הנה המלצה מפתיעה: אחרי שטיפת כלים ביד – פעולה שגם הבעלים המסורים ביותר של מדיח כלים נדרשים מדי פעם לעשות – רחצו את הידיים במים וסבון. כן, למרות שבמהלך שטיפת הכלים כבר השתמשתם בהם בשפע.

שטיפת ידיים היא אחת הפעולות הפשוטות והחשובות ביותר למניעת התפשטות מחלות, וקיבלנו לכך תזכורות רבות בזמן המאבק בקורונה. מומחי בריאות ממליצים להקפיד לשטוף ידיים לעתים תכופות – עדיף במים וסבון (ואם אין - בג'ל חיטוי המכיל לפחות 60 אחוז אלכוהול) ולמשך 20 שניות לפחות.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ב-15,000 שקל ליהי עשתה מהפך מטריף לדירה השכורה

>> מושלם: ככה עושים מטבח קצת כפרי וקצת מודרני

לפי המומחים במרכז הרפואי Tri-City בקליפורניה, מהמרפקים ועד לקצות האצבעות ניתן למצוא 10-2 מיליון חיידקים. הם מוסיפים שיותר חיידקים מועברים מידיים רטובות מאשר מידיים יבשות – וכששוטפים כלים הידיים רטובות, כמובן. במהלך שטיפת הכלים אנחנו משתמשים בספוג ואף נוגעים בכלי הסבון – שניהם משמשים מצע אידיאלי להתפתחות חיידקים, כולל חיידקים הגורמים לזיהומים כמו סלמונלה. דרך הידיים הרטובות אותם חיידקים עלולים להתפשט למשטחים אחרים ולמוצרי מזון.

שטיפת ידיים (צילום: Alexander Raths, shutterstock)
צילום: Alexander Raths, shutterstock

שטיפת ידיים חשובה במיוחד אם שטיפת הכלים נעשית באותו כיור שבו משתמשים בעת הכנת המזון. מומחי ה-CDC (המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן) ממליצים לשטוף ידיים לעתים תכופות בעת הכנת המזון, כולל לפני הבישול, במהלכו ובסיום.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

ד"ר גידי ציפורי, מנכ"ל המכון הישראלי לאיכות ובטיחות מזון, הסביר בתוכנית "פאולה וליאון" שבכיור יש חיידקים רבים בגלל שאריות האוכל, ושאריות של ביצים או בשר, למשל, עלולות להכיל חיידקי סלמונלה או קולי. הלחות בכיור יוצרת תנאים אידאליים להתרבות החיידקים, בעיקר במזג אוויר חם. כך, למשל, אם משאירים את הכלים המלוכלכים בכיור במשך 6 שעות, כמות החיידקים תכפיל את עצמה פי 400 או 600, וככל שיש יותר חיידקים גדלה גם הסכנה להתפתחות חיידקים מסוכנים.

 

ומה הטיפים של ד"ר ציפורי לשטיפת כלים?

* הסירו את שאריות הלכלוך לפח הזבל.

בדקו את אחוז החומר הפעיל בסבון הכלים, ובחרו סבון עם אחוז גבוה של חומר פעיל.

אם הכלים נשארו מלוכלכים במשך שעות ארוכות - הכניסו אותם למדיח והפעילו על הרתחה (מ-65 מעלות). 

אחרי שטיפת הכלים יש להסיר את מסננת מפתח הכיור ולנקות מכל שאריות המזון. 

ואיך לייבש את הכלים?

ד"ר ציפורי ממליץ לתת לכלים להתייבש באוויר, ובכל מקרה לא לייבש אותם במגבת. במגבת, הוא אומר, "אני סופג את הלחות ואולי שאריות של לכלוך, ואז אני מורח אותן הלאה". אם רוצים לייבש את הכלים, יש לעשות זאת עם נייר מגבת חד פעמי ולזרוק אותו לפח אחר כך. 

האם אפשר להשתמש באקונומיקה לשטיפת כלים?

לדברי ציפורי, אפשר להשתמש באקונומיקה מדוללת לשטיפת כלים, ולהקפיד לשטוף אותם אחר כך היטב במים נקיים (5-3 פעמים) ולהבטיח שהאקונומיקה ירדה כולה.