הקיץ כבר כאן, ועבור רבים מאיתנו החוץ הופך להיות מרכז העניינים. זה הזמן שבו הספות ושמיכות הטלוויזיה הרכות נזנחות לטובת התאספות ופעילות של בני המשפחה בגינה, בחצר או במרפסת, המשמשות כמעין חדרים חיצוניים רב שימושיים המתאימים לקריאה והכנת שיעורים, ארוחה קלה ומשקה קל ומרענן, שיחה ומשחק וסתם מנוחה מיום ארוך.

בכניסה לסטודיו של המעצבת מרב זהר (צילום: אלון מאור)
כניסה ירוקה ומזמינה לסטודיו. עיצוב מרב זוהר | צילום: אלון מאור

בחודשי הקיץ גינות שבהן דשא אמיתי משעבדות את בעליהן לעבודת תחזוקה מתמדת, שלא לדבר על חשבון המים הנוסק לגבהים מפחידים. כדי לאפשר לבני המשפחה לשבת בחוץ בשקט ובשלווה וכדי להסיר מבעלי הגינות דאגות מיותרות, יותר ויותר מעדיפים את הדשא הסינטטי, הצובר תאוצה בשנים האחרונות ומגיע בשלל דגמים וגוונים לפי בחירה.

דשא סינטטי משולב דק עץ (צילום: יחצ כרמל פלור דיזיין)
משולב דק עץ | צילום: יחצ כרמל פלור דיזיין

"הטכנולוגיה היום מאפשרת שילוב של דשאים שמדמים דשאים אמיתיים עד שממש קשה להבחין בהבדל", אומר רותם גוזלי, סמנכ"ל שיווק רשת כרמל Floor Design, "יתרונותיו של הדשא הסינטטי הם שאחרי התקנה חד פעמית מתקבלת גינה שתחזוקתה קלה ופשוטה ושמוכנה לשהייה ואירוח בכל ימות השנה כולל בימי חורף נאים ונעימים, שגם בהם הילדים יכולים לשחק בחוץ".

מתברר שהצורך בחיסכון במים, כמו גם באדריכלות סביבה שתישאר מתוחזקת לאורך זמן, הוביל בשנים האחרונות לייבוש נרחב של משטחי דשא בגינות פרטיות וציבוריות. "בין השאר, אנחנו רואים גם שימוש רב בדשא סינטטי ברחובות הערים, בפארקים, במשחקיות, באולמות אירועים, במגרשי אימון כדורגל, בגני ילדים ובשאר מוסדות", אומר גוזלי, "וזה מהסיבה הפשוטה שהתשלום חד פעמי, ההתקנה מהירה והתוצאה אינה מצריכה העסקת גנן".

דשא סינטטי באריגת זיג זג מתוצרת מקומית (צילום: יחצ כרמל פלור דיזיין)
דשא סינטטי באריגת זיג זג מתוצרת מקומית | צילום: יחצ כרמל פלור דיזיין

עוד באתר לעיצוב הבית:

העיצוב הכי חשוב

בשנים האחרונות הופכת סביבת החוץ למעוצבת ומושקעת מתמיד, ומתאימה את עצמה לתרבות ההסבה והאירוח שאופיינית כל כך לציבור הישראלי. בין שמדובר בגינה גדולה או במרפסת צנועה, אם בבית פרטי או דירה שכורה, האירוח בחוץ והאסתטיקה חוברים יחדיו לכדי הרמוניה מדהימה. "בבתים רבים אנחנו אפילו מתבקשים לעקור דשא אמיתי במצב טוב כדי להחליפו בדשא סינטטי, פרקטי יותר, שמשחרר את בעליו מדאגות מיותרות. בשנים האחרונות אנחנו גם עדים לתופעה מעניינת - מרפסות הופכות לגנים פורחים כשבנוסף לעצים, צמחים ופרחים, לקוחות מוסיפים דשא סינטטי שמשלים את האווירה הרצויה", מוסיף גוזלי.

דירת רווק באזור השרון, עיצוב שני רינג (צילום: אדריאן דודה)
משלבים את הדשא ברחבי הבית. דירת רווק באזור השרון. עיצוב: שני רינג | צילום: אדריאן דודה

כדי לקבל מראה מושלם בגינות בגדלים שונים, יפה לשלב את הדשא הסינטטי עם דק. "הדקים הם בהחלט טרנד רציני", מסביר גוזלי, "וכדי לייצר שפה אחידה, אנחנו ממליצים על דק סינטטי בדגמים, מרקמים וגוונים שונים המדמים עצים שונים שאינם מצריכים תחזוקה או שימון".

דירת רווק באזור השרון, עיצוב שני רינג (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

מרפסת גג במשרד היי טק בתל אביב (צילום: אסף גאם הכהן)
מרפסת גג במשרד היי טק בתל אביב, עיצוב חן שדמי | צילום: אסף גאם הכהן

בחירת הדשא הסינטטי הנכון 

כדי להקל בבחירת דשא סינטטי, התקנתו ושמירה עליו, הכנו לכם מדריך, שיוביל אתכם בדרך לגינה החלומית, למרפסת או אפילו לשילוב פיסת דשא בחדר הילדים או במשרד. אתם רושמים?

חשוב שהדשא הסינטטי יהיה מותאם לתנאי מזג האוויר הישראלי. כידוע, השמש הישראלית שלנו חמה ולכן, חשוב לבחור בדשא איכותי ובעל הגנה מפני דהייה. 

ודאו שהדשא הסינטטי שרכשתם הוא באישור מכון התקנים, שלא יכילו קדמיום ועופרת ושיהיו נטולי חשש לרעלים. במיוחד אם הדשא משמש גם כשטח משחק עבור ילדים ותינוקות כמקום אירוח ומפגש.

העדיפו שהדשא הסינטטי יהיה ארוג כך שתהיה לו אחיזה חזקה לסיבים ומראה צפוף ואחיד. בחרו במוצר בעל מראה רענן וטבעי לאורך זמן, שיהיה רך ונעים למגע, לא ידהה ויהיה בעל כושר התאוששות גבוה (סיבים שמזדקפים חזרה אחרי דריכה).

מרפסת גג במשרד היי טק בתל אביב (צילום: אסף גאם הכהן)
מרפסת שמש חביבה, עיצוב חן שדמי | צילום: אסף גאם הכהן
מתוצרת מקומית (צילום: anabujj.blogspot)
ואפשר לשלב בחדר המשחקים של הילדים | צילום: anabujj.blogspot

דשא סינטטי 2 (צילום: כרמל פלור דיזיין,  יחסי ציבור )
התאימו את סוג הדשא הסינטטי למזג האוויר הישראלי | צילום: כרמל פלור דיזיין, יחסי ציבור

סוגי דשא סינטטי

ישנם סוגי דשא רבים, במגוון צפיפויות ואיכויות שונות. חברת כרמל Floor Design היא למעשה היחידה המייצרת דשא סינטטי בישראל, וזאת על בסיס ניסיון טכנולוגי בייצור שטיחים מקיר לקיר בשיטת הנעיצה (טפטינג). החברה פיתחה שיטת אריגה המכונה זיג זג, העשויה סיבים מתוצרת אירופית שעברו תהליך למניעת התחממות ויוצרת מוצר חזק ועמיד. הדשא הסינטטי מכיל ארבעה גוונים משולבים לקבלת מראה טבעי וכולל שבע שנות אחריות למקרה של דהייה.

"דשא מסוג וומבלי, למשל, משלב ארבעה גוני ירוק שמקרבים אותו מאוד למראה של דשא טבעי", אומר גוזלי "אריגת הזיג זג, שפותחה בחברה, מאפשרת אחיזת סיב חזקה שמונעת כל נשירה או התפוררות. דשא הדיימונד מתאים למי שאוהב מראה של דשא ירוק ורענן שכאילו רק הרגע קצצו והשקו והוא בשיא תפארתו. דשא מסוג וונדר גראס כולל פיתוח חדשני - הוא בעל סיבי W המתרוממים לאחר דריכה. האחיזה של הסיב מחוזקת יותר, ולכן הדשא עמיד באופן יוצא דופן".

מתוצרת מקומית (צילום:  כרמל פלור דיזיין)
חוזר מיד למצבו הזקוף לאחר דריכה | צילום: כרמל פלור דיזיין
דשא סינטטי, ראנר (צילום: notonthehighstreet)
ואפשר להכין מהשאריות ראנר נחמד לשולחן | צילום: notonthehighstreet

דשא סינטטי 1 (צילום: כרמל פלור דיזיין,  יחסי ציבור )
גווני ירוק מעורבים ליצירת מראה טבעי | צילום: כרמל פלור דיזיין, יחסי ציבור

התקנת דשא סינטטי

התקנה לא נאותה של דשא סינטטי, גם באיכות הגבוהה ביותר, עלולה להוביל לתוצאות מאכזבות. לכן, מומלץ להשתמש במתקינים מוסמכים ומקצועיים. "התקנת דשא סינטטי דורשת מיומנות ומקצועיות", אומר אלי גוטר, מתקין מוסמך בכרמל Floor Design, "בין השאר, כדאי להתאים את רוחב רצועות הדשא לשטח שרוצים לכסות כשברשותנו גלילי דשא ברוחב שניים וארבעה מטרים. חשוב לוודא שלדשא סיבים בעלי עמידות ובעלי מקדמי הגנת UV שאינם מתחממים גם בשעות שבהן השמש קופחת".

דשא סינטטי 3 (צילום: כרמל פלור דיזיין,  יחסי ציבור )
העדיפו דשא סינטטי ארוג ובעל מראה צפוף ואחיד | צילום: כרמל פלור דיזיין, יחסי ציבור

טיפים תחזוקה

עכשיו הגיע הזמן לשבת, להרים את הרגליים וליהנות מכל הירוק הזה. לאחר שהותקן הדשא הסינטטי, לא תצטרכו לכסח, לדשן ולהשקות. עם זאת, חשוב לנקות את הדשא בזהירות בעזרת מטאטא ושואב אבק, או ממש בעדינות בעזרת מגרפה גמישה או מפוח אוויר. כתמים של משקה וכדומה ניתן לנקות באמצעות מים. כדי לשמור על הדשא במיטבו, כדאי להבריש אותו כמה פעמים בשנה, וכדאי מדי פעם לשנות מיקומים של חפצים כבדים כדי למנוע שחיקה באזורים מסוימים._OBJ_OBJ     

טווח מחירי דשא סינטטי 

90-45 שקל למ"ר בהתאם לצפיפות, גובה הסיב, סוג הסיב וכדומה. שימו לב, לתוקף האחריות לזמן הדהייה שניתן לכם.

את מוצרי הדשא הסינטטי של כרמל ניתן להשיג בכל סניפי הרשת ברחבי הארץ. לֹמבחר קולקציות דשא סינטטי במבצע.