רבים מפרידים בין הכביסה הצבעונית ללבנה שלהם, בהנחה שבזאת הסתיימה הפעולה הקדחתנית שבשגרה - הפעלת מכונת הכביסה. אך מומחית בתחום שיתפה את העיתון הבריטי "דיילי אקספרס" שזה לא בהכרח מספיק. בשביל שחיי המדף של מלתחות אהובות יאריכו חיים, וכדי שהן יהיו נקיות יותר לאורך זמן - גם מחוץ לחדר הארונות, קיימים שלושה טריקים מפתיעים.

1. כבסו בדים עדינים בנפרד

חומרים עדינים, למשל, כמו חזיות או תחתונים, יש לכבס בנפרד משאר הבגדים המלוכלכים. למרות שקל יותר בסוף להעמיס הכל לאותה מכונה כדי לחסוך זמן. אבל תחרה, חומרים כמו משי וכן צמר וקשמיר, רצוי לכבס עם בגדים מבדים זהים כדי שלא יימתחו, ייקרעו, או סתם ייטלטלו להם במכונה מצד לצד בלי תכלית, כפי שציינה המומחית.

סל כביסה עם חזייה (צילום:  Somchai Saosiri, shutterstock)
חזיות ותחתנים רצוי לכבס בנפרד מיתר הבגדים המלוכלכים | צילום: Somchai Saosiri, shutterstock

לרוב מכונות הכביסה כבר קיימת תוכנית מובנית לכביסה "עדינה". אם אין אחת כזו, אפשר להפעיל את המכונה על 30 מעלות בסחיטה איטית. "אם אתם לא עושים את זה, אל תתפלאו אם לבגדים אחרים מחוספסים שלכם, יש השפעה רעה לאורך זמן על אלה העדינים", אמרה.

2. כבסו בגדים מלוכלכים בנפרד 

באותה אווירה, אם יש בגדים שהם משמעותית מלוכלכים יותר משאר הכביסה, יש לשקול כביסה ידנית או כמובן – לכבס גם אותם בנפרד. כך אפשר להימנע מהעברת הכתמים. לחלופין, אפשר גם לזהות את הכתמים הסוררים לפני ההפעלה כדי להימנע מהבעיה. "הקפידו לעקוב אחר ההוראות ואז הניחו לבגדים להיספג בכיור עד למחרת, או בקערת פלסטיק עגולה או מרובעת. כשזה נעשה, הכניסו אותם למכונת הכביסה על טמפרטורה מעט גבוהה יותר".

מכונת כביסה (צילום:  Monkey Business Images, Shutterstock)
אין תוכנית מובנית לכביסה עדינה? 30 מעלות וסחיטה איטית יעשו את העבודה | צילום: Monkey Business Images, Shutterstock

3. כבסו צבעים כהים וצבעים בהירים בנפרד

טעות רצינית אחרת היא הנטייה לא להפריד כראוי בין הצבעים עצמם - בשעה שגרב אחת בצבע הלא נכון עלולה לסכן את הפיכת החולצות הלבנות לוורודות. הסיכוי שזה יקרה גבוה משמעותית עם בגדים שלא כובסו קודם, מאחר שהצבע הכהה עלול להישטף מהם יותר. אז בשעה שרצוי להקפיד על הפרדה בין בגדים בהירים לכהים – הכי חשובים הם הבגדים החדשים. למשל, צבעים בהירים בגוני צהוב, תכלת וכתום אסור לכבס עם כל פריט שהוא בצבע כחול כהה, אדום או סגול. ניתן להוסיף למכונה גם דפים לוכדי צבע, שימנעו מהצבעים להתערבב בזמן השטיפה.

ויש גם טיפ איך להוציא את הכביסה ממש לבנה:  

כדי לשמור על אאוטפיטים צחורים כחדשים, קיים טריק אחר יעיל במיוחד לכביסה לבנה. קרולינה מקולי, בלוגרית ואם לשניים מאוסטרליה, שיתפה בעבר את הטריק: ערבוב כוס סודה לשתייה, כוס בוראקס (החומר שמשמש להכנת סליים, להשיג בחנויות יצירה, צעצועים וחומרי בניין) וחצי כוס אבקת כביסה על בסיס חמצן פעיל. לכך מוסיפים בהדרגה מים עד ליצירת עיסה חולית לחה, ממלאים בעיסה תבנית סיליקון, משאירים לייבוש ולאחר מכן מוציאים את הקוביות ומאחסנים בקופסה יבשה. מקולי משתמשת בקוביות לכביסה לבנה, וכפי שטענה מדובר בתחליף נפלא, הן כסבון כביסה והן לחומר להסרת כתמים.