הקיץ הוא זמן נהדר לארח ולשבת בגינת הבית והמרפסת, אבל לא הכל ציפורים וציוצים. בעונה מופלאה זו מגיעים אלינו גם אורחים פחות רצויים לגינה ולבית – הזבובים! הזבובים אמנם לא עוקצים אותנו, אבל הזמזום שלהם טורדני, המגע מדגדג ומעצבן בעור, והכי מרגיז: הנחיתה בצלחות האוכל שלנו עם החיידקים שהם נושאים. לא מספיק שהם מטרידים אותנו בחצר הבית הם גם נכנסים לתוך הבית ומעופפים מצד לצד בקדחתנות. אז אם נמאס לכם מלנופף בידיים וכבר גיליתם שזבובים לא מדברים עברית מצאנו עבורכם שיטות להרחקת הזבובים כדי שתוכלו לשבת לאכול בנחת ובלי הפרעות.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

1. צמחי תבלין

צמחים עם ריחות חזקים דוחים את הזבובים, ולכן כדאי לשתול צמחי תבלין ריחניים ולהרוויח 2 ב-1: צמחי תבלין טריים וזמינים שמוסיפים יופי וגם דוחים זבובים באופן טבעי. גרניום ורוזמרין באדניות הם קלאסיקה של צמחים בלי ריח עז הדוחים זבובים.

רוזמרין,-צמחי-מרפא (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
גדלו רוזמרין באדניות, ותרוויחו פעמיים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

2. כילה ורשתות

פתרון טכני וקל הוא הוספת רשתות לפתחי הבית ותליית כילה באזור מוגדר בחצר. הרשת בחלונות וביציאות הבית תחסום כניסה של זבובים, והאזור המוגדר בחצר יאפשר שהייה בחוץ ואכילה בנועם. אפשר לתלות כילה מסביב לפרגולה בגינה או במרפסת ובעזרתה ליצור אזור מוגן כך שהזבובים יוכלו לעופף בטבע ומצד שני אתם תאכלו בנחת.

3. שמנים ארומטיים

בתוך קופסה עם ספוג ערבבו שמן ארומטי בעל ריח חזק כגון לבנדר, אקליפטוס, מנטה ולימונית ביחס של 1 מידת מים או אלכוהול עבור 3 מידות שמן. סגרו את הקופסה ליממה. שימו את הספוג באזור שממנו אתם רוצים להרחיק זבובים, והחזירו את הספוג לקופסה בסיום השימוש. חדשו מדי פעם את התערובת.

חורף חם, שמנים ארומטיים (צילום: Antonova Ganna, Shutterstock)
שמנים ארומטיים. גם אווירה וגם מרחיקי זבובים | צילום: Antonova Ganna, Shutterstock

4. עונת המלפפונים

מקום נוסף שבו מתרכזים זבובים הוא פח האשפה. פרסו מלפפון, שימו על מגש והניחו על פח האשפה. המלפפון ידחה את הזבובים והם יחפשו מקום אחר להסתובב בו. חדשו כל כמה ימים את פרוסות המלפפון.

מזונות לניקוי הבית, מלפפון (צילום: Thinkstock)
פרוסות מלפפון דוחות זבובים | צילום: Thinkstock

5. לימון וציפורן

השילוב של לימון וציפורן ידוע כמרחיק זבובים (הציפורן ידוע גם כמרחיק נמלים). חוצים לימון לשניים ומחדירים בכל חצי לימון כמה חתיכות ציפורן, מניחים בכלי ומפזרים בבית או באזור הרצוי.

לימון וציפורן (צילום: אפרת ג'רופי)
לימון וציפורן. שילוב ריחות | צילום: אפרת ג'רופי

6. מחטי אורן

מעכו כמה מחטי אורן ופזרו על אדן החלון. הריח העז ידחה את הזבובים וירחיק אותם מכניסה לבית.

7. שיטת מקגייוור

רובה חצי ספוג עם "מעט" שינויים לצורך יריית חצי מלח אולי לא ירחיק את כל הזבובים אבל זאת בהחלט פעילות מצחיקה שתשעשע את האורחים שלכם. צפו בסרטון ושחקו אותה מקגייוור.

8. שקיות מים עם מטבעות

הכניסו מטבעות ומים לשקיות פלסטיק ותלו כמה כאלו בסביבה שתרצו שתהיה נקיה מזבובים. האם מדובר באגדה אורבנית או שזה באמת עובד?! לטענת המומחים העובדות המדעיות תומכות בשיטה: השילוב של מים ומטבעות יוצר אפקט מוגבר של שבירת קרני אור בשילוב עם השקית הקמורה שמשמשת כזכוכית מגדלת - הזבוב רואה "מפלצת" מתבלבל ובורח.

9. שימו לזבוב קצת מוסיקה

אין בכוונתנו שתדליקו את הרדיו, אבל כמה דיסקים ישנים תלויים על העצים יבלבלו את הזבובים כמו שקיות המים וישלחו אותם לחפש מקום אחר.

10. מלכודות זבובים

פתרון פחות ידידותי ולאו דווקא יעיל יותר הוא מלכודות זבובים שאפשר להכין בבית. מלכודת בקבוק ממותק: נקו בקבוק שתייה גדול, גזרו את השליש העליון של הבקבוק (בקו העליון שבו נגמרה התווית), מלאו את השליש התחתון בנוזל מתוק (מי סוכר או מיץ), הפכו את השליש העליון שנגזר קודם (בלי הפקק) והניחו אותו מעל הנוזל הממותק. הזבובים יימשכו לנוזל המתוק, ייכנסו דרך הפתח הקטן של הבקבוק ולא יוכלו לצאת. מלכודת תפוח בדבש: מלאו קערה רדודה בכשני ס"מ חומץ תפוחים וכף דבש, הוסיפו סבון כלים בריח פירות, כסו בניילון נצמד וצרו כמה חורים לכניסת הזבובים. גם במלכודת הזו הזבובים ייכנסו ויתקשו לצאת.

ההמלצה שלנו: שלבו כמה פתרונות טבעיים ואל תסתמכו רק על שיטה אחת. ביחד הפתרונות ישמשו כמערכת יעילה להרחקת זבובים בצורה ידידותית. אם נמאס לכם מכל השיטות וכלום לא עובד הזמינו מדביר ירוק שיטפל בבעיה או השתמשו בתרסיסים טבעיים הקיימים בשוק.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק