מורן שלו, מורה ומאמנת אישית, לא הבינה מה היא רואה כשעלו בפיד האינסטגרם שלה סרטונים של נשים שמנקות את הבית תוך שהן מפזרות אבקה לבנה על שטיחים ומזרנים. היא העלתה שאילתה באחת מקבוצות הניקיון והתגובות לא איחרו לבוא - אבקת קסמים, אבקת פיות, אבקה לגירוש שדים ורוחות רעות, טלק ואפילו "קוק שמטשטש את העיניים ומונע מהלכלוך להיראות", צחקו המגיבות.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ת"א: הדופלקס הזה הוא גן עדן גם למבוגרים וגם לילדים

>> בישלתם תפו"א? זה מה שתעשו עם המים שנשארו

 

"אני לא מהמכורות לניקיון וגם לא יודעת לנקות", מספרת שלו. "מאז חג פסח עלו לי רילסים של אימהות חתיכות ויפות שגרות בבתים ענקיים וכנראה לא עובדות, ובזמן הפנוי שלהן מעלות סרטונים של מה שהן עושות בבוקר. לא הבנתי איזו אבקה הן מפזרות על השטיח, משאירות ואז שואבות". שלו תכננה ללקט טיפים מתוך התגובות לפוסט שלה ולנסות בעצמה, אך ויתרה על זה מהחשש להרוס את הדייסון שלה. 

אז מהי אותה אבקה מסתורית? מדובר באבקת סודה לשתייה, שאם מפזרים אותה על שטיח או מזרן ומשפשפים עם מברשת (כדי להחדיר אותה לתוך הסיבים), לאחר כחצי שעה עד שעה שואבים והריחות והבקטריות כלא היו. אחת המגיבות לפוסט הציעה להוסיף לסודה תמצית ריח כמו לבנדר כדי להוסיף אפקט ריחני, ואחרת ציינה שיש לשפשף עם מברשת הטבולה בחומץ, שמבריק ומחטא ומתנדף לאחר מכן. אנחנו מצאנו בעבר את צמח הלמון גראס שיוסיף לסודה לשתייה ניחוח נעים. 

@carolina.mccauley Use this easy hack for cleaning your rugs/carpets. ✨ Flour sifter linked in bio #amazonfinds #homehackswithcarolina #homehacks #cleaninghacks #cleaningtips ♬ original sound - jovynn

"כוס חומץ, רבע כפית סודה לשתייה, לערבב היטב ולשפשף עם מברשת", כתבה אחת המגיבות מתכון הפעלה מלא. "סודה לא מנקה, היא רק סופחת ריחות רעים", ציינה מישהי אחרת והוסיפה: "כדי לנקות שטיח צריך שמפו שטיחים". אחרת המליצה להשתמש במים וסבון ולשפשף במרפסת או בחצר. מישהי נוספת סיפרה בתגובות לפוסט בקבוצה, שעל גבי מזרן מיטה או ספה מומלץ לערבב חומץ עם נוזל כלים, להתיז בעזרת ספריי ולעבור עם מברשת על מקומות מוכתמים - והכתם והריח נעלמים, אך גולשת אחרת שניסתה זאת הסתייגה וטענה שבד הספה שלה התבהר כתוצאה מכך.

סודה לשתייה ספריי חומץ ושטיח (צילום: FotoHelin, SHUTTERSTOCK)
צילום: FotoHelin, SHUTTERSTOCK
.

אבקת סודה וקצת תושייה פותרים למשל תאונה שנוצרת ממפגש של מיונז ורטבים על השטיח. כבר הצענו כאן לגרד את מה שטרם נספג מהרוטב בעזרת הכף, לפזר אבקת סודה לשתייה ולהשאיר על הכתם כ-10-15 דקות ולאחר מכן להתיז על הכתם חומר להמסת לכלוך שאינו מצריך מים ולשטוף במים טריים. השלב הבא מצריך ניגוב במטלית יבשה ולחץ באמצעות ערמת ספרים כבדים, עד שלא יישאר זכר לכתם. אם מיץ, יין, חלב, קפה ושאר משקאות מצאו מקומם על מרבד צמר טבעי יש לרססו את הכתם בחומר ניקוי כלשהו ולנגב במטלית יבשה, לשפוך קצת חומץ, לנגב ושוב לרסס חומר ניקוי לסירוגין. לבסוף, יש לשטוף את הכתם במים פושרים, לנגב במטלית יבשה ונפתרה הבעיה. בשטיחים מצמר סינתטי מומלץ להמתין כ-15 דקות בין פעולה לפעולה ולאחר הניגוב במים פושרים לתת לשטיח להתייבש כשעה.

גבר מנקה שטיח עם ספוג ואבקת סודה (צילום: victoras, SHUTTERSTOCK)
צילום: victoras, SHUTTERSTOCK

 

נבירה קלה בטיק טוק הובילה לסרטון עם המלצותיה של thekwendyhome לשימוש בסודה לשתייה, ביניהן ההצעה להסיר את ריח השטיח על ידי פיזור שכבה נדיבה שלה, להשאיר אותה למשך הלילה ולשאוב למחרת. שימושים נוספים שהציעה הם פתיחת סתימות בכיור על ידי שפיכת מים רותחים ולאחר מכן פיזור חצי כוס סודה לשתייה ואחריה כוס חומץ לבן, ואז מזרימים מי ברז חמים למשך דקה; הלבנת כביסה על ידי הנחת חצי כוס סודה לשתייה במכונת הכביסה לפני העמסת הלבנים; ניקוי והסרת חומרי הדברה מפירות וירקות על ידי שימוש בכפית אחת של סודה לשתייה המומסת ב-1/2 ליטר מים והשריה במשך 12-10 דקות לפני השטיפה; ושפשוף כתמים מכיור על ידי מעט מים, סבון כלים וכמה כפות סודה לשתייה.

 

@thekwendyhome I’m a believer in cleaning with baking soda! You can: 1) deodorize your rug by putting a generous layer of baking soda on your rugs and carpets. Leave overnight and vacuum the next day 2) unclog your drains by pouring boiling water down your sink and then put half a cup of baking soda followed by one cup of white vinegar down the drain. Followed by running hot tap water for a minute. This will help loosen small clogs in your drain! 3) whiten whites in the laundry by placing half a cup of baking soda in your machine before loading your whites! 4) clean fruits and veggies by using 1tsp of baking soda dissolved in 1/2 litter of water. Let it soak for 10-12 minutes before rinsing off to remove pesticides. 5) scrub your sinks of scuffs and stains by using a little water, dish soap and a few tbsps of baking soda. It’ll look like knew with this soft scrub. Do you clean with baking soda? If so, how do you use it? I’d love to learn some new ways! #cleanwithme #cleaninghacks #naturalcleaning #naturalcleaningproducts #naturalcleaner #bakingsoda #cleaningmotivation #cleaningtipsandtricks #cleaning ♬ I'm A Believer - Radio Edit - Smash Mouth

בנוסף, אנחנו יודעים שסודה לשתייה טובה גם לקרצוף של סירים ומחבתות, ניקוי אריחים והסרת ריחות מפח האשפה. כנראה שבאמת מדובר באבקת קסמים.

ניקוי סיר באבקת סודה לשתייה (צילום: iva, shutterstock)
צילום: iva, shutterstock
 

@hallonett #cleantok #cleaning #rugcleaning ♬ Can't Take My Eyes Off You - Original Extended Version - Boys Town Gang