קשה להתחרות בשימושיות של הפריטים של איקאה – רבים מהם שימושיים כמו שהם וגם מעוים כבסיס לשדרוגים, שינויים והתאמות בזכות הסגנון הנקי והמינימליסטי. התופעה של שדרוג הפריטים זכתה לשם "איקאה האקס" (hacks), ובשנים האחרונות גם החברה עצמה מאמצת אותה בחום (בחשבון האינסטגרם של איקאה בריטניה אפילו פרסמו שדרוגים מוצלחים במיוחד). 

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הרצליה: אם לשניים בנתה וילה משגעת ב-5 מיליון שקל

>> מומחים: זה מה שחייבים לבדוק כשמגיעים למלון

זה מה שעשתה מאיה בירגר יסמין, מלבישת ומעצבת בתים, לשידת HEMNES עם שמונה מגירות (1,495 שקל), שהייתה למשפחה שעברה לבית שכור בהוד השרון. "בני הזוג ביקשו מקום רב לאחסון, והייתה להם שידה כזו, ששימשה בעבר כשידת החתלה. זה פריט סופר שימושי ונכנס בו המון, אבל הוא לא התאים לסגנון שאליו חתרתי בבית: בוהו שיק דרמטי", מספרת בירגר יסמין. היא החליטה לחדש את השידה בשחור וזהב, "שילוב שתמיד יוצר דרמה", היא אומרת. "היה לי חשוב ליצור אפקט 'וואו' שלא יבוא על חשבון הפונקציונליות".

שדרוג שידה - 8 (צילום: מאיה בירגר יסמין)
השידה המקורית | צילום: מאיה בירגר יסמין

שדרוג שידה - 10 (צילום: שירן כרמל)
מאיה בירגר יסמין | צילום: שירן כרמל

בירגר יסמין התחילה מפירוק המגירות והידיות וסתימת חורים באמצעות דבק שפכטל לעץ. בשלב הבא היא שייפה במלטשת את המשטח העליון עד לחשיפת עץ נקי, ואת הרהיט כולו שייפה בנייר שיוף מספר 150. בהמשך היא צבעה את השידה (למעט המשטח העליון) בצבע Deco Grip שחור – צבע שאינו מצריך שימוש בחומר מקשר בין הרהיט לצבע ובלכה.

את המשטח העליון היא "הכתימה" בתנועות מהירות עם סמרטוט טבול בצבע בייץ שיצר מראה של עץ אלון. לאחר שהצבע התייבש היא צבע את המשטח בלכה על בסיס מים. בסיום היא חיברה לשידה ידיות מוזהבות מהחנות חבושה. העבודה נמשכה כחמש שעות ובירגר יסמין מעריכה את עלות החומרים (כולל הידיות) ב-460 שקל.

שדרוג שידה - 7 (צילום: מאיה בירגר יסמין)
המגירות הוצאו מהשידה והידיות פורקו | צילום: מאיה בירגר יסמין
שדרוג שידה, ג - 3 (צילום: מאיה בירגר יסמין)
בסיס השידה נצבע בשחור | צילום: מאיה בירגר יסמין
שדרוג שידה, ג - 7 (צילום: מאיה בירגר יסמין)
חזיתות המגירות נצבעו גם הן בשחור | צילום: מאיה בירגר יסמין
שדרוג שידה - 4 (צילום: מאיה בירגר יסמין)
השידה מוכנה | צילום: מאיה בירגר יסמין

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

בני המשפחה, שנתנו לה יד חופשית לשדרוג השידה, הופתעו מאוד כשראו את התוצאה. "הם היו משוכנעים שהוספתי לשידה פלטת עץ והתקשו להאמין שזה העץ שהיה מתחת לצבע הלבן", היא מספרת. כשהיא פרסמה את הפרויקט בפייסבוק היא קיבלה גם שם תגובות מפרגנות. "יש לנו את השידה הזו בלבן, לא תיארתי לעצמי שהיא יכולה להיות כזו חתיכה", נכתב באחת התגובות.