אנחנו בעיצומו של החורף, הטמפרטורות יורדות, הגשם מתדפק על הגגות והמרפסות וכל מה שבא לנו זה להצטנף בבית עם החימום, התה והמרק. ואז, בזווית העין אנחנו קולטים את החלון, והוא מזיע. כלומר, מכוסה כולו אדים מבפנים. אפשר להסתפק בניגוב האדים, כדי לראות טוב יותר את העולם בחוץ, ואפשר להתייחס אליהם כאל תמרור אזהרה לבעיה רצינית שעלולה להתפתח, כי חלונות מכוסי אדים יכולים להיות סימן לבעיות עובש וטחב בהמשך (כמו שחרקים שחורים במקלחת מאותתים על בעיית נזילות, למשל).

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הנגב: האב נפטר, האמא בנתה וילה מפנקת ל-4 ילדיה

>> "טיפ הניקוי המעולה למטבח שלמדתי מהתקופה שעבדתי במסעדה"

 

חלונות מהבילים בתוך הבית זה עניין שכיח בחורף, ולמעשה לכל אורך השנה כשמדובר בחלל חדר הרחצה או במטבח, ואם לא מאווררים את החלל מצטבר עיבוי של מים על החלונות ולחות - כר פורה לצמיחת טחב ולהתפתחות עובש. סוגים רבים של עובש יכולים לשרוד על בגדים, עור, תקרות וקירות, וגם הופכים לרעילים ומסוכנים, כך שאם לא מטפלים בזה בזמן משלמים על זה בהמשך.

עובש בחלון (צילום: Fevziie, SHUTTERSTOCK)
צילום: Fevziie, SHUTTERSTOCK

הדרך הפשוטה ביותר לאוורר את החלל היא פשוט לפתוח קצת חלון ולתת לאוויר להיכנס, זה גם מומלץ על ידי רופאים כדי למנוע התרבות חיידקים בחדר . מצד אחד, זה יעיל בחורף הרבה יותר מאשר בקיץ המהביל. מצד שני, חלון פתוח כשמשתוללת סערה בחוץ זה פחות נעים, וגם עלול לגרום לנו להרגיש שאנחנו מבזבזים הרבה יותר כסף על חימום הבית. אפשרויות נוספות הן מאווררים כמו ונטה במקלחת או קולט אדים במטבח, וגם מכשירים סופחי לחות ייעודיים, שאפשר לקנות במגוון גדלים וסגנונות עיצוב.

הצטברות אדי מים על חלון, רטיבות (צילום: FotoDuets, SHUTTERSTOCK)
צילום: FotoDuets, SHUTTERSTOCK

באתר express הבריטי פורסמה דרך להבחין בין סוגי העיבוי על החלון ולזהות איך לטפל בהם: אם אתם רואים טיפות מים רק בחלק החיצוני של החלון, אין סיבה לדאגה. אם אתם מבחינים בהצטברות עיבוי בחלונות בעלי זיגוג כפול או משולש, יש פה בעיה שדורשת בדיקה מקצועית, כי עיבוי שנלכד בין שתי זגוגיות חלון מעיד על איטום פגום.

כבר התפתח אצלכם עובש? כך תטפלו בו

לשנטל מילה, אם לשניים מאוסטרליה ובלוגרית לטיפוח הבית עם חשבון טיקטוק שיש לו כמעט מיליון עוקבים, יש טיפ לחיסול העובש וגם מניעה של התפתחות שלו מחדש, תמיסה שמבוססת על שלושה חומרי ניקוי טבעיים - כוס חומץ, 20 טיפות שמן ציפורן ו-20 טיפות שמן עץ התה. לדבריה, החומציות בחומץ והתכונות האנטי-בקטריאליות של שמן הציפורן ושמן עץ התה מסייעות להשמיד את נבגי העובש. מילה מרססת את התמיסה על קירות המקלחת, משאירה 20 דקות, ואז מקרצפת ושוטפת.

@mama_mila_ How to remove mould & prevent it from returning #cleaninghacks #bedroomcleaning #hometips ♬ BIZCOCHITO - ROSALÍA