אחד הכללים שנכונים כמעט תמיד בתחזוקת הבית הוא שיותר פשוט למנוע תקלות מאשר לתקן אותן, והכלל הזה נכון גם למדיח הכלים. אמנם זה לא מכשיר יקר, אבל חבל שתמצאו את עצמכם עם מדיח מקולקל דווקא אחרי ארוחה רבת משתתפים. באתר the kitchn שוחחו עם אריק הוליסטר, טכנאי מכשירי חשמל ומדריך בתחום, וקיבלו ממנו טיפים לתחזוקה שוטפת של המדיח.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> פשטות וטבעיות: הצצה לבית של חנן בן ארי

>> מי יכול להרשות לעצמו בית ב-200 אלף שקל לחודש

 1. נקו את המסנן של מדיח הכלים לאחר כל שימוש: כן – במדיח הכלים יש מסנן, וכן – הוליסטר ממליץ לנקות אותו אחרי כל הפעלה. "רוב האנשים לא מנקים מסננים לעתים קרובות מספיק", הוא אומר. חלקיקי מזון קטנטנים מצטברים במסנן, ויש לרוקן אותו באופן קבוע אחרת יתפתחו חיידקים ויגרמו לריח רע. 

  איך עושים את זה? ברוב מדיחי הכלים יש מסנן הנמצא בתחתית המדיח (בדקו בחוברת ההפעלה). כדי לנקות אותו, הזיזו קדימה את המדף התחתון או הוציאו אותו, וחפשו פקק עגול בתחתית המדיח. סובבו את הפקק נגד כיוון השעון והוציאו את המסנן. אם יש חלק שמקיף את המסנן – הוציאו גם אותו. הוציאו מהמכל שבפנים שאריות לכלוך. את שני החלקים שהוצאתם שטפו בכיור בסבון ומים והחזירו אותם למקום. סובבו את המסנן בכיוון השעון כדי לנעול אותו במקום ובדקו שהוא לא מפריע לזרועות ההתזה.

 2. נגבו את גומי האיטום: נגבו את איטום הגומי שסביב דלת המדיח במטלית לחה, ובהזדמנות זו נקו גם את תא הסבון ואת הדלת שלו.

 3. נקו את זרועות ההתזה: כדי שזרוע ההתזה לא תיסתם ממזון ופסולת, נגבו אותה במטלית לחה לפחות פעם בחודש. כל שישה חודשים כדאי להוציא אותה ולנקות היטב בעזרת קיסם.

  מדיח כלים מ בפנים (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
  מדיח כלים מ בפנים | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock
 4. חטאו בחומץ פעם בשבוע: לפני הפעלת המדיח, הניחו במדף העליון קערה מלאה בכוס חומץ לבן. "החומץ יתפזר כשהקערה תתמלא במים ויזרום במדיח", אומר הוליסטר. "פעולה זו תסייע גם משקעים של מים קשים, מכיוון שהחומצה בחומץ ממסה את המינרלים".

  חומרי ניקוי טבעיים, חומץ, סודה לשתייה (צילום: FotoHelin, Shutterstock)
  צילום: FotoHelin, Shutterstock

איך לנקות את מדיח הכלים

הגולשת נואל ג'ט ממליצה לנקות את המדיח לפחות פעם בחודשיים. היא מוציאה את המסנן ואת החלק שמקיף אותו, ושמה במדף העליון של המדיח קערה (מתאימה למדיח) ובה חומץ. היא מפעילה את המדיח (ללא המסנן) בחום הגבוה ביותר האפשרי. בינתיים היא מנקה היטב את המסנן בכיור עם מברשת וסבון כלים.

@jettsetfarmhouse Reply to @zraj42 #cleaning #cleaningtiktok #cleantok #clean #cleaninghacks #learnontiktok #tiktokpartner #bakingsodadoesthat ♬ original sound - jettsetfarmhouse

כשהמדיח מסיים לעבוד היא מוציאה את קערת החומץ, מפזרת בתחתיתו אבקת סודה לשתייה ומפעילה אותו שוב בתוכנית חמה. בסיום הפעולה היא מנקה היטב את המכשיר עצמו, בעיקר את האזור שבו מותקן המסנן וגם את הדלת, ומחזירה את המסנן למקום.