אם עדיין לא שמעתם על ה-Pegboard אז כנראה אתם חיים בבועה. מדובר באחד הטרנדים המשמעותיים של התקופה האחרונה, שמאפשר לאובססיה שלנו לסדר ולארגון לקבל ביטוי דקורטיבי מפתיע עם נוכחות גרפית יפה בחלל. Pegboards הם למעשה לוחות מחוררים שעשויים בדרך כלל מעץ או ממתכת ובעזרת מוטות הנכנסים לתוך החורים שלהם ניתן לתלות עליהם מדפים, ווים ואינספור אביזרים. מעבר לוויזואליות שלהם, היתרון המשמעותי הוא המודולריות והדינמיות שהם מאפשרים בעיצוב, בזכות העובדה כי המוטות אינם מודבקים או מוברגים למשטח עצמו. ניתן להזיזם בקלות ולשחק עם מיקומם, וכך לקבל מגוון כמעט אינסופי של עיצובים שניתן להזיז ולשנות לפי הצורך. אספנו 15 פרויקטים שמדגימים כיצד הטרנד יכול לבוא לידי ביטוי בכל אחד מחדרי הבית שלכם. אנחנו כבר התאהבנו.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

במבואה

חלל הכניסה שעיצבה מנדי מהבלוג Vintage Revivals יחסית רחב ומרווח, לכן היא חיפשה פתרון בעל נוכחות שיתפוס את העין וגם ימלא את השטח. במקום תמונה גדולה או קיר גלריה שיוצרים מראה מעניין אבל שטוח, היא תכננה ארבעה לוחות מחוררים בגודל זהה, ועליהם תלתה אקססוריז, מדפי תצוגה ועציצים. אם יש לכם שטח קטן יותר, תוכלו להסתפק בלוח אחד וגם להשתמש בו לצרכים פרקטיים כמו תליית מפתחות ותיקים. להדרכה המלאה כאן.

פגבורד01, למלא חלל כניסה רחב (צילום: vintagerevivals.com)
למלא חלל כניסה רחב | צילום: vintagerevivals.com

בגב המיטה

הקיר המשמעותי ביותר בכל חדר שינה הוא זה שממוקם מאחורי המיטה, בחלק מהמקרים בוחרים להדגישו באמצעות גב מיטה מרשים ובשאר מעדיפים לחפות את הקיר עצמו בצבע, בטפט או בחומר מעניין אחר, וכך ליצור מראה עשיר שמגדיל את החדר. בעזרת לוח מחורר תוכלו לייצר אלמנט שמתפקד גם כגב מיטה וגם כחיפוי קיר ולאבזר אותו כרצונכם, בבלוג Sugar & Cloth מדגימים כיצד לקחת להשתמש בלוחות קטנים מוכנים מראש ליצירת גב מיטה מיוחד ויצירתי. להדרכה המלאה כאן.

פגבורד02, גב מיטה יצירתי (צילום: sugarandcloth.com)
גב מיטה יצירתי | צילום: sugarandcloth.com

בחדר רחצה קטן

אם חדר הרחצה שלכם קטן מדי ואינו יכול להכיל ארון רחצה נוח, יש לנו פתרון שווה בשבילכם. בבלוג הצרפתי La Delicate Parenthese תוכלו לראות הדגמה ליחידת לוח מחורר צרה וארוכה שנשענת על הרצפה, היא תופסת הרבה פחות מקום מארון ויכולה להשלים עבורכם את שטחי האחסון הדרושים לכם בחדר. תוכלו לתלות בחלקה העליון מראה, לצדה מגבת קטנה ומדפים למוצרי הקוסמטיקה.

פגבורד03, תוספת אחסון בחדר הרחצה (צילום: ladelicateparenthese.com)
תוספת אחסון בחדר הרחצה | צילום: ladelicateparenthese.com

בחדר העבודה

הצצה לפינת העבודה של הסטייליסטית טיפאני גרנט-ריילי, שמדגימה אסתטיקה מונוכרומטית בניחוח סקנדינבי. הלוח המחורר שהציגה בבלוג שלה Curate and Display יכול לעזור גם לכם להשיג מראה מאורגן ופוטוגני שכזה. במקרה הזה היא השתמשה בלוח בעיקר עבור דקורציה והשראה, אך באותו אופן תוכלו לתלות עליו דפים חשובים, תזכורות ומדפים לטובת אביזרים, ניירת וחפצי נוי.

פגבורד04, לשולחן עבודה בסגנון סקנדינבי (צילום: וסטיילינג-Tiffany Grant-Riley)
לשולחן עבודה בסגנון סקנדינבי | צילום: וסטיילינג-Tiffany Grant-Riley

כתמונת השראה

הלוחות המחוררים נועדו לתליית מדפים או ווים, שבעזרתם תוכלו ליצור לוח השראה דינמי ומותאם אישית כפי שמציגים בבלוג Studio DIY. כאן הם צבעו את הלוח בוורוד, ובעזרת מדבקות של אותיות ששימשו כשבלונה יצרו משפט השראה הומוריסטי במרכזו. מסביב הם שילבו אלמנטים דקורטיביים וצבעוניים, וכך יצרו לוח השראה תלת ממדי שאפשר לשנות ולרענן מדי פעם בעזרת אבזור שונה. להדרכה המלאה כאן.

