צמחים כבר מזמן נחשבים לאקססוריז הכרחיים בכל בית מעודכן וטרנדי. אם עדיין לא הצטרפתם לטרנד, נסו להתחיל עם הצמחים האלה ולהיעזר בטיפים שלנו. אבל אם אתם כבר מקשטים את הסלון בסוקולנטים, מטפחים צמחי תבלין במטבח ומנביטים בפינת האוכל גלעין אבוקדו או בטטה, הגיע הזמן להוסיף קצת ירוק גם לחדר הרחצה.

בגלל מיעוט האור והלחות הגבוהה חדר הרחצה מתאים בעיקר לצמחים טרופיים, המורגלים בלחות ובאור מועט החודר דרך צמרות העצים. אז אמנם טיפוח צמחייה דווקא שם יכול להיות מאתגר, אבל יש בו לא מעט יתרונות מלבד תוספת השיק והיופי. כך, למשל, העלים, האדמה וכלי החרס סופגים חלק מהלחות בחלל ועשויים למנוע הופעת עובש. בנוסף, מחקרים מוכיחים כי שהות בטבע או בסביבת צמחים משרה רוגע, וזה חשוב במיוחד בחדר שבו אנחנו מתחילים את היום ומסיימים אותו.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

מאיפה מתחילים

מומלץ להתחיל עם 3-2 עציצים כי צמחים לא אוהבים לגדול לבד. בדקו מה התנאים בחדר הרחצה שלכם – כמה אור יש שם וכמה לחות - ובחרו צמחים בהתאם. צמחים גדולים וכבדים שצומחים כלפי מעלה הציבו על הרצפה בפינת החדר או לצד ארון הרחצה. צמחים קטנים ובינוניים הציבו יחד על מדף גבוה, על סולם עץ, לצד החלון או בתוך המקלחון.

כמה זה עולה? מחירם של שלושה צמחים בגודל בינוני בעציצי חרס לא אמור לעלות על 150 שקל. הצמח היקר ביותר ברשימה שלנו הוא זמיה קוקוס (כ-70-150 שקל), אבל הוא מצדיק את ההשקעה.

View this post on Instagram

A post shared by Ro Co (@studio.roco) on

הצמחים המומלצים

דרצנה: צמח טרופי גבוה שעליו הארוכים והצרים נותנים לו מראה מיוחד. קיטום קצה הגבעול יגרום לצמח לפיצול ולהסתעפות לצדדים ובתנאים טובים הוא יצמח עד התקרה. רצוי לגדל בצל מלא עד חלקי. הצמח דורש השקיה מועטה - רק כשמצע האדמה יבש לחלוטין. הוא רגיש למליחות ולכן כדאי להשקות אותו במי גשם או מים מסוננים או רתוחים. דישון קבוע יסייע להגברת קצב הצמיחה.

זמיוקולקס (נקרא גם זמיה קוקוס או זמיה): צמח עמיד במיוחד שיכול להסתדר כמעט לבדו ולכן מתאים להורגי צמחים סדרתיים. הגבעולים היפים צומחים מפקעות בהירות והעלים מעט מבריקים. הוא אוהב אור אבל מסתדר גם בחושך וזקוק להשקיה מועטה - רק כשהאדמה יבשה. הוא רגיש למליחות ועדיף להשקות במים מסוננים/רתוחים. בחורף, כשקר מאוד, עדיף לא להשקות אותו. רצוי להעביר לכלי גדול יותר כשהוא גדל וכדאי לנקות את האבק מהעלים.

View this post on Instagram

A post shared by nic hildebrandt (@luziapimpinella) on

View this post on Instagram

A post shared by G&M Daily Interior Inspiration (@greenandmustard) on

סנסיווריה (לשון החותנת): צמח שנחשב למטהר אוויר טוב במיוחד. הסנסיווריה מצליחה לגידול במצבי קיצון, ותשגשג כמעט בכל מצב, אם לא משקים יתר על המידה. בחדרי רחצה ללא חלון רצוי להוציא פעם בשבועיים למקלחת שמש. היא אוהבת לגדול בצפיפות, כך שאין צורך להעביר לכלי גדול יותר.

View this post on Instagram

Sunday night pool party! ✌️������������ �� by @emma_sugi #urbanjunglebloggers

A post shared by Urban Jungle Bloggers™ (@urbanjungleblog) on

View this post on Instagram

A post shared by מיס גרות | לירון גונן (@missgarot) on

שרך בוסטון: צמח טרופי טיפוסי עם עלים מרובים וקטנים שאוהבים לחות ישירה ולא רק דרך קרקע. אמנם נשירת העלים מעט מלכלכת, אך ככל שיש יותר עלים צמאים בחדר הרחצה כך יהיה פחות לח ופחות סיכוי לעובש. יש לדאוג שהאדמה תהיה מאווררת ולחה באופן קבוע - לא ספוגה במים ולא יבשה לגמרי. מומלץ לדשן כפעם בחודש. אם נראה שצפוץ לו אפשר לפצל לשני כלים בעונת הקיץ.

View this post on Instagram

A post shared by bekka.kc (@robbeka) on

View this post on Instagram

A post shared by Di (@alittleearthquake) on

פוטוס: צמח פופולרי ואהוב במיוחד ששורד היטב לאורך זמן ואוהב לשלוח את גבעוליו הפתלתלים לטפס מסביב. המראה העשיר שלו ישרה עליכם רוגע. מתאים לחללים מוארים וחשוכים ותדירות ההשקיה תלויה בכמות האור, המאפשרת פוטוסינתזה והתנדפות לחות. השקו כשהאדמה יבשה ודשנו כפעם בחודש. רצוי לשתול בכלי רחב ולא עמוק.   

View this post on Instagram

A post shared by Kelsey (@november2007) on

View this post on Instagram

A post shared by מיס גרות | לירון גונן (@missgarot) on

 

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

ירקה: צמח שהיה פופולרי במיוחד בשנות ה-80, בעל מראה נשפך המתאים לתלייה מהתקרה בסמוך לחלון. בטיפול נכון הירקה תודה לכם בדרכה היפה כשתצמיח תינוקות מתוקים להפליא שיהיו תלויים כסלסילות מפוספסות בחדר הרחצה. היא גם עשויה להפתיע עם פרחים לבנים קטנים בחורף. הירקה דורשת השקיה מרובה, בעיקר בעונת הקיץ וכשהיא חשופה לאור טבעי רב. כדאי לדשן פעם בחודש.

View this post on Instagram

A post shared by מיס גרות | לירון גונן (@missgarot) on

הכותבת היא מעצבת פנים סטודיו מיס גרות – עיצוב פנים טבעי וירוק ובלוגרית בעלת מדור האוספים שלי בליבינג