חג החנוכה, המכונה גם חג האורים, הוא הזדמנות מצוינת לשחק באש, אבל במובן הטוב והיצירתי. לכבודו, החלטתי השנה להאיר את חדרי הבית עם מאורות קטנים שמכניסים הרבה שמחה וחום לכל חלל. אספתי רעיונות יפים מהרשת, הוספתי כמה רעיונות מקוריים משלי ויצרתי מקבץ מעוצב של נרות, עששיות וגופי תאורה רומנטיים ומאירי עיניים. לסיום, וכדי שאוכל להגיש כמה מהיצירות במתנה לחבריי ובני משפחתי, יצרתי אריזות יפות בטעם של פעם. אתם מוזמנים להצטרף אליי, ולנסות להכין כמה רעיונות בעצמכם.

נרות מעוצבים (צילום: דנה ישראלי)
ביצים, אבל לא למאכל | צילום: דנה ישראלי

נרות: בקליפת ביצה או ספל

בחנויות היצירה ניתן להשיג פתיתי שעווה, פתילים ואם רוצים - גם צבעים וריחות לנרות. ממיסים את פתיתי השעווה בבן מארי (סיר קטן, המונח בסיר גדול ובו מים רותחים - כמו שממסים שוקולד), עד שהכל הופך לנוזל שקוף. יוצקים לתוך כלי שבוחרים, כשלפני היציקה מניחים את הפתיל במרכז. בחנויות ניתן למצוא פתילים קשיחים עם בסיס מתכת - מה שמקל על ההנחה של הפתיל באמצע הכלי ועל היציבות שלו.

נרות בכוסות (צילום: דנה ישראלי)
בחרו את הכלי שמתאים לכם | צילום: דנה ישראלי
נרות בביצים (צילום: דנה ישראלי)
מעמד לביצים ממש מתאים | צילום: דנה ישראלי

הרעיון הוא למצוא כלים זמינים ויפים, לתוכם אפשר לצקת את השעווה. אני יצקתי לתוך ספל בסגנון וינטג' עם תחתית, לתוך קליפות ביצה ריקות שהועמדו על ביציות יפות, לתוך קאפקייקס (עטרות נייר) יפות של גרין גייט (כאן, למען הבטיחות, הוספתי בתחתית שכבת נייר כסף ורק אז יצקתי את השעווה), ובשל התחביב הידוע שלי - להסתובב בחנויות חומרי בניין, אפילו מצאתי חלקי מתכת מתחום הצנרת, עליהם כתבתי בסטנסילים את הספרות 1,2,3. התוצאה נראית לי מתאימה מאוד לסגנון הווינטג'-תעשייתי שמאוד פופולרי היום.

נרות בספלים (צילום: דנה ישראלי)
או ספל וינטג' | צילום: דנה ישראלי
מעמדי נרות (צילום: דנה ישראלי)
לא לשכוח לשים ניר כסף בתחתית המנג'ט | צילום: דנה ישראלי

עששיות ופמוטים: ממלחיות או צנצנות ריבה

העששיות והפמוטים שיצרתי, נעשו בחלקם מכלי פלסטיק דמוי מתכת שמצאתי בחנויות לכלים חד פעמיים בשקלים בודדים - מלחיות הוסבו לפמוטים אחרי שריססתי אותן בספריי צבע, וקופסאות קטנות הפכו לעששיות דמוי תחרה - גם הן קיבלו צבע חד.

מעמדים לנרות (צילום: דנה ישראלי)
פמוטים ממלחיות מרוססות בוורוד | צילום: דנה ישראלי

ניתן להשתמש בצנצנות ריבה ריקות - אני השתמשתי בנייר מספר ישן, גזרתי פיסת נייר בהיקף ובגובה הצנצנת, מאחור הדבקתי בדבק סלוטייפ, קשרתי למעלה סרט בד יפה. בצנצנת השנייה השתמשתי בוואשי טייפ (נייר אורז מאויר ודביק) מעלף של גרין גייט שלא יכולתי לעמוד בפניו . סביב הידית ליפפתי חבל תכלת. את הוואשי טיים ניתן למצוא היום כמעט בכל חנויות היצירה.

חוטים צבעוניים (צילום: דנה ישראלי)
קונים סרט תחרה ווואשי טייפ עשוי בד | צילום: דנה ישראלי
עששיות (צילום: דנה ישראלי)
מחברים חוט ברזל לצנצנת ומקשטים | צילום: דנה ישראלי
עששית צבעונית (צילום: דנה ישראלי)
והרי לכם עששית לתפארת | צילום: דנה ישראלי

גופי תאורה: מגרילנדת מנורות או קערת גומי

גם בתחום גופי התאורה אפשר לעשות לבד דברים מקסימים. הראשון והפשוט: קניתי גרילנדת מנורות קטנות בחנות צעצועים. לכל נורה חיברתי פיסת סרט תחרה באורך ארבעה ס"מ. ליפפתי את הסרט סביב הנורה וסביבו הדבקתי וואשי טייפ עשוי בד (וואשי נייר יקרע ולא יחזיק מעמד).

