אי אפשר לטגן שניצל בלי שכמה טיפות ישאירו חותמן מחוץ למחבת, או לבשל ולא להשאיר שאריות דביקות של מרק על הגז. הכיריים שלנו זוכות לביקורים תכופים של סירים ומחבתות שמשאירים אותן מלוכלכות ומשומנות. אם  אתם אוהבים לבשל, אבל שונאים לנקות אחריכם את המבערים, הכיסויים ושלל החריצים - ארגנו כמה טיפים שיקלו עליכם את המשימה, ללא שימוש בחומרי ניקוי חזקים שיורידו את הכתמים, ועוד כמה שכבות על הדרך.

 כמה פשוט: מים רותחים על הכתמים

בשלב ראשון, פנו את המבערים והפלטות המגנות מהמשטח. הסוד היעיל לניקוי הכיריים הדביקות מבלי להשתמש בכימיקלים הוא פשוט להרתיח מים בקומקום ולשפוך את המים הרותחים בזהירות על המשטח (אל תגזימו, הסתפקו בשכבה רדודה). המתינו כחצי שעה כך שהמים יתקררו, ובינתיים גם ימיסו את שכבת הלכלוך. הצטיידו בסקוץ' ספוגי (ולא שורט) או במטלית, ונקו בקלות את הלכלוך.

ניקוי כיריים, להבה (תמונת AVI: Thinkstock)
פנו מבערים ושפכו מים רותחים | תמונת AVI: Thinkstock

 ניקוי מבערים: משרים בשקית

החלק הכי מפרך הוא ניקוי המבערים והפלטות המגנות, אבל הטריק הבא הוא גאוני, פשוט ועובד מצוין. הכניסו את כל החלקים המשומנים לשקית פלסטיק, שפכו פנימה נוזל לניקוי כלים וחצי כוס חומץ (בגרסה הפחות ידידותית ממליצים להשתמש באמוניה) והשאירו אותם בשקית הסגורה למשך הלילה. בבוקר שטפו אותם מתחת לברז ונקו בקלות עם מטלית לחה.

ניקוי כיריים, שקיות (תמונת AVI: decorganizecrafts.blogspot)
משאירים את כלים המלוכלכים בשקית סגורה עם נוזל כלים | תמונת AVI: decorganizecrafts.blogspot

לכיריים קרמיות: מיץ לימון ומברשת שיניים

כיריים קרמיות הן מאוד מרשימות, אבל איך מנקים אותן בצורה יעילה? מלאו בקבוק ספריי ריק במים חמים ומיץ מלימון אחד. רססו את המתכון על פלטת הגז, המתינו רבע שעה ונגבו בעזרת מטלית. לכתמים קשים במיוחד מומלץ להשתמש במגרד זכוכית או סכין יפני.

ניקוי כיריים, גזרים (תמונת AVI: Thinkstock)
מרססים מים עם לימון להברקה | תמונת AVI: Thinkstock

טיפ מעניין שמצאנו באתר askannamoseley: במקרה של כיריים קרמיות, מומלץ להיעזר במברשת שינים ומשחה. ולצחצח את הפלטה הקרמית ביסודיות ממש כמו צחצוח שיניים. כדאי לכסות את הכתמים הקשים במיוחד, בשכבה של משחה ולהמתין כרבע שעה. לאחר מכן, יש לנקות בעדינות בעזרת מטלית לחה, והרי לכם משטח נוצץ ונקי.

ניקוי כיריים, מברשת שיניים (תמונת AVI: askannamoseley.com)
לצחצח בוקר וערב | תמונת AVI: askannamoseley.com
בישול מונע: וקס למכוניות 

באתר הלייפסטייל REAL SIMPLE, ממליצים להקדים תרופה ללכלוך ולמרוח שכבה דקה של וקס למכוניות, על כיריים נקיות, ובעזרת מטלית לחה להסיר אותה לאחר חמש דקות. התוצאה, לטענתם, תמנע מהלכלוך והשומן להידבק למשטח, וכל שייוותר לעשות הוא להעביר ניגוב על הכיריים בתום השימוש.

ניקוי כיריים, מברשת שיניים (תמונת AVI: realsimple.com)
וקס למכוניות עובד טוב | תמונת AVI: realsimple.com

הכיריים נקיות, אבל הסירים שרופים? כך תנקו אותם
ועכשיו עברו לניקוי התנור