בשעה טובה ומוצלחת הסתיים השיפוץ הגדול. אחרי שאדי הצבע מתפזרים, המצב מתבהר: הבית במצב קטסטרופה. אבק בכל פינה, שאריות רובה וחול על הרצפה, כתמי צבע על השקעים וטיח על החלונות. השיפוצניק התחייב להתקין בבית מטבח או חדר אמבטיה מושלמים אבל הוא לא התחייב להשאיר אותם נקיים.

בשלב זה נכנסות לתמונה חברות הניקיון המתחייבות להסיר את כל כתמי הצבע והשאריות שנותרו מהשיפוץ. החבילה שלהן כוללת לרוב פוליש לרצפה, ניקוי הפאנלים, החלונות והתריסים, השקעים והמפסקים, גופי התאורה, הדלתות והמשקופים, הכלים הסניטריים, הארונות במטבח, באמבטיה ובחדרים וניקוי של הקרמיקה והמוזאיקות. הניקיון, אגב, לא כולל את פינוי הפסולת שנותרה לאחר השיפוץ, זה בחזקת אחריותו של השיפוצניק.

כל זה יפה וטוב אבל יש בעיה אחת, אין שום תקן מחייב עבור חברות הניקיון. זה אומר שכל אחד עם מכונת פוליש או מטאטא יכול להחליט שהוא חברת ניקיון, ולכן הענף מאוד פרוץ ושורץ חאפרים. "אי אפשר לעשות ניקיון בדירה ללא ניסיון וידע" אומר אלי, מומחה לניקיון, "ראיתי כבר עשרות מקרים, שבהם צוות ניקיון לא מקצועי עשה שימוש לא נכון בחומרים וחומצות וגרם להרס לריצוף ולברזים, במקרים אחרים ראיתי שהשפריצו בדירה כמויות אדירות של מים וגרמו לרהיטי העץ להתנפח ויש עוד אינסוף דוגמאות כאלו, שעלות התיקון שלהן אחר כך עלולה להגיע לאלפי שקלים."

כדי למנוע מכם הפתעות לא נעימות, אספנו עבורכם בשיתוף מומחי הניקיון שמדורגים באתר מידרג, טיפים ומחירים מומלצים לעבודות ניקיון אחרי שיפוץ או בנייה. אם אתם מעדיפים לבצע את הניקיון בעצמכם ולחסוך כמה שקלים, תמצאו עצות שימושיות בהמשך הכתבה.

ניקוי אחרי שיפוץ (וידאו WMV: Thinkstock)
קבלו המלצות מחברים על חברת הניקיון | וידאו WMV: Thinkstock

מציעים לכם מחיר נמוך? צריכה להידלק לכם נורה אדומה

1. שנות ותק של חברת הניקיון. איך תדעו שחברת הניקיון באמת מקצועית וטובה? ודאו שלחברת הניקיון יש ותק של כמה שנים טובות בתחום, נסו לברר דרך מכרים על אמינותם, ונסו להתחקות אחרי המלצות קודמות. כנסו לגוגל וחפשו עליהם מידע ברשת: חיפוש קצר שיכיל את שם החברה לצד ביטויים "תביעה" או "המלצות" יוביל למידע בדבר תביעות קודמות נגד חברת הניקיון. תתפלאו, יש לא מעט חברות ששמן הרע כבר יצא למרחקים ברשת.

2. מחיר נמוך הוא תמרור אזהרה. מודעות בסגנון: "נקה ביתך – רק 600 שקלים לניקיון של דירת שלושה חדרים." המצויות על כל פנס רחוב שלישי הן תמרור אזהרה. לפי אמיר, בעל חברת ניקיון שמדורגת באתר מידרג, המחיר עבור ניקיון של דירת שלושה חדרים מתחיל לכל הפחות ב–1,000 שקלים. חברות ניקיון שמציעות מחיר נמוך במיוחד, יעלו אחר כך את המחיר בתואנה, שהמחיר הראשוני לא כלל את מכונת הפוליש או את חומרי הניקיון. ברוב המקרים, מחיר נמוך גם מצביע על שימוש בחומרי ניקיון זולים ולא תקניים, כמו חומצות למיניהן, שיכולות לגרום נזק לדירה, שזה עתה שיפצתם.

