זה כבר מזמן לא סוד שהטפטים מצאו את דרכם חזרה אל עיצוב הפנים העכשווי, בזכות המגוון העצום המאפשר שילובים אינסופיים של עיצובים שונים ליצירת אווירה וסגנון עיצובי מובהק בן רגע. אך יתרונותיהם של הטפטים אינם מסתיימים כאן, ואם מוסיפים למשוואה גם את קלות השימוש בהם, אפשר להסיק כי הם יכולים לשמש ליצירת אינספור שדרוגים לרהיטים וחפצים שונים, שכל אחד יכול גם ליישם בעצמו בבית. אספנו עבורכם 13 שימושים מקוריים בטפטים, כך שכל שנותר לכם לעשות זה לגזור ולהדביק.

עוד באתר לעיצוב הבית:

מטפסת על הקירות

בעיצוב חדר של נערה מתבגרת נעשה שימוש יצירתי בטפט במטרה לשמור על קו נקי אך לא משעמם מדי. לצורך כך בחרה אורית סנדר טפט טיפוגרפי בגוני שחור ולבן, המטפס מקיר הגבס אל התקרה ומדגיש את תחושת הגובה והגודל של החדר. הקיר ותקרת הגבס כוללים כולל גם פרופיל לתאורה נסתרת ונישה עגולה, והטפט עוזר בהדגשתם לצירת נקודת פוקוס מרשימה בחלל.

שדרוג בעזרת טפטים הדגשת קיר גבס המטפס אל התקרה (צילום: אלעד גונן)
הדגשת קיר גבס המטפס אל התקרה | צילום: אלעד גונן

טפטים זה שמחה

השימוש בטפטים לתוספת של צבע ועניין בחדרי ילדים נפוץ מאוד, אך מלבד מיקומם על הקירות, אפשר למצוא עוד מגוון דרכים יצירתיות לשדרוג צבעוני ומשמח של הריהוט והאביזרים בחדר. רוית אורגד למשל בחרה לצפות בטפט עדין שולחן יצירה קטן שעיצבה ומיקמה בחדר, ששולב יחד עם מדבקת קיר בצורת עץ ופרטים צבעוניים נוספים למראה מקורי ומיוחד.

שדרוג בעזרת טפטים תוספת ייחודית לחדר הילדים  (צילום: רוית אורגד)
תוספת ייחודית לחדר הילדים | צילום: רוית אורגד

תפור עליו

טרנד הווינטג' הפך את תחום שיפוץ ושדרוג הרהיטים לנפוץ ואהוב במיוחד, והשימוש בטפטים בתהליך השיפוץ יכול להוסיף לרהיט עוד הרבה אופי וערך מוסף. במקרה זה מדובר בכיסאות תפירה ישנים, שהיו במצב טוב, אך היה צורך לרענן אותם ולהקנות להם מראה מיוחד ויצירתי. הדבקת הטפט הפרחוני בחלקו הקדמי של גב הכיסא הוסיפה לו בדיוק את השדרוג הקטן שהיה דרוש לו כדי להקנות לו מראה חדש המדגיש עד כמה הוא מיוחד. הוראות הכנה כאן.

שדרוג בעזרת טפטים כיסא תפירה ישן שודרג באופן יצירתי (צילום:  thesweetescape.ca)
כיסא תפירה ישן שודרג באופן יצירתי | צילום: thesweetescape.ca

פוסטר או תמונה?

במקרה שבעיצוב החלל אתם מעדיפים שלא להעמיס על החלל בחיפוי קיר שלם בטפט, אך עדיין מעוניינים לנצל לטובתכם את מגוון הדוגמאות האדיר הקיים, תוכלו להשתמש בו כתמונה בלבד. במקרה כזה אתם מרוויחים שליטה בגודל התמונה, בפרופורציות שלה ובמיקומה על גבי הקיר, וניתן להוסיף סביבה אבזור נוסף. בחדר הילדים הזה, למשל, סיון ליבנה חכים הדביקה טפט פסים עדין מעל שולחן קטן, מסגרה אותו בעזרת קרניז בגוון חמים, ומעליו מיקמה כתובת תכולה ומרעננת.

