מה הדבר הראשון שעובר לכם בראש כשאתם נתקלים בנמלים במטבח?

א. איזה חמודות! אל תתביישו, יש מספיק אוכל לכולן!
ב. מאיפה לעזאזל אתן באות?! איכס!

אם התשובה השנייה יותר מדברת אליכם, ויש לנו תחושה שרוב האנשים יענו כמוכם, השלב הבא הוא שליפת חומר הדברה נגד נמלים וריסוס לכל עבר. שזה כמובן הדבר המומלץ לעשות בסביבה שבה אתם והמשפחה שלכם מבשלים ואוכלים. ובכן, לא. דרך נוספת היא פינוי השיש במטבח, סגירת כל חפיסות האוכל הפתוחות, נעילה של מוצרים בארונות והחזקת אצבעות שהנמלים לא ישובו. ואז הן שבות. בהתחלה אחת, ואז שתיים ואז שבט שלם. וזה קורה בעיקר בקיץ כשחם ודביק, כנראה גם להן. אז מה בכל זאת אפשר לעשות מבלי לחנוק את עצמכם בתרסיסים כימיקלים? הנה 8 דרכים יצירתיות אך יעילות שירחיקו אותן לתמיד.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

1. ניקיון מוסיף המון

איך נבשר לכם את זה בעדינות? אם יש לכם בעיית נמלים קבועה שחוזרת על עצמה, אתם כנראה לא מנקים את הבית כמו שצריך. הקפידו שהרצפה, שולחן האוכל והשיש יהיו תמיד נקיים מפירורים ומהרו לנגב כל דבר דביק בו ברגע. שמרו על ארונות המטבח והמגירות מצוחצחים ותאמינו לנו, אף נמלה לא תמצא את דרכה בחזרה לביתכם.

נמלים על קערה (צילום: SunnyToys, Shutterstock)
בכל מקום לא נקי - תמצאו את החמודות הקטנות האלה | צילום: SunnyToys, Shutterstock

2. הפרד ומשול

נמלים משאירות אחריהן שובל של ריח שעוזר לחברות שלהן לעקוב אחריהן אל מקור המזון. זו הסיבה שלרוב תראו נמלים כקבוצה ולא כבודדות. אם הבחנתם בנמלה מתגנבת לתוך הבית שלכם, שטפו את האזור במים וחומץ. זה לא אולי לא יעזור לכם להיפטר מכל הנמלים שכבר בבית, אבל בהחלט יבטל את הריח שגורם לכל האחרות להגיע בעקבותיהן.

נמלים, מגב (צילום: George Rudy, Shutterstock)
אין מה לעשות - הבית חייב להיות נקי | צילום: George Rudy, Shutterstock

3. השתמשו בפירות הדר

גם תיפטרו מהנמלים וגם הבית יריח כמו גן עדן טרופי. החומצתיות החזקה של פירות הדר כמו לימונים נישאת למרחקים ותרחיק מהמטבח את הנמלים. מרחו מעט מיץ לימון סביב חלונות או דלתות. אפשר גם לשים מחוץ לבית על אדן החלון או לפזר כמה קליפות לימון בכניסה לבית.

נמלים, תפוחים חצויים (צילום: marcin jucha, Shutterstock)
פירות הדר: פזרו קליפות או התיזו מיץ על הפתחים | צילום: marcin jucha, Shutterstock

 

4. עשבי תיבול להגנה

אוהבים סוכר? גם הנמלים שלכם. הן מריחות סוכר מקילומטרים וזה לא משנה אם מדובר בצנצנת מלאה או בכמה גרגירים על השיש. אם יש סוכר באזור – הן שם. גם אחסון של הסוכר במדף גבוה בארון סגור לא תמיד ימנע מהן מלהגיע. מה עושים? שמים בארון, בצנצנת הסוכר וליד הדבש עשבי תיבול כמו מרווה, דפנה, רוזמרין או לוונדר. הם לא ישפיעו על טעמו הנפלא של הסוכר, אבל בהחלט ימנעו מהנמלים ליהנות ממנו גם.

נמלים, צמחי תבלין (צילום: viki2win, Shutterstock)
צמחי תבלין. נמלים לא אוהבות את הריח, אנחנו כן | צילום: viki2win, Shutterstock

5. ציירו קו בגיר

אם אתם מתגוררים בבית פרטי או בדירה עם דלת לחצר, יכול להיות שהנמלים מגיעות למטבח משם. כדי לעצור את המסלול שלהם ולמנוע מהן להיכנס, ציירו בגיר על הרצפה מחוץ לדלת. כן, קראתם נכון. נמלים שונאות קלציום קרבונט (סידן פחממתי) המצוי בגירים כך שזו דרך מצוינת לדחות אותן ולדאוג שהן לא יגיעו עד למטבח. והנה מצאתם לכם גם פעילות קיץ לילדים.

נמלים, ציור בגיר (צילום: Maria Sbytova, Shutterstock)
ציורי גיר בכניסה. הילדים יאהבו, הנמלים פחות | צילום: Maria Sbytova, Shutterstock

 6. פזרו קמח או קינמון

בדומה לגירים, נמלים מתעבות גם קמח או קינמון, כך שאם אתם לא רוצים להשתמש בחומרים כימיים, זו דרך מצוינת למנוע מהן למצוא את דרכן לאוכל שלכם. הפתרון הזה הוא קצת יותר מבלגן, אבל זו דרך טבעית שבהחלט עובדת. אפשר לפזר מעט על אדן החלון או לנסות להניח מקלות קינמון באזורים שמהם הן יוצאות.

נמלים, קינמון (צילום: Leszek Glasner, Shutterstock)
קינמון. על אותו עיקרון של עשבי תיבול | צילום: Leszek Glasner, Shutterstock

7. חסימה מלאה

אם יש לכם נמלים במטבח, קרוב לוודאי שהן לא מגיעות רק מדלתות הבית, אלא גם מחורים וסדקים באזור. החזיקו בבית חומר מילוי (פרופילה, גבס או חומר מילוי לעץ), שעובד פלאים נגד חרקים. חפשו את הסדקים מהם מגיעות הנמלים וחסמו אותם בעזרת החומר שנקרא בלשון העם גם שפכטל. אתם לגמרי יכולים לעשות זאת בעצמכם, בלי עזרה של אף אחד.

נמלים, סדק בקיר (צילום: Smocool87, Shutterstock)
הסדקים חביבים על חרקים. סתמו אותם ותרוויחו גם בית יפה יותר | צילום: Smocool87, Shutterstock

 8. הדברה מהטבע

אם אתם מחפשים חומר הדברה טבעי שאינו מכיל כימיקלים, נסו אדמה דיאטומית (Diatomaceous Earth - DE). משיגים אותה במשתלות והיא הורגת נמלים, תיקנים, קרציות ופשפשים באופן די לא נעים. אבל, היי, זה עובד! כדאי להקפיד על מסכה וכפפות בזמן פיזור האדמה הדיאטומית כדי למנוע שאיפה של החומר. יש להשתמש בכמויות קטנות ולפזרן בכל מקום שאתם חושדים שממנו מגיעות הנמלים. אנחנו חוזרים ומדגישים, מדובר בחומר טבעי אך רעיל. יש לבצע במדויק את ההוראות שעל השקית.

נמלים, אדמה דיאטומית (צילום: Anna Hoychuk, Shutterstock)
אדמה דיאטומית. אמנם טבעית, אך רעילה. השתמשו בזהירות ושמרו על בעלי החיים שלכם | צילום: Anna Hoychuk, Shutterstock

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק