בערב ראש השנה כולנו נרים כוסית לחיים כדי לקבל בברכה את השנה החדשה. גם מי שאינו שותה יין באופן יומיומי, חורג ממנהגו בתקופת החגים שבה אנו כבר מפסיקים לספור את כמות הארוחות המשפחתיות שאנו נוכחים בהן. מי מכם שנוהג למחזר, ודאי מכין בתום הארוחה שקיות בקבוקי פלסטיק, בקבוקים וכלים מזכוכית וניירות עטיפה קרועים למחזור. אך מה עושים עם חומרים ומוצרים שאין להם פח מחזור ייעודי, כמו פקקי השעם למשל? אספנו 12 רעיונות להכנה של פריטים יצירתיים ושימושיים מפקקי השעם שכבר אין להם שימוש. אז שתו עוד כוס יין, מחזרו את בקבוק הזכוכית והכינו לכם משהו יפה מהפקק. לחיים.

עוד באתר לעיצוב הבית:

שתו עוד כוס

הבחירה הטבעית היא להשתמש במוטיב היין לניצול פקקי השעם באופן חדש, שעדיין קשור להרגלי השתייה שלכם. הבלוגרית שכותבת את Heart Made אספה עם בעלה את פקקי הבקבוקים ששתו, הדביקה אותם לתחתית שעם דקיקה, חתכה אותם לפי הצורה ויצרה מהם סט תחתיות לשתייה.

פקקי שעם 01, פקק הבקבוק הופך לתחתית הכוס (צילום: heartmadeblog.com)
פקק הבקבוק הופך לתחתית הכוס | צילום: heartmadeblog.com

חתום בנשיקה

הפרויקט הזה דורש רמת דיוק גבוהה, אבל אם יש לכם ידיים טובות תוכלו ליצור מפקקי שעם סט חותמות אישי. במקרה זה אין צורך לאסוף כמויות גדולות של פקקים, ארוחת חג אחת תספיק לכם כדי להתחיל במלאכה. לסנדרה דיאז, שכותבת בבלוג sweetspotcards.com, מראה כיצד לחתוך את קצה הפקק וליצור ממנו צורות שונות שבהן תוכלו להשתמש עבור עבודות יצירה עם הילדים או להכנה ושדרוג של כרטיסי ברכה.

פקקי שעם 02, חיתוך הפקק ליצירת חותמות (צילום: sweetspotcards.com)
חיתוך הפקק ליצירת חותמות | צילום: sweetspotcards.com

תשאירו הודעה

בבלוג Suze Gets Out הציגו פרויקט יצירתי, שהתחיל במסגרת מעוטרת של איקאה שנרכשה כדי למסגר תמונות חתונה, אך צורתה האובלית לא התאימה לאף תמונה. הכישלון הפך להצלחה כאשר הוחלט ליצור מהמסגרת משהו אחר. לצורך כך הם צבעו את המסגרת, במקום תמונה מילאו אותה בפקקי שעם שהונחו באלכסון ויצרו לוח מודעות מפתיע ויצירתי.

פקקי שעם 03, לוח מודעות מקורי בעיצוב אישי (צילום: suzegeeksout.com)
לוח מודעות מקורי בעיצוב אישי | צילום: suzegeeksout.com

ירוק מבפנים וגם מבחוץ

השעם הוא חומר טבעי שנחשב לידידותי לסביבה. יחד עם זאת הגוון והטקסטורה שלו הופכים אותו לחומר מתאים מאוד לשילוב בפינות ירוקות בבית. העציצים הקטנטנים הללו יכולים ליצור פינה ירוקה ומתוקה גם בדירות הכי קטנות, והכנתם פשוטה יחסית - חיתוך קל של הפקקים, שתילה של עציצי סוקולנטים זעירים מסוגים שונים והצמדתם למקרר בעזרת מגנט, כפי שמדגימים בבלוג Upcycle That.

פקקי שעם 04, עציצים קטנטנים וממגנטים (צילום: upcyclethat.com)
עציצים קטנטנים וממגנטים | צילום: upcyclethat.com

דריכת ענבים

שטיחים מוסיפים לבית טקסטורה מעניינת, הממלאת את החלל ויוצרת בו אווירה חמה. הגוונים הטבעיים של השעם והמיתוג המשתנה הנוצר כאשר אוספים פקקים מסוגי יין שונים יכולים להשתלב נהדר כדי ליצור שטיח פשוט אך מלא אופי ועומק. בבלוג Crafty Nest מדגימים כיצד להכין שטיחון כזה לאמבטיה בהשראת שטיחי במבוק, וניתן כמובן להשתמש בטכניקה בכל גודל או צורה שמתאימים לכם.

פקקי שעם 05, בהשראת שטיחי במבוק (צילום: craftynest.com)
בהשראת שטיחי במבוק | צילום: craftynest.com

יותר זול מזול

שידת המגירות הזו נרכשה במהירות ובזול כדי להוסיף שטח אחסון נדרש בסלון. רונדה גרין, העורכת את האתר Dollar Store Crafts, רצתה לשדרג את השידה ולהחליף את הידיות, אך כשהבינה שרכישה של ידיות חדשות תעלה לה יותר ממה שעלה הרהיט עצמו, החליטה ליצור את הידיות בעצמה.