פגבורד
לוח השראה תלת ממדי

במרפסת 

מרפסת ניו יורקית קטנה שבה ביקשו הדיירים לחסום את המבט הישיר למרפסות השכנות. במקום קיר או גדר הם השתמשו בלוח מחורר לבן, ועליו תלו אדניות נוספות שמעשירות את מראה המרפסת. אם המרפסת שלכם קטנה במיוחד ואין לכם מקום לעציצים גדולים או לאדניות על הרצפה, תוכלו להשתמש בלוח כזה לתליית עציצים דקורטיביים בגדלים שונים.

פגבורד
תוספת ירוקה במרפסת

במטבח

אנחנו תמיד מחפשים דרכים יצירתיות ואסתטיות לשדרוג הארגון והסדר במטבח, שמשפיעים באותן ניכר על חוויית הבישול. בבלוג Inspired by Charm אפשר לראות כיצד שדרג מייקל את המטבח בביתו בעזרת לוח מחורר, שאותו תלה מעל משטח העבודה כתחליף לארגזי אחסון כהים מעץ שהיו תלויים על הקיר ותפסו נפח. הוא השתמש בווי מתכת ובסלסילות שצבע לגוון שתואם את משטח העבודה, ותלה מדף אחד ארוך מעץ לאביזרים גדולים יותר.

פגבורד07, ארגון יצירתי במטבח (צילום: inspiredbycharm.com)
ארגון יצירתי במטבח | צילום: inspiredbycharm.com

לקיר גלריה

בחירת תמונה אחת גדולה לקישוט הקיר דורשת יחסית הרבה אומץ ומחויבות, לכן בתקופה האחרונה אנו רואים את טרנד קירות הגלריה הולך ומתחזק, בזכות העובדה שהוא מאפשר לנו להשיג מראה מרשים ועשיר בעזרת ריבוי של תמונות קטנות, שבדרך כלל נגישות יותר לקהל הרחב. שימוש בלוח מחורר כפי שמדגימים בבלוג The Design Files מאפשר לכם לקחת את קיר הגלריה צעד נוסף אחורה, ולעצב את הקיר ללא חשש. בזכות התלייה הדינמית שאינה דורשת קדיחות או מסמרים בקירות, תוכלו לשנות את סידור התמונות ולהחליפן מתי שרק תרצו.

פגבורד08, לא צריך להתחייב (צילום: thedesignfiles.net)
לא צריך להתחייב | צילום: thedesignfiles.net

בחדר השירות

מתברר שלוח מחורר מצליח לגרום אפילו למברשות הניקיון להיראות אסתטיות ודקורטיביות. דרך מעולה לארגון חדר הכביסה והשירות היא שימוש בלוח כזה, שתוכלו לתלות בקיר שקרוב לדלת, שטח שבדרך כלל נשאר לא מנוצל. בבלוג A Beautiful Mess מציגים שדרוג לחדר כביסה שהפך מחלל מבולגן ובלתי אטרקטיבי לאזור ייצוגי, נוח ופונקציונלי. בעזרת הלוח המחורר כל אביזרי הניקיון נמצאים במקום גלוי, ניתן לשלוף אותם בקלות והם אינם תופסים שטח בארונות.

פגבורד09, מתאים אפילו לאביזרי הניקיון (צילום: Janae Hardy, abeautifulmess.com)
מתאים אפילו לאביזרי הניקיון | צילום: Janae Hardy, abeautifulmess.com

בתוך הארון

אנחנו יודעים שללוחות המחוררים מראה מעוצב וייצוגי במיוחד, אבל שתדעו שהם שימושיים מאוד גם באזורים פחות גלויים, כמו בתוך הארון. כדי לארגן את אזור הכניסה בביתה, שילבה כריס מהבלוג Just a Girl לוח מחורר מאחורי דלתות הארון, ועליו היא תולה את המפתחות של כל בני הבית. באיקאה מדגימים רעיון דומה לתוספת שימושית בדופן הפנימי של דלתות ארון הבגדים לארגון צעיפים, תכשיטים, תיקים, חגורות ועוד.

פגבורד10, לתלות את המפתחות בכניסה לבית (צילום: justagirlblog.com)
לתלות את המפתחות בכניסה לבית | צילום: justagirlblog.com

פגבורד10, תוספת פשוטה לארגון ארון הבגדים (צילום: ikea.com)
תוספת פשוטה לארגון ארון הבגדים | צילום: ikea.com

לאחסון תכשיטים

אם העגילים שלכם נוטים ללכת לאיבוד והשרשראות מסתבכות זו בזו לקשר מתסכל, כדאי שתשקלו למצוא פתרון יצירתי לאחסון התכשיטים. דרך מקורית ויפה לשמור עליהם מסודרים היא לתלות אותם לראווה ולהשתמש בהם לעיצוב החדר. בבלוג  The 36th Avenue תמצאו הדרכה להכנת מתלה תכשיטים מלוח מחורר. הם צבעו אותו בגוון תכול, מסגרו אותו בעזרת קרניזים דקים ותלו אותו מעל שידה אלגנטית. להדרכה המלאה כאן.

