כמעט שליש מחיינו אנחנו מבלים במיטה, בעיקר בעונת החורף כשהטמפרטורות יורדות והחושך יורד מוקדם. התכרבלות בשמיכה החמה היא תענוג גדול, ולעומת זאת החלפת מצעים היא פעילות שרובנו נוטים לדחות. אבל חוקרים מזהירים: המיטה שלנו עלולה להפוך במהירות ל"פארק בוטני" של חיידקים ופטריות.

עוד בערוץ עיצוב הבית:

פיליפ טיירנו, מיקרוביולוג מאוניברסיטת ניו יורק, אמר ל"ביזנס אינסיידר" שהחיים המיקרוסקופיים בין קפלי המצעים עלולים לגרום למחלות, וכדי למנוע זאת יש לכבס את המצעים פעם בשבוע. המלצה זו נשענת גם על מחקר שכלל אלפי בתים בארצות הברית ובו גילו החוקרים כי ב-90 אחוז מהבתים התגלו לפחות שלושה אלרגנים. כשאותם אלרגנים נמצאים במקומות הסמוכים לפה ולאף הם עלולים לגרום לשיעול ולנזלת גם למי שאינו סובל מאלרגיה. "גם אם אין לכם אלרגיות אתם עלולים לסבול מתגובה אלרגית", מסביר טיירנו.

A post shared by Anna Albertine Baronius (@studio_nahili) on

מה מסתתר בכרית?

המיטה היא סביבה אידיאלית במיוחד למיקרואורגניזמים בגלל החום והלחות שאנחנו מפיצים במהלך השינה. בני אדם מייצרים בשנתם יותר מ-98 ליטר זיעה בשנה. מחקר שבו נבדקו כריות גילה שבכרית עלולים להימצא 16 מיני פטריות.

בנוסף לפטריות ולחיידקים שמקורם בבני אדם, במיטה עלולים להימצא גם מיקרואורגניזמים שמקורם בקשקשי בעלי חיים, אבקנים, מוך וקרדית אבק הבית. כל אלה, מזהיר טיירנו, מצטברים "משמעותית" תוך שבוע. "אם אתם נוגעים בצואת כלבים ברחוב, אתם רוצים לשטוף את הידיים", הוא אומר. "חשבו על המצעים באותו אופן". וחוץ מזה, למרות שאנחנו תמיד מסתבכים עם החלפת הציפה - אין כמו להיכנס למיטה עם מצעים נקיים.

A post shared by Urban Outfitters (@urbanoutfitters) on

<< רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק