הוא מתלכלך בקלות משאריות אוכל וטביעות אצבע, ודורש צחצוח יסודי של כתמים עקשניים במיוחד - לא פלא שניקוי התנור הוא בין המטלות השנואות עלינו בבית. החדשות המשמחות הן שיש כמה דרכים שיכולות להקל על מלאכת ניקוי תנור האפייה ולהפוך את המשימה לפשוטה יותר.

תנור לבן של לה קוצ'ינה- בית לבן (יח``צ: יח"צ לה קוצ'ינה)
לחמם ולהגיש: מתכון לניקוי התנור | יח``צ: יח"צ לה קוצ'ינה

השתמשו באמצעי מניעה: נייר אפייה או כסף

 הצעד הראשון לשמירה על תנור נקי לאורך זמן טמון בנקיטת אמצעי מניעה. למשל, הניחו את תבשילי הקדירה על גבי נייר אפייה בזמן הבישול כדי לשמור על תנור מפני זליגת הרטבים. כמו כן, מומלץ למקם מגש עטוף בנייר אלומיניום בשלב התחתון ביותר בתנור, כך שכל טפטוף מיותר שהצליח לעבור את ניר האפייה, יתנקז ישירות למגש ולא יידבק לדפנות/ משטח התנור.

הכו בברזל בעודו חם

בפעם הבאה שאתם עדים לנזילה של התבשיל היישר לתנור, אל תצפו בה אדישים ותמלמלו לעצמכם שתנקו אותה אחר כך, אלא פזרו מיד קצת מלח על הכתם המבעבע כשהוא עדיין נוזלי. כאשר התנור יתקרר, תוכלו לנגב את השלולית במטלית מבלי שיישאר לה זכר. (אגב: אותו הטריק עובד מצוין גם  בכיריים).

תנו לאדים לעשות את העבודה המלוכלכת

לפני שאתם מפשילים שרוולים וניגשים לעבודת שפשוף הכתמים העקשנים. הכניסו לתנור קערה חסינת אש מלאה במים, והפעילו את התנור על חום גבוה למשך כחצי שעה. האדים ירככו את כתמי השומן והלכלוך ויקלו על מלאכת הסרתם.

הסוד(ה) ללחימה בכתמים סרבנים

סודה לשתייה היא דרך ידידותית למשתמש ואף יעילה במיוחד לניקוי כתמי שומן ולכלוך. איך זה עובד? פזרו שכבה נדיבה של סודה לשתייה על גבי הכתם (בתחתית התנור) וכסו במגבת מטבח לחה למשך מספר שעות. לאחר מכן שאבו את שאריות הסודה בעזרת שואב אבק (דאגו לרוקן את השואב מיד בתום הפעולה) ושטפו את האזור היטב בעזרת מטלית ומים.

גייסו את מגרד הזכוכית למשימה

במקום לקרצף את הכתמים החומים והקשוחים שברצפת התנור ודלתו עם סקוצ' תמים. הצטיידו במגרד הזכוכית, וגרדו בזהירות ובעזרת קצת מים חמים את הכתמים שחשבתם שלא תצליחו להיפטר מהם. את מגרד הזכוכית ניתן להשיג בחנויות וברשתות הגדולות לחומרי בניין וצבע.

harborfreight.com מנקה תנורים (צילום: מתוך אתר: harborfreight.com)
מגרד זכוכית לשירותך | צילום: מתוך אתר: harborfreight.com

התנור נקי? עכשיו תעברו לטפל במדפים  ובמגשים

הדרך הפשוטה והיעילה ביותר לניקוי מגשי התנור היא להכניס אותם למדיח הכלים, ולתת לו לטפל בכתמים הקשים באמצעות שטיפה חמה. אם אין ברשותכם מדיח כלים או שהכתמים מסרבים להיעלם - מומלץ להשרות את המדפים והמגשים בחומץ למשך לילה ואז לשטוף אותם באמבטיה.

ולסיום, מתכון ריחני: הכניסו לימון לתנור

אם התנור שלכם פולט ריחות לא נעימים, הגיע הזמן לרענן אותו. סחטו מיץ משני לימונים, שפכו אותו לכלי חסין אש והוסיפו קצת מים. זרקו פנימה את שאריות הלימונים והפעילו את התנור על חום בינוני למשך עשרים דקות. האמינו לנו, לא רק ניחוח לימוני יתפשט בבית במהרה, התהליך גם יסייע לכם להסיר בקלות כתמים סוררים.

לימונים (צילום: morningarage, Thinkstock)
גם נקי וגם ריחני | צילום: morningarage, Thinkstock

 עוד בטיפוח הבית: טיפים לניקוי יסודי של המקרר

לכל הכתבות במדור טיפוח הבית: