יודע כל ילד בן שלוש, שחדר הילדים הוא אחד החדרים המועדים לפורענות בבית, ואחד המבולגנים בו (אלא אם כן גם חדר השינה שלכם, ההורים, הוא מתחרה ראוי לו). ועדיין, ישנן דרכים שיכולות לעזור לכם ולילדכם לשמור על הסדר, לפחות למראית עין. אחת מהן היא ארגז או תיבה לאחסון שזורקים אליה בסוף היום את כל הצעצועים ושאר חלקי פאזל אבודים, ופשוט סוגרים את המכסה.

בחנויות לרהיטי ילדים, ניתן לרכוש ארגזי צעצוע מעוצבים במאות שקלים, ואפשר לעצב אותו לבד ויחסית בזול כמו שאני בחרתי לעשות. הצטיידתי בארגז של איקאה, שהוא גדול מספיק והיתרון בו שהמכסה אינו מחובר לארגז. בעזרת בדים שמחים, ניירות מגנטים וארבעה גלגלים הפכתי אותו לארגז עליז שיכול להתנייד מחדר לחדר. וההפתעה? המכסה הפך למגנטי, כך שהוא יכול להיתלות על הקיר או לשמש כלוח מגנטי נייד.

אין תמונה
ארגז "אפה" של איקאה

איקאה 3 ארגז (צילום: דידי רפאלי)
המכסה המגנטי נשלף | צילום: דידי רפאלי

מצרכים:

ארגז אחסון בסיסי - ניתן להשיג בחנויות רהיטים שונות במחירים שונים. בהדרכה השתמשנו בארגז מדגם "אפה" לבן/אורן של איקאה, 89 שקלים

ארבעה גלגלים - להשיג בחנויות היצירה או לחומרי בניין (שימו לב, להתאים את גודל הגלגל לגודל הארגז) במקרה שלנו הצטיידנו בגלגלים בקוטר 50 מ"מ, מחיר: החל מ-28 שקלים לחבילה של ארבעה.

 שלושה דפי A4  מגנטי למדפסת -  להשיג בחנויות לאמנות, חמישה שקלים לדף

 להשיג בחנויות לאמנות - דבק MOD PODGE

 בדים – אפשר להשתמש בבד בדוגמה אחת או לשלב מספר בדים - ניתן להשתמש בשאריות בדים שיש בבית או לרכוש בד בחנות לבדים. גזרו את הבד בהתאם למידות הדפנות של הארגז.

אותיות עץ - ניתן להשיג בחנויות לאמנות, כ- 2.5 שקלים לאות

צבע אקרילי לבחירתכם - להשיג בחנויות לאמנות, בין 5-10 שקלים

סכין יפני

אקדח דבק או דבק חזק 

איקאה, שלב 1- גזירת הבדים (צילום: דידי רפאלי)
בשלב הראשון בוחרים בדים וגוזרים לפי המידות | צילום: דידי רפאלי

איקאה, שלב 2-צביעת המסגרת (צילום: דידי רפאלי)
בשלב השני צובעים בעזרת מטלית את שולי הארגז בצבע בהיר | צילום: דידי רפאלי

שלב 1, גזירת הבדים: גזרו את הבדים שבחרתם לציפוי הארגז. שימו לב, אתם זקוקים לחמש חתיכות בהתאם למספר הפאות של התיבה. אני בחרתי לשלב שלושה בדים שונים. מדדו את פאות הארגז שלכם, וגזרו את הבד שייעדתם לכל פאה בגודל המתאים.
עבור ארגז איקאה גזרו את הבדים לפי המידות הבאות:
שני בדים בגודל 64*21,
שניים בגודל 28*21
ובד נוסף 64*21

שלב 2, הכתמת העץ: כדי לעדן את מסגרת העץ, בחרתי להכתים אותה בצבע שמנת. לא צריך מכחולים או מברשות. קחו מטלית דקה טבלו אותה בצבע הרצוי, וצבעו את המסגרת בפחות מעשר דקות.

שלב 3, להפוך את המכסה למגנטי: את המכסה של ארגז הצעצועים נהפוך למשטח מגנטי שיוכל להתלות על הקיר או לשמש כלוח מגנטי נייד בנוסף להיותו מכסה. דפי המגנט הללו מגיעים עם שכבת דבק בצד אחד, לכן כל מה שנותר לעשות זה להסיר את הדף ולהדביקם על חזית המכסה. (אפשר כמובן לצבע את המכסה בצבע מגנטי במקום דפי המגנט אך קחו בחשבון שהצבע מייקר את העסק).

איקאה, שלב 3- כיסוי בנייר מגנטי (צילום: דידי רפאלי)
בשלב השלישי מדביקים את דפי המגנט לדפנות הארגז | צילום: דידי רפאלי

איקאה, שלב 4 - מריחת מד פט לכיסוי המשטח (צילום: דידי רפאלי)
מורחים דבק על המגנט | צילום: דידי רפאלי

שלב 4, ציפוי הארגז בבדים: נכסה את שכבת המגנט בדבק "מד פט" באופן אחיד ומיד לאחר מכן נמרח שכבה אחידה על הצד האחורי של הבד שבכוונתינו להצמיד אל המשטח. אם הבד "יוצא" מחוץ למסגרת אל תדאגו פשוט תמשיכו להדביק וחכו לשלב הפינישים האחרונים. על הפעולה הזו יש לחזור בכל צדי הארגז עד לכיסוי מלא.

איקאה, שלב 41-מריחת מד פט על הבד (צילום: דידי רפאלי)
מורחים דבק על הבד | צילום: דידי רפאלי

איקאה, שלב 5- סידורים אחרונים (צילום: דידי רפאלי)
עכשיו מהדקים ומדביקים | צילום: דידי רפאלי

שלב 5, פינישיים: לאחר שהדבק התייבש והבד דבוק לארגז- הגיע הזמן לפינישים אחרונים. במידה והבד קצת יצא מהקווים בשלב ההדבקה, זה הזמן לחתוך את הקצוות הגולשות בעזרת סכין יפני. טיפ: אל תמהרו לחתוך לפני שכל העסק מתייבש.

שלב 6, נגיעה אישית: אפשר לקשט את הארגז בכל מיני אמצעים. אני בחרתי באותיות עץ שצבעתי באפור והרכבתי את המילה 'צעצועים'. נגיעה אישית יכולה להיות שם ילדכם או כל דבר אחר. ניתן גם להשאיר אותם בגוון העץ הטבעי או לבחור להשתמש בשבלונת אותיות או מדבקות.

איקאה 1 צעצועים (צילום: דידי רפאלי)
זמן משחק: לקשט את התיבה באותיות | צילום: דידי רפאלי

איקאה 2 אותיות (צילום: דידי רפאלי)
ולהדביק עם דבק חם | צילום: דידי רפאלי

שלב 7, הדבקת האותיות: ודאו שהאותיות ממוקמות באופן שווה וישר. רצוי לסמן בדיוק היכן מקומה של כל אות כדי למנוע תאונות. הדביקו את האותיות בעזרת דבק חם או דם חזק במיוחד.

שלב 8, חיבור הגלגלים: בשלב הסופי ניתן לחבר לתיבה ארבעה גלגלים. חברו בעזרת בעזרת מברגה את הגלגלים אל ארבעת רגלי העגלה.

איקאה 6 מכסה הארגז (צילום: דידי רפאלי)
ארגז משחקים מבט מלמעלה | צילום: דידי רפאלי
עשה זאת בעצמך איקאה 5 ארגז עם בובות (צילום: דידי רפאלי)
פתוח או סגור - לבחירתכם | צילום: דידי רפאלי


במדור הקודם: איך לשדרג יחידת מדפים פשוטה?
לכל הכתבות במדור "עשה זאת בעצמך"

רוצים לקבל טיפים ורעיונות מהמומחים של איקאה? היכנסו לבלוג