מדי יום מגיעים לנגרייה של שגב דדשב כשמונה ילדים מפנימיית אמונה בעפולה כדי ללטש, להרכיב, לצבוע וליצור יחד אתו רהיטים ומוצרי עץ שנמכרים מחוץ לנגרייה. לא מזמן חזרו ארבעה מתוך 30 הילדים שמנגרים אתו באופן קבוע מיריד בכפר שמריהו, צמאים לראות מי האנשים שמבקשים לרכוש את המוצרים שהם יצרו. כל רהיט שהגיע איתם - פינות ישיבה, נדנדות עץ ומריצות נוי – נמכר. "כשקונים את המוצרים שלהם, הם מקבלים תחושה שהם שווים משהו. הם מבסוטים מאוד, רוצים להצטרף אליי לכל הובלה, ואם למישהו יש טענה הם מוכנים לתקן כל דבר כדי לקבל בסוף חיוך מרוצה", מספר דדשב.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> מבצע כחול לבן: אקססורי מושלם לסלון ב-50 אחוזי הנחה

>> "עליתי למדינה כדי לבנות ולהיבנות בה"

 

הנגרייה החברתית שלו ממוקמת בפנימייה עצמה כבר חמש שנים, והילדים, בגילאי 18-7, מקבלים יד חופשית גם ברעיונות שהם מעלים. משחקי עץ שיצרו נמכרים בירידים לצד פינות זולה נמוכות, פינות ישיבה, נדנדות, סולמות נוי עם אדניות, שולחנות פיקניק, גדרות, מדרגות ואפילו קופסאות למארזי חג. מערכות ישיבה שיצרו מרהטות כליל את פאב חבר'ס בעפולה, ועוד היד נטויה. התלמידים מגיעים לנגרייה מרצונם החופשי ללמוד ומקבלים שכר כתגמול עבור העבודה שלהם. הכסף ממכירות נכנס לפיתוח הנגרייה – פרסום, קניית כלי עבודה, פליירים וכו'.

פנימייה נגרייה (צילום: משה גלסנר)
של "שגב עבודות עץ" הנגרייה | צילום: משה גלסנר
פנימייה נדנדה (צילום: שגב דדשב)
צילום: שגב דדשב
פנימייה פינת ישיבה (צילום: שגב דדשב)
צילום: שגב דדשב
פנימייה מריצות נוי (צילום: שגב דדשב)
צילום: שגב דדשב
 

דדשב, 28, היה חניך הפנימייה מגיל 11. הוא עלה עם משפחתו מקזחסטן בגיל שנתיים, חווה קשיים כלכליים ומצוקה, הידרדר לפריצות ונתפס על ידי המשטרה. המהפך בחייו קרה כשהוא הוצא ממשפחתו בצו בית משפט ונקלט בפנימייה, שבמהרה הפכה לביתו הראשון. בגיל 18 התגייס לשירות משמעותי בחטיבת כפיר ולאחר השחרור חזר לאמונה כמדריך כדי להוקיר טובה וניהל קבוצה של נוער צעיר בסיכון. בזמנו הפנוי ניגר להנאתו ומכר חלק מהעבודות מפה לאוזן, עד שאחד החניכים ביקש להצטרף אליו. "הוא בא ממשפחה במצוקה כלכלית, ורצה לעבוד כדי לממן לעצמו אייפון 11 שעלה 3,500 שקלים. חשבנו יחד מה אפשר לעשות והמצאנו את מריצות הנוי. החלטתי לייצר 20 יחידות, כשהמכירות יכסו את העלויות והשאר יהיה בשבילו. פרסמתי פוסט ותוך יומיים כולן עפו", מספר דדשב. הם יצרו 20 יחידות נוספות, גם הן נמכרו כולן, ובעקבות ההתלהבות של כולם סביבם החליטו להתגייס להקמת נגרייה מקומית, וקיבלו חלל בקומת קרקע במבנה על עמודים שנסגרה עבורם. 

אותו נער, שבזכותו הכול התחיל, נמצא היום באומנה אצל דדשב באישור מיוחד, משום היותו של דדשב רווק. "הפנימייה הזאת נתנה לי את כל הכלים להשתפר ובזכותם אני על רגליים ולא נמצא באיזו סמטה. יצאתי משם בן אדם. היום אני מקבל מהעבודה בעץ סיפוק רב, ומרגיש שזה הדבר הכי נכון בשבילי. אני ממש מתמסר לטוב הזה, ולא סתם הכנסתי אליי ילד לאומנה. הילדים בפנימייה לומדים התמדה, תכנון, התנהלות במקום עבודה, והכסף שהם מייצרים הוא בשבילם ומעניק להם אופק. הם לומדים להיות אנשים טובים יותר, כדי שלילדים שלהם יהיה עתיד טוב משלהם".

פנימייה סולמות עם אדניות (צילום: שגב דדשב)
צילום: שגב דדשב
פנימייה פינת ישיבה (צילום: שגב דדשב)
צילום: שגב דדשב
פנימייה מריצת נוי (צילום: שגב דדשב)
צילום: שגב דדשב
פנימייה פאב חברס (צילום: שגב דדשב)
ריהוט של הנגרייה בפאב חבר'ס בעפולה | צילום: שגב דדשב
 

אם החלום של דדשב עד עכשיו היה לחזור לפנימייה ולהקים עסק משלו, המטרה הבאה היא "להמשיך בנגרייה, למצוא אישה טובה, להקים בית ואם צריך - לפתוח את הבית שלי לילדי אומנה נוספים". 

שגב עבודות עץ & אמונה עפולה & ריהוט גן: מערכות הישיבה נמכרות ב-1,799 שקלים, מריצת נוי 350 שקל, נדנדה לחצר 1,699 שקלים, שולחן פיקניק 900 שקלים וסולם נוי עם שלוש אדניות 300 שקלים.

פנימייה שגב דדשב (צילום: משה גלסנר)
סגר מעגל בפנימייה ששינתה את חייו. שגב דדש | צילום: משה גלסנר