חולי ניקיון? מחפשים סיבה חדשה להילחץ מחיידקים או לזרוק את כל הבית למכונת הכביסה? הנה שאלה שאפילו אנחנו לא חשבנו עליה – האם זה היגייני לשבת על המיטה בבגדים שלבשתם מחוץ לבית? מתברר שהנושא מעורר מחלוקת בקרב חובבי הניקיון - חלקם חושבים שמדובר בפרנויה מיותרת, מכיוון שחדר השינה בין כה וכה לא אטום לחיידקים מהחוץ, ואילו אחרים מתייחסים למיטה כאל מקדש שיש להיטהר לפני הכניסה אליו, או לפחות לקפוץ למקלחת.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

העיסוק הנוכחי בשאלה התעורר בעקבות פוסט שפרסמה סוזן שיין באתר prevention.com ובו כתבה: "רק חשבו במה הבגדים שלכם נגעו – במושב הרכבת התחתית, בספסל, בכיסא הבר. עכשיו חשבו מי עוד ישב על המושבים, הספסלים והכיסאות האלה. הייתם מזמינים אותם למיטתכם? אני חושבת שלא. אז למה הזיעה, הכינים או תאי הגוף שלהם שונים?". מודים, כבניסוח הזה זה באמת נשמע דוחה. שיין מוסיפה שהיא גם מקפידה לא לשים על המיטה תיקים וארנקים ואוסרת על חבריה לשבת על מיטתה.

View this post on Instagram

A post shared by Urban Outfitters (@urbanoutfitters) on

הפוסט הפך ויראלי והשאלה הגיעה גם לאתר התוכנית "טודיי" ושם כבר התייעצו עם מומחים. על פי מומחה האלרגיות אנדי ניש, אין מספיק מחקרים המאפשרים לתת תשובה נחרצת ומבוססת. אבל, הוא אומר, ״הניסיון מוכיח שרק מיעוט מזערי מהאנשים יחלו מסיטואציה כזו״. המיקרוביולוג ד״ר פיליפ טיירנו אומר שאם הייתה סכנה בכניסה למיטה עם הבגדים המלוכלכים שלנו - ״כולנו היינו חולים כל הזמן״.

View this post on Instagram

A post shared by Urban Outfitters (@urbanoutfitters) on

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

טיירנו מציין ש-80 אחוז מהזיהומים נגרמים על ידי מגע ישיר בין בני אדם (למשל התעטשות או שיעול), ורק 20 אחוז מהם מגיעים מהדבקה עקיפה (למשל לחיצה על כפתור המעלית אחרי שאדם חולה נגע בו). כך שסביר להניח שהחיידקים שאתם אוספים בחוץ ומביאים איתכם למיטה לא יזיקו לכם. עם זאת, 20 אחוז סיכון זה לא מעט, לכן אפשר גם להבין את אלו שמעדיפים לא לקחת סיכון, לעבור דרך המקלחת ולהחליף לבגדים נקיים לפני שהם נכנסים למיטה. אם תשאלו אותנו - חיידקים או לא, זה פשוט נשמע הרבה יותר נעים.