3. כמה זה עולה? כל חברה קובעת את המחירים שלה. איך בכל זאת נקבע מחיר ניקוי של דירה? רוב חברות הניקיון מחשבות את המחיר לפי שטח הדירה, כמות החדרים, כמות הלכלוך וחישוב של דירה ריקה או מרוהטת. בהמשך מצורף טווח מחירים מומלץ, שהתקבל מתוך דיווחים של מספר חברות ניקיון. תוכלו להיעזר במחירים, שמוצגים כאן כדי לקבוע האם הצעת המחיר של חברת הניקיון שפניתם אליה זולה באופן מחשיד, או יקרה יתר על המידה.

מחיר ניקיון לדירת 3 חדרים: 1000-1400 שקלים כולל מע"מ. המחיר מחושב עבור ניקיון ופוליש בדירה לא מרוהטת בגודל  70- 90 מ"ר.

מחיר ניקיון לדירת 4 חדרים: 1400-1800 שקלים כולל מע"מ. המחיר מחושב עבור ניקיון ופוליש בדירה לא מרוהטת בגודל 90-110 מ"ר.

מחיר ניקיון לדירת 5 חדרים: 1900-2300 שקלים כולל מע"מ. המחיר מחושב עבור ניקיון ופוליש בדירה לא מרוהטת בגודל 120-140 מ"ר.

תוספת הברקה: עלות וקס לרצפה, כ- 7-10 שקלים לכל מטר רבוע. עלות הברקה קריסטלית כ- 15-20 שקלים למטר עבור הברקה קריסטלית.

תוספת עבור הזזת ריהוט: כ-20-30 אחוזים למחיר.

ניקוי בית, סלון לפני פוליש (צילום: אמיר שור)
מחיר נמוך הוא תמרור אזהרה. דירה לפני פוליש | צילום: אמיר שור
ניקוי בית, סלון אחרי פוליש (צילום: אמיר שור)
דרשו הצעת מחיר מפורטת. דירה אחרי פוליש | צילום: אמיר שור

"אין דבר כזה הצעת מחיר בטלפון"

4. חובה: דרשו מחברת הניקיון לבקר בדירה לפני הגשת הצעת המחיר. "אל תסמכו על הצעת מחיר מאולתרת בטלפון, למרות שקבלן הניקיון מבטיח שהוא ידאג לעשות הכול. זה עוד פתח לאי הבנות", אומר גבי, בעל חברת פוליש וניקיון מירושלים. דרשו מבעל חברת הניקיון להגיע לדירה, על מנת שהוא יוכל לראות מה שטח הדירה ומה רמת הלכלוך בפועל. כך יוכל לתת הצעת מחיר חד משמעית ולקבוע באופן מדויק כמה פועלים להביא ובאיזה מכשור להשתמש. כך גם אתם תחסכו לעצמכם הפתעות לא נעימות וביום הניקיון, הקבלן לא יוכל לטעון "לא ידעתי, לא שמעתי" והוא לא יוכל להקפיץ את המחיר.

לפני שאתם סוגרים מחיר עם קבלן הניקיון, נציע לכם לשאול את השאלות הבאות: מה כולל המחיר? זכרו, אם המחיר אמור לכסות ניקוי מלא של דירה לאחר שיפוץ, הוא צריך לכלול גם פוליש לרצפה וגם ניקוי יסודי של כל חלקי הבית, כולל הארונות, הדלתות והחלונות.

האם המחיר כולל מע"מ? שיטה ידועה של חאפרים היא לתת מחיר זול וביום הניקיון לדרוש תוספת מע"מ. באיזה חומרי ניקוי החברה משתמשת? יש חומרים מסוכנים כמו חומצת מלח, שבעבר היו מאוד פופולאריים בקרב חברות הניקיון וכיום יש להם תחליפים יותר ידידותיים. יש גם חומרים, שכלל לא יתאימו לריצוף או לקרמיקה בבית שלכם, וקס למשל לא ייתפס על קרמיקה, וחבל שתשלמו סתם תוספת מחיר. לכן ודאו שנעשה שימוש רק בחומרים שתואמים את סוג הריצוף או הקרמיקה בבית שלכם. במידה ויש שימוש בחומצת מלח, ודאו שחברת הניקיון מדללת את החומצה ולא עושה בה שימוש ישיר על משטחים. תוכלו גם לבקש מהחברה להשתמש בחומרים ידידותיים יותר. זה עולה טיפה יותר, אבל כך תמנעו נזק אפשרי לברזים, לנירוסטה ולריצוף שלכם.  