פגבורד11, לתלות את התכשיטים (צילום: the36thavenue.com)
לתלות את התכשיטים | צילום: the36thavenue.com

לפינת היצירה

אנחנו יודעים שרבים מכם מתנגדים לקונספט של אחסון פתוח וגלוי. בדיוק בשבילכם מצאנו דוגמה מצטיינת שתוכיח לכם שזה אפשרי ליצור מראה מסודר בלי יחידת אחסון סגורה אחת. היידי מהבלוג Honey Bear Lane עיצבה מחדש את פינת היצירה שלה, במרכזה כמובן לוח מחורר עם מסגרת עץ שעליו בדים, חוטים, צבעים ואביזרים נוספים. את יתר החפצים היא מאחסנת בקופסאות פתוחות מעץ שמונחות על מדפים סימטריים ובסלסילות נשלפות שמחליפות את המגירות הסגורות הסטנדרטיות ומאפשרות לה לראות מה יש בכל מגירה.

פגבורד12, פינת יצירה מעוררת השראה (צילום: honeybearlane.com)
פינת יצירה מעוררת השראה | צילום: honeybearlane.com

כמתלה עציצים

השנה העציצים עברו מהשוליים למרכז הבמה והם מככבים כמעט בכל חלל כאלמנט דקורטיבי שמעשיר את העיצוב בניחוח מרענן ובגוונים מלאי חיים. בבלוג Oh Joy מצאנו הדרכה מדליקה שתאפשר לכם לשלב עציצים בבית בדרך חדשה ויצירתית בעזרת לוח מחורר, כמובן. בעציצי המתכת הצבעוניים הם קדחו שני חורים על מנת להעביר דרכם חוט, בעזרתו הם תלו את העציצים על הלוח. להדרכה המלאה לחצו כאן.

פגבורד13, לשלב עציצים בבית בדרך יצירתית (צילום: Casey Brodley, ohjoy.blogs.com)
לשלב עציצים בבית בדרך יצירתית | צילום: Casey Brodley, ohjoy.blogs.com

במקום ארגז כלים 

הלוח המחורר עוזר לנו להשתמש בחפצים יומיומיים פשוטים כאלמנטים עיצוביים לכל דבר. ארגון הפריטים באופן מסודר על הלוח מייצר מראה חינני במיוחד, ואת ההוכחה לכך ניתן לראות בעיקר בפרויקטים שבהם החפצים התלויים דווקא אינם נתפסים בבסיסם כדקורטיביים או כאסתטיים. בבלוג Remondelando la Casa אפשר לראות איך אפילו כלי עבודה, שבדרך כלל מוסתרים בארגזי כלים למיניהם, יכולים להיראות יפים ומזמינים, מהתמונה הזו אפילו לנו מתחשק לעשות פרויקט שדרוג כלשהו בבית. 

פגבורד14, אפילו כלי עבודה יכולים להראות יפים (צילום: remodelandolacasa.com)
אפילו כלי עבודה יכולים להיראות יפים | צילום: remodelandolacasa.com

לעיצוב קיר שלם

רעיון שלוקח את השימוש בלוח מחורר צעד אחד קדימה, מאביזר דקורטיבי לאלמנט משמעותי שמחפה קיר שלם. בבלוג Place of My Taste אפשר לראות כיצד קיר סתמי לחלוטין בחדר סטנדרטי הופך לאלמנט מעורר השראה. הוא חופה מקצה לקצה בלוחות עץ מחוררים, חלקם נצבעו באופן א-סימטרי והשאר הושארו בגוון עץ טבעי. מעליהם שולבו מדפים ומתלים עבור ספרים ואקססוריז, שניתן כמובן לשנות לפי הצורך. להדרכה המלאה כאן.

פגבורד15, מקיר סתמי ליצירת אמנות (צילום: placeofmytaste.com)
מקיר סתמי ליצירת אמנות | צילום: placeofmytaste.com
איפה משיגים: 
חיפוש קצר ברשת מעלה תוצאות רבות לקניית המוצר באתרים בחו"ל. למי שאין סבלנות למשלוח מוזמנים למצוא את הגרסה הישראלית ב-איקאה: קטן (16X56 ס"מ) - 145 שקל, בינוני (56X56 ס"מ) - 210 שקל. וב-Eina: קטן (25X60 ס"מ) - 168 שקל, בינוני (50X60 ס"מ) - 230 שקל, גדול (60X90 ס"מ) - 350 שקל.