כל מי שאי פעם נכנס למטבח (לאפות, לבשל או סתם להכין חביתה) מכיר את כתמי השמן שעשויים להצטבר שם. רואים אותם ממש בכל מקום: על הכיריים, על ארונות המטבח, על הרצפה, על הקירות הסמוכים ואפילו על התקרה. ועכשיו, כשחנוכה בפתח, בכלל קשה להתחמק מהם עם כל הטיגונים של הסופגניות והלביבות.

לא קל לנקות כתמי שמן וכדאי לנקות אותם מיד כשהם נוצרים. אבל אל דאגה, שום דבר לא אבוד וגם אחרי חנוכה תוכלו להחזיר את המטבח למצב נקי ונטול כתמים. הנה עשרה טיפים מצוינים שיעזרו לכם להיפטר מהכתמים הקטנים והקשים בקלות ובמהירות.

מים חמים

כשכתם השמן טרי, אפשר לנקות אותו מיד במים חמים. מים חמים טובים לניקוי כתמי שמן מהרצפה או מאביזרי מטבח אחרים – כמובן כל עוד אתם מטפלים בהם מדי ולא נותנים להם להתקבע.

ניקוי אריחים (צילום:  FotoDuets, Shutterstock)
צילום: FotoDuets, Shutterstock

מי אורז

דרך מקורית וידידותית לסביבה להיפטר מכתמי שמן על התנור: השרו את האורז במים ושפכו מעט מהמים בעדינות על התנור. חכו שהמים יתייבשו ואז גרדו את השמן בעדינות.

מסיר שומנים

מה עושים כשכתמי השמן מסרבים להיעלם חרף הניסיונות? נסו את מסיר השומנים Power Spray  של פיירי. הוא מושלם לניקוי המטבח כולו ויכול להתמודד עם כל כתמי השמן, מהקלים ועד הקשים במיוחד. אפילו לא תצטרכו לשפשף: משפריצים, מחכים ומנגבים במטלית.

מסיר שומנים Power Spray פיירי (צילום: יחצ)
צילום: יחצ

נייר אלומיניום

כדי להסיר שאריות שמן ומזון שרוף מהגריל, כל מה שאתם צריכים לעשות זה לעטוף את הרשת בנייר אלומיניום (הצד הכהה פונה החוצה) ולחמם את הגריל ל-10 דקות. המתינו שהנייר יתקרר כדי להסיר אותו ויחד איתו יוסר כל השומן השרוף.

View this post on Instagram

A post shared by McGill OSS (@mcgilloss) on

אבקת סודה לשתייה

ערבבו אבקת סודה לשתייה ומים, טבלו ספוג בתמיסה ונגבו את כתמי השמן כדי להבהיר אותם. חזרו על הפעולה מספר פעמים עד שהכתם ייעלם.

נוזל כלים

נוזל כלים מכיל דטרגנט - תערובת חומרים שנועדו לניקוי והמסה של שומנים - ולכן הוא יעיל גם בהסרת כתמים עיקשים. ערבבו מעט סבון עם מים חמים ושפשפו את האזור המוכתם במטלית. כדי להסיר כתמים מכלי מטבח, השרו אותם כמה שעות בקערה עם מים חמים וסבון כלים.

אבקת כביסה

לא פשוט להסיר שומן מסירים, בעיקר אם השארנו אותם ככה ולא ניקינו מיד. שפכו לסיר מים רותחים, הוסיפו אבקת כביסה והשאירו על האש עוד כ-20 דקות. אבקת הכביסה תמס את כל הכתמים ותבריק את הסיר.

לימון

אם מדובר בכתמים קלים, נסו לנקות אותם בספוג טבול במיץ לימון. אם הכתמים קשים יותר, ערבבו מיץ לימון עם אבקת סודה לשתייה ושפשפו אותם.

View this post on Instagram

A post shared by Зона красоты Lemon�� (@lemonbeautyzone) on

משחת שיניים

יש לכם כתמים מרגיזים על השיש? מרחו עליהם משחת שיניים ושפשפו. אגב, השיש דווקא אוהב שמן, אז אם אתם רוצים להחזיר לו קצת את הברק, שפכו כמות קטנה של שמן על מטלית ושפשו היטב עד שייספג. אפשר אחר כך נגבו עם מטלית לחה.

חומץ

חומץ יעיל מאוד בהסרת כתמי שמן עקשניים במיוחד. הכינו תערובת של שליש חומץ ושני שליש מים, טבלו בה מטלית נגבו את האזור המוכתם. זו שיטה מצוינת להסיר כתמי שמן מקירות המטבח ומהארונות.