על נפלאותיה וסגולותיה של אבקת הסודה לשתייה דובר כבר רבות, ועוד ידובר – היא תוספת מבורכת לבישול ואפייה, טובה לבריאות שלנו, יעילה בתחום הביוטי וכמובן חלק בלתי נפרד מרוטינת הניקיון בבית. עכשיו מסתבר שאפשר להשתמש בה כאמצעי ניקוי גם לבריכה הפרטית שמחוץ לבית. אם בורכתם בכזו, כמובן).

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הלם: זה מה שקורה כשמשקים צמחים עם חלב

>> בית של השמחות: הצצה לדירה המשפחתית של אלירן צור

 

כשעונת הרחצה והשכשוך בשיאה, תחזוקת הבריכה חיונית מתמיד. השמירה על ניקיון מי הבריכה היא פעולת איזון עדינה, ובהתאם עם פוטנציאל גדול לתסכול. המפתח הוא שמירה על ה-pH של המים: מעט מדי כלור עלול להוביל לבריכה מזוהמת בחיידקים, יותר מדי כלור מוביל לעיניים צורבות, במקרה טוב. משפיענית עיצוב פנים בשם גילה ליי שיתפה בחשבון הטיקטוק שלה טיפ מהר וסופר פשוט לשמירה על הבריכה שלה נקייה באמצעות מוצר ניקוי טבעי בסיסי - סודה לשתייה.

@gillaleighhome.designs Replying to @user9410247040220 #poolhack #bakingsodahack #phblancer #swimmingpool #naturalcleaningproducts #poolcleaningtips #cleaninghacks #fypシ ♬ Livin' My Best Life - Dylan Scott

בסרטון, שצבר בינתיים 2.3 מיליון צפיות, רואים את ליי מפזרת כוס מידה עם סודה לשתייה על מי הבריכה, וגם שופכת אבקה ישירות לתוך מערכת הסינון. הסודה עוזרת לאזן באופן טבעי את רמת החומציות במים, וליי מסבירה שהיא חוזרת על זה כל יומיים כדי לשמור על הבריכה שלה במצב מושלם.

למה חשוב להקפיד על ניקיון מי הבריכה?

מים עומדים הם מקום אידיאלי להתרבות יתושים וחיידקים מסוכנים, ובריכה שלא מתוחזקת כראוי יכולה לגרום לשלשולים, דלקות אוזניים, פריחות, מחלות נשימה ועוד. חשוב לחטא את המים לעתים קרובות (פעמיים-שלוש בשבוע) בנוסף לניקוי עם רובוט או בעזרת רשת. בחורף חשוב לוודא שאין מים עומדים בצנרת ובפילטרים ולהקפיד על ניקוז מי הגשמים.

בסרטון קודם הראתה ליי כיצד היא משתמשת בסודה לשתייה יחד עם צינור נחושת וכלור, כדי לשמור על הבריכה נקייה מאצות (תהליך יינון נחושת ידוע כתחליף לכלור כדרך נטולת כימיקלים לנקות בריכה): היא הניחה חתיכת צינור נחושת בתוך צנצנת פלסטיק מחוררת בתחתית, ואז הכניסה את הצנצנת לתוך מערכת הסינון של הבריכה. "זה עובד מדהים", היא סיכמה.

טיפ לניקוי בריכה עם אבקת סודה לשתייה (צילום: חשבון הטיקטוק gillaleighhome.designs@)
צילום: חשבון הטיקטוק gillaleighhome.designs@

 

זה לא אמצעי הניקוי הביתי הראשון ששמענו על יכולותיו לסייע גם בניקוי בריכה: ליסה פק מאוהיו שיתפה לפני כמה שנים בפוסט בפייסבוק כיצד השתמשה בספוג הפלא לניקוי הבריכה שלה תוך 24 שעות והכי חשוב – בלי שום מאמץ. "כולם יודעים שבתקופה הזו של השנה הבריכה שלי ירוקה", כתבה פק. כשבתה סיפרה על רעיון שנתקלה בו בפייסבוק החליטה פק לנסות: היא שמה ספוג קסם בסל של הסקימר (תעלת יניקה, מכשיר המוצמד לבריכה ושואב לכלוך גס שצף על המים). לאחר 24 שעות כשהוציאה את הספוג, העכירות והירוקת נעלמה מהמים והספוג עצמו היה ירוק ומלוכלך.

 

אל תתבלבלו, אבקת סודה לשתייה אינה תחליף לכלור, אבל היא עוזרת לנטרל את ההשפעות של הכלור, שיכול להוריד את הבסיסיות של המים. השימוש בסודה הוא דרך מהירה וזולה להעלות את הבסיסיות של מי הבריכה בלי לשלם עבור "מגביר אלקליות" (שזו מידת הבסיסיות של תמיסה) שנמכר בחנות. למעשה, רבים מאותם מגבירי אלקליות, alkalinity increaser, כוללים נתרן ביקרבונט כמרכיב, וזה פשוט שם מדעי ומרשים לסודה לשתייה.

גם גורמים סביבתיים עשויים לפגוע ברמת ה-pH של מי הבריכה - גשם (במיוחד אם הוא חומצי) וחומרי חיטוי מסוימים. כשהמים מאבדים את הבסיסיות שלהם הם הופכים לחומציים, וזה עלול לגרות את העיניים והעור של מי שנמצא בהם. בסיסיות נמוכה יכולה גם לגרום לקורוזיה בציוד של בריכות נירוסטה, כמו סולמות.

בריכת שחייה (צילום: Shutterstock)
צילום: Shutterstock