פקקי שעם 06, חידוש שידה מיושנת (צילום: dollarstorecrafts.com)
חידוש שידה מיושנת | צילום: dollarstorecrafts.com

פינה ארומטית

ליסה מהבלוג Shine Your Light אוספת פקקי שעם כבר שנים, ולאט לאט מוצאת דברים מעניינים לעשות איתם. את עבודת היצירה הזאת היא מציינת כי כל אחד יכול לעשות בעצמו ולשדרג את גינת התבלינים בבית או במרפסת. היא כתבה על הפקקים את סוגי התבלינים, שיפדה אותם ושילבה בעציצי התבלין כדי להוסיף להם טיפה קטנה של ארומה משכרת.

פקקי שעם 07, סימון מקורי לעציצי תבלין (צילום: shineyourlightblog.co)
סימון מקורי לעציצי תבלין | צילום: shineyourlightblog.co

בלינג בלינג 

אלישיה, שכותבת את הבלוג Jaybird, חיפשה מתלה תכשיטים שיתאים לכל סוגי התכשיטים שלה – שרשראות, צמידים ועגילים. מתקן התכשיטים שהיה ברשותה לא התאים לעגילים שלה, ולכן היא נאלצה לפזר אותם עם טבעות ופריטים אחרים. לכן החליטה ליצור את הפתרון בעצמה בעזרת מסגרת פשוטה שרכשה יד שנייה, שאליה הצמידה את הפקקים על פי סידור שקבעה מראש, שמתאים לסוגי התכשיטים שרצתה להציג.

פקקי שעם 08, מתלה תכשיטים ממוחזר (צילום: jaybirdblog.com)
מתלה תכשיטים ממוחזר | צילום: jaybirdblog.com

דיסק און פקק

למרות אחסון ענן ופתרונות חדשים אחרים, רבים מאיתנו עדיין מסתובבים את דיסק און קי כדי להעביר קבצים בין מכשירים. אם אתם יצירתיים ורוצים ליצור פריט שילווה אתכם גם מחוץ לבית, תוכלו להכין כיסוי חדש לדיסק און קי שלכם בעזרת פקק שעם, כמו שמציגים באתר snapguide.com, ולעורר את קנאתם של הקולגות. בטוח שלאף אחד מהם אין כזה.

פקקי שעם 09, לקחת את ניחוח היין אתכם למשרד (צילום: snapguide.com, A)
לקחת את ניחוח היין אתכם למשרד | צילום: snapguide.com, A
פקקי שעם 09-1, לקחת את ניחוח היין אתכם למשרד (צילום: snapguide.com)
הקולגות יקנאו | צילום: snapguide.com

עם הפנים קדימה

אם אתם כבר עם הפנים לקראת ערבי החג הבאים, תוכלו להשתמש בשאריות מארוחות הערב החגיגיות כדי להתכונן לאירוח הבא. בבלוג Design Improvised לקחו כלי זכוכית ממוחזרים וכיסו אותם בפקקי שעם ליצירת אגרטלים בצורות ובגבהים שונים. כך תוכלו ליצור כלים דקורטיביים למרכז השולחן שישמשו אתכם במהלך השנה.

פקקי שעם 10, הכנות לקראת ארוחות החג הבאות (צילום: designimprovised)
הכנות לקראת ארוחות החג הבאות | צילום: designimprovised

קצה חוט

לכל אחד מאיתנו יש בבית לפחות מגירה או קופסה אחת המלאות בחוטים, כבלים ו/או שרוכים שהתבלגנו ונוצר מהם קשר אחד גדול. צורתם הגלילית של פקקי השעם מאפשרת ללפף סביבם את החוטים השונים ולעשות לנו קצת סדר בחיים. בבלוג Addicted 2 DIY מראים איך לעשות את זה נכון, בעזרת חיתוך של קצה הפקק על מנת שיתפוס את קצה החוט.

פקקי שעם 11, עושים סדר בחוטים ובכבלים (צילום: addicted2diy.com)
עושים סדר בחוטים ובכבלים | צילום: addicted2diy.com

ארוחה חמה

עוד שימוש לפקקי השעם שיחזיר אותם לשולחן האוכל שלכם הוא יצירת מעמד להנחת כלים חמים. השעם הוא חומר מבודד, ולכן החליטה כותבת הבלוג Crafty Nest לבקש מחבריה לאסוף עבורה פקקים, ומהם היא הכינה תחתית יפה ואקולוגית. סרט שהצמידה לדופן התחתית נותן לה מראה שלם ומוקפד, וניתן כמובן ליצור בשיטה זו כל צורה, בכל גודל ואפילו סט תחתיות בגדלים שונים.

פקקי שעם 12, חוזרים חזרה אל שולחן האוכל (צילום: craftynest.com)
חוזרים אל שולחן האוכל | צילום: craftynest.com

>> 5 רעיונות למחזור בקבוקי יין ריקים