים, כלומר חסרי צבע: הצבע הלבן כולל את כל קשת הצבעים ואילו השחור לא כולל צבעים כלל. המתח והסערה המתחוללים בין שני צבעים האלה יכולים ליצר הן דרמה והן נינוחות, תלוי בתוצאה שנרצה.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

שחור ולבן כבסיס לעיצוב

שחור ולבן הם צבעים נצחיים, על זמניים וחפים מטרנדיות, והם אינם מעייפים את העין. שילובם באלמנטים האדריכליים הדומיננטיים בבית - כגון ריצוף, חיפוי או צבע הקירות והתקרות - יקנה בסיס אלגנטי ומתוחכם לעיצוב של מגוון חללים. על בסיס זה תוכלו לשלב כל צבע וגם חומרים שונים - כגון בטון, עץ, זכוכית, מתכות ועוד – ועדיין לקבל חלל הומוגני.

A post shared by Design.Only (@design.only) on

להילחם בדעות קדומות

רובנו מחזיקים בדעה קדומה לגבי הצבע השחור. אנחנו חוששים שאם נצבע או נחפה את הרצפה או את הקיר בשחור תיווצר תחושה של חלל קטן וצפוף, אך ההיפך הוא הנכון. צבע שחור נותן תחושת עומק ואין סוף, ואם משלבים צבע לבן התוצאה היא תחושה של חלל גדול יותר.

קיר שחור תלת מימדי יוצר תחושה של עומק

A post shared by KARWEI (@karwei) on

בחללים קטנים, כמו חדרי רחצה או שירותי אורחים, מומלץ ואף רצוי לחפות את הקיר או הרצפה בצבע שחור, אף על פי שצריך להתחשב כמובן בעמידות של האריח ולוודא שאפשר לנקות אותו בקלות. בשילוב אלמנט מרכזי לבן מתקבלת תחושה של חלל מרווח וגדול יותר.

שחור לבן, חדר רחצה, עיצוב מיכל האן (צילום:  עמית גירון)
קיר שחור בשילוב אלמנטים לבנים בחדר הרחצה | צילום: עמית גירון

אי של שקט

המטבח הוא מרכז הבית וכל חיי היומיום מתנהלים בו. יש בו שלל מוצרים, כלים, צבעים, חומרים וגוונים, ולכן אין כמו עיצוב בשחור ולבן כדי ליצור בו את הבסיס, השקט והמראה הקלאסי הנחוצים לחלל הססגוני. ארונות, משטח או גופי תאורה בשחור ולבן הם בסיס מרשים לשלל ההתרחשויות במטבח ביומיום.

שחור לבן, מטבח, עיצוב מיכל האן (צילום:  עמית גירון)
צילום: עמית גירון

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

חדר רחצה עם עוצמה

לעוצמה, הדרמה והקונטרסט בין שחור ולבן אין מתחרים. שילוב של אלמנטים מעץ ואלמנטים בשחור ולבן יעניק עוצמה, עניין ומתח גם לחדר הרחצה הפשוט ביותר. בסיס אדריכלי וריהוט בשחור לבן יצרו חלל נקי ומסקרן גם יחד.

שחור לבן, חדר רחצה, עיצוב מיכל האן (צילום:  עמית גירון)
ארונות שחורים בחדר הרחצה הלבן | צילום: עמית גירון

חדר רחצה לבן בשילוב אלמנטים שחורים

A post shared by Design.Only (@design.only) on

קריצות של צבע

איזון הוא שם המשחק גם בעיצוב בשחור ולבן. אם חוששים שעיצוב בשחור ולבן יהיה דרמטי מדי, חשוב לזכור שניתן לשבור את המראה המונוכרומטי העוצמתי על ידי שילוב של פריטים בצבע חי ומרענן וכך לאזן ולמתן את החלל המעוצב בשחור ולבן.

שחור לבן, מטבח, עיצוב מיכל האן (צילום:  עמית גירון)
צילום: עמית גירון

מיכל האן היא בעלת משרד לתכנון ועיצוב פנים המתמחה במגדלים

לסיכום, שחור ולבן הם שילוב מושלם לכל סגנון עיצוב. אפשר לרכך את המראה באמצעות נגיעות של צבעים וחומרים אחרים, אך כל עוד השחור והלבן הם הדומיננטיים, יישמר האפקט האלגנטי המיוחד שיוצר הצמד המנצח.