שדרוג בעזרת טפטים טפט ממוסגר מחליף תליית תמונה (צילום: הגר דופלט)
טפט ממוסגר מחליף תליית תמונה | צילום: הגר דופלט

כתבו עליו בעיתון

טליה קריף מצאה את השולחן הזה כשהוא זרוק בחצר הבית במצב רעוע והחליטה לשמור עליו ולשפץ אותו. הטפט שבחרה הוא בדוגמת טקסטים ממגזינים ישנים, והוא מיד מוסיף לפלטת השולחן השטוחה עומק ואשלייה תלת ממדית. כך בקלות יחסית השולחן הישן קיבל אופי חדש ומיוחד, שכנראה לא היה מתקבל בעזרת צבע בלבד.

שדרוג בעזרת טפטים מראה תלת ממדי עבור השולחן ששופץ, (צילום: טליה קליף)
מראה תלת ממדי עבור השולחן ששופץ | צילום: טליה קליף

עולה מדרגה

טפט יכול להוסיף צבע ושמחת חיים גם במקומות לא צפויים, כמו במקרה של המדרגות האלו, שזכו למראה מפתיע ומרענן. לפני השיפוץ המדרגות עוצבו בסגנון סטנדרטי יחסית בשילוב של עץ וגוון לבן, ועבור השדרוג שלהן בחרה אדוה אפק לשלב בהן צבעוניות וטקסטורה, כך שאפילו הטיפוס לקומה השנייה הפכה לחוויה. היא בחרה בשתי דוגמאות שונות בשילוב גוונים זהים, והתוצאה היא מראה עדין, אופטימי וצעיר.

שדרוג בעזרת טפטים  גם העלייה במדרגות הופכת לחוויה
גם העלייה במדרגות הופכת לחוויה

מתנדנדת מהמנורה

בלוגרית עיצוב מגרמניה רכשה טפט גיאומטרי עדין בלי לדעת למה תשתמש בו. כאשר החליטה שהיא צריכה גוף תאורה חדש לביתה, היא מצאה עבורו שימוש הולם ושדרגה בעזרתו אהיל לבן סטנדרטי. למרות שצורתו של האהיל פשוטה יחסית, הצורות הגיאומטריות של הטפט מוסיפות לו ממד עומק נוסף, וכבל החשמל משלים את העיצוב בעזרת נגיעת צבע מינימליסטית. הוראות הכנה 

שדרוג בעזרת טפטים שדרוג זול ופשוט לאהיל סטנדרטי  (צילום: Funkytime)
שדרוג זול ופשוט לאהיל סטנדרטי | צילום: Funkytime

למסגר ולתלות

בעזרת שימוש בטפט אפשר בקלות להחליף כל משטח פשוט ומוכר בעולם ומלואו של צבעוניות מפתיעה. כך למשל מסגרת הפספרטו המוכרת והאהובה מקבלת מראה מקושט ומלא שמחת חיים כאשר היא מחופה בטפט. קרן בייליס יצרה סדרה של מסגרות כאלו, המאפשרות משחק אינסופי של צבעים בעזרת שילוב בין גוני המסגרת, התמונה והפספרטו הייחודי.

שדרוג בעזרת טפטים למה פספרטו חייב להיות לבן (צילום: קרן בייליס)
למה פספרטו חייב להיות לבן | צילום: קרן בייליס
 

לשטוף את העיניים

 

אמנם טפט אינו החומר המועדף על רובנו בחדרי רחצה, אך במקרים שבהם אין אמבטיה או מקלחת בחדר, אין בעיית לחות ואפשר להשתמש בטפט ללא חשש. בחדר הרחצה הזה בחרה גלי סילס לשלב טפט גלים בצבעוניות חמימה על גבי הקיר וגם לשלבו על דלתות ארון הכיור. כך היא יצרה מראה שלם והרמוני בחדר עם טקסטורה עדינה, המשרה אווירה חמה וביתית.