נורות צבעוניות (צילום: דנה ישראלי)
מחברים פיסות תחרה לגרילנדת מנורות | צילום: דנה ישראלי
זוהרים (צילום: דנה ישראלי)
לקבלת המראה הזוהר | צילום: דנה ישראלי

לצורך גוף התאורה הוינטג'י הזה שוב הסתובבתי בחנות לחומרי בניין. הפעם מצאתי קערת גומי שחורה שמשמשת לערבוב גבס. הקערה הזו עלתה לי שקלים בודדים. צבעתי אותה בסטנסיל עם המילה HOME, קדחתי בתחתית שלה חור בקוטר 10 מ"מ עם מקדח עץ והשחלתי את כבל החשמל. אם אתם אוהבים וינטאג' בסגנון ראסטי - זה ודאי יתאים לכם.

14 (צילום: דנה ישראלי)
הכל התחיל בקערת גומי שחורה | צילום: דנה ישראלי
15 (צילום: דנה ישראלי)
קודחים חור, מעבירים חוט חשמל ותולים | צילום: דנה ישראלי

ולמטיבי לכת או למי שלא מפחד להתנסות - אפשר להכין גוף תאורה לקיר - כזה שיעלה כמה מאות שקלים בחנויות, אבל רק כמה עשרות שקלים בודדים, אם תעשו את זה לבד. לקחתי מסגרת פוליאסטר, אותה צבעתי בצבע לבן, מעליה בקצוות הוספתי צבע חום בטיפופי ספוג כדי ליצור מראה מיושן. קדחתי חור בקוטר 10 מ"מ. עשיתי זאת עם מקדח שמתאים לעץ (חשוב לייצב את המסגרת על פיסת עץ ישרה שאינכם זקוקים לה ולקדוח כך, על מנת שהמסגרת לא תישבר).

חיברתי את מסגרת המנורה ואת הוו עם ההברגות המתאימות שקניתי בחנות ואז השחלתי את כבל החשמל וחיברתי לפי ההדרכה שקיבלתי בחנות. תוכלו למצוא את חלקי החשמל בחנויות המתמחות למשל בסוף רחוב נחלת בניימין בתל אביב יש כמה כאלו (לא במדרחוב, אלא בצד השני של הרחוב). אם אינכם בטוחים תוכלו לפנות לכל חשמלאי שיחבר לכם את הכבל.

20 (צילום: דנה ישראלי)
גוף תאורה ממסגרת פוליאסטר צבועה בלבן | צילום: דנה ישראלי
21 (צילום: דנה ישראלי)
צבע חום בטיפופי ספוג לטובת מראה מיושן | צילום: דנה ישראלי

לארוז למתנה: עם חותמת שעווה

ולסיום, איך נארוז יפה למתנה את כל מה שלמדנו כאן? על נייר העטיפה אפשר לטפטף עם נר דולק טיפות שעווה (בזהירות כמובן), רצוי עם נר צבעוני. כשהשעווה עדיין נוזלית יש להניח עליה חותמת גומי שתבחרו, להמתין כחמש דקות עד שהשעווה תתקשה לגמרי ורק אז להסיר את החותמת. לי זה מייד עושה תחושה של פעם, כמו שהיו חותמים על מכתבים ישנים.

חותמת (צילום: דנה ישראלי)
לוקחים נרות צבעוניים | צילום: דנה ישראלי
שעווה (צילום: דנה ישראלי)
מטפטפים שעווה | צילום: דנה ישראלי
מפית נייר (צילום: דנה ישראלי)
מניחים חותמת גומי ומחכים חמש דקות | צילום: דנה ישראלי
עטיפה לחג (צילום: דנה ישראלי)
ושיהיה חג שמח | צילום: דנה ישראלי


במדור הקודם: לשדרג בקלות מגפיים פשוטים
לכל כתבות עשה זאת בעצמך

דנה ישראלי, מומחית ליצירה טרנדית, בעלת בלוג, צלמת, מעצבת ומנחת סדנאות. מפגישה בן חומרי גלם זמינים להברקות עיצוב. כותבת הספר "סדנה פרטית עם דנה ישראלי" ובעלת סטודיו וחנות אינטרנטית לחומרי יצירה מקוריים.

דנה ישראלי (צילום: דנה ישראלי)
סתם כי בא לי להכין. דנה ישראלי | צילום: דנה ישראלי