חנוכיית הכסף מפארת את החלון, אבל שאריות החלב העקשניות מאמש מסרבות להיעלם? אחד האתגרים הקשורים בחנוכיות וכלי כסף שונים, הוא מטלת הניקוי והברקתם. בשוק ישנם שלל תכשירים ומטליות, אבל אנחנו חיפשנו את השיטות הישנות והפשוטות שעובדות. הנה כמה טיפים שמצאנו ברחבי הרשת, שמבטיחים לסלק את הכתמים במהירות ולהבריק את הכלים במינימום עבודה.

candle (צילום: realsimple.com)
לילה במקפיא יסיר כל פירור | צילום: realsimple.com

>> לכל הכתבות בערוץ living 

מייקאובר מושלם למטבח חיפאי ב-121 שקלים

לאפות את החנוכייה

טרי טרי מהאינסטגרם, טיפ לוהט מ-@jewishlyliz, שאנחנו ממש הולכים לנסות בסוף החג: חממו את התנור ל-225 מעלות. לאחר מכן רפדו תבנית בנייר אפייה או בנייר כסף וקפלו את הדפנות ליצירת תבנית רדודה. הניחו את החנוכייה על נייר הכסף והניחו את תבנית האפייה על הרשת המרכזית בתנור. "אפו" את החנוכייה במשך 5 עד 10 דקות, או עד ששארית השעווה נמסה על נייר הכסף. הוציאו את תבנית האפייה ואת החנוכייה מהתנור. החזיקו את החנוכייה החמה עם כפפות לתנור והשתמשו במגבות נייר כדי לנגב את עודפי השעווה שעדיין דבוקים אליה. נקו בזהירות את חלקי הפתיל העקשניים בתחתית הפמוטים באמצעות מקל אוזניים.

 

View this post on Instagram

A post shared by Good Morning America (@goodmorningamerica)

להסיר את השעווה

חנוכית הכסף שלכם מתכסה כל לילה בשכבת שעווה עקשנית? הפמוטים שלכם כבר מושלגים לגמרי? אין צורך לעבוד קשה מדי - הכניסו את החנוכייה כמו שהיא למקפיא למשך הלילה, ובבוקר תיווכחו בנס - השעווה תיפרד בקלות רבה מהחנוכייה ללא שום מאמץ.

silver (צילום: realsimple.com)
מים חמים וסודה לשתייה - מתכון להברקה | צילום: realsimple.com

 אלומיניום בסיר: להבריק כלי כסף

אם הגשתם מזון בכלי מכסף, רצוי לשטוף את הכלים מיד בתום הארוחה כדי למנוע את הכתמתם. חשוב לנגב את כלי הכסף היטב עד לייבוש מלא בתום השטיפה כדי להימנע מכתמי מים. אחסנו את סכו"ם הכסף בנפרד מאלו שעשויים מאלומניום, מפני שהאחרונים יכולים להכתים אותם לצמיתות. איך לנקות ביעילות כלים מכסף? קבלו מתכון

1.כסו תחתית של סיר בנייר אלומיניום ומלאו אותו במים, הביאו את המים לרתיחה.

2. הוסיפו לסיר שלוש כפיות סודה לשתיה ושתי כפיות מלח גס.

3. מלאו את הכיור במים מים והוסיפו מעט סבון כלים.

4. הכניסו את כלי הכסף אל הסיר למשך חמש דקות, לאחר מכו הכניסו למים בכיור ושפשפו אותו בעזרת מטלית

להסרה קלה של הלכלוך ולהברקה.

חזרו על הפעולה לכל כלי בנפרד.

banana (צילום: realsimple.com)
איזה מזל, זו בדיוק העונה שלהן. מחליקים עם הקליפה | צילום: realsimple.com

עם זאת, יש הטוענים כי הסודה לשתייה פוגעת בהלחמות - בחיבורים של הקנים לגוף החנוכייה - ואף מפחיתה את הברק. ברשת "חדד כסף טהור", למשל, ממליצים להשתמש בחומרי ניקוי לכלי כסף בעלי תו תקן בלבד, ומוסיפים כי בכל מקרה אין לנקות את הכלים במטליות קשיחות או כל חומר אחר שעלול לשרוט את הכלים, ומומלץ לא להפעיל כוח רב בניקויים. על מנת ליהנות ממראה זוהר ומבריק של החנוכייה, מומלץ לנגב בעדינות, באמצעות מטלית רכה ויבשה, אחת לחודש. ניגוב זה מונע מצב של הצהבה והשחרה של הכלים. כמו כן כדאי שתדעו שכלי כסף מצהיבים מהתחמצנות עם האוויר, ועל כן בתום חנוכה רצוי לאחסן את החנוכיות במקום סגור.

אנרגיה צהובה כסופה

דרך ישנה, טובה ומוכרת להבריק את כלי הכסף היא בעזרת קליפת בננה. קלפו בננה והשתמשו בחלק הפנימי של הקליפה לשפשוף כלי הכסף. לאחר ששפשפתם את הכלים באופן יסודי, נגבו אותם עם מטלית לחה.

mishja (צילום: realsimple.com)
לצחצח את החנוכייה. משחת שיניים | צילום: realsimple.com

לצחצח עם השיניים

משחת השיניים מצטיינת גם בהברקת כלי כסף. רוצים לדעת איך? פשוט מרחו שכבה נדיבה של משחת שיניים על הכלי שברצונכם להבריק, חכו כמה דקות ושטפו אותו במים חמים. בשלב זה תחל הקצפה ממש כמו שמברישים שיניים - שפשפו היטב עם מטלית רכה, שטפו את הכלי פעם נוספת כדי להיפטר מכל המשחה וייבשו את הכלי בעזרת מטלית יבשה.

batata (צילום: realsimple.com)
לקלף ולשפשף | צילום: realsimple.com

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

תפוח אדמה, אלא מה

תפוחי אדמה וכלי כסף הם שילוב מנצח וידוע. הרתיחו בסיר מים עם תפוחי אדמה. כשתפוחי האדמה מוכנים לאכילה, הוציאו אותם מהמים. כעת הכניסו את כלי הכסף אל מי התפוח אדמה (העמילן של תפוחי האדמה מומחה בהסרת שאריות הלכלוך) למשך כשעה, שטפו את כלי הכסף תוך עיסוי עדין במטלית רכה ויבשו היטב.

חנוכייה דולקת
חנוכייה דולקת


אם כבר טבעי: איך להבריק את התנור? טיפים ירוקים לניקוי הבית