שדרוג בעזרת טפטים טפטים גם בחדר הרחצה  (צילום: גלי סילס)
טפטים גם בחדר הרחצה | צילום: גלי סילס

לישון על זה

מיטה היא דוגמה לרהיט יקר יחסית, שרובנו לא ממהרים להחליף לעתים קרובות. כאן מצאה בלוגרית קנדית פתרון יצירתי שמאפשר בעזרת התאמה זולה ופשוטה לקבל מראה חדש בכל פעם שיש צורך בעדכון או בשינוי. היא בחרה במיטה ללא גב מיטה, ואת מראה הגב השגרתי החליפה בטפט עשיר שמסגרה באמצעות קרניז פשוט. כעת אם יתחשק לה לעצב את החדר בסגנון אחר, כל שתצטרך לעשות הוא להדביק טפט חדש. הוראות הכנה 

שדרוג בעזרת טפטים טפט שניתן להחליף בקלות יוצר גב מיטה (צילום: justbellablog.com)
טפט שניתן להחליף בקלות יוצר גב מיטה | צילום: justbellablog.com

הפתרון הקל

שדרוג בעזרת טפט הוא פתרון פשוט וקליל עבור כל מי שחפצה נפשו בשיפוץ רהיט ישן. אביבית ירקוני כהן מצאה את השרפרף הזה בפיקניק של אחר הצהריים בחצר וחשבה לשפץ אותו ולחפות את המשטח העליון בפסיפס. הזמן חלף והשרפרף נותר כפי שהיה, עד שבחרה בתהליך פשוט וזמין יותר בעזרת טפט. הכיסא זכה לצביעה וחיפוי קליל בטפט, ואת הטאץ' הסופי נותנת צביעה עדינה בעזרת שבלונה. הוראות הכנה 

שדרוג בעזרת טפטים פתרון מהיר וזמין לשיפוץ חפצים ישנים  (צילום: לאה מ.צלמת)
פתרון מהיר וזמין לשיפוץ חפצים ישנים | צילום: לאה מ.צלמת

הום מייד

אחת הבלוגריות מצוות הבלוג A Beautiful Mess רצתה לשרג ארונית בחדר ילדים שהיתה כהה ולא מתאימה לסגנון העיצובי בחדר. למרות המבחר העצום, היא לא מצאה טפט שאהבה, ואחרי הרבה מחשבות על אופציות שדרוג אחרות, החליטה ליצור טפט בעצמה בעזרת ניירות לבנים פשוטים, טוש שחור ודבק דו-צדדי. כך היא קיבלתה את הארונית הקלילה והמגניבה שחיפשה, בלי לפגוע ברהיט ששייך למעשה לבעל הבית. הוראות הכנה 

שדרוג בעזרת טפטים טפט בהכנה עצמית לשדרוג ארונית  (צילום: abeautifulmess.com)
טפט בהכנה עצמית לשדרוג ארונית | צילום: abeautifulmess.com

כמו ספר פתוח

גם במקרה הזה מדובר בטפט בהרכבה עצמית, וכאן הוא מחפה קיר שלם בחדר עבודה של מורה למתמטיקה. כדי להפיח בחדר רוח חדשה ונועזת יותר, בחרה שני רינג מסטודיו desiring לחפות את הקיר בטפט שהורכב בקפידה מדפי ספר מתמטיקה ישן. כדי ליצור את המראה הרנדומלי הושקעה מחשבה רבה בקומפוזיציה של הדפים זה לצד זה, והובא בחשבון איזון בין הצבע לבין הטקסט. כמו כן מיקום התכנים היה חשוב למורה, כדי שתוכל להמשיך להקריא לתלמידים מתוך הספר תוך כדי שיעורים פרטיים, גם כשהוא מודבק אל הקיר.

שדרוג בעזרת טפטים  איזון מוקפד בין הצבע לטקסט בטפט הייחודי  (צילום: אדריאן דודה)
איזון מוקפד בין הצבע לטקסט בטפט הייחודי | צילום: אדריאן דודה