5. ודאו שיש לקבלן הניקיון כיסוי ביטוחי. דרשו מקבלן הניקיון להראות לכם כי יש לו ביטוח צד ג', שיבטיח שתפוצו במידה וייגרם איזה שהוא נזק לרכוש או לדירה בזמן הניקיון.

6. דרשו הצעת מחיר מפורטת. בסופו של דבר, אתם צריכים לקבל מקבלן הניקיון הצעת מחיר בכתב, שתכלול את כל השירותים, שתבצע חברת הניקיון החל מהפוליש ועד לניקוי המשקופים בדלתות, כולל תוספות למיניהן כמו הזזת רהיטים, שימוש בקרצוף או בווקס ועוד. בהצעת המחיר חייב להופיע כמובן גם המחיר לאחר מע"מ ואחריות במקרה של נזק לדירה או לריהוט.

כיצד אפשר לחסוך בעלויות ניקיון הדירה?

אם קבלן השיפוץ התחשב בכם והשאיר רק מעט לכלוך מאחוריו, אתם לא חייבים לקחת חברת ניקיון. תוכלו לקחת עוזרת בית, בעלות של 45-55 שקלים לשעה. העוזרת לא תנקה את כתמי הצבע והטיח מהשקעים והרצפה, אך היא תוכל לעשות ספונג'ה ולנקות את חלל הארונות והרהיטים שהתמלאו בשומן ואבק.

את כתמי הצבע, שקשה להסיר תוכלו לנקות בעצמכם, באמצעות ציוד שחברות הניקיון משכירות. תוכלו לקבל מידע וייעוץ חינם מחברת הניקיון אודות אופן השימוש בציוד וחומרי הניקיון הנחוצים לכם. אל תתפתו לקנות מוצרי ניקיון מהסופר או ממקומות לא ידועים, כיוון שברוב המקרים הם לא יפתרו את הבעיה או שחמור מכך, יגרמו יותר נזק מתועלת.

כדי להקל עליכם, מצורף כאן מילון מקוצר לציוד וחומרי ניקיון, שניתן להשכיר מחברות הניקיון, כולל מחירים:

מכונת פוליש – מכונה בעלת מברשת שמסתובבת מהר, שנועדה לנקות את הרצפה. מחיר השכרה ליום של מכונת פוליש 200-250 שקלים.

חומרי פוליש – יש שני חומר פוליש עיקריים: וקס וקריסטל. שניהם נועדו להבריק את הרצפה. מחיר בקבוק וקס 150-180 שקלים. פוליש קריסטל, שאפקט ההברקה שלו נשמר זמן רב יותר מהוקס, יעלה יותר. פוליש קריסטל מורכב מחומר בסיס המכונה 1X, מחיר בקבוק 150-180 שקלים וחומר הברקה המכונה X2 או X3, מחיר בקבוק 200-220 שקלים. שימו לב הווקס והקריסטל לא מתאימים לקרמיקה או גרניט פורצלן.

חומרי קרצוף – הקרצוף נועד להסיר את שאריות הצבע, הטיח והרובה מהרצפה. סקוץ' לבן, משמש לקרצוף עדין, מחירו 40-45 שקלים ליחידה. סקוץ' שחור משמש לקרצוף גס, מחירו 40-45 שקלים ליחידה.

ניירות מים – ניירות מיוחדים לליטוש עדין של הקירות. מחיר יחידה 4-5 שקלים.

סכינים לגירוד – סכינים להסרת טיח, צבע, סיליקון ושאריות אחרות משקעים, מפסקים, משקופים ועוד. מחיר 35-40 שקלים לחבילה עם 25 יחידות.

שואב מים – מיועד לניקוי ריפודים ושאיבה של כמויות מים גדולות. מחיר השכרה ליום 150-180 שקלים.

