אם המקרר שלנו יכול היה לדבר, בטח היה לו הרבה מה לומר עלינו. חוץ מלספר על הרגלי האכילה שלנו, הוא לבטח היה נוזף בנו על שאריות האוכל שהשארנו, על המלפפון שגוסס במגירת הירקות והרוטב שכבר התייבש על המדף. בקטריות שמצטברות במקרר הסגור יכולות לגרום לנו לרגישות בבטן ושאר תחלואים. כל מה שצריך לעשות כדי למנוע את הצרה היא עבודת ניקיון ותחזוקה שוטפת פשוטה.

ניקוי המקרר, חסה ירוקה (צילום: realsimple.com)
הרבה יותר נעים כשהמקרר נקי ומסודר | צילום: realsimple.com

ניקיון יסודי: מתכון סודי למדפים

בחרו יום שבו המקרר כבר כמעט מרוקן ואתם לפני קנייה גדולה. הוציאו את המקרר מהשקע, רוקנו אותו ונקו ביסודיות. שפכו לקערה את החומרים הבאים: ליטר מים חמים, חצי כוס אקונומיקה, חצי כוס חומץ ורבע כוס סודה לשתייה. השתמשו במתכון הבא לניקוי המדפים הנשלפים על ידי סקוץ' שנטבל בתערובת. את המדפים והמגירות רצוי להוציא מהמקרר לפני הניקוי (בשל השימוש באקונומיקה). המתכון לא רק מסיר כתמים נהדר, אלא גם מונע בקטריות ועובש. לאחר ניקוי המדפים (עם כפפות כמובן) שטפו אותם מתחת לברז.

מניעת ריחות לא נעימים: אבן גיר בתוך גרב

את המלחמה בריחות הלא נעימים אפשר לנצח בכמה דרכים:

1. אבן גיר: כדי למנוע ריח במקרר לאורך חודשיים, רכשו אבן גיר (ניתן להשיג בחנויות לחיות) והכניסו אותה לתוך גרב נקי, קשרו את הגרב והכניסו למקרר. האבן תספוג את הריחות הלא נעימים לאורך זמן.

2. שקית נייר חומה: כדי לטפל במגירת הירקות ולמנוע את ריח הסלט הרקוב שמאיים להשתלט עליה, מעכו שקית חומה מנייר ומקמו אותה במגירת הירקות. השאירו את השקית למשך 48 שעות, הנייר יספוג את הריחות הלא נעימים.

3. תמצית וניל לרענון מיידי: לתוצאה מיידית ומהירה של סילוק הריח והחלפתו בניחוח נעים, טבלו כדורים של צמר גפן בתמצית וניל, שימו אותם על צלחת והכניסו אותה למקרר. ניחוחות הווניל ישתלטו במהרה על הריחות הפחות נעימים.

ניקוי מקרר, כפפות הצהובות צילום
ניקיון יסודי פעם בשבוע

 ארגון וסדר: להאריך את חיי המדף

ניקוי המקרר הוא זמן מתאים לארגן ולסדר את תכולתו. ארגון נכון של מוצרים שיהיו זמינים ונגישים יותר יקל על החיפוש וימנע מאיתנו לשכוח מזון שעשוי להפוך לבקטריאלי. מעבר לכך, סידור חכם של המוצרים יכול להאריך את חיי המדף שלהם ולהשפיע על טריותם. לדוגמה: תפוחים משחררים גז ואם הם נמצאים בסמיכות לשעועית ירוקה הם יקלקלו אותה ויקצרו את חיי המדף שלה. מנגד, תפוחים נוטים להזדעזע מריחו וטעמו של הבצל.

בשלב הסדר רצוי לארגן את מוצרי המזון בקופסאות נפרדות. כדי לשמור על הסדר לאורך זמן כדאי להשתמש בקופסאות שקופות או לתייג אותן. שמירה על הסדר מצריכה בדיקת תפוגת תאריך המוצרים במקרר מדי יום. אם אתם פוגשים בעגבניות שעומדות בפני סכנת ריקבון, השתמשו בהם להכנת רוטב לפסטה בארוחה הבאה.

כמה פריטים שיעזרו לכם לשמור על הסדר במקרר:

כלי לאחסון ירקות ששומר על טריותם, מחיר: 49.90, להשיג ברשת סוהו.

אין תמונה
כל ירק בנפרד. מתקן לאחסון ירקות, סוהו

המתקן שישמור על הגזים במשקאות המוגזים מתאים בדיוק לדלת המקרר. צמאים? לחצו על ידית הברז הנוחה, בסגנון הידיות של הברים הביתיים, ותנו לכוח המשיכה לעשות את השאר. מחיר: 39.90 להשיג ב-gimmick.

ניקוי המקרר, פלסטיק אדום (צילום: www.gimmick.co)
ניקוי המקרר, פלסטיק אדום | צילום: www.gimmick.co
התופעה מוכרת: בקבוקים השכובים על גבי מדף המקרר, כשהם מתגלגלים מצד לצד, ללא כל יכולת שליטה בהם. אובדן נפח האחסון היקר שמתבזבז מעל לבקבוקים, מתסכל לא פחות. פשוט הניחו את המשטח הגמיש והנעים למגע על גבי המדף. כעת תוכלו בנקל לערום מעליו ערימה שלמה של בקבוקים מכל הסוגים. מחיר: 39 שקלים, להשיג ב-gimmick.

ניקוי המקרר, בקבוקים (צילום: www.gimmick.co)
כדי שלא יתפסו מקום מיותר | צילום: www.gimmick.co
קופסאות לאחסון מזון במגוון גדלים, מחיר: החל מ-15 שקלים. להשיג ברשת איקאה.

אין תמונה
להפריד בין המזונות, קופסאות איקאה
שקיות פלסטיק הרמטיות בצבעים שונים שיעזרו לכם לעשות סדר לפי צבעים. מחיר: 25 שקלים ל-30 יחידות, להשיג:רשת איקאה.

אין תמונה
אפשר גם בשקיות אטומות, איקאה

קנקני שתייה צבעוניים של טולמנ'ס מבית גוציני האיטלקי המתאימים למידות דלת המקרר, מחיר: 119 שקלים, להשיג ברשת טולמנ'ס.

ניקוי המקרר, קנקן טולמנ'ס (צילום: צילום סטודיו לוויט)
מתאים לעובי הדלת. קנקן שתייה, טולמנ'ס | צילום: צילום סטודיו לוויט

מתקן השומר על טריות עשבי תיבול ומאריך את חייהם לשימוש עד שלושה שבועות. העיצוב המודרני מאפשר ליהנות מהמראה הטבעי של עשבי התיבול הטריים וגם לאחסן בדלת המקרר בקלות. מחיר:99.99 שקלים, להשיג ברשת סוהו.

אין תמונה
במקום לתת להם להירקב בשקית. מתקן לאחסון תבלינים, סוהו

במדור הקודם: 7 טיפים לניקוי שטיחים
לכל הכתבות במדור טיפוח הבית