אנשים רבים מעדיפים להשתמש בסבון נוזלי הן כי השימוש נוח יותר והן כי הם חשים שסבון נוזלי היגייני יותר מסבון מוצק. האם יש סיבה לחשוש שסבונים מוצקים מזוהמים – בכלל, ובתקופה זו של מאבק במחלת הקורונה בפרט? באתר realtor.com התייעצו עם מומחים וחזרו עם תשובות.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> בשעה טובה: הנסיך הארי ומייגן מרקל קנו בית 

>> חיפה: הדירה הישנה הפכה לבית שחייבים לראות

איזה סבון עדיף?

גם אם אתם מעדיפים להשתמש בסבון נוזלי, השתמשו בסבון מוצק אם זה מה שיש. "אפשר להשתמש בסבון מכל סוג שהוא, כל עוד מקפידים לשפשף את הידיים לפחות 20 שניות", אומרת ד"ר נדיה קאן, מומחית לרפואה פנימית".

"על סבון מוצק עשויים להיות יותר חיידקים הוא הוא מונח בתוך מים – סיכון שאינו קיים בסבון נוזלי", אומר ד"ר פטרסון פייר. "עם זאת, בסוף רחיצת הידיים שוטפים את הסבון במים כך שגם החיידקים נשטפים מהידיים, ולא משנה באיזה סבון משתמשים". גם חוקרים שערכו ניסוי ובו הנסיינים שטפו ידיים עם סבון מזוהם בחיידקים הגיעו למסקנה שסביר להניח שסבון אינו מעביר חיידקים.  

ומה לגבי סבון מוצק במקומות ציבוריים? אולי זה נראה לכם דוחה, אבל אין סכנה להעברת חיידקים. "בתהליך של רחיצת הידיים החומרים הפעילים בסבון ישטפו את החיידקים מהידיים", אומרת ד"ר קאן.

רחיצת ידיים (צילום:  Supavadee butradee, Shutterstock)
צילום: Supavadee butradee, Shutterstock

האם יש הבדל בין סבון רגיל לסבון אנטי בקטריאלי?

"לסבון אנטי בקטריאלי אין יתרון לעומת סבון רגיל", אומרת ד"ר קאן. "בשניהם יש חומרים פעילים שמפרקים חיידקים ושוטפים אותם מהעור". ושוב – זכרו שהדבר החשוב הוא להקפיד לשפשף את הידיים בסבון במשך 20 שניות לפחות.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

ומה לגבי המקלחת?

"אמצעי הזהירות העיקרי הוא להקפיד שהסבון המוצק יישאר כמה שיותר בין השימושים כדי להפחית את הצטברות החיידקים", אומרת ד"ר קאן. גם כלי רחצה אחרים כמו ספוגים ומברשות חשוב לייבש בין השימושים. "שטפו אותם בקפדנות ויבשו בין השימושים כדי שלא יצטברו חיידקים", היא מוסיפה.