איך תנקו את ארונות המטבח בעצמכם

יד של מנקה בתוך דלי עם חומר ניקוי (תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2)
ניתן להשכיר חומרי ניקוי מחברות הניקיון | תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2
מוצרי ניקוי (צילום: Thinkstock)
ואפשר לנקות לבד | צילום: Thinkstock
ארונות המטבח באופן כללי צוברים המון לכלוך, שומנים ואבק, בעקבות המזון המאוחסן בהם. יש גם את הארונות העליונים, שממוקמים מאוד גבוה, ולכן סמרטוט כמעט אף פעם לא עובר בהם.

בזמן ניקוי ארונות המטבח, מומלץ בניגוד לדעה הרווחת, שלא  לעשות שימוש בתרסיסים לניקוי אבק או במים, מכיוון ששני אלה יכולים לגרום להתנפחות של הארונות. במקום, מומחי הניקיון ממליצים להעביר שואב אבק בתוך חלל הארונות ולאחר מכן לנקות בתוך ומחוץ לארון עם מטלית לחה ונייר סופג. במידה ויש שאריות של צבע, שנותרו על הארונות לאחר השיפוץ או הבנייה, שימו כמות קטנה של טינר21 על נייר, ואת הנייר העבירו על כתמי הצבע. שימו לב, אסור להשתמש בטינר על ארונות מטבח צבועים, הטינר יכול להרוס את הצבע.

איך תנקו את החלונות בעצמכם

בזמן שיפוץ, החלונות והמסילות בבית צוברים לא מעט נתזים של צבע. הנטייה הראשונה היא לשפשף את החלונות עם סקוץ', ולאחר מכן להעביר מים ולנגב עם כל העיתונים הישנים שזרוקים בבית. מומחי הניקיון מסבירים, שצורת ניקוי כזאת רק תפצע את החלון, ותמלא את הזגוגית בשריטות.

הדרך המומלצת לנקות חלונות, היא לקחת ספוג, ולהצטייד מראש במגב חלונות מקצועי המתחלף לסקרייפר, שאמור לעלות לא יותר מ–150 שקלים בכל חנות לחומרי בניין. את הספוג יש לטבול במים עם מעט סבון כלים ולהעביר על החלונות. לאחר מכן, יש להעביר את המגב בתנועות אופקיות על גבי הזכוכית, מלמעלה למטה. לבסוף, ניתן להעביר נייר סופג  על שאריות המים. תוכלו להחליף את ראש המגב לסקרייפר, זהו להב חד, שבאמצעותו תוכלו לגרד בעדינות את שאריות הצבע והטיח מהחלונות והמסילות.

 מספר טיפים כלליים

לפני שאתם מתחילים את עבודת השיפוץ, סכמו עם הקבלן סעיף בחוזה לגבי ניקיון הדירה. יש קבלנים, שידאגו להביא מנקה או חברת ניקיון ליום שאחרי השיפוץ. ברוב המקרים, הם רק יתחייבו לסלק את הפסולת שנותרה בדירה, אך תוכלו לחייב אותם להשאיר את הדירה נקייה במידת האפשר, וכך חברת הניקיון תדרוש פחות כסף עבור שירותיה.  

פנו לחברת הניקיון לפחות שבועיים לפני חזרתכם לדירה. אם תשאירו את הכול לרגע האחרון, תשאירו פתח צר למיקוח מול חברת הניקיון, שתדע לנצל את מצבכם הלחוץ.

אל תשלמו לחברת הניקיון את כל הסכום מראש. דאגו לערוך סקירה מקיפה בדירה אחרי הניקיון, ורק לאחר מכן שלמו את יתרת הכסף. כך גם תבטיחו שחברת הניקיון תעשה את המקסימום.

ביום הניקיון, ודאו כי חברת הניקיון מגיעה עם כל הציוד והמכשור: זה אומר, מכונת פוליש, סקוצ'ים, סכיני גירוד ועוד. חברת ניקיון שתגיע בידיים ריקות היא סימן אזהרה לחאפריות.

 אתר מידרג, מתמחה באיתור בעלי מקצוע אמינים, על סמך המלצות של לקוחות קודמים. באתר יש למעלה מ- 100,000 חוות דעת על בעלי מקצוע בתחומים שונים, כגון: ניקיון ופוליש, מעבדות לאייפון, מוסכים, הובלות ועוד. מידע נוסף לבעלי מקצוע,  כאן.