אחרי שגילינו שכדאי לשים נייר כסף במדיח הכלים, מתברר שגם בתוך מייבש הכביסה הוא יכול להביא תועלת. לפי האתר taste of home, כדורים מנייר כסף (רדיד אלומיניום) ימנעו היווצרות חשמל סטטי בבגדים.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הדירה החדשה של קורין גדעון וחילי סורוצקין

>> בנימינה: זה מה שזוג בנה במקום הבית של סבתא

באתר מסבירים שחשמל סטטי נוצר כשהפריטים מסתובבים במייבש הכביסה ומתחככים מתחככים זה בזה. החיכוך גורם לחילופי אלקטרונים ביניהם, והתוצאה היא שבפריט אחד (שבו יותר אלקטרונים) נוצר מטען שלילי, ובפריט השני (שבו פחות אלקטרונים) מטען חיובי. בסוף פעולת הייבוש, פריטים עם מטען שלילי יידבקו לפרטים עם מטען חיובי. החשמל הסטטי מחמיר בחורף, כשהאוויר קר ויבש.

כדי למנוע את התופעה הם ממליצים ליצור מחתיכות נייר כסף שניים או שלושה כדורים מהודקים היטב, כל אחד בקוטר של כ-7 ס"מ, ולהכניס למייבש עם הכביסה הרטובה. לדבריהם, כדורי נייר כסף מנטרלים את הצטברות האלקטרונים ומונעים את יצירת החשמל הסטטי. גם דפי מרכך למייבש הכביסה אמורים למנוע חשמל סטטי, אבל כדורי נייר הכסף עולים פחות וגם אפשר להשתמש בהם שוב, כך שהם פחות מזיקים לסביבה.

נייר כסף, נייר אלומיניום (צילום:  Olya Detry, Shutterstock)
צילום: Olya Detry, Shutterstock

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

>> הירשמו לניוזלטר של living

אפשר להשתמש ברדיד אלומיניום גם לניקוי סירים שרופים: פזרו על תחתית הסיר אבקת סודה לשתייה והוסיפו מעט מים כדי ליצור עיסה. קחו רדיד אלומיניום, מעכו אותו לכדור, והשתמשו בכדור כדי לקרצף את החלקים השרופים. שטפו היטב במים וסבון. 

5 טעויות שכולם עושים עם רדיד אלומיניום

אל תכניסו למיקרוגל: זו כנראה הטעות הידועה ביותר, אבל תזכורת קטנה לא יכולה להזיק - לעולם אל תפעילו את המיקרוגל כשיש בתוכו נייר כסף. בניגוד לנייר או זכוכית, גלים אלקטרומגנטיים אינם יכולים לעבור דרך מתכת, ולכן הם ניתזים בחזרה, מה שעלול לגרום לניצוצות ולהבות שעלולים לפגוע בתנור ואף להצית שריפה.

אל תרפדו בו תבנית בזמן אפיית עוגיות: ריפוד התבנית בנייר כסף עלול לגרום לכך שתחתיות העוגיות ייאפו מהר יותר, והאפייה לא תהיה אחידה. השתמשו בנייר אפייה, במחצלת אפייה מסיליקון או בתרסיס שימון טוב.

אל תרפדו בו את תחתית תנור האפייה: ציפוי תחתית התנור בנייר כסף כאמצעי הגנה מנזילות וטפטופים אולי נשמע רעיון טוב, אבל זה לא כך. נייר האלומיניום עלול לגרום לנזקי חום לתנור.

אל תשתמשו בו למזונות חומציים: אינטראקציה עם מזונות חומציים (כמו עגבניות, רוטב עגבניות ופירות חמוצים) עלולה לשחוק את נייר הכסף ולגרום לשחיקתו ולהתפוררותו. למזונות כאלה עדיף להשתמש בניילון או בקופסאות זכוכית. בכל מקרה, עיטוף מזון בנייר כסף הוא פתרון זמני, מכיוון שנייר כסף אינו אטום. 

אל תזרקו את נייר הכסף אחרי שימוש אחד: אפשר לעשות שימוש חוזר בנייר אלומיניום אם הוא מספיק נקי ולא מקומט מדי. אפשר לשטוף אותו ביד או לשים אותו במדיח הכלים על המדף העליון. למה לא להוציא קצת קילומטראז' נוסף מהחומר?