ראש השנה - כמו כמעט כל החגים - מלווה בלא מעט ארוחות מושקעות ומרובות משתתפים. ואין מה לעשות - אחרי שטרחנו על שלל תבשילים והעמדנו לא מעט סירים, מגיע החלק הקשה: ניקוי הכיריים מכל מה שנשפך וגלש עליהן. על מנת להקל על המלאכה הלא מהנה הזאת, אספנו עבורכם כמה טיפים לניקוי הכיריים, בין אם אתם אנשים של גז או של כיריים חשמליות. שימו לב: תמיד מומלץ לקרוא את הוראות היצרן. לפני תחילת הניקוי תמיד בדקו שהכיריים מכובות ושהספיקו להתקרר. 

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> האם עיצבה חדר נסיכה מיוחד לילדה עם תסמונת דאון

>> קנו דירה ישנה בת"א ונתנו למעצבת יד חופשית. איך יצא?

כיריים חשמליות

כיריים חשמליות חשוב במיוחד לנקות, מכיוון שכתמים עשויים להפריע למחבתות והסירים לעמוד כמו שצריך על הכיריים, וכך הם מתחממים פחות ביעילות.

מה צריך? שתי מטליות, נייר עיתון, אבקת סודה לשתייה, בקבוק עם פקק ריסוס מלא בחומץ. מומלץ להשתמש בסכין לניקוי כיריים (סקרפר).

מה עושים?

נקו את הכיריים מפירורים וכתמים שיורדים בקלות באמצעות מטלית, מים וסבון. 

רססו את המשטח בחומץ ופזרו אבקת סודה לשתייה. השילוב של שני החומרים (שגורם לתסיסה) יעזור להסיר את הכתמים העיקשים. השאירו את החומרים כמה דקות.

נקו את הכיריים ביסודיות עם נייר העיתון, ולאחר מכן עם מטלית לחה נקייה.

התהליך הזה אמור להסיר את רוב הכתמים, אבל כתמים קשים במיוחד תצטרכו לגרד בסכין לניקוי כיריים. שימו לב: למרות שהסכין לא אמורה לשרוט את הכיריים, עדיין מומלץ להשתמש בה בזהירות ולשמור על זווית קטנה בינה לבין הכיריים כדי למנוע שריטות. לאחר מכן נקו שוב את המשטח עם מטלית לחה.

כיריים גז

מה צריך? סבון כלים, ספוג עדין, מברשת שיניים ישנה, אבקת סודה לשתייה, אטבי משרד.

מה עושים?

על כל להבה יש שני חלקים – ראש עשוי אלומיניום ומכסה קרמיקה. הסירו אותם והשרו אותם 30-20 דקות בקערה עם מים חמים וסבון כלים.

שפשפו היטב את החלקים עם ספוג ומברשת שיניים ישנה. השתמשו באטב משרדי מיושר כדי להוציא את הלכלוך מהחורים. אל תשתמשו בקיסמי שיניים – הם עלולים להישבר בתוך החור ולסתום אותו יותר.

כיריים גז (אילוסטרציה: Shutterstock)
אילוסטרציה: Shutterstock

אם יש על החלקים כתמים שלא יורדים, הכינו עיסה מכמויות שוות של אבקת סודה לשתייה ומים ושפשפו את העיסה על הכתמים באמצעות ספוג ומברשת שיניים. חזרו על הפעולה עד שהכתם ירד. שימו לב: אין לנקות את החלקים האלה בחומץ או בברזלית.

שטפו את החלקים ביסודיות, נערו אותם וייבשו באמצעות נייר מגבת. הניחו לחלקים להתייבש לחלוטין באוויר. חזרו על התהליך עם כל חלק שאפשר לפרק אותו, כמו הפלטות.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

נקו את משטח הכיריים עם מטלית טבולה במי סבון. הקפידו שלא ייכנסו חומרי ניקוי לדיזות (הפתח שממנו יוצא הגז לכיריים).

הרכיבו מחדש את כל החלקים הנקיים והיבשים. הדליקו את הכיריים – אם הלהבה לא אחידה ייתכן שראשי הגז לא הורכבו נכון או שהם לא ייבשים לגמרי.